SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus (VTHK) soovib alustada Nõlvaku tn hooldekeskuse II etapi projekteerimis- ja ehitustöödega. VTHK Nõlvaku hooldekeskuse I etapp, milles on 24 tuba ja 51 voodikohta, valmis 2006. aastal. Enne seda tegutses aadressil Staadioni tn 48, 28 kohaga hooldekodu. Nõlvaku tn 12 ehitust rahastati Tartu linna eelarvest. Hooldekeskus oli planeeritud rajada kahes etapis kõrvuti asetsevatesse hoonetesse.
Praegu, 10 aastat pärast hooldekeskuse esimese etapi valmimist, on vajadus rajada juurdeehitus jätkuvalt päevakorras. Hooldekeskuse teise etapi ehitamise vajadus tuleneb kõrge abivajadusega eakate hoolduskohtade ebapiisavusest Tartus. Teise etapi ehitus on kehtivas arengukavas planeeritud perioodi 2013-2020, valmimistähtajaga 2017.
Olukirjeldus 31.12.2014 seisuga
Üldkirjeldus, asukoht ja teenused
Nõlvaku hooldekeskus asub aadressil Nõlvaku tn 12. Hooldekeskus asub kõrge abivajadusega eakate hoolekandeks sobivas, ühistranspordiga ligipääsetavas ja looduslähedases keskkonnas. Hooldekeskuse elanike ja nende lähedaste, samuti võimalike tulevaste klientide jaoks on oluline asukoht Tartu linnas ja teenuse pakkuja valmisolek toetada väga kõrge abivajadusega eakaid, kes mujale hooldekodudesse hooldusele ei sobi, või ei oleks pakutav abi vastav hooldusvajadusele. Hooldekeskus on spetsialiseerunud kõrge abivajadusega vaimse tervise probleemidega eakatele, kes hooldusvajaduse eripärast tingitult ei sobi üldjuhul ka Tartu Hooldekodu klientideks.
Ruumid
Nõlvaku hooldekeskuses on kohti 51 inimesele. Elatakse kahekohalistes tubades (mõned ka kolmekohalistes), kolmel korrusel. Keldrikorrusel paiknevad personali- ja laoruumid, füsioteraapia ja käelise tegevuse ruumid, klientide ja töötajate pesemisruumid. Hoone trepikoda on varustatud liftiga. Kõik hooldekeskuse ruumid on väga heas korras ja pidavalt hooldatud. 2014. a parandati siseviimistlust. Kuigi ruumid ja elanike arv tubades vastab nõuetele, on erinevate isikute elamine koos kahestes tubades kitsas, ruumipuudus annab ennast tunda ka ühises elutoas ja wc-de puudumises iga toa juures.
Personal
Nõlvaku hooldekeskuses töötab 17 hooldajat, füsioterapeut, hooldusjuht, tegevusjuhendaja, eakate hooldusosakonna juhataja ja koristaja.
Personaliruumide suurus ja arv on piisav.
Arenguvajadus
Ööpäevaringse pideva- ja ajutise hoolduse vajadus
Kliendid suunab teenusele sotsiaalabi osakond või ostetakse teenust eraisikute poolt. Teenuse vajadus on pidev ja pakkumise puudumise korral pöördutakse koheselt teiste teenuseosutajate poole.
Tartu linna poolt kaasfinantseeritavate hoolduskohtade vajadus on viimastel aastatel kasvanud: sotsiaalabi osakond ostab hoolduskohti väljastpoolt Tartu linna hoolekandeaustusi. Tartu Linnavalitsuse (kaas)finantseeritud ööpäevaringset hoolekandeteenust väljaspool Tartut asuvatelt hooldekodudelt kavandatakse osta 2015. aastal 70-le inimesele ja see on igal aastal kasvav number. Tartu Hooldekodus on 177 voodikohta. Erakapitalil põhinevaid hooldekodusid Tartu linna rajamisel ei ole.
Keskmine hoolduskohtade täituvus Nõlvaku hooldekeskuses on 2014. a 93%, 2013. a 99%. Täituvuse languse põhjused ei ole alalise loomuga, vaid sõltuvad suremusest, uute klientide teenusele saabumisest, klientide haiglas viibimisest jm. Üle 90% täituvusega hooldekodus alaliselt vabu kohti ei ole.
Kuna Tartu linnal on 2015. a 70 lepingulist ööpäevaringse hooldusteenuse kohta väljaspool Tartu linna ja ostetavate kohtade arv on kasvanud, on vajalik suurendada ööpäevaringse hoolduse kohtade arvu ja rajada juurde uusi ööpäevaringse hoolduse kohti Tartusse eelkõige kõrge hooldusvajadusega dementsetele ja psüühiliste erivajadustega eakatele, keda üldjuhul üldhooldekodud mujal vastu ei võta mh ka Tartu Hooldekodu.
Ajutise ööpäevaringse hoolduse vajadus on Tartu linnas suurem kui olemasolevad hooldekodud seda pakkuda suudavad. Tartu Hooldekodus on ajutise hoolduse võimalus 4 voodikohal. VTHK Nõlvaku hooldekeskuses on seda võimalik pakkuda lühiajaliselt vabade kohtade olemasolul põhikliendi haigestumise, surma või hooldekodust lahkumise korral. Ajutine ööpäevaringne hooldus on vajalik hoolduskoormusega lähedastele hooldamisest puhkuse andmiseks. Ootejärjekord sellele teenusele on tavapäraselt 2-4 kuud.
