EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
OTSUS |
|
Tartu
|
05. aprill 2018. a. nr LVK-O-0057 |
Tartu linna asustusüksuses Kesklinna linnaosas tänavale nime määramine |
Võttes aluseks kohanimeseaduse § 3 lg 7 p 1, § 4 lg 1 p 4, § 5 lg 1 p 3 ja lg 4, § 6 lg-d 1 ja 2, Tartu Linnavolikogu 9. juuni 2005. a määruse nr 116 "Kohanimede määramise kord" § 2 lg 1, § 3 lg 1 p 2 ning arvestades kohanimeseaduse § 13 lg-d 1-6, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Määrata Tartu linna asustusüksuses Kesklinna linnaosas asuvale tänavale nimeks Uppsala tänav (asendiplaan asub otsuse lisas).
2. Otsus jõustub viiendal päeval pärast vastuvõtmist.
Õiend
Tartu Linnavolikogu otsuse eelnõu "Tartu linna asustusüksuses Kesklinna linnaosas tänavale nime määramine " juurde
Kohanimeseaduse (KNS) § 4 lg 1 p 4 järgi on tänav nimeobjekt, millele määratakse kohanimi. KNS § 5 lg 4 järgi määrab ühe omavalitsusüksuse territooriumile jäävale nimeobjektile kohanime kohalik omavalitsus.
Vastavalt riigihalduse ministri 15. jaanuari 2016. a määruse nr 2 "Kohanime vormistamise ja kasutamise korra" § 4 lg-le 2 võib teele ja liikluspinnale määrata ühe nime, kui objekt on katkematult läbitav ja sellel ei ole kõrvalharusid, mis on visuaalselt tajutavad eraldi objektina. Määruse § 4 lg-s 3 on sätestatud, et kui tee või liikluspind ei vasta lg-s 2 nimetatud nõuetele, tuleb seda käsitleda mitme eraldi objektina ja määrata erinevad kohanimed.
Kohanimeseaduse § 6 lg 2 kohaselt määratakse kohanimi kohanimemääraja õigusaktiga. Õigusakt, millega kohanime määratakse, peab sisaldama vähemalt järgmisi andmeid:
1) kohanime (olemasolul nii põhi- kui ka rööpnimi);
2) nimeobjekti liiki;
3) nimeobjekti asukoha kaarti, välja arvatud juhul, kui on esitatud nimeobjekti identifitseeriv tunnus nimeobjekti andmeid põhiandmetena pidavas riigi andmekogus ja selle andmekoosseisus on vastav ruumikuju olemas.
KNS §-s 13 on sätestatud kohanimevaliku nõuded. Muuhulgas tuleb KNS § 13 lg 1 kohaselt eelistada kohanime määramisel nime, mis on paikkonnas tuntud ja levinud või mis on tähtis aja- või kultuurilooliselt, § 13 lg 2 kohaselt eelistatakse nime määrates paikkonnaga seonduvaid kohanimesid, nimeobjekti iseärasustega seonduvaid kohanimesid ja üle-eestilise tähendusega kohanimesid.
Käesoleval aastal möödub 30 aastat Tartu linna ja Rootsi Kuningriigis asuva Uppsala kommuuni sõpruslepingu sõlmimisest. Uppsala oli üks esimesi linnu, kellega Tartu sõpruslepingu sõlmis ning kellega tihe ja sisukas koostöö toimib tänaseni. Tähistamaks seda sündmust, on Tartu Linnavalitsuse avalike suhete osakond teinud ettepaneku määrata ühele Tartu tänavale nimeks Uppsala tänav. Linnavalitsus teeb ettepaneku määrata nimi Toomemäel Tartu Ülikooli ajaloolises piirkonnas asuvale Lossi tänavalt algavale teeharule, mille pole seni nime määratud.
Tänav, millele nimi määratakse, asub Tartu linnale kuuluval Lossi tänav T9 katastriüksusel (katastritunnus 79507:019:0023). Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakond on saatnud teavituskirja tänavale nime määramise ning hiljem ka nimetatud tänava järgi katastriüksuste aadresside muutmise kavatsuse kohta puudutatud kinnistuomanikele 14.02.2018. Arvestades ruumiandmete seaduse § 55 lg 2, on osakond palunud kinnistuomanikel esitada soovi korral enda arvamus 15 päeva jooksul kirjalikult.
Tartu Ülikool, kellele kuuluvad Lossi tn 40 // 40a // 40b (Tartu tähetorn) ja Lossi tn 38 (vana anatoomikum) katastriüksused, on kinnitanud ettepanekuga nõustumist.
Lossi tn 38a katastriüksuse (neli eraisikust omanikku) üks omanik sai Omniva andmetel teavituskirja kätte 20.02.2018. Kaks omanikku kinnitasid kirja kättesaamist e-kirjaga. Üks omanik kinnitas kirja kättesaamist telefoni teel ning avaldas ka arvamust, et eelistaks ka edaspidi Lossi tänava järgset adresseerimist, kuid otseseid vastuväiteid ei esitanud.
