Akti väljaandja: | Tartu Linnavalitsus |
Akti liik: | Istungi protokolli kantav otsus |
Teema: | Informatsioon arengu- ja planeerimiskomisjonile Tartu linna üldplaneeringu ptk 9 "Põhiliste tehnovõrkude trasside ja tehnorajatiste asukoha määramine" ülevaatamise osas |
Reg. number: | LV-IP-0066 |
Seisund: | Lõpetatud |
Koostamise kp: | 07.02.2014 |
Koostaja: | Jaanika Koppel |
Ettekandja: | Urmas Ahven |
Failid: | kanal.doc ( 20 kb ) kyte.doc ( 41 kb ) gaas.doc ( 35 kb ) Elektri p6hiv6rk.doc ( 25 kb ) Telekommunikatsiooniv6rk.doc ( 22 kb ) veev2rk.doc ( 24 kb ) |
TARTU LINNAVALITSUS | |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS | |
Tartu |
07. veebruar 2014. a. nr LV-IP-0066 |
Informatsioon arengu- ja planeerimiskomisjonile Tartu linna üldplaneeringu ptk 9 "Põhiliste tehnovõrkude trasside ja tehnorajatiste asukoha määramine" ülevaatamise osas |
KUULATI: | Urmas Ahvena ettekannet |
OTSUSTATI: |
1. Võtta informatsioon Tartu linna üldplaneeringu ptk 9 "Põhiliste tehnovõrkude trasside ja tehnorajatiste asukoha määramine" ülevaatamise osas teadmiseks;
2. Suunata informatsioon linnavolikogu arengu- ja planeerimiskomisjoni;
3. Ettekandjaks arengu- ja planeerimiskomisjonis määrata Indrek Ranniku. |
Juhataja: | |
Protokollija |
Käsitletava peatüki ülevaatamine on esitatud järgmise ülesehitusega:
· kehtivas planeeringus olev tekst (ilma peatüki pealkirjata);
· planeeringukohase arengu senised tulemused ja planeeringu edasise elluviimise võimalused;
· uue planeeringu koostamise vajadus või detailplaneeringu kehtetuks tunnistamise vajadus;
· üldplaneeringu elluviimisel ilmnenud olulised mõjud majanduslikule, sotsiaalsele, kultuurilisele ja looduskeskkonnale ning võimalike oluliste negatiivsete mõjude vähendamise tingimused ning muud üldplaneeringu elluviimisega seotud küsimused.
1. Ühisveevärk ja kanalisatsioonisüsteem
1.1. Kehtivas üldplaneeringus olev tekst
1.2. Planeeringukohase arengu senised tulemused ja planeeringu edasise elluviimise võimalused
Ühisveevärgi- ja kanalisatsioonisüsteemi arendamine on toimunud vastavalt üldplaneeringuga seatud eesmärgile võimaldada kõigile soovijaile võrguga liitumine ning kujundada linnas välja lahkvoolne kanalisatsioonisüsteem. Nimetatud eesmärgi täitmiseks on toimunud trasside ehitamine, amortiseerunud puurkaevude sulgemine jne vastavalt üldplaneeringule. Üldplaneeringuga ette nähtud vajadus veetornile asukoha määramiseks, mis lahendatakse koostamisel oleva Ränilinna linnaosa üldplaneeringuga.
Üldplaneeringu edasine elluviimine saab toimuda üldplaneeringu eesmärgi ja ülesannetega vastavuses arvestades Ühisveevärgi- kanalisatsiooni arendamise kavas 2012-2025 seatud eesmärke.
Edasisel realiseerimisel tuleb lisaks üldplaneeringus sätestatule lähtuda järgnevast:
2. Kaugküte
2.1. Kehtivas üldplaneeringus olev tekst
2.2. Planeeringukohase arengu senised tulemused ja planeeringu edasise elluviimise võimalused
Kaugküttevõrgu arendamine on käinud üldplaneeringus sätestatu kohaselt. Üldplaneeringu kehtivuse perioodil ei ole tehtud ettepanekuid detailplaneeringute algatamiseks, millega oleks taotletud kaugküttepiirkonnast väljaarvamist või kaugküttepiirkonda sobimatu kütteviisi kehtestamist. Üksikuid taotlusi projekteerimistingimuste kaudu on tehtud.
Ülevaatamise käigus on linnas majandav kaugkütte ettevõte teinud ettepaneku kaugküttepiirkondade muutmiseks. Ettepaneku põhjendused aga ei tingi otseselt linnavalitsuse hinnangul üldplaneeringu muutmise vajadust. Samas on suurim maagaasi võrguettevõte huvitatud sellest, et kaugküttepiirkondade regulatsioon muutuks neile soodsamas suunas.
Kaugkütte piirkondade muutmise ning energiamajanduse situatsiooni ja perspektiivide kaardistamise aluseks saab olla põhjalik valdkondlik uurimustöö (ja/või valdkondlik arengukava), mille alusel on võimalik muutmise vajaduse määramine.
