EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
21. jaanuar 2019. a. nr LV-IP-0007 |
Tartu Linnavolikogu määruse "Nõustamisteenuse osutamise kord" eelnõu esitamine
|
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 5 ja sotsiaalhoolekande seaduse § 14 lg 2 alusel.
§ 1. Üldsätted
(1) Määrusega sätestatakse sotsiaalhoolekandelise abina korraldatava tasuta psühholoogilise nõustamisteenuse (edaspidi teenus) osutamise tingimused ja kord.
(2) Teenuse eesmärk on parandada vähekindlustatud täisealise isiku või alaealise isiku ja tema perekonnaliikmete heaolu ning toetada nende iseseisvat toimetulekut, leevendades toimetulekut takistavaid pingeid, lahendades kriise ja suhtlemisprobleeme ning kasvatades iseseisvust probleemide lahendamisel.
(3) Määruses ettenähtud haldusmenetlusele kohaldatakse haldusmenetluse seadust, arvestades sotsiaalseadustiku üldosa seaduses sätestatud erisusi.
§ 2. Teenuse saaja
(1) Teenuse saajaks on vähekindlustatud täisealine isik või alaealine isik, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on Tartu linn ja kes vajab psühholoogilist abi iseenda isiksuse, suhete, elusündmuste ja elumuutustega seotud probleemidega toimetulekuks.
(2) Kui teenuse saaja on alaealine isik (laps), võib vajadusel teenusele kaasata alaealise perekonnaliikmeid.
§ 3. Teenus täisealisele isikule
(1) Täisealisele isikule suunatud teenus hõlmab isiku:
1) nõustamist lähtuvalt isiku terviseolukorrast, isiksusest ja suhetest tingitud probleemidest;
2) psühholoogiliste probleemide, seisundi ja tegevusvõime hindamist;
3) potentsiaali ja valmisoleku arendamist eakohasteks tegevusteks, töötamiseks, õppimiseks ja iseseisvaks elamiseks;
4) lähedaste ja temaga kokkupuutes olevate inimeste nõustamist ja motiveerimist, et toetada isikut tema seatud eesmärkide saavutamisel.
(2) Teenuse saamiseks esitab täisealine isik taotluse linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna elukohajärgse piirkonnakeskuse spetsialistile (edaspidi spetsialist).
(3) Taotleja majandusliku olukorra hindamiseks tuleb taotlusele lisada andmed taotleja ja kõigi tema perekonnaliikmete taotluse esitamise kuupäevale eelnenud 30 kalendripäeva jooksul saadud netosissetulekute kohta. Majandusliku olukorra hindamisel arvestatakse netosissetulekust maha makstud elatis.
(4) Spetsialist kontrollib esitatud andmete õigsust ning tuvastab majanduslikust olukorrast tulenevalt isiku tasuta teenuse vajaduse. Spetsialistil on õigus nõuda täiendavaid andmeid sissetulekute kohta.
(5) Otsuse teenusele suunamise või sellest keeldumise kohta teeb spetsialist kümne tööpäeva jooksul arvates nõuetekohase taotluse saamisest.
(6) Teenusele suunamise otsuses määratakse teenuse saaja, teenuse osutaja ja teenuse maht.
(7) Teenusele suunamisest võib keelduda, kui isiku ja tema perekonnaliikmete netosissetulek perekonnaliikme kohta ühes kuus on suurem kui kolmekordne Riigikogu poolt vastavaks aastaks kehtestatud toimetulekupiir.
§ 4. Teenus alaealisele isikule
(1) Alaealisele ja tema perekonnaliikmele suunatud teenus hõlmab:
1) alaealise psühholoogilist nõustamist ja kriisinõustamist vastavalt tema abivajadusele;
2) arengu toetamist lapsevanematele õpetatavate kasvatusmeetmete kaudu;
3) perekonnaliikme iseseisvuse toetamist probleemide lahendamisel;
4) lapse, perekonnaliikmete ja nendega kokkupuutes olevate inimeste nõustamist ja motiveerimist, et toetada last ja tema perekonnaliikmeid eesmärkide saavutamisel.