Lossi tn 38b katastriüksuse (kuus eraisikust omanikku) viis omanikku said Omniva andmetel teavituskirja kätte 16.02.2018-2.03.2018. Üks omanik kinnitas teavituskirja kättesaamist e-kirjaga, ning avaldas ka arvamust, et eelistaks ka edaspidi Lossi tänava järgset adresseerimist, kuid vastuväiteid esitada ei kavatse.
==================
Eelnõu oli avalikustamisel 20. aprillist kuni 4. maini, ettepanekuid ja arvamusi sai esitada Tartu kodulehel ja e-postiga.
Esitati üks arvamus (Lossi 38b üks korter):
"Oleme vastu Tartu Linnavolikogu otsusele kaasata meie katastriüksus Uppsala tänava nime alla. Soovime ka edaspidi Lossi tänava järgset adresseerimist. Oleme uhked oma kodu ajaloolisele asukohale ja soovime, et tänava nimi seda ka kajastaks.
Juhul kui Tartu Ülikooli õppehoone jääb ikkagi Lossi tänava nime alla, on kindlasti võimalik ka kaks kõrvalasuvat elumaja jätta sama tänava alla. Asuvad need ju mäeveerel, oseselt mitte tänava ääres.
Meie katastriüksused asuvad ajaloolisel pinnal vahetult endise Toomevärava juures ja muistsete eestlaste muinaslinnusel. Kindlasti eelistame kodukoha ajalooga seotud nime. Ajaloolised nimed suunavad kodanikke süvenema oma koduga seotud ajalukku ja selle üle uhkust tundma. Lossi tänava nimi on pandud antud piirkonnale Piiskopilossi järgi, mis asus kohas, kus seisab Tartu Tähetorn. See ongi ajalooline nimi. Kindlasti võiks olla meie katastriüksused tänaval, millel on ka mõni teine antud kohaga seotud nimi, näiteks Toomevärav või Fr.R.Faehlmann (kelle ausammas seisab vahetult sealsamas kõrval). Nimi Uppsala võiks olla tänavlõigul, kus asub Uppsala maja.
Antud Toomemäe piirkond on olnud Tartu ajaloos niivõrd tähtis, siin asus nii muinaslinnus kui ka piiskopilinnus, et panna Toomemäele lihtsalt sõpruse märgiks Uppsala nimi, on äärmiselt võõrastav. Soovime, et kodumaja (mis on meie perekonna koduks olnud 1956. aastast saadik) asuks ajaloolise kohaga seotud tänaval. See võiks jääda siis Lossi tänavaks.
(KNS §-s 13 on sätestatud kohanimevaliku nõuded. Muuhulgas tuleb KNS § 13 lg 1 kohaselt eelistada kohanime määramisel nime, mis on paikkonnas tuntud ja levinud või mis on tähtis aja- või kultuurilooliselt, § 13 lg 2 kohaselt eelistatakse nime määrates paikkonnaga seonduvaid kohanimesid, nimeobjekti iseärasustega seonduvaid kohanimesid ja üle-eestilise tähendusega kohanimesid.)"
=============================
Kultuurikomisjoni 17.05.2018 koosoleku protokoll nr 7:
Nikolai Põdramägi avaldas arvamust, et antud kohal on oluline side Tartu meditsiini ajalooga ning sobiv oleks panna vana anatoomikumi juurest algavale tänavale Tartu Ülikooli tuntud anatoomiaprofessori August Rauberi nimi.
Komisjoni liikmed väljendasid seisukohta, et kuigi Tartu ja Uppsala 30 aastat kestnud edukas koostöö väärib tähistamist, ei saa kesklinnas asuvat ajalooliselt olulist kohta kergekäeliselt nimetada, arvestades asjaolu, et Tartus on väga palju väärikaid isikuid, kelle mälestuse jäädvustamine ootab oma järge ja kellel on selle paigaga oluliselt suuremad seosed. Leiti, et Uppsala nime paneku argumendid ei ole veenvad ning pigem on mõistlik jätta tänav praegu nimetamata.
Merle Jääger tegi ettepaneku panna Uppsala nimi mõnele väärikale Toomemäe trepile (näiteks mis läheb Tähetorni tagant Vallikraavi tänavale). Sellest võiks kujuneda traditsioon anda Toomemäe treppidele nimed ja need korrastada.
Kristjan Tiirik teatas e-postiga, et toetab päevakorras olevat eelnõu.
Otsustati:
2.1. eelnõu mitte toetada ja teha volikogule ettepanek jätta tänav nimetamata;
2.2. teha linnavalitsusele ettepanek kaaluda võimalust nimetada Uppsala järgi mõni Toomemäel asuv trepp, see korrastada ja tähistada
(poolt 11, vastu ei ole).