Õigusakti eelnõu: Piiri tn 16a elamu püstitamiseks projekteerimistingimuste määramine

Akti väljaandja: Tartu Linnavalitsus
Akti liik: Korraldus
Teema: Piiri tn 16a elamu püstitamiseks projekteerimistingimuste määramine
Reg. number: LV-K-1350
Seisund: Lõpetatud
Koostamise kp: 07.12.2017
Koostaja: Laima-Maria Taal
Ettekandja: Tõnis Arjus
Õigusakt: Tartu Linnavalitsuse 12.12.2017 korraldus nr 1282 "Piiri tn 16a elamu püstitamiseks projekteerimistingimuste määramine"
Failid: Piiri 16a.pdf ( 36 kb )
EELNÕU





Lisa
Tartu Linnavalitsuse
korralduse eelnõu nr LV-K-1350 juurde


    PROJEKTEERIMISTINGIMUSED HOONE PROJEKTEERIMISEKS
    nr PTH-17-137

    Määratud: Tartu Linnavalitsuse
    pp kk aaaa korraldus nr ........
    1. ÜLDANDMEDKrundi aadress: Piiri tn 16a
    Maakasutuse sihtotstarve: elamumaa 100%

    Krundi pindala: 892 m²
    Kavandatav ehitustegevus: elamu püstitamine
    2. LÄHTE-
    MATERJAL:
    Projekteerimistingimuste taotlus 4.10.2017 nr PTH-17-137
    Kehtestatud planeering: "Kauna tn, Herne tn ja Piiri tn vahelise kvartali detailplaneering" (kehtestatud Tartu Linnavalitsuse 4.09.2003 a. korraldusega nr 3043)
    Asendiplaani eskiis
    3. ARHITEKTUUR-
    SED JA LINNA-
    EHITUSLIKUD TINGIMUSED:
      1. Ehitusala: vt lisa 1.
      2. Krundi täisehitus: vastavalt detailplaneeringule (arvutus näidata asendiplaanil).
      3. Arhitektuur: kõrgetasemeline, kaasaegne. Kujunev kompleks peab moodustama professionaalselt lahendatud arhitektuurse terviku.
      4. Suurim lubatud kõrgus ning korruste arv: vastavalt detailplaneeringule.
      5. Katusekalle: vastavalt detailplaneeringule.
      6. Katusekate: plekk, kivi jmt. Vältida matkivaid materjale.
      7. Katuseuukide kogupikkus ei tohi ületada 2/5 räästa pikkusest (vajadusel lahendada mitmes osas). Ühe väljaehituse laius ei tohi ületada 1/5 katuseräästa pikkusest.
      8. Katusekate: plekk, kivi jmt. Vältida matkivaid materjale.
      9. Konstruktsioonid: kivi või puit. Keelatud on rammvaiade kasutamine.
      10. Välisviimistlus: kasutada ajas kestvaid kvaliteetmaterjale, näiteks puit, kivi, krohv vms. Soovitame vältida matkivaid materjale. Vaadetel anda läbimõeldud värvilahendus kataloogi alusel koos värvinäidistega.
      11. Avatäited: aknaraamide ja uste puhul on keelatud kasutada plast- ja imiteerivaid materjale.
      12. Vertikaalplaneerimine: lahendada asendiplaanil. Näidata katendid. Sademevesi lahendada oma krundil.
      13. Piirded: lahendada kaasaegselt, sobilikuna piirkonna miljöösse, soovitavalt aed kõrgusega 1,2 - 1,5m. Järgida naaberkruntide piirdeaia kõrgusjoont. Esitada joonis.
      14. Haljastus: anda põhimõtteline kujunduslik-funktsionaalne lahendus.
      15. Parkimine, juurdepääsud ja jäätmekäitlus: lahendada normikohaselt (EVS 843:2016, Tartu linna jäätmehoolduseeskiri) oma krundil.
      16. Hoone number: näha ette tänavapoolsel seinal või krundi piirde küljes nähtaval kohal (näidata joonistel).
      17. Välisvalgustus: lahendada sissepääsudel ja numbrimärgil.
    4. INSENER-
    TEHNILISED TINGIMUSED:
      1. Projekti koosseisus esitada insenertehniline projektlahendus vee-, kanalisatsiooni- ja elektrivarustusele ning küttele ja ventilatsioonile. Vajalikele eriosadele taotleda tehnilised tingimused ja projektid kooskõlastada vastavate võrguvaldajatega.
    5. NÕUDED EHITUSPROJEKTI KOOSTAMISEKS:
      1. Ehitusprojekt koostada vastavalt vastavalt Eestis kehtivatele projekteerimisnormidele, majandus- ja taristuministri 17. juuli 2015. a määrusele nr 97 „Nõuded ehitusprojektile“, energiatõhususe miinimumnõuetele, müranormidele ning heale projekteerimistavale. Ehitusprojekti koosseisus tuleb esitada energiamärgis.
      2. Ehitusprojekti (selle osad) peab koostama või kontrollima projekteerimises pädev vastutav spetsialist. Soovitame tellida projekt arhitektilt.
      3. Ehitusprojekti digitaalsel vormistamisel järgida juhendmaterjali "Ehitusprojekti dokumentide digitaalse vormistamise nõuded ehitusloa elektroonilisel taotlemisel", mis on kättesaadav Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kodulehel: https://www.mkm.ee/sites/default/files/juhend_-_ehitusprojekti_digivormistamine_ehitusloa_taotlemisel_10.02.2015.pdf
      4. Ehitusprojekti alusplaanina kasutada tõest tehnovõrkudega digitaalset geodeetilist krundi plaani täpsusega M 1:500 või 1:1000, mis on registreeritud Tartu LV linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnas (Raekoja plats 3, III k).
      5. Põhijoonised koostada mõõtkavas 1:100, erandkorras 1:50 või 1:200.
      6. Ehitusprojektile lisada koopia projekteerimistingimustest, väljavõte detailplaneeringust.
    6. KOOSKÕLAS- TUSED JA KAASAMINE:
      1. Ehitusprojektile peab heakskiidu andma Päästeameti Lõuna päästekeskus (insenertehniline büroo, tel 733 7318 Jaama 207). Tartu Linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakond kaasab Päästeameti läbi ehitisregistri projekti menetlusse pärast seda, kui projekt on osakonnas heaks kiidetud.
      2. Projekti tuleb tutvustada (kaas)omanikele.
      3. Soovitame projekt kooskõlastada linnaarhitektiga (Küüni tn 5 III k tuba 323) juba eskiisi staadiumis.
    Ehitusprojekt esitada digitaalselt läbi ehitisregistri aadressil www.ehr.ee Tartu Linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonnale läbivaatamiseks ja ehitusloa taotlemiseks.
    Projekteerimistingimuste kehtivusaeg on viis aastat alates määramisest.
    Lisad:
      1. Ehitusala skeem




