Akti väljaandja: | Tartu Linnavalitsus |
Akti liik: | Istungi protokolli kantav otsus |
Teema: | Tartu Linnavolikogule määruse "Kõrge lennu stipendium" esitamine |
Reg. number: | LV-IP-0038 |
Seisund: | Lõpetatud |
Koostamise kp: | 26.03.2019 |
Koostaja: | Piret Talur |
Ettekandja: | Marleen Viidul |
Failid: | Eesti Kunstikoolide Liidu tagasiside ja nõusolek.pdf ( 100 kb ) Eesti Tantsuhuvihariduse Liidu tagasiside ja nõusolek.002.pdf ( 117 kb ) Eesti Teadushuvihariduse liidu tagasiside ja nõusolek.pdf ( 73 kb ) Huvikoolide Liidu tagasiside ja nõusolek.002.pdf ( 40 kb ) Eesti Muusikakoolide Liidu tagasiside ja nõusolek.pdf ( 127 kb ) |
TARTU LINNAVALITSUS | |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS | |
Tartu |
26. märts 2019. a. nr LV-IP-0038 |
Tartu Linnavolikogule määruse "Kõrge lennu stipendium" esitamine |
KUULATI: | Marleen Viiduli ettekannet. |
OTSUSTATI: |
1. kiita heaks ja esitada linnavolikogule määruse "Kõrge lennu stipendium" eelnõu.
2. Ettekandjaks linnavolikogus määrata abilinnapea Madis Lepajõe.
|
Juhataja: | |
Protokollija |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 5 alusel.
§ 1. Kõrge lennu stipendium
(1) Kõrge lennu stipendium (edaspidi stipendium) on Tartu linna ja sihtasutuse Tartu Kultuurkapital koostöös välja antav stipendium oma huvivaldkonnas pühendunud 12-19aastase noore arengupotentsiaali avamiseks Tartu huvikoolis toimuvate õpingute raames.
(2) Stipendium antakse stipendiumi taotlemisele järgnevaks eelarveaastaks suurusega 2000 eurot aastas.
(3) Stipendiume eraldatakse vastavalt eelarve võimalustele, kuid mitte vähem kui 10 stipendiumi aastas.
(4) Stipendiume antakse välja järgmistes valdkondades: loodus- ja täppisteadused ning tehnoloogia, muusika, kunst, tants (välja arvatud tantsusport), üldkultuur.
§ 2. Stipendiumi andmise korraldus
(1) Sihtasutus Tartu Kultuurkapital teavitab avalikkust stipendiumi taotlemise võimalusest ning stipendiumi andmise tingimustest hiljemalt kuu aega enne taotlustähtaega.
(2) Stipendiumi taotlemise tähtaeg on 15. oktoober.
(3) Stipendiumi saab taotleda Eesti Hariduse Infosüsteemis registreeritud huvikool, mille registrijärgne aadress on Tartu linnas või millel on Tartu linnas püsiv tegutsemiskoht, isikule, kelle elukohana on Eesti rahvastikuregistrisse kantud Tartu linn ja kes on stipendiumi kasutamise aastal 12-19aastane.
(4) Stipendiumi taotlemiseks esitab taotleja vormikohase avalduse, millele on lisatud:
1) juhendaja põhjendus stipendiumi saaja valimise kohta,
2) stipendiumi kasutamise kava aastaks, sealhulgas esialgne eelarve ja stipendiumi kasutamise oodatav väljund (etendus, sündmus, õpipäevik, näitus, eakaaslastega kogemuste jagamine vms).
(5) Stipendiumi saaja väljaselgitamiseks moodustatakse ekspertkomisjon, kuhu kuuluvad üks Eesti Teadushuvihariduse Liidu määratud isik, üks Eesti Tantsuhuvihariduse Liidu määratud isik, üks Eesti Muusikakoolide Liidu määratud isik, üks Eesti Kunstikoolide Liidu määratud isik, üks Huvikoolide Liidu määratud isik, üks Tartu Linnavalitsuse määratud isik ja üks sihtasutuse Tartu Kultuurkapital määratud isik.
(6) Stipendiumi saaja selgitatakse ekspertkomisjonis välja taotlejate esitatud dokumentide võrdlemisel. Stipendium antakse huvikoolile, mille esitatud põhjendus ja aasta tegevuste plaan toetab stipendiumi eesmärki. Stipendiumi saaja valimise täpsemad kriteeriumid kehtestab ekspertkomisjon.
