Linnamajanduse osakond sõlmis 2. juulil 2009. a ASiga Veolia Keskkonnateenused (alates 20.12.2012. a Eesti Keskkonnateenused) linnavara tasuta kasutusse andmise lepingu nr KT-2. Linnavara kasutusse andmise lepingule eelnes avalik konkurss, millel tunnistati edukaks AS Eesti Keskkonnateenused pakkumine.
Lepingu kohaselt anti Aardlapalu prügila seitsmeks aastaks ASile Eesti Keskkonnateenused tasuta kasutusse (lepingu lõpptähtaeg 1. november 2016. a). ASi Eesti Keskkonnateenused ülesannete hulka kuuluvad muuhulgas Aardlapalu prügila territooriumi haldamine, biolagunevate jäätmete vastuvõtt ja kompostimine, segaolmejäätmete vastuvõtt, ümberlaadimine ja veo kohustus linna poolt näidatud kohta ning Aardlapalu prügila seire.
Lepingu p 3.20 sätestab järgneva: Haldaja korraldab ümberlaaditud segaolmejäätmete veo Aardlapalu prügilast lõppkäitluskohta. Lõppkäitluskoha nimetab Linn. Esimestel aastatel tuleb jäätmed eeldatavalt üle anda Torma prügilas. Haldaja tagab jäätmete vastuvõtukõlblikkuse prügilas (lõppkäitluskohas).
Perioodil 2009-2012. a veeti jäätmed ümberlaadimisjaamast Torma prügilasse.
Tartu Linnavalitsuse 1. märtsi 2012. a kirjaga lubati ASil Eesti Keskkonnateenused jäätmeid üle anda ka Väätsa prügilas (LV kiri ). Segaolmejäätmed liiguvadki käesoleval ajal ümberlaadimisjaamast Väätsa ja Torma prügilatesse.
Väätsa prügila toimib nö jäätmete kogumispunktina - segaolmejäätmed võetakse vastu, pakitakse ja veetakse Iru masspõletustehase käivitudes Irule.
AS Eesti Keskkonnateenused on oma 12.11.2012. a kirjaga taotlenud luba vedada jäätmed lõppkäitluseks Iru masspõletustehasesse (taotlus ).
Jäätmete vedu Iru põletustehasesse omab positiivseid aspekte:
1) jäätmed suunatakse taaskasutusse, mis on kooskõlas Jäätmeseaduse § 221 lg 1 (jäätmehierarhia kohaselt on jäätmete taaskasutamine eelistatud jäätmete kõrvaldamisele) ;
2) toimub teatud kulude kokkuhoid, kuna Iru tehase käitlushind on madalam kui prügilate väravatasud. Hinnad on odavamad eelkõige seetõttu, et jäätmete põletamist esialgu erinevalt ladestamisest saastetasu kaudu ei maksustata. (saastetasumäärad jäätmete ladestamisel: 2012 - 17,25 eurot/tonn; 2013- 20,77 eurot/tonn; 2014- 24,86 eurot/tonn).
Kulude kokkuhoid ei ole 2013. aastal nii suur, et võimaldaks tõsta linnale makstavat Aardlapalu prügila järelhoolduseks kogutavat lisatasu (listasu suurus hetkel 0.74 senti tonni kohta).
Lisatasu suurendamine 4 euroni on põhimõtteliselt võimalik alates 2014. aastast, eeldusel et Aardlapalus käivitub ümberlaadimine konteinermeetodil ning ei toimu mingeid ettenägematuid sündmusi või asjaolusid. 2013. aastal seisneb linna võit eelkõige selles, et ümberlaadimisjaama väravahind jääb samaks ning hinnatõusu ei tule.
Käesoleva eelnõuga teeb osakond ettepaneku, et lisaks senilubatud käitluskohtadele (Väätsa, Torma) nimetada jäätmekäitluskohtadena Iru masspõletustehas ja paralleelselt Iru masspõletustehasega lubada jäätmeid üle anda ka teistes jäätmekütuse tootmiseks rajatud käitluskohtades (Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus ja Tallinnas Suur-Sõjamäel asuv MBT tehas). Paralleelsete käitluskohtade lubamise eesmärgiks on konkurentsi edendamine ning variantide paljususe tagamine juhuks, kui mõne käitluskoha töös esinevad tõrked.
Väravahind käitluskohtade nimistu suurenemisega ei muutu.
Esialgu nimetatakse käitluskohad 2013. aastaks. Käitluskohad alates 2014.aastast nimetatakse siis, kui jõutakse lõpuni hinnaläbirääkimistega ja selgub, kui suur saab olema väravahinna sees kogutav lisatasu 2014. aastal.