EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
24. september 2015. a. nr LV-IP-0245 |
Maarjamõisa linnaosas asuvale tänavale nime määramine |
Võttes aluseks kohanimeseaduse § 3 lg 7 p 1, § 4 lg 1 p 4, § 5 lg 1 p 3 ja lg 4, § 6 lg-d 1 ja 2, Tartu Linnavolikogu 09. juuni 2005. a määruse nr 116 "Kohanimede määramise kord" § 2 lg 1, § 3 lg 1 p 2 ning arvestades kohanimeseaduse § 13 lg-d 1-6 ja katastriüksuse omaniku avaldust, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Määrata Maarjamõisa linnaosas Ravila tn 14a // 14b // 14c katastriüksusele rajatud tänavale nimeks ... (tänava skeem lisas).
2. Otsus jõustub viiendal päeval pärast vastuvõtmist.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Maarjamõisa linnaosas asuvale tänavale nime määramine " juurde
Kohanimeseaduse § 4 lg 1 p 4 järgi on tänav nimeobjektiks, millele määratakse kohanimi. KNS § 5 lg 4 järgi määrab ühe omavalitsusüksuse territooriumile jäävale nimeobjektile kohanime kohalik omavalitsus. KNS seaduse § 6 lg 4 kohaselt teavitab kohanimemääraja eraomandis oleval maaüksusel asuvale nimeobjektile nime määramise kavatsusest asjaomast maaomanikku küsides tema arvamust.
Kohanimeseaduse § 6 lg 2 kohaselt määratakse kohanimi kohanimemääraja õigusaktiga. Õigusakt, millega kohanime määratakse, peab sisaldama vähemalt järgmisi andmeid:
1) kohanime (olemasolul nii põhi- kui ka rööpnimi);
2) nimeobjekti liiki;
3) nimeobjekti asukoha kirjeldust või kaarti.
KNS § 13 määrab ära kohanimevaliku nõuded. Muu hulgas tuleb KNS § 13 lg 1 kohaselt eelistada kohanime määramisel nime, mis on paikkonnas tuntud ja levinud või mis on tähtis aja- või kultuurilooliselt, § 13 lg 2 kohaselt eelistatakse nime määrates paikkonnaga seonduvaid kohanimesid, nimeobjekti iseärasustega seonduvaid kohanimesid ja üle-eestilise tähendusega kohanimesid. KNS § 13 lg 3 kohaselt on pühendusnimi isiku mälestuseks või austuseks määratud kohanimi. Pühendusnimede määramist reguleerib Vabariigi Valitsuse 22.06.2004 määrus nr 227 "Pühendusnimede määramise kord".
Kinnistu asukohaga Ravila tn 14a // 14b // 14c kuulub Tartu Ülikoolile. 14.09.2015 on Tartu linna ja Tartu Ülikooli vahel sõlmitud isikliku kasutusõiguse seadmise lepinguga ja asjaõiguslepinguga on kinnistule seatud isiklik kasutusõigus sõidu-, kergliikluse ja jalgtee rajamiseks ning avalikes huvides kasutamiseks. Tänaseks on sõidu- ja jalgtee Ravila ja Sanatooriumi tänavat ühendav teelõik valmis ehitatud. Tartu Ülikool on palunud algatada tänavale nime andmise menetluse. Omalt poolt on Tartu Ülikool pakkunud uuele tänavale kaks nimevarianti koos põhjendustega:
1. Teaduse tänav
Teaduse tänav Nimetatud piirkond koondab suurema osa ülikooli kaasaegsest loodus-, meditsiini- ning tehnikateadusest, mistõttu sobiks piirkonda tekkiv uus tänav kandma Teaduse nime.
2. Friedrich Wilhelm Ostwaldi tänav
Friedrich Wilhelm Ostwald on ainuke Eestis töötanud teadlane, kes on pälvinud teadusmaailma mainekaima tunnustuse – Nobeli preemia. 1875. aastal lõpetas ta Tartu Ülikooli ning 1878. aastal kaitses oma doktorikraadi Carl Schmidt’i juhendamisel. Teadustöö Tartu Ülikoolis oma aja parimate professorite juhendamisel pani aluse Ostwaldi edukale teadlase karjäärile, mis 1909. aastal tipnes Nobeli preemia pälvimisega. Füüsikalise keemia teadusharu ühe rajajana väärib nobelist F. W. Ostwaldi nimi kindlasti jäädvustamist Tartu Ülikooli teadus- ja tehnoloogialinnakus Maarjamõisa välja.
Linnavalitsus teeb ettepaneku määrata tänava nimeks Wilhelm Ostwaldi tänav.