Akti väljaandja: | Tartu Linnavolikogu |
Akti liik: | Määrus |
Teema: | Tartu Linnavolikogu 19. detsembri 2013. a määruse nr 4 "Tartu linna munitsipaalpõhikooli ja -gümnaasiumi vastuvõtu tingimused ja kord" muutmine |
Reg. number: | LVK-M-0107 |
Seisund: | Lõpetatud |
Koostamise kp: | 26.01.2016 |
Koostaja: | Kairit Peekman |
Ettekandja: | Tiia Teppan |
Esitab: | linnavalitsus, 26.01.2016 istungi protokoll nr 7 |
Juhtiv komisjon: | Hariduskomisjon |
Seosed: | Linnavalitsuses menetletud eelnõu: Hariduskomisjoni protokoll nr 29: |
Õigusakt: | Tartu Linnavolikogu 19.02.2016 määrus nr 103 "Tartu Linnavolikogu 19. detsembri 2013. a määruse nr 4 "Tartu linna munitsipaalpõhikooli ja -gümnaasiumi vastuvõtu tingimused ja kord" muutmine" |
Failid: | Tartu_Linnavolikogu_Maarus_2016_LVK-M-0107.pdf ( 31 kb ) |
TARTU LINNAVOLIKOGU | |
MÄÄRUS | |
Tartu |
26. jaanuar 2016. a. nr LVK-M-0107 |
Tartu Linnavolikogu 19. detsembri 2013. a määruse nr 4 "Tartu linna munitsipaalpõhikooli ja -gümnaasiumi vastuvõtu tingimused ja kord" muutmine |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 2, põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 26 lõike 3 ja § 27 lõike 5 alusel ning arvestades haridus- ja teadusministri 19. augusti 2010. a määrust nr 43 „Õpilase kooli vastuvõtmise üldised tingimused ja kord ning koolist väljaarvamise kord”.
§ 1. Tartu Linnavolikogu 19. detsembri 2013. a määruses nr 4 "Tartu linna munitsipaalpõhikooli ja -gümnaasiumi vastuvõtu tingimused ja kord" tehakse järgmised muudatused:
1) paragrahvi 3 lõiked 5-7 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"(5) Konkreetses klassis klassitäitumuse ülemise piirnormi suurendamise otsustab haridusosakond kuni üheks õppeaastaks juhul, kui kõik tervisekaitse- ja ohutusnõuded on täidetud. Haridusosakond võib suurendada klassitäitumuse ülemist piirnormi kuni 26 õpilaseni klassis ning põhjendatud hädavajadusel kuni 28 õpilaseni klassis.
(6) Kui käimasoleva õppeaasta põhikooli klasside õpilaste arvu põhjal on kooli direktorile ilmne, et klassitäitumuse ülemine piirnorm vajab järgneval õppeaastal suurendamist, siis algatab direktor klassitäitumuse ülemise piirnormi suurendamise arvestusega, et haridusosakond saab vastava otsuse teha enne õppeaasta algust.
(7) Haridusosakond otsustab põhjendatud vajaduse korral (sh tervisekaitse- ja ohutusnõuete täitmine) klassile seaduses ettenähtud klassitäitumuse ülemisest piirnormist väiksema klassitäitumuse ülemise piirnormi määramise. Klassitäitumuse ülemise piirnormi vähendamine toimub samas korras klassitäitumuse ülemise piirnormi suurendamisega.";
2) paragrahvi 6 lõige 1 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"(1) Haridusosakond avalikustab e-keskkonnas ARNO:
1) elukohajärgsete põhikoolide, välja arvatud ülelinnalise vastuvõtuga põhikoolide, vabade õppekohtade arvu jooksvalt ja järgneval õppeaastal moodustatavate esimeste klasside vabade õppekohtade ajakohase arvu alates 1. maist;
2) ülelinnalise vastuvõtuga põhikoolide vabade õppekohtade arvu jooksvalt ja järgneval õppeaastal moodustatavate esimeste klasside vabade õppekohtade ajakohase arvu alates 15. märtsist;
3) gümnaasiumi vabade õppekohtade arvu jooksvalt ja järgneval õppeaastal õpinguid esmakordselt alustavatele isikutele loodava õppekohtade arvu alates 15. veebruarist.";
3) paragrahvi 6 lõige 2 tunnistatakse kehtetuks;
4) paragrahvi 7 lõiked 1 ja 2 muudetakse ning sõnastatakse järgmiselt:
"(1) Lapse põhikooli esimesse klassi vastuvõtmiseks esitab vanem e-keskkonnas ARNO või kooli avalikustatud vormil koolile taotluse üldjuhul alates 15. märtsist kuni 30. aprillini. Koolil ei ole õigus keelduda hiljem saabunud taotluse menetlemisest. Vanem lisab taotlusele õigusaktides nõutud dokumendid, v. a dokumendid, mis sisaldavad üksnes andmeid, millele on koolil juurdepääs erinevate registrite kaudu.
