Õigusakti eelnõu: Informatsioon 2014. aasta Tartu Hansapäevade kohta

Akti väljaandja: Tartu Linnavalitsus
Akti liik: Istungi protokolli kantav otsus
Teema: Informatsioon 2014. aasta Tartu Hansapäevade kohta
Reg. number: LV-IP-0156
Seisund: Lõpetatud
Koostamise kp: 30.04.2014
Koostaja: Külli Aleksanderson
Ettekandja: Külli Aleksanderson
EELNÕU





Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Informatsioon 2014. aasta Tartu Hansapäevade kohta " juurde

Hansapäevad on jätkuvalt suurima külastajatearvuga festival Tartus. Festivali keskmeks on käsitöö- ja talukaupade laat ning mitmekülgne meelelahutusprogramm.

Tartu Hansapäevad toimuvad alates 1997. aastast. Kuni 2005. aastani korraldas Tartu Hansapäevi linnavalitsus ning selle perioodi tegevused olid seotud eelkõige rahvusvaheliste hansapäevade ettevalmistamisega. 2005. aastal toimunud rahvusvahelised hansapäevad kujunesid suursündmuseks, mis määrasid publiku ootused formaadi ja programmi osas järgnevatele hansapäevadele.

2006. aastal delegeeris linn hansapäevade korraldamise SA Tartu Muusikafestivalile.
Vahepealsetel aastatel on hansapäevade eelarve oluliselt vähenenud - seda nii majandussurutise kui ka Tartu kultuuripildi teisenemise tõttu, mis sai otsustavaks eelarve planeerimisel. Mingil määral toimus ka väsimine senisest formaadist, mistõttu on festival viimastel aastatel erinevaid ideid katsetades otsinud oma identiteeti ja kohta teiste ürituste seas.
Festivaliga liideti 2012. aastal Tartu Mill Triatlon, mis tõi kaasa festivali tegevuspaikade ja sellest tulenevalt ka programmiliste rõhuasetuste muutuse - kadusid temaatiline Jõelinn ning tegevused Emajõel. Vähenes aga ka kauplemisalade pind Küüni tänava pargis ning tekkis küsimus, kas Tartu linna majutus-ja toitlustusettevõtted suudavad teenindada nii suurt külastajate arvu ühel nädalavahetusel.

Olulisemateks partneriteks, kelle programm toetab hansapäevade kontseptsiooni ning kultuurilisi eesmärke, on olnud muusikafestival Klaaspärlimäng ning alates 2011. aastast Tartu Ülikooli muuseum, kes korraldab Toomel atraktiivsete töötubade ja väljapanekutega Teaduslinna. Tulenevalt jõealade ära langemisest ning soovist pakkuda senisest aktiivsemat koostööd tugeva programmiga partnerile, suunati Tartu Hansapäevade üks fookuspunkte alates 2013. aastast Toomele.

2013. aastal viis kultuuriosakond läbi publiku-uuringu, mis veenis, et hansapäevadelt oodatakse eelkõige ajastufestivalile iseloomuliku programmi taaselustamist, lisaks väärtustati selgelt kultuurilist ja harivat programmi, õppimist läbi meelelahutuse ja osalusprogrammide.

1. veebruaril 2014 sõlmis SA Tartu Muusikafestival lepingu Jaanus Tepomehega, kes on koos uue meeskonnaga loonud tänavuse programmi ning alustanud tegevusi 2015.a festivali ettevalmistamiseks.

2014.-2015.a festivali eesmärgid
1. Atraktiivne kultuuriprogramm, mis meelitab lisaks laadakülalistele Tartusse ka kultuuripublikut;
2. Harivad tegevused (varjatud õpe meelelahutuslikus vormis) erinevate huvidega sihtrühmadele ja kõigile vanuserühmadele;
3. Linnaruumi aktiviseerimine - jõe (taas)avamine, pargialade kasutamine, hoovide-õuede avamine;
4. Rahvusvahelise kultuurituristi aktiivsem Tartusse meelitamine;
5. Kohalike partnerite (kultuuriasutused, -ühingud, ettevõtted) tugevam sidumine festivaliga;
6. Sponsorite senisest suurem kaasamine;
7. Linlaste suurem kaasamine (eelüritused, harrastajatele esinemisvõimaluste pakkumine), osalussoovi ja -võimaluse tekitamine;
8. Festivali erinevate osade suurem sidustamine ning ühiste väärtuste ja eesmärkide jagamine, s.t programm, laat, toitlustus, paralleelüritused jm;
9. Vabatahtlike süsteemi taastamine.

