Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 5 ja sotsiaalhoolekande seaduse § 14 lg 1 ja § 23 lg 1 alusel.
§ 1. Üldsätted
Tugiisikuteenuse osutamise kord (edaspidi kord) määrab tugiisikuteenuse sisu, taotlemise, taotluse hindamise ja otsuse tegemise ning tugiisikuteenuse osutamise põhimõtted ja tingimused ning tugiisikuteenuse osutamise lõpetamise alused.
§ 2. Teenuse kirjeldus
(1) Tugiisikuteenus (edaspidi teenus) on kohaliku omavalitsuse üksuse korraldatav sotsiaalteenus, mille eesmärk on iseseisva toimetuleku toetamine olukordades, kus teenuse saaja vajab sotsiaalsete, majanduslike, psühholoogiliste või tervislike probleemide tõttu oma kohustuste täitmisel ja õiguste teostamisel olulisel määral kõrvalabi. Kõrvalabi seisneb juhendamises, motiveerimises ning isiku suurema iseseisvuse ja omavastutuse võime arendamises.
(2) Teenust osutatakse Tartu linna haldusterritooriumil.
§ 3. Teenuse taotlemine
(1) Teenust on õigus taotleda täisealisel isikul, kelle elukohana on Eesti rahvastikuregistrisse kantud Tartu linn ja kes vajab sotsiaalsete, majanduslike, psühholoogiliste või tervislike probleemide tõttu oma kohustuste täitmisel ja õiguste teostamisel olulisel määral kõrvalabi.
(2) Teenuse saamiseks esitab isik vormikohase kirjaliku taotluse (edaspidi taotlus) oma elukohajärgse linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna (edaspidi osakond) piirkonnakeskuse sotsiaaltöö spetsialistile (edaspidi spetsialist).
(3) Taotluse vormi kinnitab osakonna juhataja.
§ 4. Taotluse menetlemine ja teenuse määramine
(1) Spetsialist kontrollib esitatud taotluse vastavust nõuetele. Kui taotlus on täidetud ebaselgelt, selles esineb puudusi või on vajalik täiendavate dokumentide ja andmete esitamine, määrab spetsialist puuduste kõrvaldamiseks tähtaja, selgitades, et tähtpäevaks puuduste kõrvaldamata jätmisel võidakse jätta taotlus läbi vaatamata. Taotluse läbivaatamata jätmisel teavitab spetsialist taotlejat sellest kirjalikult.
(2) Spetsialist kontrollib taotluse põhjendatust ja selles esitatud andmete õigsust. Samuti kuulab ära taotleja arvamuse, osutab sotsiaalnõustamise teenust ning hindab ja täpsustab taotleja kõrvalabi vajaduse.
(3) Teenus määratakse taotlejale vajaduspõhiselt tähtajaga kuni üks aasta.
(4) Teenuse määramise otsustab spetsialist taotluses esitatud andmete ja kõrvalabi vajaduse hinnangu põhjal 10 tööpäeva jooksul arvates nõuetekohase taotluse esitamisest.
(5) Kui spetsialisti hinnangu alusel ei ole taotlejal kõrvalabi vajadust, esitab spetsialist taotluse koos motiveeritud ettepanekuga otsustamiseks osakonna sotsiaalhoolekande komisjonile (edaspidi komisjon).
(6) Käesoleva paragrahvi lõikes 5 nimetatud otsuse teeb komisjon 10 tööpäeva jooksul arvates nõuetekohase taotluse esitamisest. Otsusest teavitatakse taotlejat kirjalikult 5 tööpäeva jooksul otsuse tegemisest.
§ 5. Teenuse osutamine
(1) Teenuse osutaja on Tartu linna hallatava asutuse Varjupaik tugiisik.
(2) Teenusele suunatud isik (edaspidi teenuse saaja) on kohustatud pöörduma tugiisiku poole viie tööpäeva jooksul arvates otsuse kättesaamisest.
(3) Juhul kui teenuse saaja ei täida kahe nädala jooksul otsuse kättesaamisest käesoleva paragrahvi lõike 2 alusel talle pandud kohustust, tunnistab spetsialist otsuse teenuse osutamise kohta kehtetuks.
(4) Teenust osutatakse vastavalt teenuse saaja vajadustele tema igapäevases elukeskkonnas ja mujal.
(5) Tugiisik hindab teenuse jätkamise vajadust 30 päeva enne teenuse osutamise tähtaja lõppemist. Teenuse jätkamiseks esitab tugiisik spetsialistile motiveeritud ettepaneku koos teenuse saaja taotlusega.
§ 6. Juhtumiplaan ja tegevuskava
(1) Tugiisik koostab teenuse saaja ja spetsialisti arvamust arvestades teenuse saajale tema toimetuleku parandamiseks juhtumiplaani koos tegevuskavaga hiljemalt ühe kuu jooksul arvates teenuse saaja teenusele asumisest.
(2) Vajadusel kaastakse koostatud juhtumiplaani alusel tugiisikuteenuse osutamise protsessi teenuse saaja pereliikmed.
(3) Tugiisik hindab koostöös spetsialistiga tegevuskava tulemuslikkust hiljemalt kuus kuud pärast tegevuskava koostamist või selle viimast vahehindamist.
(4) Tegevuskava koostamisel ja selle vahehindamisel osalemine ning tegevuskava täitmine on teenuse saajale kohustuslik.
§ 7. Teenuse osutamise lõppemine
(1) Teenuse osutamine lõpeb teenuse osutamise tähtaja lõppemisel.
(2) Teenuse osutamine lõpetatakse tugiisiku ettepanekul spetsialisti otsusega:
1) teenuse saaja tegevuskavas sätestatud eesmärkide täitmisel;
2) teenuse saaja suunamisel teisele tema toimetulekut parandavale teenusele;
3) kui teenuse saaja ei osale tegevuskava koostamisel või selle täitmisel mõjuva põhjuseta;
4) teenuse saaja avalduse alusel.