Üldplaneering, detailplaneering ja ehitamise lubatavus
Sotsiaalabi osakond ja VTHK on korduvalt Tartu linna arengukava ülesannete raames tegelenud hoolekande asutuse rajamise võimalusega Nõlvaku tänavale. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna kinnitusel on sobiv ehitusala Nõlvaku tänaval Nõlvaku tn 12 aadressil asuv endine AS Tartu Veevärgi pumbamaja. Kõik muud krundid Nõlvaku tn ei sobi ehitusaluseks pinnaks erinevatel põhjustel: veehaare, looduskaitseala, sanitaarkaitseala. Pumbamaja asukohale ehitamine, mis asub Nõlvaku hooldekeskusega samal krundil, ei vaja kehtiva üld- või detailplaneeringu muutmist ja juurdeehitus on võimalik rajada samas kõrguses Nõlvaku hooldekeskuse hoonega ja pumbajaama hoonega samale alale. Pumbajaama hoones paiknev Kuusiku alajaama nr 172 on võimalik hoonest välja viia.
Nõlvaku hooldekeskus II etapp
Projekteerimis- ja ehitustegevus
Nõlvaku hooldekeskuse laiendamine võimaldaks ehitada neljakorruselise (sh keldrikorrus) 2000 m2 pindalaga kaasaegse hooldekodu. Rajatav juurdeehitis mahutaks 40 ühekohalist eraldiseisvat korterit üldpinnaga 24-27 m2. Korteris oleks magamistuba koos aknaaluse istumis- elutoanurgaga, kööginurk ja wc-duširuum. Keldrikorrusele rajataks suurköök ja toidu valmistamisega seotud laoruumid. Kolm maapealset korrust oleksid samas tasapinnas olemasoleva hoone korrustega. Hoone oleks korruste jaotuses ja ruumiprogrammis ühetaoline, piki hoonet jooksev koridor jagaks korruse kaheks. Juurdeehitise esimesel korrusel paikneks suurem fuajee. Juurdeehitise valmimise järel oleks Nõlvaku hooldekeskus 64 toaga hooldekodu (I hoones 20 kahe-kolmekohalist tuba; II hoones 40 1-kohalist tuba).
Kortertüüpi lahenduse loomise põhjenduseks on kvaliteetse, koduse keskkonna pakkumise vajadus, klientide kindel valmisolek ja ootus sellise teenuse järele ja sellise teenuse puudumine Tartus.
Ehitise täpne lähteülesanne tuleb koostada VTHK-l koostöös linnavalitsuse sotsiaalabi osakonna ja linnavarade osakonnaga.
Eelarve
Juurdeehituse projekteerimise hinnanguline maksumus koos ekspertiisidega on 150 tuhat eurot, ehitusmaksumus ca 3 miljonit eurot, millele lisandub tehnovõrkudega liitumine, sh. alajaama ümbertõstmine, hoone sisustus ja tehnika (sh. suurköök). Kokku võimalik kulu ca 3,5 miljonit eurot
Võimalikud finantseerimisallikad
VTHK andmetel ei ole järgneval Euroopa Liidu struktuuritoetuste perioodil ette näha investeeringuid hooldekodude rajamiseks. Võimalikud toetused puudutavad erihoolekande alaseid investeeringuid, kuid nende puuduseks on seni olnud suunatus riiklikule AS Hoolekandeteenused. Enne vahendite rakendusmeetmete kinnitamist ei ole võimalik olla kindel juurdeehitise abikõlbulikkuses või mitteabikõlbulikkuses. Hoolimata ebakindlusest tõukefondide kasutamisel, vajab Tartu juurde hooldekodu kohti.
Majandamiskulud, muud kulud ja personal juurdeehituse valmimise järel
Juurdeehitise valmimise järel jäävad majandamiskulud olemasoleva hoonega samasse suurusjärku 45,0 tuhat eurot aastas. Administreerimise, infotehnoloogia, inventari, hooldus- ja põetusvahendite kulu on 30 tuh eurot. Juurdeehitise valmimise järel suureneks hooldekeskuse personal vähemalt 4 hooldustöötaja ja koristaja võrra. Juurdeehitisega loodavate kohtade tulu suudab praeguste hindade, kulude juures katta kõik jooksvad kulud, st hooldekeskus oleks majanduslikult toimetulev, ilma täiendava toetuseta ja investeeringuteta. Tulu ei võimaldaks aga katta rajamisega seotud kulusid.
Teenuste osutamisel on aastatel 2016-2020 avanevate Euroopa Liidu struktuuritoetuste kaudu tõenäosus leida kaasrahastust ajutise ööpäevaringse hooldusteenuse pakkumisel, mis aitaks vähendada hoolduskoormusega inimeste igapäevast hoolduskoormust ja võimaldada nende töötamist.
Ettepanek tegevusteks
SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse nõukogu arutas 25. novembril 2014. a Nõlvaku hooldekeskuse II etapi ehitamist ja otsustas esitada ettepaneku II etapi projekteerimise ja ehituse algatamiseks 2015. aastal Tartu Linnavalitsusele. SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse juhatus ja linnavalitsuse sotsiaalabi osakond on seisukohal, et Tartu linna elanikud vajavad rohkem hoolduskohti kõrge abivajadusega inimeste hooldamiseks Tartu linnas ja teevad Tartu Linnavalitsusele ettepaneku Nõlvaku hooldekeskusele juurdeehitise projekteerimise alustamiseks 2015. a.
Indrek Sooniste
SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse juhatuse liige
Indrek Rohtla
Tartu Linnavalitsuse sotsiaalabi osakonna eakate ja puuetega isikute hoolekandeteenistuse juhataja - hooldusala peaspetsialist