Õiend
Tartu Linnavalitsuse korralduse eelnõu "Piiri tn 16a elamu püstitamiseks projekteerimistingimuste määramine " juurde



Taotleja soovib püstitada Piiri tn 16a kinnistule elamu

Alal kehtib „Kauna tn, Herne tn ja Piiri tn vahelise kvartali detailplaneering" (Tartu Linnavalitsuse 4.09.2003 korraldusega nr 3043). Vastavalt kehtivale detailplaneeringule on Piiri tn 16a ja Piiri tn 16b (detailplaneeringus POS 5 ja 6) elamud kavandatud ehitada ühe ühise seinaga, samuti on planeeringuga määratud konstruktsioonimaterjaliks puit. Taotleja soovib detailplaneeringuga määratud ehitusala nihutada Piiri tn 16b kinnistu piirist eemale, samuti muuta hoone konstruktsioonimaterjali.

Vastavalt ehitusseadustiku § 27 lg 1 p 1 kohaselt võib pädev asutus detailplaneeringu olemasolu korral põhjendatud juhul anda ehitusloakohustusliku hoone ehitusprojekti koostamiseks projekteerimistingimusi kui detailplaneeringu kehtestamisest on möödas üle viie aasta, detailplaneeringu kehtestamise järel on ilmnenud olulisi uusi asjaolusid või on oluliselt muutunud planeeringuala või selle mõjuala, mille tõttu ei ole enam võimalik detailplaneeringut täielikult ellu viia, või detailplaneeringu kehtestamise järel on muutunud õigusaktid või kehtestatud planeeringud, mis mõjutavad oluliselt detailplaneeringu elluviimist.

Vastavalt ehitusseadustiku § 27 lg 4 p 2 on lubatud täpsustada hoonestusala tingimusi, sealhulgas hoonestusala suurendamist, vähendamist, keeramist või nihutamist, kuid mitte rohkem kui 10 protsendi ulatuses esialgsest lahendusest. Vastavalt ehitusseadustiku § 27 lg 4 p 4 on lubatud täpsustada projekteerimistingimustega arhitektuurilisi, ehituslikke või kujunduslikke tingimusi.

Vastavalt ehitusseadustiku § 31 lg 1 antakse projekteerimistingimused detailplaneeringu olemasolul avatud menetluse korras. Projekteerimistingimuste eelnõuga oli võimalik tutvuda Tartu linna koduleheküljel 6.11-20.11.2017. Teade avaliku väljapaneku kohta avaldati ajalehes Postimees. Vastuväiteid ega ettepanekuid projekteerimistingimuste kavandile ei laekunud.

