EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
OTSUS |
|
Tartu
|
05. detsember 2018. a. nr LVK-O-0140 |
Loa andmine projektis "Nõlvaku Kodu ehitamine Tartus" osalemiseks |
Võttes aluseks Tartu linnavara eeskirja § 9 lg 2, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Lubada linnavalitsusel osaleda projektis "Nõlvaku Kodu ehitamine Tartus", mis esitatakse rahastuse saamiseks „Riigi eelarvestrateegia 2017-2020” meetme „Energiatõhususe ja taastuvenergia kasutuse edendamine avaliku sektori hoonetes” raames.
2. Projekti heakskiitmisel summas 1 920 000 eurot finantseerida projekti tegevusi summas 1 472 000 eurot.
3. Otsus jõustub 21. detsembril 2018. a.
Õiend
Tartu Linnavolikogu otsuse eelnõu "Loa andmine projektis "Nõlvaku Kodu ehitamine Tartus" osalemiseks " juurde
Projekti nimi
Nõlvaku Kodu ehitamine Tartus
Lühikokkuvõte
Tartu linnas on 01.01.2018 seisuga 18 001 eakat, kellest hinnanguliselt 7 966 isikul on määratud puue ning 700 vajab neist ulatuslikku hooldust. Elanikkonna üldisele vananemisele lisaks leiab aset kõrgesse vanusesse (üle 80 eluaasta) jõudnute eakate arvu kiire kasv. Rahvastikuprotsess suurendab pidevalt hooldusvajadusega eakate koguarvu Tartu linnas.
Uute hooldekodude rajamise vajadus Tartu linnas on hoolduskoormuse leevendamiseks paratamatu ja võimaldab osutada teenust neile, kelle hooldusteenusele võtmisest teised hooldekodud keelduvad. Tegelikku hoolduskohtade vajadust ajaks, mil eakate osakaal elanikest on suurim, on keeruline prognoosida, sest seda mõjutavad mitmed teised sotsiaalpoliitilised ja hoolekande meetmed. Senise kasvu põhjal on vajalik linna hoolduskohtade arvu kahekordistamine 2050. aastaks.
Dementsete isikute lähedaste hoolduskoormus on kõrge ja sageli pöördutakse Tartu linna poole sooviga viia dementne hoolealune kodukoha lähedal asuvale ööpäevaringsele asutushooldusteenusele, kus oleks tagatud vajalik abi.
Hooldusvajadusega isikute viibimisel kodus on hooldatavate lähedased väga suure pinge all. Seetõttu on reaalne olukord, kus lähedase hooldajad peavad leidma võimalusi oma igapäevatöö, pere ja muude toimetuste kõrvalt lähedaste hooldamiseks ja abistamiseks, mis omab aga negatiivset mõju nii hooldaja kui hooldatava jaoks. Täiendav koormus lähedase hooldamise näol mõjub negatiivselt hooldaja töövõimele ning raskemate hooldatavate korral võib tingida vajaduse töökoormust vähendada või sootuks töölt lahkuda. Ühtlasi jääb hooldajal vajaka vabast ajast ning puhkevõimalusest, mis pikas perspektiivis võib negatiivselt mõjuda hooldaja tervisele ning töövõimele (läbipõlemine).
Käesolevalt osutab Tartu linnas dementsetele isikutele teenuseid SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus, kus on koduhooldusteenusel ~40 , päevahoiuteenusel ~60 ja ööpäevaringsel hooldusel ~48 inimest.
Igapäevase praktilise tegevuse käigus on tänaseks hetkeks selgunud, et ööpäevaringse hoolduse teenuskohti napib just keerulise hooldusvajadusega eakate osas. Hooldusasutused ei võta vastu ekslevaid, segasusseisundis, hälbivalt käituvaid ja ärevaid eakaid. SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuses on ööpäevaringse hooldusteenuskohtade järjekord ligi 20-30 inimest. Tartu Hooldekodus on järjekorras 120 inimest.
Hooldusasutused, mis ei ole spetsialiseerunud dementsete eakate hooldusele, ei saa sellest tulenevalt hoolduse osutamisega hakkama, kuna ei ole sobivad hoonestuselt, ruumide planeeringult ega territooriumi poolest. Järelevalve vajadusega eakate hooldamine nõuab ka täiendavat tööjõudu, keda ei ole või ei ole ka plaanis nendes asutustes palgata. Ka võimalike teenuseosutajate plaanid dementsete kodude rajamiseks on peatunud (näiteks Lõuna-Eesti Hooldekeskus AS).