Tartu Hansapäevad 2014 programm
Programmilised eesmärgid: ajastufestivali elemendid, festivali kõigi osiste sidumine tervikuks, linnaruumi aktiviseerimine, tugev lasteprogramm, mitmekülgne kultuuriprogramm.
Programm kinnitatakse lõplikult 15. mail, trükised antakse levisse 10. juunil ning uus koduleht koos programmiga on üleval 9. maist - siis algab ka aktiivne programmi turundus.

11.-13. juulil toimuvate Tartu Hansapäevade teemaks on tänavu “Ajastumürgel”.
Suurürituse ala jaotub 4-ks linnaks ning 3-ks lavaks: Jaanilinn, Teaduslinna, Lastelinn ja Raualinn; Toomelava, Antoniuse lava ja Raelava.

Hansapäevad saavad reedel, 11. juulil alguse avarongkäiguga. Järgneb avatseremoonia Raelaval, kus kuulutatakse välja linnade vaheline turniir. Peale avatseremooniat jätkub simman ansambliga Curly Strings.

Laupäeval leiab aset linnade vahelise turniiri tegevuslik osa. Tartu linnapea on teinud üleskutse 8 keskaegse linna linnapeale, et tulla Tartusse mõõtu võtma ja Hansapäevi nautima. Turniiri lõpetamine ja võidukate autasustamine toimub samal õhtul Raelaval, millele järgneb kontsert ansambliga Paabel.

a) Jaanilinn
Jaanilinn on sisuliselt üks olulisemaid linnaosasid, kuna sellele alale jaotub kõige enam programmilist tegevust. Jaanilinnas asub Antoniuse lava, kus astuvad kahe päeva jooksul üles palju eesti muusikud: Kulno Malva duo, Triskele, Hanna-Liina Võsa Trio, Rondellus, Vaiko Eplik ja Elmari tantsuõhtu. Sh astub debüütkontserdiga üles uus ansambel Lepaseree ning lahkumiskontserdi annab ansambel Knihv.
Jaani kiriku ümbruses asetsevad käsitöölised ja õpitoad. Soov on taastada hansaaegset situatsiooni, kus igapäevane elutegevus toimus kiriku ümbruses. Lisaks käsitöölistele leiab sealt kindlasti ka keskajal olulisel kohal olnud joogi – õlle – pakkujaid.
Jaani kiriku kõrval asetseb suur püstkoda, kus tegutsevad posijad. Laupäevasel päeval peab seal kaks loengut keskaegse meditsiini teemadel Marju Kõivupuu.

Jaanilinna hoovid saavad täidetud erinevate tegevustega:
Tampere maja hoov – Kunstihoov; Uppsala Maja hoov – Nõiaköök; Mänguasjamuuseumi hoov; Teatrikodu hoov – Improteatrite hoov; Linnakodanike Majamuuseumi hoov – Disaini hoov; Spordimuuseumi hoov – Paberi-, trüki- ja postimuuseumi hoov; Uus Õu – Antimürgli hoov; Keraamika Galerii hoov – Keraamika hoov; Postimehe park - Maailmaküla ala (erinevate rahvuste esindajad tutvustavad oma riiki, kultuuri, toitu jms); Politsei park - Maire Aunaste Kirbuturg.

Jaanilinnas toimub ka uudne hajaprogramm, kus astuvad Eesti eri paigust kokku tulnud harrastajad linnakodanike teadmata üles. Kutsutud on koore, ansambleid, pillimehi, tantsijaid, harrastusteatreid ja näitetruppe.
Koostööpartneritena kaasame Tartu südames tegutsevad kohvikud, keda nimetame temaatiliselt Hansa-Kohvikuteks. Need saavad füüsilise märgistuse Hansapäevade logoga. Samuti saavad kõik Hansa-Kohvikud kaardistatud ka festivali brožüüris.

