EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
10. november 2016. a. nr LV-IP-0252 |
Tartu Linnavolikogule määruse "Tartu linna ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava aastateks 2016-2030" eelnõu esitamine |
Määrus kehtestatakse ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seaduse § 4 lg 1 ja Tartu Linnavolikogu 19. aprilli 2012. a määruse nr 65 "Tartu linna arengudokumentide koostamise kord" § 15 lg 4 alusel.
§ 1. Seisukoha võtmine avaliku väljapaneku ajal laekunud ettepanekute osas
Võetakse seisukohad avalikul väljapanekul laekunud ettepanekute osas vastavalt lisale 1.
§ 2. Arengukava redaktsiooni kinnitamine
Kinnitatakse Tartu linna ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava aastateks 2016-2030 vastavalt lisale 2.
§ 3. Määruse kehtetuks tunnistamine
Tartu Linnavolikogu 22. veebruari 2012. a määrus nr 59 "Tartu linna ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava aastateks 2012-2025" tunnistatakse kehtetuks.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Tartu Linnavolikogule määruse "Tartu linna ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava aastateks 2016-2030" eelnõu esitamine " juurde
Ühisveevärgi ja –kanalisatsiooni seaduse kohaselt peab ühisveevarustuse ja –kanalisatsiooni (ÜVK) arendamine toimuma vastavalt kohaliku omavalitsuse ÜVK arendamise kavale. Dokument vaadatakse üle vähemalt kord nelja aasta tagant ja vajaduse korral kava uuendatakse. Seejuures tuleb kava täiendada nii, et käsitletava perioodi pikkus oleks taas vähemalt 12 aastat. ÜVK arendamise kava kinnitamine on kohaliku omavalitsuse volikogu ainupädevuses.
Seni kehtinud Tartu linna ÜVK arendamise kava aastateks 2012-2025 oli kinnitatud Tartu Linnavolikogu 22.02.2012 määrusega nr 59. Käesoleva kava kehtestatakse perioodiks 2016-2030.
Tartu linna ÜVK arendamise kava koosneb 12 osast, millele järgnevad skeemid, kasutatud materjalide loend ja lisad. Töö ülesehitusel on jälgitud ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seadusega ÜVK arendamise kavale kehtestatud nõudeid ja nende koostamise praktikat. Tartu linna ÜVK arendamise kava koostamist konsulteeris OÜ Geomedia. Töös on kasutatud ka uuringuid ja arengudokumente, mille loetelu on toodud kasutatud materjali nimistus.
Uuel perioodil seatakse põhieesmärgiks tehniliste, majanduslike ja organisatoorsete lahenduste kasutusele võtmisele ennekõike ühisveevõrgu arendamisele, reoveepuhastuse efektiivistamisele ja lahkvoolse sademevee ärajuhtimisele. Samuti on kesksel kohal koostöös Tartu linna volikogu ja valitsusega kujundada ühtne poliitiline seisukoht vee-ettevõtja tegevuste finantseerimiseks lahkvoolse sademeveekanalisatsiooni rajamisel.
Ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni teenuseid kasutas 2015. aastal ligikaudu 99,9% Tartu linna elanikest. Lisaks osutab AS Tartu Veevärk teenuseid Tartu, Luunja, Tähtvere ja Ülenurme valdades ning puhastatakse Ülenurme, Kõrveküla ja Tõrvandi asulate reovesi.
Tartu Linnavolikogu 27.04.2016 otsusega nr 360 kiideti heaks "Tartu linna ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava aastateks 2016-2030" projekt ja suunati avalikule väljapanekule. Avalik väljapanek toimus ajavahemikul 18. mai 2016 kuni 17. juuni 2016 ja avaliku väljapaneku kohtadeks olid Tartu infokeskus ning Tartu linna veebileht. Avaliku väljapaneku kestel esitas ettepaneku Enn Uiga. Avalikul väljapanekul laekunud ettepanekule võttis linnavalitsus seisukoha 25.10.2016 toimunud istungil.
Ettepanek ning Tartu Linnavalitsuse seisukoht esitatud ettepanekule on järgmine:
Avalik arutelu ja linnavalitsuse seisukoha tutvustamine toimus 01.11.2016 linnamajanduse osakonnas. Arutelul osalesid AS Tartu Veevärk esindajad, ettepaneku tegija Enn Uiga ja linnavalitsuse töötajad. Linnavalitsuse seisukoht avalikul arutelul ei muutunud.
Vastavalt ÜVVKS § 4 lg 24 on Tartu linna ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava aastateks 2016-2030 kooskõlastatud Keskkonnaameti Jõgeva Tartu regiooniga ja Terviseameti Lõuna Talitusega. Terviseamet kooskõlastas arendamise kava märkusteta. Keskkonnaameti märkuseid arvestati. Lisatavad tabelid ja skeemid jäävad ametkondlikuks kasutamiseks ning on kättesaadavad linnamajanduse osakonnas.