EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
06. juuli 2017. a. nr LV-K-0752 |
Tartu linna 2017. aasta huvihariduse ja huvitegevuse kava kinnitamine |
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 30 lg 1 p 2 ja noorsootöö seaduse § 15², Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Kinnitada Tartu linna 2017. aasta huvihariduse ja huvitegevuse kava vastavalt lisale 1.
2. Nimetada Tartu Linnavalitsuse huvihariduse ja huvitegevuse kava eest vastutavaks isikuks noorsooteenistuse juhataja Piret Talur.
3. Korraldus jõustub .... juulil 2017. a.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse korralduse eelnõu "Tartu linna 2017. aasta huvihariduse ja huvitegevuse kava kinnitamine " juurde
1. juulil 2017 jõustusid noorsootöö seaduse muudatused, mille kohaselt määratakse riigieelarvest kooskõlas riigieelarve seadusega valdadele ja linnadele võimaluse korral täiendav toetus 7–19-aastaste noorte süsteemse ja juhendatud huvihariduse ja huvitegevuse kättesaadavuse ja mitmekesisuse parandamiseks eesmärgiga suurendada nende võimalusi omandada teadmisi, oskusi ja hoiakuid valitud huvialal (§ 15¹ p 1). Vald ega linn ei või huvihariduse ja huvitegevuse toetust kasutada kinnisvara ja sõiduvahendite omandamiseks ja kasutusse võtmiseks, hoonete ja rajatiste ehitamiseks ning kinnistute, hoonete ja ruumide majandamiskulude eest tasumiseks. Huvihariduse ja huvitegevuse toetuse kasutamisel peavad vald ja linn lähtuma põhimõttest, et huvihariduse ja huvitegevuse toetusega ei asendata oma eelarvest kaetavaid kulusid (§ 15¹ p 1).
Noorsootöö seaduse § 15² p 1 kohaselt peab kohalik omavalitsus koostama huvihariduse ja huvitegevuse kava, mis peab sisaldama huvihariduses ja huvitegevuses osalevate noorte arvu, huvihariduses ja huvitegevuses osalemise võimalusi, kitsaskohti huvihariduse ja huvitegevuse kättesaadavuses ja mitmekesisuses ning tegevusi kitsaskohtade lahendamiseks. Kava esitamise tähtaeg 2017. aastal on hiljemalt 1. september.
29. juunil 2017 võttis Vabariigi Valitsus vastu Vabariigi Valitsuse 6. veebruari 2015. a määruse nr 16 "Riigieelarve seaduses kohaliku omavalitsuse üksustele määratud toetusfondi vahendite jaotamise ja kasutamise tingimused ja kord" muudatused. Määruse § 1¹ lg 8 kohaselt saab kohalik omavalitsus kasutada riigieelarvest eraldatavat toetust, kui tal on kehtiv noorsootöö seaduse § 152 lõikes 1 nimetatud kava. Rahandusministeerium on avaldanud määrusest lähtuvalt huvitegevuse toetussummad. Toetus Tartu linnale on 2017. aastal 167 820 eurot.
Tartu linna esindajad (protsessi juhtivas rollis noorsooteenistuse juhataja Piret Talur) on alates 2015. aasta algusest jälginud ja vajadusel aktiivselt seisukohti avaldanud riigi tasandi aruteludes nimetatud toetuse rakendamise kohta. Alates 2016. aasta sügisest on toimunud nii linnavalitsuse sisesed kui erinevaid partnereid kaasavad arutelud huvihariduse ja huvitegevuse hetkeseisu kohta. Muuhulgas on linna seisukoha kujundamisel olnud oluliseks mõjutajaks Tartu linna arengukava 2018-2025 eelnõu valmimise raames toimunud arutelud. Kokku on Tartus huvihariduse ja huvitegevuse täiendava toetuse kasutamise aruteludes osalenud enam kui 100 inimest.
Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakonna juhataja käskkirjaga 02.03.2017 nr 38 määrati noorsooteenistuse juhataja Piret Taluri täiendavaks teenistusülesandeks huvitegevuse korraldamiseks riigi poolt eraldatud toetuse kasutamise strateegia väljatöötamise protsessi eestvedamise ja teemaga seotud õigusaktide ettevalmistamise eest vastutamise ajavahemikul 6. märts 2017 kuni 31. detsember 2017. Sellest tulenevalt on Piret Talur ette valmistanud käesoleva korraldusega kinnitatud tegevuskava esitamiseks Eesti Noorsootöö Keskusele. Korraldusega nimetatakse Piret Talur Tartu linnas huvihariduse ja huvitegevuse tegevuskava eest vastutavaks isikuks. Linna poolt sellise isiku nimetamist on soovinud Eesti Noorsootöö Keskus oma kirjas 04.07.2017.
