Akti väljaandja: | Tartu Linnavalitsus |
Akti liik: | Istungi protokolli kantav otsus |
Teema: | Tartu Linnavolikogu määruse "Tartu Linnavolikogu 02. juuni 2011. a määruse nr 36 „Parkimistasu" muutmine" eelnõu esitamine |
Reg. number: | LV-IP-0227 |
Seisund: | Lõpetatud |
Koostamise kp: | 28.08.2015 |
Koostaja: | Helle Uusorg |
Ettekandja: | Jüri Mölder |
Failid: | Parkimistasu. muudatustega terviktekst.doc ( 37 kb ) |
TARTU LINNAVALITSUS | |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS | |
Tartu |
28. august 2015. a. nr LV-IP-0227 |
Tartu Linnavolikogu määruse "Tartu Linnavolikogu 02. juuni 2011. a määruse nr 36 „Parkimistasu" muutmine" eelnõu esitamine |
KUULATI: | Jüri Mölderi ettekannet |
OTSUSTATI: |
1. kiita heaks ja esitada Tartu Linnavolikogule määruse "Tartu Linnavolikogu 02. juuni 2011. a määruse nr 36 „Parkimistasu" muutmine" eelnõu;
2. ettekandjaks linnavolikogus määrata linnasekretär Jüri Mölder. |
Juhataja: | |
Protokollija |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 2, kohalike maksude seaduse § 5 p 10 ja § 14¹ ja liiklusseaduse § 187 lg 2, lg 4 ja § 188 lg 8 alusel.
§ 1. Tartu Linnavolikogu 02. juuni 2011. a. määruses nr 36 "Parkimistasu" tehakse järgmised muudatused:
1) paragrahvi 1 lõige 5 tunnistatakse kehtetuks;
2) paragrahvi 2 lõike 1 punktis 2 ja paragrahvi 3 lõike 3 punktis 1 asendatakse sõna "Riia" sõnaga "Soola";
3) paragrahvi 3 lõikes 5 asendatakse sõnad "väljastatud parkimisloaga" sõnadega "omandatud parkimisõigusega";
4) paragrahvi 5 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"§ 5. Parkimistasu maksmine
(1) Mootorsõiduki juht peab parkimistasu maksma enne või vahetult pärast parkimise alustamist.
(2) Kui mootorsõiduki juht on parkimise algusaja kirjalikult või parkimiskella abil teada andnud, tekib parkimistasu maksmise kohustus:
1) A piirkonnas 15 minuti möödumisel parkimise alustamise hetkest;
2) B piirkonnas 60 minuti möödumisel parkimise alustamise hetkest;
3) C piirkonnas 120 minuti möödumisel parkimise alustamise hetkest.
(3) Kirjaliku teate või parkimiskellaga märgitud parkimise algusaeg peab olema vormistatud loetavalt ja arusaadavalt. Kirjalik teade või parkimiskell peab olema paigaldatud sõiduki sisse esiklaasile või armatuurlauale või haagise tiislile nii, et oleks võimalik tuvastada teate sisu või parkimiskella näit. Kui mootorsõiduki juht ei ole parkimise algusaega nõuetekohaselt teada andnud, tekib parkimistasu maksmise kohustus parkimise alustamise hetkest.
(4) Parkimistasu maksmist tõendab:
1) parkimisautomaadist ostetud elektrooniline pilet;
2) mobiilside vahendusel ostetud elektrooniline pilet;
3) veebiteenuse vahendusel ostetud pikaajaline (alates ühest päevast) elektrooniline parkimisluba;
4) müügipunktist ostetud pikaajaline elektrooniline või paberil parkimisluba.
(5) Paberil parkimise õigust tõendav dokument peab olema paigaldatud mootorsõiduki esiklaasile või armatuurlauale nii, et väljaspool mootorsõidukit oleks võimalik tuvastada tasutud parkimisaega või dokumendi kehtivust. Haagise parkimisel peab paberkandjal parkimise õigust tõendav dokument olema paigaldatud haagise tiislile nii, et oleks võimalik tuvastada tasutud parkimisaega või dokumendi kehtivust.";
5) paragrahvi 6 lõige 2 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"(2) Viivistasu määr on 30 eurot ööpäevas.";
6) paragrahvi 6 lõige 3 tunnistatakse kehtetuks;
7) paragrahvi 7 lõige 3 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"(3) Parkimistasusoodustuse andmisel on parkimistasu maksmist tõendavaks dokumendiks linnamajanduse osakonnast konkreetselt piiritletud tee lõigul konkreetse sõiduki parkimiseks ostetud elektrooniline parkimisluba.";
8) paragrahvi 8 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"§ 8. Parkimistasuvabastused
(1) Linnavalitsus võib taotluse alusel parkimistasust vabastada:
1) riigi või kohaliku omavalitsuse ametiasutuse, mis asub tasulise parkimise alas ja seal puudub hoov või siseõu või ei ole neis võimalik parkimist korraldada;
2) muudel juhtudel lähtudes avalikest huvidest.
