EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
16. veebruar 2017. a. nr LV-IP-0043 |
Tartu Linnavolikogu määruse "Tartu Linnavolikogu 30. juuni 2016. a määruse nr 114 "Eraüldhariduskooli toetus" muutmine" eelnõu esitamine |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõige 1 punkti 5 alusel ja arvestades erakooliseaduse § 222 lõiget 1.
§ 1. Tartu Linnavolikogu 30. juuni 2016. a määruses nr 114 "Eraüldhariduskooli toetus" tehakse järgmised muudatused:
1) määruse § 3 punkt 1 tunnistatakse kehtetuks;
2) määruse § 3 punkti 3 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"3) erakooli pidajal on kehtiv tegevusluba;"
3) määruse § 3 punkti 5 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"5) erakoolis õppiva õpilase (edaspidi toetatav õpilane) ja alaealise õpilase puhul ühe seadusliku esindaja (edaspidi vanem) elukoha andmetena on rahvastikuregistrisse kantud Tartu linn;";
4) määruse § 3 punkt 6 tunnistatakse kehtetuks;
5) määruse § 4 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"§ 4. Toetuse määr ja andmine
(1) Erakooli pidajale antakse õpilase kohta toetus kalendrikuu eest kuumäära alusel järgmiselt:
1) 1. jaanuarist 2017. a kuni 31. augustini 2017. a antakse erakooli pidajale toetatava õpilase eest toetust määras, mis saadakse 87,00 eurost riigi makstava tegevuskulude katmise toetuse lahutamisel;
2) 1. septembrist 2017. a kuni 31. augustini 2018. a antakse erakooli pidajale toetatava õpilase eest toetust määras, mis saadakse 78,30 eurost riigi makstava tegevuskulude katmise toetuse lahutamisel;
3) 1. septembrist 2018. a kuni 31. augustini 2019. a antakse erakooli pidajale toetatava õpilase eest toetust määras, mis saadakse 70,47 eurost riigi makstava tegevuskulude katmise toetuse lahutamisel.
(2) Käesoleva paragrahvi lõike 1 punktides 1-3 nimetatud toetust antakse teise kohaliku omavalitsusüksuse territooriumil tegutsevale erakoolile, kui on täidetud käesoleva määruse paragrahvis 3 sätestatud tingimused (välja arvatud punktis 8 sätestatud tingimus), kuid mitte suuremas summas, kui antakse toetust Tartu linnas tegutsevale erakoolile.
(3) Kui õpilane õpib teise kohaliku omavalitsuse territooriumil asuvas erakoolis sotsiaal- ja tervishoiuosakonna soovitusel, antakse erakooli pidajale õpilase kohta toetus vastavalt kooli õppekoha tegevuskulu arvestuslikule maksumusele, millest on lahutatud riigi makstav tegevuskulude katmise toetus. Tegevuskulu mõistetakse põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 83 lõigete 3 ja 4 tähenduses.
(4) Kui õpilane alustab või lõpetab erakoolis õppimise kalendrikuu kestel või kalendrikuu kestel muutuvad käesoleva määruse § 3 punktis 5 nimetatud andmed, antakse erakooli pidajale toetus päevamäära alusel, lähtudes tööpäevade arvust, mil õpilane vastavas kuus õppekohta kasutas või § 3 punktis 5 sätestatud tingimus täidetud oli.
(5) Kui käesoleva paragrahvi lõike 1 punktides 1-3 ja lõikes 3 sätestatud kuumäära alusel on vaja arvutada toetuse päevamäära suurust, siis jagatakse kuumäär tööpäevade arvuga selles kuus, mille kohta toetust antakse.
(6) Erakooli toetus makstakse välja hiljemalt haridusteenuse osutamisele järgneva kuu 15. kuupäevaks ülekandega erakooli pidaja pangakontole.";
6) määruse § 5 tunnistatakse kehtetuks;
7) määruse § 10 tunnistatakse kehtetuks;
8) määruse § 11 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"§ 11. Gümnaasiumiõpilaste toetamine
Gümnaasiumiõppekohal õppiva õpilase kohta antakse toetus juhul, kui vastav gümnaasium tegutses enne 1. jaanuari 2017. a."
§ 2. Käesoleva määrusega Tartu Linnavolikogu 30. juuni 2016. a määruses nr 114 "Eraüldhariduskooli toetus" tehtud muudatusi rakendatakse tagasiulatuvalt alates 1. jaanuarist 2017. a.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Tartu Linnavolikogu määruse "Tartu Linnavolikogu 30. juuni 2016. a määruse nr 114 "Eraüldhariduskooli toetus" muutmine" eelnõu esitamine " juurde
Tartu Linnavolikogu võttis 30. juunil 2016. a vastu määruse nr 114 "Eraüldhariduskooli toetus". Määruse eelnõud menetleti paralleelselt Riigikogus erakooliseaduse muutmisega, mille kohaselt riik järk-järguliselt lõpetas erakoolide toetamise.