Toetudes kogutud sisendile on 1.09.-31.12.2017 ehk 2017. aasta nelja kuu jooksul kavandatud tegevused nelja kitsaskoha lahendamiseks:
1. Hariduslike erivajadustega laste osalus noorsootöös on keskmisest madalam.
2. Uuenduslike huvialade ja metoodikate hulk on vähene.
3. Võimalused ning osalus huvitegevuse ja -hariduses loodus-, tehnika- ja täppisteaduste (LTT) valdkonnas on vähesed.
4. Huvitegevuses osalemise määr on kooliti ebaühtlane.
Mõistagi ei ole nelja kuuga võimalik neid kitsaskohti lõplikult lahendada, küll aga saab realiseerida mõned konkreetsed tegevused, et kitsaskohtade lahendamisega 2018. ja järgmistel aastatel edasi liikuda. 2017. aastaks kavandatud tegevused jagunevad kolme gruppi:
1. Vahendite soetamise konkursid (innovaatiliste huviringide avamiseks ja digilahenduste ning uuenduslike metoodikate kasutuselevõtuks; LTT ringide avamiseks).
2. Koolitused (juhendajate pädevuse tõstmiseks hariduslike erivajadustega laste kaasamiseks huvitegevusse ja -haridusse; uute juhendajate ettevalmistamiseks LTT ringide avamiseks).
3. Arendustegevus (koolide huvitegevuse kaardistamise lisamooduli tellimine Tartu haridusteenuste haldamise süsteemi ARNO).
Vahendite soetamise konkurssidel saavad taotlusi esitada nii munitsipaal- kui ka mittetulunduslikud asutused (sealhulgas sihtasutused). Koolitustele on oodatud kõigi Tartus tegutsevate huvihariduse ja huvitegevuse pakkujate esindajad (nt riigimuuseumite töötajad) loomaks noortega töötamise ühist teadmist ja koostöövõrgustikku sõltumata teenuse pakkuja omandivormist. Vt täpsemat ülevaadet korralduse eelnõule manustatud lisast "Tartu linna 2017. aasta huvihariduse ja huvitegevuse kava", kus nimetatakse kitsaskoht, põhimõttelised tegevused selle lahendamiseks ning konkreetsed tegevused koos indikatiivse eelarvega 2017. aastal.
Edasine tegutsemise ajakava 2017. aastaks on järgmine:
1. Pärast huvihariduse ja huvitegevuse kava heakskiitmist linnavalitsuses alustatakse vahendite eraldamise konkursside tingimuste väljatöötamist. Vahendite soetamise konkursi esialgseid tingimusi on kavas tutvustada koolijuhtidele 22. augustil ja kultuuriosakonna rahastamise infopäeval kõigile huvilistele 23. augustil.
2. Raha laekub riigieelarvest linnaeelarvesse kõige varem 1. septembril.
3. Vahendite soetamise konkursid on kavas kuulutada välja 15. septembril taotluste esitamise tähtajaga 5. oktoobriks. Pärast konkursside väljakuulutamist toimuvad infopäevad. Tulemused on kavas teatada 25. oktoobriks.
4. 1. novembrist 20. detsembrini on vahendite soetamise ja juhendajate ettevalmistamise aeg (sh koolitused juhendajate pädevuse tõstmiseks hariduslike erivajadustega laste kaasamiseks huvitegevusse ja -haridusse; uute juhendajate ettevalmistamiseks LTT ringide avamiseks).
5. Novembris alustatakse 2018. aasta huvihariduse ja huvitegevuse toetuse kasutamise kava koostamisega, mille esitamise tähtaeg on 15. jaanuar 2018.
Hetkel on ebaselge, kui suur on riigieelarveline toetus huvihariduse ja huvitegevuse kava realiseerimiseks 2018. aastal. Esimene aruanne huvihariduse ja huvitegevuse kava täitmise kohta tuleb esitada perioodi 1.09.2017-31.12.2018 koondaruandena 15. jaanuariks 2019.