(2) Teenuse saamiseks pöördub alaealine ja tema perekonnaliige vahetult teenuse osutaja poole ning teenuse osutaja selgitab välja teenust vajava(d) perekonnaliikme(d) ja otsustab osutatava teenuse liigi ja mahu üle.
§ 5. Teenuse osutaja
(1) Teenuse osutaja on vaimse tervise teenuse osutamise pädevusega juriidiline isik, kellega Tartu linn on sõlminud teenuse osutamiseks lepingu.
(2) Teenuse osutamise tingimuste osas nõustab isikut spetsialist ja teenuse osutaja.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Tartu Linnavolikogu määruse "Nõustamisteenuse osutamise kord" eelnõu esitamine
" juurde
Tuginedes sotsiaalhoolekande seaduse § 14 lg 2-le võib kohaliku omavalitsuse üksus korraldada sotsiaalteenuseid ja maksta täiendavaid sotsiaaltoetusi kohaliku omavalitsuse üksuse eelarvest kohaliku omavalitsuse üksuse kehtestatud tingimustel ja korras.
Käesoleva korra aluseks on võetud pikaajaline psühholoogilise nõustamisteenuse osutamise kogemus Tartu linna elanikele, sh lapsed. Kord määrab ära nõustamisteenuse sisu ning osutamise alused ja põhimõtted.
Tartu linn on korraldanud psühholoogilise nõustamisteenuse osutamist vähekindlustatud Tartu linna elanikele ning eraldi lastele ja lastega peredele aastast 1980. Teenust on osutatud vähekindlustatud inimestele linna rahastamisel ning selle osutamist on reguleeritud pikaajaliselt hankelepingutega. Täisealistele ja lastele ning lastega peredele on nõustamisteenuse osutamisel erinev metoodika ja teenuse osutajad on vastavalt spetsialiseerunud.
Aastatel 2018-2020 on hankelepinguga vähekindlustatud elanikele teenuse osutajaks Tartu Nõustamis- ja Kriisiabikeskus MTÜ (leping nr 17-6493 ) ning lastele ja lastega peredele Tartu Laste Tugikeskus MTÜ (leping nr 17-7076 ).
Tartu Nõustamis- ja Kriisiabikeskus MTÜ teenuse sisuks on:
1. telefoni ja veebipõhine nõustamine;
2. esmane konsultatsioon;
3. individuaalne kriisiabi;
4. grupi kriisinõustamine;
5. grupiteraapia;
6. individuaalne psühholoogiline nõustamine;
7. individuaalne psühhoteraapia;
8. psühholoogiline pere- ja paarinõustamine;
9. psühholoogiline pere- ja paariteraapia;
10. isiksuse psühhodiagnostika.
Teenuse mahuks on kuni 3000 tundi ühes kalendriaastas, millest telefoni ja veebipõhise nõustamise osakaal võib olla kuni 20%. Teenust osutatakse keskmiselt kuni 55 inimesele ühes kalendrikuus, millele lisanduvad telefoni ja veebipõhist nõustamist saavad isikud.
Tartu Laste Tugikeskus MTÜ teenuse sisuks on:
1. individuaalnõustamine;
2. individuaalteraapia;
3. perenõustamine;
4. pereteraapia.
Teenuse mahuks on kuni 1900 tundi ühes kalendriaastas. Teenust osutatakse keskmiselt kuni 70 lapsele ühes kalendrikuus. Teenusele võivad suunduda kõik Tartu linna elanikud vastavalt vajadusele. Teenuse saajate vastavust tingimustele ja teenuse mahtu kontrollib osakond üks kord kuus teenuse osutaja poolt edastatud aruande alusel.