(2) Ühest põhikoolist teise üleminekul esitab vanem (täisealise õpilase puhul õpilane ise) uuele põhikoolile e-keskkonnas ARNO või kooli avalikustatud vormil taotluse, millele lisab õigusaktides nõutud dokumendid, v. a dokumendid, mis sisaldavad üksnes andmeid, millele on koolil juurdepääs erinevate registrite kaudu.";
5) paragrahvi 7 lõige 3 tunnistatakse kehtetuks;
6) paragrahvi 8 lõige 1 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"(1) Põhikool on kohustatud vastu võtma kõik lapsed, kelle jaoks kool on linnavalitsuse kehtestatud tingimustel määratud elukohajärgseks põhikooliks. Kool teavitab vanemat õppekoha tagamisest viie tööpäeva jooksul.";
7) paragrahvi 8 lõige 4 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"(4) Lapse vastuvõtmise põhikooli klassi otsustab kooli direktor või tema volitatud koolitöötaja e-keskkonnas ARNO.";
8) paragrahvi 8 lõige 5 tunnistatakse kehtetuks;
9) paragrahvi 9 lõige 1 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"(1) Gümnaasiumis õpingute esmakordseks alustamiseks esitab õpilane (alaealise õpilase puhul tema vanem) e-keskkonnas ARNO või kooli avalikustatud vormil koolile taotluse ajavahemikul 15. juuni kuni 28. juuni. Taotlusele lisatakse õigusaktides nõutud dokumendid, v. a dokumendid, mis sisaldavad üksnes andmeid, millele on koolil juurdepääs erinevate registrite kaudu.";
10) paragrahvi 9 lõige 3 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"(3) Kui õpilane on gümnaasiumis varem õppinud, esitab ta (alaealise õpilase puhul tema vanem) e-keskkonnas ARNO või kooli avalikustatud vormil gümnaasiumis õppima asumiseks taotluse, millele on lisatud õigusaktides nõutud dokumendid, v. a dokumendid, mis sisaldavad üksnes andmeid, millele on koolil juurdepääs erinevate registrite kaudu.";
11) paragrahvi 9 lõige 4 tunnistatakse kehtetuks;
12) paragrahvi 11 lõige 2 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"(2) Õpilase gümnaasiumi vastuvõtmise otsustab kooli direktor või tema volitatud koolitöötaja e-keskkonnas ARNO. Järgneval õppeaastal gümnaasiumis õpinguid esmakordselt alustavate õpilaste vastuvõtmise otsustab kooli direktor üldjuhul 1. juuliks.";
13) paragrahv 12 tunnistatakse kehtetuks.
Esimees | |
2015. aastal viidi ARNOsse lasteaia (sh hoiu) kohataotluste menetlemine ja vabade kohtade jagamine.
2015. aastal alustati ARNO arendamist, et e-keskkonda oleks võimalik viia põhikoolide ja gümnaasiumite vastuvõtutaotluste menetlemine ja õppekohtade jagamine.
18. jaanuaril 2016. a viidi kõikide Tartu munitsipaalpõhikoolide ja -gümnaasiumite õpilaste andmed e-keskkonda ARNO ning vanematele avati võimalus esitada e-keskkonna vahendusel koolile taotlusi ja teatisi.
Tegemist on olulise ja suure sammuga haridusteenuste jagamisel e-menetluse sisseviimisel. Selle sammuga oleme muutnud seniseid tavasid kogu selles valdkonnas. Kuna olukord on muutunud, on vaja viia ka õigusaktid kooskõlla uue olukorraga.
Tartu Linnavolikogu 19. detsembri 2013. a määruses nr 4 "Tartu linna munitsipaalpõhikooli ja -gümnaasiumi vastuvõtu tingimused ja kord" tehtavad muudatused ongi vajalikud uue olukorraga kohanemiseks.
Määrusesse sisseviidavad muudatused teemade kaupa
1) Klassitäitumuse ülemise piirnormi suurendamine või vähendamine
Senini otsustas klassitäitumuse ülemise piirnormi suurendamise ja ka vähendamise linnavalitsus korraldusega. E-keskkond ARNO on seadistatud selliselt, et põhikooli klasside õppekohtade arvu saab määrata ainult haridusosakonna esindaja. Õppekohtade arvu suurendamiseks üle 24 õpilase klassis otsustab seega haridusosakonna esindaja, kes peab seejuures analüüsima olukorda ja õigusaktides sätestatud nõuete täitmist.
Eelnõuga soovitakse loobuda klassitäitumuse ülemise piirnormi kehtestamisel linnavalitsuse korralduse andmisest, asendame selle haridusosakonna toiminguga e-keskkonnas ARNO.
Andmed on jooksvalt avalikult jälgitavad.