(2) Parkimistasu maksmisest on vabastatud:
1) liikumispuudega juht ja liikumispuudega või pimedat inimest teenindava sõiduki juht, kellel on sotsiaalministri kehtestatud vormi kohane liikumispuudega või pimedat inimest teenindava sõiduki parkimiskaart;
2) osaliselt või täielikult elektrimootorite jõul liikuva sõiduki juht, kellel on linnamajanduse osakonna poolt antud elektrooniline parkimisluba.
(3) Liikumispuudega või pimedat inimest teenindava sõiduki parkimiskaardi peab panema sõiduki esi- või tagaklaasile.
(4) Linnavalitsusel on õigus ilmastikuoludest, operatiivülesannetest või muust liikluskorralduse muutmise vajadusest tulenevalt ajutiselt peatada tasulisel parkimisalal parkimistasu maksmise kohustus.";
9) paragrahvi 9 lõike 2 esimene lause muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"Parkimistasuvabastuse saamiseks käesoleva määruse § 8 lõikes 1 nimetatud juhtudel esitatakse linnavalitsusele kirjalik taotlus linnamajanduse osakonna kaudu.";
10) paragrahvi 9 lõige 4 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"(4) Käesoleva paragrahvi lõikes 3 sätestatud juhul tõendab tasuta parkimise õigust linnamajanduse osakonna poolt väljastatud elektrooniline või paberil parkimisluba.";
11) paragrahvi 9 täiendatakse lõikega 5 järgmises sõnastuses:
"(5) Paberil parkimisluba peab olema paigaldatud mootorsõidukile käesoleva määruse § 5 lõikes 5 sätestatud korras.";
12) paragrahv 10 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
"§ 10. Parkimisjärelevalve tegemine
(1) Parkimisjärelevalvet Tartu linnas, sealhulgas parkimistasu maksmise kontrollimist ja viivistasu määramist, viivistasu sissenõudmist ning parkimistasu haldamise toiminguid teostab maksuhaldurina Tartu Linnavalitsus linnakantselei menetlusteenistuse kaudu.
(2) Maksuhalduri volitused antakse Tartu linnakantselei menetlusteenistuse juhtivmenetlejale, vanemmenetlejale ja menetlejale, kellel on parkimistasu kogumisel kõik kohalike maksude seaduses, maksukorralduse seaduses ja liiklusseaduses sätestatud õigused.".
§ 2. Määrus jõustub 1. oktoobril 2015. a.
Liiklusseaduse § 187 lg 2 kohaselt kehtestab kohaliku omavalitsuse volikogu määrusega tasulise parkimise ala, parkimistasu määra või diferentseeritud määrad ja parkimistasu soodustused ja vabastused, § 187 lg 4 kohaselt, kui mootorsõiduki juht on parkimise algusaja kirjalikult või parkimiskella abil teada andnud, siis tekib parkimistasu maksmise kohustus 15 minuti möödumisel parkimise alustamise hetkest, kui kohaliku omavalitsuse volikogu ei ole kehtestanud pikemat tähtaega, § 188 lg 8 kohaselt ei tohi viivistasu määr ületada 31 eurot ööpäevas. Viivistasu täpsustatud määra, sealhulgas vajaduse korral selle diferentseeritud määrad, kehtestab kohaliku omavalitsuse volikogu.
Tartu Linnavolikogu 02. juuni 2011. a määrusega nr 36 "Parkimistasu" (edaspidi määrus) on kehtestatud Tartu linna haldusterritooriumil tasuline parkimisala, parkimistasu ja viivistasu määrad.
Tartu Linnavolikogu 18. septembri 2014. a oma otsusega nr 117 "Parkimis- ja liiklusjärelevalve teostamine" otsustanud korraldada ümber liiklusseaduse § 187 lõikes 3 sätestatud haldusülesannete täitmise (parkimisjärelevalve teostamine, parkimistasu maksmise kontrollimine ja viivistasu määramine). Kuni 31. augustini 2015 täitis eelnimetatud ülesandeid halduslepingu alusel eraõiguslik juriidiline isik (AS Ühisteenused), alates 1. septembrist 2015 teostab parkimisjärelevalvet linnakantselei menetlusteenistus.
Tasulise parkimisala piirid ja parkimistasu suurus ümberkorraldustega seoses ei muutu. Linn on paigaldanud 20 uut parkimisautomaati, kus saab maksta lisaks müntidele ka pangakaardiga. Kaardimakse võimalusega andmisega soovib linn pakkuda sõidukijuhtidele mugavamat teenust.