b) Toomelava
Teiseks põhiliseks lavaks on Toomelava, kus astuvad üles järgmised esinejad:
Puzle, Kiivad Armastajad, Ars Apta, Marko Kostabi Band, Ansambel Stary Olsa, Resonabilis, Maarja Nuut, Triskele, Wilhelm, Liisi Koikson.
Lisaks toimub ka Öökino kõigil kolmel Hansapäevade ööl.
Toomemäel toimub lisaks kõigele ka Rüütliturniir ehk Raudliiga profimatš ja Vibulaskmise atraktsioon ning Ajaloomuuseumi valges saalis leiab aset ka Keskaegsete rõivaste moedemonstratsioon.

c) Teaduslinn
Teaduslinn kutsub juba neljandat korda Hansapäevade ajal Toomemäele saama osa Tartu Ülikooli ja Eesti teaduse rikkalikust minevikupärandist ning tänasest seisust. Teaduslinnast leiab põnevaid töötubasid ning innovaatilisi ideid, mida pakuvad erinevad Eesti teadusasutused ja muuseumid. Kõik tegevused on tasuta nii vanadele kui ka noortele.

d) Lastelinn
Lastelinna juhtideeks on sel aastal “Lastelt lastele!”. Lastelinnas toimuvad õpitoad, kontserdid ja muud harivad ning meelelahutused tegemised. Laste linnas esinevad: Uku Madis Vainu, Hanna-Liina Võsa, Must Kast, Aroonia, Kaval Käsi, Milja Udrase kandleõpilased, MTÜ Õnnemaa laste laulustuudio Vikerkaar, Minni Oras ja pärimusmängud, Tormi Kevvai, Metsapere mänguring, Loonalaps, Piret Päär.
Tegevused töökodades: Vahaküünalde valmistamine, Paelte punumine, Pärliloomade valmistamine, Ehete valmistamine, Kipsplaadikunst, Kasetohukunst, Looduspiltide meisterdamine, Kangatööd, Paberimütside valmistamine, Vibude meisterdamine, Kandlemängu algus, Osavusmängud Anne noortekeskuselt ja spordimuuseumilt.
Lastelinna Toomel hakkab ilmestama ka Loomade ala.

e) Raualinn
Raualinnas toimub vana-autode näitus. Muuhulgas saab vilet laskmas kuulda Eesti ainsat töökorras aurumasinat. Koostöös Eesti Professionaalsete Rammumeeste Ühinguga saab teoks võistlus "Raualinna Rammumees". Ahhaa keskus tutvustab elektriautosid, viib läbi katseid ning kutsub roboteid meisterdama. Meeleolu loob vaskpillide orkester.

f) Eelsündmused
Eelsündmusena on korraldatud üle-eestiline Rüütliromaani paroodiate kirjutamiskonkurss keskkooli noortele. Tartu lasteaiad on kutsutud üles Hansapäevade lastelinna illustreerima muinasjuttu „Vapper rüütel“. Toimub slämmluule võistlus HansaSlämm, kus erinevad harrastusluuletajad esitavad autoriluulet. Samuti esinevad sündmusel ka professionaalsed Eesti luuletajad.
Eelsündmusena toimub ka terve juunikuu vältel Tasku Keskuses fotonäitus “Tartu Hansapäevad läbi aegade”.

Eelarvest
Esitletud programm teostub täies mahus siis, kui leitakse lisavahendeid. Erasektori toetust on kaasatud maksimaalsel võimalikul moel, täna käivad läbirääkimised pigem järgmise aasta toetuse osas. Samuti on tõstetud müügikoha tasu ning taotletud kaasrahastust kõigilt asjaomastelt institutsioonidelt.
Lisarahastust leidmata optimeeritakse eelarvet kas mõne lava- ja/või päevaprogrammi väljajätmisega.

KULUD:
Teenused 12 909,80
Lavad, tehnika, ruumid 18 154,00
Turundus, reklaam 5 212,00
Personalikulu 8 266,00
Linnakujundus 5 000,00
Kava 20 543,00
Laat 10 245,01
Töötoad 200,00
KULUD KOKKU: 80 529,81

RAHALINE KATE:
Tartu Linn 30 000,00
Piletitmüük 2 000,00
Toetajad 11 820,00
Laada müügikohad 23 150,00
Omafinantseering 0,00
KATE KOKKU: 66 970,00
JÄÄK: -13 559,81