EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
MÄÄRUS |
|
Tartu
|
02. september 2014. a. nr LVK-M-0042 |
Tartu linna jõelipp |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 14 lõike 1 alusel.
§ 1. Tartu linna jõelipp
(1) Tartu linna kui jõelinna sümboliseerimiseks kasutatakse Tartu linna jõelippu.
(2) Tartu linna jõelipp on Tartu linna lipu valge-punase värviga rõhtsa lainja poolitusega kahelaidne lipp, mille laiud on võrdsed. Lipu keskel asub Tartu linna vapi suur kujutis, mille taustal on stiliseeritud ankru kujutis. Lipul kujutatud ankur on vastupidise värvilahendusega lipu põhivärvidest.
(3) Tartu linna jõelipu näidis on lisatud käesolevale määrusele.
§ 2. Tartu linna jõelipu kasutamine
(1) Tartu linna jõelippu heisatakse eelkõige Tartu linna haldusterritooriumil asuvat sadamat kodusadamana kasutaval laeval ja Tartu linna haldusterritooriumil asuval sadamahoonel või -rajatisel. Tartu linna jõelippu võib lisaks heisata laevandusega, Emajõega ja Tartu linnaga seotud sündmuste ja tähtpäevade puhul ning Tartut külastaval laeval.
(2) Tartu linna jõelipu heiskamisel tuleb lähtuda Eesti lipu seadusest ning laeva lipuõiguse ja laevaregistrite seadusest. Tartu linna jõelippu tuleb heisata, hoida ja kasutada väärikalt.
Tartu linna ametlikud sümbolid on sätestatud Tartu linna põhimääruse üldsätetes. Tartu linna sümboliteks on lipp ja vapp. Lisaks on põhimääruses reguleeritud Tartu linna logo ja tunnuslause kujundus. Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse paragrahvi 14 kohaselt võib omavalitsusel olla oma lipp, vapp, aumärgid, aunimetused ja muu sümboolika. Nimetatud kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse säte ei välista mitme lipu olemasolu ja nende kasutamist erinevatel puhkudel.
Käesolevaga tehakse ettepanek sätestada Tartu linna sümbolina lisaks põhimääruses nimetatule täiendavalt Tartu linna jõelipp. Põhjendused Tartu linna jõelipu kasutusele võtuks on järgmised:
- Tartu on olnud aastasadu jõelinn ning siinsel Emajõel on seilanud tuhandeid jõelaevu jm aluseid. Emajõgi on endiselt linna atraktiivseim maamärk ning laevandus endiselt Tartus silmnähtav tegevusharu. Tartust ulatuvad mitmesse suunda üle 500 kilomeetri laevatatavaid veeteid, rääkimata lähedal asuvatest Euroopa suurimatest järvedest. Üleriigilises planeeringus „Eesti 2030+“ on samuti fikseeritud Tartu ja Pihkva vahelise veetee kui rahvusvahelise reisiühenduse taaskäivitamise vajadus;
- et Tartu veeliiklejad saaksid rõhutada oma kuuluvust siinsetesse vetesse ja kodulinna Tartusse, on välja töötatud ja kasutusse antud Tartu linna jõelipp, mis sümboliseerib Tartut kui vee- ja jõelinna.
Jõelipu loomise idee autor on Alar Süüden ja kujunduse välja töötaja on Henry Timusk. Lipu kujunduse väljatöötamiseks andis nõu heraldikaekspert Priit Herodes. Lipu väljatöötamist korraldas Mati Raamat. Lippu esitleti esmakordselt Tartu Emajõe festivalil 2012. aasta augustis.
Tartu linna jõelippu heisatakse eelkõige Tartu linna haldusterritooriumil asuvat sadamat kodusadamana kasutaval laeval ja Tartu linna haldusterritooriumil asuval sadamahoonel või -rajatisel. Tartu linna jõelippu võib lisaks heisata laevandusega, Emajõega ja Tartu linnaga seotud sündmuste ja tähtpäevade puhul ning Tartut külastaval laeval.
Tartu linna jõelipu heiskamisel tuleb lähtuda Eesti lipu seadusest ja laeva lipuõiguse ja laevaregistrite seadusest. Tartu linna jõelippu tuleb heisata, hoida ja kasutada väärikalt.