Tartu linn soovis oma haldusterritooriumil tegutsevatele erakoolidele tagada stabiilsuse ja turvatunde ning võttis paralleelselt riigi tasandil toimuvate muudatustega vastu eraüldhariduskoolide toetamise regulatsiooni järgmiseks kolmeks aastaks, mil toimub munitsipaal- ja eraüldhariduskoolide õppekoha tegevuskulude toetuse võrdsustumine.
Kehtiva määruse kohaselt rahastatakse üldreeglina Tartu linnas tegutsevat erapõhikooli õppekoha tegevuskulu, kuna linna jaoks on oluline erakoolide panus põhikooli õpilastele õppekohtade loomisel. Erandina üldreeglist toetatakse Tartu linnas tegutsevat gümnaasiumit sellisel juhul, kui gümnaasiumi õppekohad olid olemas määruse jõustumise ajal. Teise KOV haldusterritooriumil tegutsevat põhikooli toetatakse samadel alustel nagu seda teeb asukohajärgne KOV, kuid mitte suuremas summas kui Tartu linnas tegutsevat erakooli.
Teise KOV haldusterritooriumil tegutseva erakooli rahastamisele oli tehtud erand ka juhuks, kui õpilane õppis koolis sotsiaal- ja tervishoiuosakonna soovitusel. Sellisel juhul tuleks kehtiva määruse järgi erakooli toetada sarnaselt Tartu linnas tegutseva erakooliga.
Tartu Linnavalitsus alustas muudetava määruse rakendamist 1. jaanuarist 2017. Tartus asuvate erakoolide puhul määruse rakendamisel probleeme ei esine ning kõik läbirääkimistel sõlmitud kokkulepped saavad täidetud.
Määruse rakendamise käigus selgus aga vajadus täiendada teise KOV-i territooriumil asuvate erakoolide toetamise osa. Määruse selguse huvides on vajalikud muudatused üles ehitatud järgmiselt:
1) Määruse § 3 punktid 1 ja 6 tunnistatakse kehtetuks. Tingimused, et erakool tegutseb Tartu linnas ning et toetatav õpilane õpib põhikoolis - kehtetuks tunnistamise eesmärk on muuta toetuse maksmise tingimusi väljaspool Tartut asuvatele erakoolidele ning gümnaasiumiõpilastele.
2) Kehtiva määruse §-d 4, 5 ja 10 on kokku kirjutatud §-s 4, mis sätestab erakoolile antava toetuse õpilase kohta erinevatel ajaperioodidel ja muud toetuse maksmise rakendussätted. Teiste kohalike omavalitsuste territooriumil asuvate erakoolide toetamise piiriks on sätestatud, et toetus ei saa olla suurem kui Tartu erakoolile eraldatav toetus. § 4 lõikega 2 soovime muuta erakooli toetuse suurust, kui õpilane õpib erakoolis sotsiaal- ja tervishoiuosakonna soovitusel, mis üldjuhul tähendab õpilaskoduga kooli. Hetkel kehtiva sõnastuse järgi oleks sellisel juhul toetus võrdunud Tartu erakoolile eraldatava toetusega, kuid nende koolide puhul soovime eraldada toetust lähtudes õppekoha tegevuskulu tegelikust arvestuslikust maksumusest, arvestades sellest maha riigieelarvest eraldatud tegevuskulude toetuse. Krabi kooli näide: toetusega kaetakse kooli tegeliku arvestusliku õpilaskoha maksumuse (so 01.01.2017 kuni 31.08.2017. a 141 eurot kuus) ja riigi poolt antava toetuse (87 eurot kuus) vahe, mis on 54 eurot õpilase eest kuus. See on suurem, kui Tartu erakoolidele eraldatav toetus õpilase kohta. Käesoleval hetkel puudutab nimetatud muudatus 14 õpilast ning tähendaks linnale ühes kuus lisakulu 756 eurot.
Seoses sellega, et määruse muutmise käigus suureneb erakoolides õppivate ja rahastavate gümnaasiumiõpilaste arv ja seda just teise KOV territooriumil asuvate eragümnaasiumite kaudu, tuleb täiendada ka toetuse eraldamise tingimusi. Täisealise õpilase puhul ei ole põhjust kontrollida, kas ka tema vanem elab Tartu linnas. Tema puhul tuleb elukoha andmete kontrollimisel piirduda õpilase enda elukohaga. Seepärast soovime muuta ka määruse § 3 punkti 5 ning kehtestada põhimõtte, et alaealine õpilane peab koos vanemaga elama Tartus, kuid täisealise õpilase puhul piisab, kui õpilane ise elab rahvastikuregistri andmetel Tartus.
Määrusesse sisseviidavaid muudatusi soovitakse hakata rakendama tagasiulatuvalt, s.o alates 01.01.2017.