Ehitusseadustiku § 31 lg 4 p 2 kohaselt esitatakse projekteerimistingimuste eelnõu vajaduse korral arvamuse avaldamiseks asutusele või isikule, kelle õigusi või huve võib taotletav ehitis või ehitamine puudutada. Projekteerimistingimuste kavand saadeti tutvumiseks Piiri tn 16 ja Piiri tn 16b kinnistu omanikele kui ka Supilinna Seltsile. Piiri tn 16b kinnistu omanike poolt vastuväited ega nõusolekut ei laekunud. Projekteerimistingimuste kavandi vastuskirjad saadeti projekteerimistingimuste taotlejate tutvumiseks ja seisukoha küsimiseks.

Piiri tn 16 kinnistu omanikud teatasid oma vastuskirjas, et sademevee nõue ei ole konkreetse krunditingimustes piisav. Piiri 16 kinnistu omanikud soovivad olla kindlad, et ei halvene olukord naaberkruntidel. Taotleja teatab, et Piiri 16a ja 16b on tehtud vee-, sademevee- ja reoveekanalisatsiooni projekt ning rajatud vastavad liitumiskohad kinnistu piirini. Vastavalt projekteerimistingimuste p 3.12 tuleb sademevesi kokku koguda omal krundil., seega ei tohi sadeveel valguda naaberkinnistu kruntidele. Linnavalitsus on seisukohal, et projekteerimistingimuste eesmärgiks on määrata kindlaks lähteandmed, et koostada nende alusel ehitusprojekt. Linnavalitsus selgitab, et ehitusloa väljastamise üheks eelduseks on vastavus kõikidele projekteerimistingimustes välja toodud punktidele, seega ei saa väljastada ehitusluba enne, kui vastav ehitusprojekt vastab projekteerimistingimustele.

Supilinna Selts teavitas, et ei ole ehitusala nihutamise osas vastuväiteid, kuni hoonestusala ei muudeta rohkem kui 10 % ulatuses. Samas teatab Supilinna Selts, et ei poolda konstruktsioonimaterjalina kivi kasutamist. Supilinna Seltsi arvamusel on puitmaterjali põhikonstruktsioonina iseloomulik linnaosa elamutele. Taotleja teatab, et kivi kandekonstruktsioonina kasutamine on antud olukorras sobilik, sest hoone saab linnaosa elamutele iseloomuliku puitfassaadi. Hoone välisviimistlusmaterjalina on planeeritud kasutada puidust voodrilaudu ja puitavatäiteid. Lisaks lubab Tartu linna üldplaneering Supilinnas uute põhihoonetele rajamisel kasutada nende kandekonstruktsioonis kivi.

Linnavalitsus on seisukohal, et projekteerimistingimustega konstruktsioonimaterjali muutmine ei halvenda piirkonnas väljakujunenud hoonestuslaadi. Samuti ei mõjuta kandekonstruktsioonide muutmine kuidagi naaberkinnistute ehitusõigust ega halvenda muid naabrusõigusi. Põhjusel, et hoone välisfassaad saab puitlaudiskatte, saavutab selle tulemusena sama visuaalse olukorra võrreldes teiste hoonete puitfassaadidega. Lisaks on selline lahendus kooskõlas Tartu linna üldplaneeringuga. Põhjusel, et kivi kasutamine kandekonstruktsioonina on kooskõlas üldplaneeringuga, samuti on sobiv ja proportsionaalne lahendus, mis ei riku kellegi subjektiivseid õigusi. Linnavalitsus leiab, et avalik huvi on õigustatud eelkõige välisilme (nt puitfassaad, puitaknad) lahenduse puhul, mis vastaks sealsele linnaosa eripäradele, mitte siselahenduse (sh kandekonstruktsioonide) puhul.

Linnavalitsus on seisukohal, et projekteerimistingimustega ehitusõiguse määramine ei halvenda piirkonnas väljakujunenud hoonestuslaadi ning on kooskõlas Tartu linna üldplaneeringuga. Linnavalitsuse hinnangul ei ole nimetatud taotluse kohase krundi ehitusõiguse määramiseks uue detailplaneeringu koostamine otstarbekas ega vajalik, kuna eesmärki on võimalik saavutada käesolevate projekteerimistingimustega.

Detailplaneeringu koostamisega kaasneks käesoleval juhul tarbetu ajakulu, sest kõik eeldused projekteerimistingimuste alusel projekteerimiseks ja püstitamiseks on olemas.

Asendiplaani eskiis


Eskiis