Seetõttu on Tartu linna jaoks väga suure tähendusega võimalus ehitada 22-kohaline Nõlvaku Kodu (Nõlvaku 10).
Nõlvaku Kodu oleks Tartus mugav, dementsetele eakatele kohandatud ja väljaõppinud personaliga keskkond, kui kodustes tingimustes ei saa enam vajalikku hooldust tagada. Selline keskkond mõjub hooldusvajadusega inimeste vaimsele tervisele hästi ning tagab neile vajaliku juhendamise, kõrvalabi ning järelevalve, mis on oluline nii hooldatava kui hooldaja jaoks.
Eesmärk ja alleesmärgid
Projekti raames soovitakse ehitada 22-kohaline Nõlvaku Kodu, mis tagaks dementsetele eakatele ja nende lähedastele ligipääsu kohandatud oskuslikule ööpäevaringsele dementsete isikute hoolduse teenuskohtadele, mida napib hetkel kogu Eestis.
Projekti eesmärk on Tartu linnale kuuluva suure energiakuluga köetavate hoonete osakaalu vähendamine ja asendamine sotsiaalhoolekande seaduse § 20 lõike 1 tähenduses väljaspool isiku kodu üldhooldusteenuse osutamisega ligi-nullenergiahoones uue teenusüksuse näol.
Selleks asendatakse suure energiakuluga köetav hoone (Narva mnt 101) ligi-nullenergiahoone ehitamisega (uus teenusüksus - sotsiaalhoolekande seaduse § 20 lõike 1 tähenduses väljaspool isiku kodu üldhooldusteenuse osutamine) aadressile Nõlvaku 10.
Projekti alaeesmärgid on:
- 22-kohalise uue ligi-nullenergiahoone ehitus väljaspool isiku kodu osutatava üldhooldusteenuse osutamiseks;
- 22-kohalise teenusüksuse hoones ruumiplaneeringuga klientide jaotus vajaduspõhisteks rühmadeks;
- 8 ühekohalist tuba, 7 kahekohalist tuba
- 660 ruutmeetrise köetava pinnaga hooldekodu ehitus;
- ehitatava hoone energiatõhususarvu vastavus ligi-nullenergiahoone energiatõhususarvu piirväärtusele;
- Tartu linnale kuuluvate hoonete hulgast suure energiakuluga hoone aadressil Narva mnt 101, Tartu välja arvamine.
Tegevused
Nõlvaku Kodu ehitamine Tartus 22-kohalisena energiatõhususe põhimõtete rakendamise alusel.
Tulemused
Projekti oodatav tulemus on, et dementsete eakate ööpäevaringse hooldusteenuse vajadus on suuremas mahus Tartu linnas kaetud, osutatakse kompetentsusel baseeruvat teenust, lähedased saavad käia hoolealust kodu lähedal külastamas ning samas jätkata tööl käimist, mis väheneb nende läbipõlemise oht.
Eelarve
Projekti kogumaksumus 1 920 000 eurot
Tartu linna omaosalus 1 472 000 eurot
Toetus Tartu linnale 448 000 eurot
Rahastaja
Riigi Tugiteenuste Keskus
KOVi hoolekandeasutuste hoonetes energiatõhususe ja taastuvenergia kasutuse edendamine
Partnerid
Projekti juhtpartner ja tema kontaktid: Tartu LV
Projekti koordinaator: Kunnar Jürgenson
Projektijuht ja tema kontaktandmed: Marek Treufeldt, Marek.Treufeldt@raad.tartu.ee, tel 525 9832
Projekti meeskonnaliikmed ja nende tööülesanded: Indrek Hunt, Maarika Kurrikoff, Indrek Sooniste
Partnerid: SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus
Projekti seos linna arengudokumentidega
Tartu linna arengukava 2018-2025:3.4 Hooliv linn p 6: Omastehooldajate, eakate ja puuetega isikute töötamise ja ühiskonnaellu kaasatuse soodustamine; p 20: Eakate ja puuetega isikute lähedaste hoolduskoormust vähendavate teenuste arendamine.
Tähtajad
Projekti esitamine: 21.01.2019
Projekti elluviimine: 22.11.2018 - 31.08.2022
Meetme link:
https://www.riigiteataja.ee/akt/116102018001
https://www.rtk.ee/toetused/toetuste-rakendamine/sotsiaalne-taristu/kovi-hoolekandeasutuste-hoonetes-energiatohususe-ja