2) Vabade õppekohtade andmete avalikustamine
Siiani tagas gümnaasium ise vabade õppekohtade arvu avaldamise. Kuna aga ARNOsse viidi ka gümnaasiumite õpilaste andmed, siis on võimalik ARNO kaudu avaldada ka gümnaasiumi vabade õppekohtade arvud.
Ülejäänud muudatused olid tehnilist laadi, mitte sisulised.
3) Taotluste esitamine ja dokumentide lisamine
Määruse §-s 7 ja §-s 9 on reguleeritud koolile vastuvõtu taotluse esitamine ja dokumentide lisamine. Eelnõuga viiakse vastavad regulatsioonid kooskõlla uue olukorraga - viidatud on e-keskkonnale ARNO ning välja jäetud kohustus lisada dokumente, millel on ainult need andmed, mida koolid saavad ka registrite kaudu.
Näiteks ei ole e-keskkonna vahendusel esitatud taotluste puhul vaja lisada isikuttõendava dokumendi ärakirja, kuna ARNO on ühenduses rahvastikuregistriga.
Tulevikus on soov loobuda ka näiteks gümnaasiumisse astumisel põhikooli lõputunnistuse koopia esitamise nõudest, kuna neid andmeid on võimalik saada otse EHISest.
Samuti on samal eesmärgil kasutatav ka ARNO. Näiteks kui õpilane vahetab kooli Tartu linna piires ja kool, kust õpilane lahkub, on dokumendid väljastanud digitaalselt ARNO kaudu, saab vastuvõttev kool kasutada ARNOs olevaid dokumente ja vanem ei pea esitama neid paberkandjal.
4) Välisriigis õppimine
Määruse §-st 7 ja §-st 9 on välja jäetud välisriigis õppimisega seotud dokumentide regulatsioon, sest seda reguleerib haridus- ja teadusministri määrus.
5) Õppekoha tagamise aeg põhikoolis
Vanem saab taotluses märkida õppima asumise kuupäeva, kuid lõplikus õppima asumise kuupäevas lepivad kokku kool ja lapsevanem. Ei saa eeldada, et lapsevanem oskab taotluse esitamise ajal hinnata kõiki asjaolusid. Seega peab kool selle kuupäeva üle vaatama ja vanemaga kokku leppima tegeliku õppima asumise aja.
6) Õpilase vastuvõtmise otsustamine
Nii määruse § 8 lg-s 4 kui § 11 lg-s 2 on käsitletud õpilase vastuvõtmise otsustamist. Mõlemal juhul soovitakse käskkirja andmine asendada e-keskkonnas tehtava toiminguga, millest tuleb vanemat informeerida.
Sarnaselt senise olukorraga on jäädvustatud see, milline oli koolipoolne seisukoht taotluse läbivaatamisel ja millal taotlus läbi vaadati. Andmed on senisest täpsemad. Seega kõikide isikute õigused on ka edaspidi samaväärselt või isegi paremini kaitstud, sest menetlusinfo on detailsem.
7) Teise kooli teavitamine õpilase vastuvõtmisest ühest koolist teise üleminekul
Kuna seda kohustust täideti Tartu linna piires ja nüüd saavad koolid üksteiselt infot ARNO vahendusel, ei ole selline kohustus enam vajalik.
8) Vastuvõtu taotluste vormid
Soovituslikke vorme ei ole enam vaja kehtestada. E-keskkonnas ARNO on taotlus eelseadistatud väljadega, millest osade täitmine on kohustuslik ja osade täitmine mitte.
Vanemal jääb võimalus esitada paberkandjal taotlus, kuid selle vormi saab kehtestada kool oma vastuvõtutingimustes.
Uuendatud on põhikoolidesse vastuvõtuga seotud info Tartu linna veebilehel: www.tartu.ee/pkvastuvott
E-keskkonna ARNO arendamise protsess käivitus juunis 2015. Koolide esindajatena olid e-keskkonna arendamisse kaasatud Tartu Annelinna Gümnaasium, Tartu Raatuse Kool, Tartu Kivilinna Kool ja Miina Härma Gümnaasium. Kolm kooli võtsid e-keskkonna pilootkorras kasutusele 2015. a detsembri alguses.
16. detsembril 2015 toimus kõikide koolide ühine infopäev ARNO kasutuselevõtuks. Koolid said seejuures teha oma ettepanekuid, mida arendaja ka arvestas.
7. ja 8. jaanuar 2016 toimusid arvuti klassis e-keskkonna kasutuselevõtmist ettevalmistavad koolitused, kus koolid said samuti teha ettepanekuid, mida arendaja arvesse võttis.
Eelnõust on informeeritud koolijuhte. Eelnõuga viiakse määrusesse muudatused, mis on tingitud e-keskkonna kasutuselevõtust. Samal ajal sõlmisid gümnaasiumite direktorid kokkuleppe ühiskatsete kohta. Eelnõu on vaadatud ka ühiskatsete aspektist, kuid sellest tulenevalt ei ole vaja muudatusi teha.