Üldplaneeringu edasine elluviimine saab toimuda üldplaneeringu eesmärgi ja ülesannetega vastavuses. Edasisel realiseerimisel tuleb lisaks üldplaneeringus sätestatule lähtuda järgnevast:
3.1. Kehtivas üldplaneeringus olev tekst
3.2. Planeeringukohase arengu senised tulemused ja planeeringu edasise elluviimise võimalused
Gaasivõrgu ehitus on toimunud vastavalt tehnilistele vajadustele ja võimalustele arvestades üldplaneeringus sätestatut. Suuri investeeringuid võrgu arendamisse ja ringistamisse tehtud ei ole.
Ülevaatamise käigus on tehtud koostööd piirkonnas tegutsevate võrguettevõtetega. Suurim maagaasi võrguettevõte AS Gaasivõrgud on huvitatud sellest, et kõigil tehnovõrkude valdajatel oleks Tartu linnas võrdsed tingimused oma võrkude arendamiseks ning uute klientide liitmiseks oma võrguga, mis praegu on seoses kaugküttepiirkonnaga pärsitud. Samuti leiab ettevõte, et vajalik on üldplaneeringu kaardi nr 15 muutmine fikseerimaks kaasajastatud olemasolevate ja perspektiivsete magistraalsete torustike paiknemine. Täiendavate maaeralduste või funktsioonide määramist ei taotleta. Teised maagaasi võrguettevõtted pole avaldanud soovi üldplaneeringu muutmiseks.
Linnavalitsus leiab, et planeeringulahenduse osaline realiseerumine (perspektiivsete torustike muutumine olemasolevateks) ei ole piisav põhjendus üldplaneeringu muutmise algatamiseks.
Juhul kui üldplaneeringu ülevaatamise tulemusel otsustatakse selle muutmine - tuleb kaasajastada ka gaasivõrku puudutav osa.
3.3. Uue planeeringu koostamise vajadus või detailplaneeringu kehtetuks tunnistamise vajadus
Tartu linna gaasivõrgu arendamiseks puudub nimetatud osas vajadus uue üldplaneeringu koostamiseks või detailplaneeringute kehtetuks tunnistamiseks.
3.4. Üldplaneeringu elluviimisel ilmnenud olulised mõjud majanduslikule, sotsiaalsele, kultuurilisele ja looduskeskkonnale ning võimalike oluliste negatiivsete mõjude vähendamise tingimused ning muud üldplaneeringu elluviimisega seotud küsimused
Gaasivõrgu arendamisel ei ole kaasnenud prognoosimatuid mõjusid ning ei ole olnud vajadust välja töötada täiendavaid meetmeid mõjude leevendamiseks.
4. Elektri põhivõrk
4.1. Kehtivas üldplaneeringus olev tekst
4.2. Planeeringukohase arengu senised tulemused ja planeeringu edasise elluviimise võimalused
Toimunud on Emajõe alajaama ning Tartu–Emajõe–Ülejõe 110 kV kaabelliini ehitus ja Lemmatsi alajaama rekonstrueerimine ning kasutusest välja jäänud õhuliinide likvideerimine. Elektri põhivõrgu arendamine jätkub vastavalt tehnilistele vajadustele ja võimalustele vastavalt üldplaneeringus sätestatule.
Koostamisel on Ropka ja Tööstuse alajaamade detailplaneeringud. Karlovasse on uue alajaama asukoht ette nähtud kehtestatud detailplaneeringuga. Kesklinna üldplaneeringuga reserveeritakse koridor kõrgepinge maakaablile ning asukoht Kesklinna alajaama asemel kavandatava jaotusalajaamale. Ropka-Ihaste looduskaitseala moodustamisel on tagatud võimalus õhuliinide rekonstrueerimiseks looduskaitsealal.
Üldplaneeringu ülevaatamisel on tehtud koostööd põhivõrgu omanikuga.
Üldplaneeringu edasine elluviimine saab toimuda üldplaneeringu eesmärgi ja ülesannetega vastavuses.
Edasisel realiseerimisel tuleb lisaks üldplaneeringus sätestatule lähtuda järgnevast:
5. Telekommunikatsioonivõrk
5.1. Kehtivas üldplaneeringus olev tekst
5.2. Planeeringukohase arengu senised tulemused ja planeeringu edasise elluviimise võimalused
Telekommunikatsioonivõrgu väljaehitamine toimub vastavalt kehtivate planeeringute realiseerimisele, lähtudes liinirajatistele esitatavaid nõuetest. Uute raadiosaatjate ja mastide paigaldamine saab toimuda juhul kui kitsenduste osas saavutatakse kokkulepe maaomanikega.
5.3. Uue planeeringu koostamise vajadus või detailplaneeringu kehtetuks tunnistamise vajadus
Telekommunikatsioonivõrgu arendamiseks puudub nimetatud osas vajadus uue üldplaneeringu koostamiseks või detailplaneeringute kehtetuks tunnistamiseks.
5.4. Üldplaneeringu elluviimisel ilmnenud olulised mõjud majanduslikule, sotsiaalsele, kultuurilisele ja looduskeskkonnale ning võimalike oluliste negatiivsete mõjude vähendamise tingimused ning muud üldplaneeringu elluviimisega seotud küsimused
Telekommunikatsioonivõrgu arendamisel ei ole kaasnenud prognoosimatuid mõjusid ning ei ole olnud vajadust välja töötada täiendavaid meetmeid mõjude leevendamiseks.