EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
MÄÄRUS |
|
Tartu
|
02. oktoober 2013. a. nr LV-M-0022 |
Tartu Linnavalitsuse 6. märtsi 2012. a määruse nr 6 "Tartu linna hankekord" muutmine |
Määrus kehtestatakse riigihangete seaduse § 131 ja Tartu linnavara eeskirja § 4 lõige 3 alusel.
§ 1. Tartu Linnavalitsuse 6. märtsi 2013. a määruses nr 6 „Tartu linna hankekord“ (RT IV, 05.02.2013, 77) tehakse järgmised muudatused:
1) määruse preambulit muudetakse ja preambul sõnastatakse järgmiselt: "Määrus kehtestatakse riigihangete seaduse § 131 ja Tartu linnavara eeskirja § 4 lõige 3 alusel"
2) paragrahvi 2 lõikes 1 asendatakse sõna "kinnitamist" sõnaga "vastuvõtmist";
3) paragrahvi 2 lõikes 2 asendatakse sõna "kinnitamist" sõnaga "vastuvõtmist";
4) paragrahvi 3 lõiget 2 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt: "(2) Riigihanke alustamise otsustab eelarves ette nähtud vahendite piires või linnavolikogult riigihanke korraldamiseks saadud loas sätestatud ulatuses struktuuriüksuse juht käskkirjaga. Hankemenetluse liigi valib ja riigihanke eest vastutava isiku määrab struktuuriüksuse juht käskkirjaga, kui käesolevas korras või muudes õigusaktides ei ole sätestatud teisiti. Riigihanke eest vastutav isik määratakse enne riigihanke korraldamiseks vajaliku esimese toimingu teostamist.";
5) paragrahvi 7 lõiget 2 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt: "(2) Hindamiskriteeriumite kohaselt parima pakkumuse (sh osadeks jagatud riigihanke puhul kõigi osade suhtes tehtud pakkumuste) edukaks tunnistamise ning hankelepingu sõlmimise otsustab linnavalitsus korraldusega, kui riigihanke eeldatav maksumus oli suurem kui 10 000 eurot ilma käibemaksuta.";
6) paragrahvi 7 lõiget 3 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt: "(3) Kõigi pakkumuste tagasilükkamise otsustab linnavalitsus korraldusega, kui riigihanke eeldatav maksumus oli suurem kui 10 000 eurot ilma käibemaksuta.".
§ 2. Määrus jõustub 1. novembril 2013. a.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse määruse eelnõu "Tartu Linnavalitsuse 6. märtsi 2012. a määruse nr 6 "Tartu linna hankekord" muutmine " juurde
Tartu linna hankekorra (hankekord) muutmise vajadus tuleneb asjaolust, et 1. novembril 2013. a jõustub uus Tartu linnavara eeskiri (linnavara eeskiri).
Hankekorra preambul vajab uuendamist, kuna volitus hankekorra kehtestamiseks on linnavalitsusele antud linnavara eeskirja § 4 lõikes 3, mis sätestab, et riigihangete seaduses nimetatud hankekorra linna ametasutustele ja ametiasutuste hallatavatele asutustele kehtestab linnavalitsus määrusega.
Eelnõu § 1 punktides 2 ja 3 nimetatud muudatus on tehniline ning tuleneb asjaolust, et kohaliku omavalitsuse korralduse seadus räägib eelarve vastuvõtmisest mitte kinnitamisest. Muudatusega parandatakse sõnastuse ebatäpsus.
Eelnõu § 1 punktis 4 nimetatud muudatus tuleneb vajadusest täpsustada struktuuriüksuse juhtide pädevust riigihangete alustamisel. Seni puudus sõnaselge nõue, et struktuuriüksuse juht peab riigihanke alustamisel arvestama eelarves ette nähtud vahenditega või linnavolikogult riigihanke korraldamiseks saadud loas sätestatud ulatusega. Eelarveaasta piires tähendab kohustus arvestada eelarves ettenähtud vahenditega eelkõige kohustust arvestada, et riigihanke eeldatav maksumus ei saa olla suurem, kui eelarve võimaldab ning sellest lähtuvalt tuleb hinnata riigihanke objekti mahtu. Kui tegemist on aga eelarveaastat ületava riigihankega, siis tuleb lisaks eelnevale arvestada ka linnavolikogu poolt ettenähtud hankeperioodi pikkusega või riigihanke tulemusena sõlmitava lepingu täitmiseks planeeritud mõistliku ajaga. Vajadusele sõnastust selliselt täpsustada on tähelepanu juhtinud sisekontorolli teenistus.
Eelnõu § 1 punktides 5 ja 6 nimetatud muudatus tuleneb asjaolust, et linnavara eeskirjas ei ole enam sätet, mis sätestaks, et riigihanke edukaks tunnistamise ja hankelepingu sõlmimise otsustab linnavalitsus, kui riigihanke maksumus ilma käibemaksuta ületab 10 000 eurot. Uue sõnastuse kohaselt ei oma tähendust enam riigihanke maksumus, vaid riigihanke eeldatav maksumus, kuna sellest lähtuvalt otsustatakse menetlusliigi valik. Pakkumuse edukaks tunnistamise ning hankelepingu sõlmimise otsustab linnavalitsus korraldusega, kui riigihanke eeldatav maksumus oli suurem kui 10 000 eurot ilma käibemaksuta, seega võib linnavalitsus sisuliselt otsustada ka madalama maksumusega pakkumuse edukaks tunnistamise. Sama põhimõte kehtib pakkumuste tagasilükkamise kohta. Praktikas olukord võrreldes tänasega ei muutu.
Määrus jõustub samaaegselt linnavara eeskirja jõustumisega.