Uue mugavusteenusena hakatakse sõidukijuhtidele pakkuma ka lahendust, kus parkimisõigust tõendav dokument (pilet, parkimisluba) ei väljastata enam paberkandjal, vaid elektrooniliselt, ning see ei pea olema paigaldatud mootorsõidukis nähtavale kohale. Ainult paberkandjal väljastatakse parkimisluba, millele ei ole märgitud sõiduki numbrimärki ja liikumispuudega või pimedat inimest teenindava sõiduki parkimiskaart. Nimetatud muudatus peaks vähendama viivistasu vaiete arvu, sest seni on praktikas esitatud hulgaliselt viivistasu vaideid põhjusel, et parkimisõigust tõendav dokument oli küll olemas, kuid see ei olnud autos nähtavale kohale välja pandud.
Samuti muudetakse lihtsamaks ja selgemaks viivistasu määrad.
Kehtivas määruses on kehtestatud viivistasu määr ööpäevas järgmiselt:
1) parkimistasu maksmata jätmise eest või parkimisaja ületamisel rohkem kui üks tund - 30,68 eurot;
2) parkimisaja ületamisel kuni üks tund - 15,34 eurot;
3) parkimistasu maksmisel väiksema määra järgi - 15,34 eurot;
4) esmakordse viivistasu määramise korral - 15,34 eurot;
5) mobiilside või interneti vahendusel parkimistasu maksmisel andmete ebakorrektse sisestamise korral - 3,83 eurot;
6) tasulises parkimisalas parkimise õigust andva dokumendi paigaldamata jätmise korral § 5 lõikes 2 sätestatud viisil - 3,83 eurot.
Muudatuste kohaselt kehtestatakse vaid üks viivistasu määr - 30 eurot.
Arvestades eeltoodut muudetakse määrust järgmiselt:
Eelnõu § 1 punktis 1 tunnistatakse kehtetuks määruse § 1 lg 5, kuna parkimiskoha mõistet määruses ei kasutata ning parkimisala mõistet kasutatakse liiklusseaduse tähenduses.
Eelnõu § 1 punktis 2 muudetakse määruse § 2 lõike 1 punktis 2 ja § 3 lõike 3 punktis 1 parkimisala Aleksandri tänaval, lõik Riia - Lao asendatakse lõiguga Soola - Lao, kuna pärast uue multifunktsionaalse hoone valmimist Riia tn 2 kinnistul kaob Aleksandri tänaval lõigus Riia - Soola tasuline parkimisala.
Eelnõu § 1 punktis 3 asendatakse määruse § 3 lõikes 5 parkimisluba parkimisõigusega.
Eelnõu § 1 punktis 4 muudetakse määruse § 5 tervikuna tulenevalt elektroonilisele piletile ja elektroonilisele parkimisloale üleminekust.
Eelnõu § 1 punktis 5 muudetakse määruse § 6 lõiget 2 ja sätestatakse viivistasu määraks ööpäevas 30 eurot.
Eelnõu § 1 punktis 6 tunnistatakse kehtetuks määruse § 6 lg 3, mille kohaselt esmakordse viivistasu määramise korral arvestatakse parkimistasu maksmise korra varasemaid rikkumisi alates 17. veebruarist 2003. a. Nimetatud säte ei ole vajalik, kuna eraldi määr sellise rikkumise eest kaob ära.
Eelnõu § 1 punktis 7 täpsustatakse määruse § 7 lõikes 3 parkimistasusoodustuse andmisel parkimistasu maksmist tõendavat dokumenti.
Eelnõu § 1 punktis 8 muudetakse määruse § 8 tervikuna ja täpsustatakse alused, millal võib linnavalitsus otsustada parkimistasuvabastuse andmise ja millal on isik määruse alusel vabastatud parkimistasu maksmisest.
Eelnõu § 1 punktis 9 muudetakse määruse § 9 lõiget 2 ja täpsustatakse linnavalitsuselt parkimistasuvabastuse taotlemist.
Eelnõu § 1 punktis 10 muudetakse määruse § 9 lõiget 4, milles täpsustatakse tasuta parkimisõigust tõendavaid dokumente.
Eelnõu § 1 punktis 11 täiendatakse määruse § 9 lõikega 5, milles kehtestatakse nõuded paberil parkimisloa parkimiskaardi paigaldamisele mootorsõidukile.
Eelnõu § 1 punktis 12 muudetakse määruse § 10 tervikuna ning sätestatakse, et parkimisjärelevalvet teostab linnavalitsus linnakantselei menetlusteenistuse kaudu.
Parkimistasu. muudatustega terviktekst.doc