(7) Ekspertkomisjoni arutluskäik on konfidentsiaalne ning avalikustamisele kuulub ainult lõpptulemus. Ekspertkomisjonil on õigus sobiva kandidaadi puudumisel jätta stipendium andmata.
§ 3. Stipendiumi väljamaksmine
(1) Stipendium makstakse välja ekspertkomisjoni poolt välja selgitatud taotlejale ühe kalendriaasta jooksul kahes osas lepingu alusel.
(2) Stipendiumilepingu sõlmib stipendiumi saajaga ja lepingu täitmist kontrollib sihtasutus Tartu Kultuurkapital. Aruandes peab sisalduma individuaalne tagasiside isikult, kellele toetust taotleti.
§ 4. Piirangud stipendiumi taotlemisel
Isikule, kes on stipendiumi saanud, saab järgmine kord stipendiumit taotleda ühe aasta möödudes.
Sportlaste Kullafondi toetus ehk andeka noorsportlase toetus antakse vastavalt Tartu Linnavolikogu 10.06.2010 määrusele nr 11 "Eraõiguslikele spordiklubidele ja spordikoolidele toetuse andmise kord"spordiklubile või spordikoolile ühekordse toetusena spordiklubi või spordikooli nimekirja kantud andeka noorsportlase kohta, kelle elukohaks rahvastikuregistri andmetel on Tartu linn. Andeka noorsportlase toetust antakse konkreetse andeka noorsportlase sportliku tegevuse toetamiseks ning sellega kaasneb kohustus toetuse saamise aastal esindada võistlustel Tartu linna. Lisaks andeka noorsportlase toetusele antakse Tartu Linnavolikogu 14.02.2013 määruse nr 86 "Tartu linna olümpialootuse stipendium" alusel välja 1000-euroseid toetusi sportlase treeningprotsessi parendamiseks, võistlustel osalemiseks ja spordivarustuse soetamiseks. Seda stipendiumi võib taotleda ja saada vähemalt 23-aastane füüsiline isik.
Arvestades andeka noorsportlase toetuse eelarve suurusjärku - 20 000 eurot - on 2018.-2019. aastal toimunud mitu arutelu huvihariduse valdkondade (v.a. sport) andekate harrastajate stipendiumi loomiseks. Kõrge lennu stipendiumi määruse eelnõu esimese versiooni valmistasid ette Kristjan Silm (SA Tartu Kultuurkapital), Krõõt Kiviste (Shate' Tantsukool), Piret Viirpalu (Tartu Lastekunstikool), Signe Söömer (Tartu Loodusmaja) ja Piret Talur (Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakonna noorsooteenistus). Eelnõud tutvustati Tartu munitsipaal- ja erahuvikoolide esindajatele 29.01 toimunud ümarlaual. 18.02-04.03 oli eelnõu arutusel Tartu munitsipaal- ja erahuvikoolides ning 14.03-25.04 Eesti valdkondlike katusorganisatsioonide juhatustes (Eesti Teadushuvihariduse Liit, Eesti Tantsuhuvihariduse Liit, Eesti Muusikakoolide Liit, Eesti Kunstikoolide Liit, Huvikoolide Liit (viimasena nimetatud organisatsiooni ametlikus nimes puudub sõna "Eesti")). Tagasiside töörühma ettepanekule oli positiivne, tehti mõned sõnastuslikud ettepanekud.
Vastavalt eelnõule on kõrge lennu stipendium Tartu linna ja SA Tartu Kultuurkapital koostöös välja antav stipendium oma huvivaldkonnas pühendunud 12-19aastase noore arengupotentsiaali avamiseks Tartu huvikoolis toimuvate õpingute raames (§ 1 p 1). Vanuserühm valiti arutelude käigus toetamaks väljakujunenud eelistusega teismeliste võimalust arenguhüppeks. Huvikooli omandivorm ei oma stipendiumi väljaandmise seisukohast tähtsust. Stipendiumi saab taotleda Eesti Hariduse Infosüsteemis registreeritud huvikool, mille registrijärgne aadress on Tartu linnas või millel on Tartu linnas püsiv tegutsemiskoht, isikule, kelle elukohana on Eesti rahvastikuregistrisse kantud Tartu linn (§ 2 p 3).
