EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
INFORMATSIOON |
|
Tartu
|
04. märts 2014. a. nr LVK-I-0030 |
Informatsioon linnavolikogu revisjonikomisjonile Tartu linnaga seotud kohtuvaidlustest aastatel 2012-2013 |
Ülaltoodud tabelis ei kajastu kohtuvaidlused, mille osas linnavalitsus on andnud linna esindamiseks volituse Tartu Elamuhalduse ASle. Tegemist on eluruumide kasutamisega seotud üüri- ja kõrvalkulude nõuetega.
Samuti ei kajastu ülaltoodud tabelis kriminaalasjad, kus linn on kannatanuna esitanud tsiviilhagi. Tsiviilhagi on esitatud seoses linna vara omastamisega, vargusega, kahjustamisega ja fiktiivsete arvete esitamisega (põleng Vaksali 2E hoones, Rahu 8 valvekaamera vargus, Westelinvest OÜ poolt esitatud fiktiivne arve, Turu-Võidusilla platvormide servaplekkida vargus, haridusosakonna töötajate ja kutseharidustöötajate ebaseaduslik tegevus).
Alates 01. jaanuarist 2012. a esindavad linnavalitsuse osakondade haldusalas olevates kohtuvaidlustes linna halduskohtumenetluses, tsiviilkohtumenetluses ja kriminaalasjas tsiviilhagejana valdavalt linnakantselei õigusteenistuse juristid.
Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna kohtuasjades on valdavalt vaidluse all küsimus planeerimisotsusega kaebaja õiguste rikkumisest või õigusaktide rikkumisest, samuti on linnavalitsus olnud kaasatud kolmanda isikuna arvamuse andmiseks juurdepääsu võimaldamise vaidlustega seotud kohtuasjadesse, samuti on vaidluse all olnud tehnorajatise talumisega seotud küsimused.
Arhitektuuri- ja ehituse osakonna kohtuasjad puudutavad valdavalt ettekirjutuse/ehitusloa või linnavalitsuse korralduse tühistamise nõudeid, mis moodustavad valdava osa linna haldusaktide vaidlustamisest. Halduskohtumenetluses vaidlustatakse peamisest linna poolt antud haldusakte ehituse peatamiseks, ehitamisel tehtud ettekirjutuse tühistamiseks, ehitusloa väljastamisest keeldumisi, õigusliku aluseta ehitatud ehitise osaliseks lammutamiseks, projekteerimistingimuste väljastamisega seonduvad vaidlused, ehitise tehnosüsteemide muutmiseks, sunniraha tasumise ja elamu kõrvalkrundil ehitamisega tekkinud kahju hüvitamiseks.
Linnavarade osakonna kohtuasjad puudutavad eelkõige võlgnevuse väljamõistmist, eluruumi või äriruumi ebaseaduslikust valdusest väljanõudmise või vabastamise nõudeid. Seejuures on linnavalitsus ise valdavas osas kohtumenetluse algatajaks. Vastustajaks on linnavalitsus linnalt eluruumi nõuetes või üürilepingu pikendamise nõuetes samuti äriruumi enampakkumisel tekkinud vaidlustes.
Linnakantselei menetlusteenistuse kohtuasjad puudutavad eelkõige kaebusi väärteomenetluses kohtuvälise menetleja otsuse peale. Sealhulgas väärteoasjad ehitusloata ehitamise ja ehitamine ehitusprojekti nõudeid rikkudes.
Ettevõtluse osakonna kohtuasjade põhiküsimuseks on olnud toitlustusasutuse lahtiolekuaegade piiramise tingimused, ilutulestiku korraldamise loa õigusvastaseks tunnistamine ja infotahvlil kajastatud reklaami maksustamise õiguspärasusega seotud küsimused.
Linnamajanduse osakonna kohtuvaldkondadeks on tasuline parkimine (viivistasu otsuste tühistamise nõuded) ja riigihanked.
Haridusosakonna kohtuasjad on seotud töövaidlustega. Kõik töövaidlusega seonduvad kohtuasjad on lõppenud kompromissiga.
Sotsiaalabi osakond esitab avaldusi kohtule lastele või täiskasvanutele eestkoste määramise asjades. Samuti vanemaõiguste äravõtmise, lapse vanemalt äravõtmise, hooldusõiguse piiramise ja hooldusõiguse äravõtmise asjades. Suure osa kohtumenetlustest moodustavad linnavalitsuse avaldused isiku kinnisesse asutusse paigutamiseks. Samuti on linnavalitsus tihti kaasatud arvamuse andmiseks kohtumenetlusse asjast huvitatud isikuna (eestkosteasutusena).
Kuna valdavalt on kohtud jätnud linna haldusaktide vaidlustamiseks esitatud kaebused rahuldamata, siis ei ole linnal tekkinud märkimisväärseid kohtukulusid. Kaebuse rahuldamata jätmisel jäetakse menetluskulud poolte kanda. Linna kohtukuluks on esimese astme kohtuotsuse edasikaebamisel tasutud riigilõiv.
Linna finantssüsteemi andmetel on perioodil 2012-2013 kohtute poolt tsiviilasjades linna kasuks välja mõistetud 10 261.17 eurot ja haldusasjades 1 809 eurot ja linna kahjuks on välja mõistetud rahasumma tsiviilasjas 12 159.83 eurot ja haldusasjas 15.97 eurot.
2013. aastal toimus vaidlus menetluskulude üle Jaagor Grupp OÜ hagis Tartu linna vastu. Kohus määras õigusabikulude suuruseks 12 159.83 eurot. Kohtu menetluses oli Jaagor Grupp OÜ hagi Kutsehariduskeskuse vastu, kus kohus menetles aastaid kohtuasja ebaõige kostjaga. Õige menetlusosaline selles hagiasjas oleks pidanud algusest peale olema Tartu linn. Kohtukulud tasus Kutsehariduskeskus.
Kohtu poolt linna kasuks väljamõistetud rahasummad on valdavalt linna eluruumi või äriruumi kasutamise eest tekkinud võlgnevuse väljamõistmine. Samas tuleb tõdeda, et kuigi kohus on linna kasuks üürnikult võlgnevuse välja mõistnud ei laeku kohtu poolt väljamõistetud rahasummad linnale kohe peale kohtuotsuse jõustumist, vaid kohtutäituri poolt läbiviidud täitemenetluse kaudu ja pikema ajaperioodi jooksul. Teatud juhtudel ei õnnestu ka täitemenetluses linna kasuks väljamõistetud rahasummasid võlgnikult kätte saada.
Linnavalitsus on seni linnaga seotud kohtuasjade üle arvestust pidanud linna dokumendiregistris. Kohtuasjadest parema ülevaate saamiseks on linnavalitsuses arendamisel ühtne linna kohtuasjade register. Kohtuasjade register võimaldab edaspidi saada pidevalt adekvaatse ülevaate menetluses olevatest kohtuasjadest, kohtulahenditest ja kohtumenetluses võidetud/kaotatud rahasummadest. Kohtuasjade register on kavas tööle rakendada alates käesoleva aasta aprillikuust.