EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
14. veebruar 2017. a. nr LV-IP-0037 |
Tartu Linnavolikogu otsuse „Loa andmine riigihanke korraldamiseks õpilastele kohustusliku ujumisõpetuse tellimiseks” eelnõu esitamine |
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 8, kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse § 28 lg 3 ja Tartu linnavara eeskirja § 3 lg 1, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Lubada linnavalitsusel korraldada riigihange kohustusliku ujumisõpetuse tellimiseks Tartu linna esimese kooliastme õpilastele õppeaastateks 2017/2018 - 2020/2021.
2. Otsus jõustub viiendal päeval pärast vastuvõtmist.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Tartu Linnavolikogu otsuse „Loa andmine riigihanke korraldamiseks õpilastele kohustusliku ujumisõpetuse tellimiseks” eelnõu esitamine " juurde
Tartu linn on aastaid toetanud põhikoolide õpilastele kohustusliku ujumisõpetuse läbiviimist, kuna ujumisoskustega seotud pädevuste omandamine on esimese kooliastme õpilastele ette nähtud põhikooli riiklikus õppekavas. Samuti aitab lastele ujumisoskus õpetamine ennetada täiskasvanuna uppumisohtu sattumist.
Tartu koolides on senini ujumisõpetuse korraldamine jagunenud selliselt:
1) koolid, kes korraldavad oma või naaberkooli basseinis ujumisõpetust (Tartu Mart Reiniku Kool, Tartu Herbert Masingu Kool, Tartu Kivilinna Kool, Tartu Tamme Kool, Tartu Aleksander Puškini Kool);
2) koolid, kelle ujumisõpetus toimub Aura Veekeskuses;
3) koolid, kelle ujumisõpetus toimub Tervise- ja Spordiklubi Arena basseinis.
Järgmisest õppeaastast ei saa enam Tartu Aleksander Puškini Kooli ujulat kasutada, kuna see on amortiseerunud ning Tartu Mart Reiniku Kool on kasvamas 5 paralleeliga põhikooliks ja ei mahu enam ujumisõpetust läbima Tartu Herbert Masingu Kooli basseinis. Seega hakatakse nimetatud koolide ujumisõpet korraldama Auras kui lähimas ujulas.
Linnavalitsus viis 2014. aastal läbi riigihanke, mille kaudu osteti ujumisõpetuse teenust 2014/2015 - 2016/2017. õppeaastateks. Hankeleping lõpeb käimasoleva õppeaastaga. Seega on vaja korraldada uus riigihange, et kohustusliku ujumisõppe läbiviimine oleks tagatud ka järgmistel õppeaastatel.
Hetkel toimub ujumisõpetus 2. klassi õpilastele 24-26 õpilasega rühmades, kusjuures iga rühm läbib 24 õppetundi.
Riigi tasandil toimub praegu arutelu ujumisõppe korraldamise põhimõtete üle:
1) soovitakse tõsta riiklikus õppekavas ujumisoskuse määratlust (senise 25 meetri asemel peaksid lapsed oskama ujumisõpetuse läbimisel ujuda 100 meetrit erinevates ujumisstiilides);
2) õpperühma suurust soovitakse vähendada klassi suuruselt (24-26 õpilast) 12 õpilaseni;
3) õppetundide arvu soovitakse suurendada 24lt 40ni.
Hetkel ei ole teada, mis ajast ujumisõppega seonduvaid põhimõtteid muudetakse ja milliseks need lõpuks kujunevad.
Linnavalitsus soovib linnavolikogult saadud loa alusel viia läbi kaks eraldi hanget, sest 2017. aastal ei ole võimalik ujumisõpetust tellida pikemaks ajaks kui üheks õppeaastaks ning seejärel korraldada uus riigihange juba uutel tingimustel, kui need on riigi tasandil kokku lepitud.
Käesolevaga palume luba 4 õppeaastaks ujumisõpetuse läbiviija leidmiseks:
1) 2017. õppeaastal korraldab linnavalitsus hanke üheks õppeaastaks, et oodata ära riigi tasandil uute kokkulepete sõlmimine. Hanke raames tellitakse ujumisõpetust kuni 52le õpperühmale.
Praegu kehtiva hankelepingu järgi oleks 52 rühma ujumisõpetuse maksumus 18 785 eurot ilma käibemaksuta. Praeguse hankelepingu perioodi jooksul on töötasud tõusnud, seega tõenäoliselt tõuseb uue hanke käigus ka ühe rühma õpetamise hind.
Ujumisõpetusele lisaks tuleb katta ka sellega kaasnevad kulud:
- ujula kasutamise kulu (1 lapse pääse ujulasse on 2,60 eurot Auras ja 2,70 eurot Arenas). Kui koolide 2. klassi lapsed käiksid kõik ujumas 24 korda ja puudumisi ei oleks, läheks ujulate kasutamine maksma 68980,80 eurot. Tegelikkuses on puudujate tõttu kulu ca 70-75% maksimaalselt võimalikust kulust.
- transport koolist ujulasse ja tagasi. Koolid võtavad võrdlevad hinnapakkumised ja kulu kujuneb selle alusel. 2016. aastal kulus transpordile 18 762 eurot. Bussi tellib iga kool ise.
2) 2018. õppeaastal korraldab linnavalitsus hanke 3 õppeaastaks. Tänase arvestuse järgi oleks 2018/2019 õpperühmi kuni 53, 2019/2020 kuni 53 ja 2020/2021 kuni 55. St kokku 161. Kui riigi tasandil vähendatakse rühma suurust 24lt 12ni, siis suureneb oluliselt rühmade arv. Samuti on suurenemas ka õppetundide arv. Seetõttu ei ole võimalik täna prognoosida, milliseks kujuneb hanke orienteeruv maht ja maksumus.
Riigi tasandil uute kokkulepete saavutamisel suureneb ka riigipoolne rahastus. Hetkel aga ei ole teada, kui suureks see Tartu linnale kujuneb. 2018. aastal lähtutakse hanke tegelike mahtude määramisel sel hetkel kehtivatest õigusaktidest ja riigi poolt saadud juhistest ning õpilaste arvust koolides.
Ujumisoskused tuleb põhikooli riikliku õppekava alusel õpilastele anda, seega on vaja ka vastav teenus igal juhul tellida, sest enamikes Tartu koolides ei ole võimalik ujumisõpetust koolis läbi viia.