Stipendium antakse üheks aastaks suurusega 2000 eurot aastas (§ 1 p 2). Aastas antakse välja vähemalt 10 stipendiumi (§ 1 p 3) ehk stipendiumite kogueelarve on 20 000 eurot. Komisjonil on õigus jätta stipendium välja andmata (§ 2 p 6). Sel juhul kantakse stipendiumiteks kavandatud eelarve jääk uude aastasse.
Stipendiume antakse välja järgmistes valdkondades: /1/ loodus- ja täppisteadused ning tehnoloogia, /2/ muusika, /3/ kunst, /4/ tants (välja arvatud tantsusport, mille stipendiume eraldatakse andeka noorsportlase ja oümpialootuse toetusskeemide kaudu), /5/ üldkultuur (§ 1 p 4). Stipendiumite jaotus valdkondade vahel ei ole ette määratud, vaid sõltub esitatavate taotluste kvaliteedist ja ekspertkomisjoni otsusest.
Stipendiumi taotlemise tähtaeg on 15.10 (§ 2 p 2). See tähtaeg võimaldab õppeaasta alguses läbi viia huvikooli-sisesed arutelud sobiva kandidaadi leidmiseks ja ette valmistada taotlusdokumendid. Stipendiumi taotlemiseks esitab taotleja vormikohase avalduse, millele on lisatud juhendaja põhjendus stipendiumi saaja valimise kohta stipendiumi kasutamise kava aastaks, sealhulgas esialgne eelarve ja stipendiumi kasutamise oodatav väljund (etendus, sündmus, õpipäevik, näitus, eakaaslastega kogemuste jagamine vms) (§ 2 p 4). Stipendiumi puhul ei ole määratud lubatud või keelatud eelarveliike, vaid oluline on eelarve kooskõla stipendiumi kasutamise kavaga.
Stipendiumi eraldamise üle otsustab ekspertkomisjon, kus on esindatud erinevate huvialade katusorganisatsioonid. Tartus tegutseva huvikooli töötaja ekspertkomisjoni ei kuulu. § 2 p 5 järgi on ekspertkomisjon 7-liikmeline. Sinna kuuluvad:
1. Eesti Teadushuvihariduse Liidu (reg 80396615) määratud isik,
2. Eesti Tantsuhuvihariduse Liidu (reg 80427451) määratud isik,
3. Eesti Muusikakoolide Liidu (reg 80013270) määratud isik,
4. Eesti Kunstikoolide Liidu (reg 80178344) määratud isik,
5. Huvikoolide Liidu (reg 80064095) määratud isik,
6. Tartu Linnavalitsuse määratud isik,
7. sihtasutuse Tartu Kultuurkapital määratud isik.
Õiendile on lisatud katusorganisatsioonide nõusolekud ekspertkomisjonis osalemiseks.
Stipendium eraldatakse eelarveaastaks arvestusega, et sõltuvalt huviala spetsiifikast võib lisatoetust vajav arenguhüpe toimuda mitte tavapärase õppetöö raames, vaid suvekoolis vm traditsiooniliselt koolivaheajale jääval ajal. Stipendium makstakse välja ühe kalendriaasta jooksul kahes osas - esimene osa kasutamiseks kevad-, teine sügispoolaastal. Stipendiumi teise osa kasutamise eelduseks võib olla vahearuande esitamine stipendiumi esimese osa kasutamise kohta. Detailsema otsuse menetluse, sh lepingu ja aruande vormi kohta teeb SA Tartu Kultuurkapital kooskõlas teiste sihtasutuse menetletavate stipendiumite ja toetuste hea menetlustavaga ning koostöös Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakonnaga.
Vastavalt § 4 saab isikule, kes on stipendiumi saanud, järgmine kord stipendiumit taotleda ühe aasta möödudes. See võimaldab ühelt poolt toetada võimekat ja arenguvalmis noort järjepidevalt ning hoiab samas saajate ringi piisavalt avatuna.
Stipendiumi loomine toetub muuhulgas Tartu Linnavalitsuse ja SA Tartu Kultuurkapital nõukogu seisukohale, et SA Tartu Kultuurkapital keskendub edaspidi üksikisikute toetamisele ja premeerimisele ning Tartu Linnavalitsuse osakonnad eraldavad toetusi juriidiliste isikute algatustele. Stipendiumi rahastatakse Tartu Kultuurkapitalile Tartu Linnavalitsuse poolt määratavast iga-aastasest eraldisest.
Piret Talur
noorsooteenistuse juhataja
17.05.2019