Vanemuise Pargimaja OÜ esitas 02. aprillil 2013. a Tartu Linnavalitsusele Vanemuise tn 45 krundile kavandatavate maasoojuspuuraukude (edaspidi soojuspuuraugud) asukohtade kooskõlastamise taotluse.
Veeseaduse § 30 lõigete 3 ja 4 kohaselt kooskõlastab rajatava puurkaevu või puuraugu asukoha kohalik omavalitsus arvestades üld- ja detailplaneeringut, kohaliku omavalitsuse ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arengukava ning vee-ettevõtja olemasolevaid teeninduspiirkondasid.
1) Üldplaneering
Tartu linna üldplaneeringu kohaselt asub Vanemuise tn 45 krunt kaugkütte piirkonnas. Jahutussüsteemide rakendamise kohta üldplaneering suuniseid ei anna, samuti ei käsitle üldplaneering soojuspuuraukude rajamist.
2) Detailplaneering
Vanemuise tn 45 krundi detailplaneeringuga nähakse ette Vanemuise tn 45 kinnistule kolmekorruselise korterelamu rajamine. Planeeritud suurim lubatud ehitusalune pindala on maapealsel osal 535 m² ja maa-alusel osal 600 m². Parkimine on lahendatud kinnistu siseselt, osalt hoone keldrikorrusel ja osalt hoovialal. Kinnistu asub kaugkütte piirkonnas ning detailplaneeringu kohaselt on hoone küttesüsteem üles ehitatud kaugküttel põhinevana. Käesolevaks ajaks on hoone ehitatud ning hoonele väljastatud kasutusluba.
Soojuspuuraukude asukohad on kavandatud Vanemuise tn 45 krundi haljasalal. Planeeringu kohaselt on haljasalale ette nähtud mänguväljaku rajamine. Soojuspuuraukude rajamine ja planeeringuga kavandatud tegevused haljasalal ei välista üksteist.
3) Vee-ettevõtja olemasolevad teeninduspiirkonnad
Tartu linnas on vee-ettevõtjaks määratud AS Tartu Veevärk, kelle teeninduspiirkonnaks on terve Tartu linn. Soojuspuuraukudega kavandatakse läbistada nõrgalt kaitstud Kvaternaari veekiht (AS Tartu Veevärk ammutab üle 50% ühisveevärki minevast joogiveest) ning Tartu veekiht.
Kooskõlastamiseks esitatud soojuspuuraukude asukohtadele lähimad ühisveevärgi Kesk-Alam-Devoni-Siluri ja Ordoviitsiumi-Kambriumi veekihi joogivee puurkaevud (sügavusega 163 - 419 m) asuvad põhjavee voolusuunas ülesvoolu ca 160 m kaugusel. Kesk-Alam-Devoni-Siluri veekihti jääb kaitsma Narva lademe veepide, mida avada ei ole kavandatud. Otsest ohtu lähedalasuvatele puurkaevudele ette näha ei ole.
4) Tartu linna ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava ja alusuuringud
Tartu linna ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava aastateks 2012-2025 üheks olulisemaks eesmärgiks on säilitada põhjavee hea seisund ning tagada põhjaveevarude säästlik kasutamine. Samuti näeb ühisveevärgi ja –kanalisatsiooni arendamise kava ette jätkata Tartu linna veevarustust põhjavee baasil.
Soojuspuuraukude rajamise osas sätestab arendamise kava järgmist:
"Soojussüsteemi puurkaevude ja -aukude rajamise, kasutamise ja muude seda valdkonda reguleerivate põhimõtete sätestamiseks tuleb teostada uuringuid.
Tartu Linnavalitsus tellib 2012. a uuringu, mille eesmärgiks on analüüsida soojuspuurkaevude ja -aukude rajamise ja kasutamisega seonduvat keskkonnamõju. Uuringu tulemusena peaks selguma, kas soojuspuurkaevude- ja aukude rajamine Tartus on keskkonnale ohutu, millistel tingimustel ja millistes piirkondades võiks lubada soojuspuurkaevude ja -aukude rajamist ja millised on nende olulisemad järelhoolduse ja seire toimingud.
Tartu linna üldplaneeringusse ning ÜVK arendamise kavasse saab sisse viia vastavad täiendused pärast uuringu tulemuste selgumist."
Linnamajanduse osakond tellis 2012. a uuringu "Geotermilise energia kasutamise võimalused Tartus". Uuringu koostas aktsiaselts MAVES, ekspert Madis Metsur omab keskkonnamõju hindamise litsentsi põhjavee valdkonnas.
Uuringust nähtub, et soojuspuuraukude rajamine linnas on teatud tingimustel võimalik ja eeldatavasti keskkonnaohutu, kui asukoha valikul ja projekteerimisel ning kaevude hooldamisel pidada kinni erinevatest uuringus kirjeldatud piirangutest ja soovitustest.
Asukoha piirangud tulenevad eelkõige põhjavee kasutusest ühisveevarustuses. Maasoojussüsteemide rajamine on keelatud veehaarete sanitaarkaitsealadel ja Meltsiveski veehaarde arvutatud III sanitaarkaitsevööndis ning Kesk-Devoni veekihi Anne ja aktsiaselts Grüne Fee Eesti veehaaretest 200 m raadiuses.
Rajatavate soojuspuuraukude kujad (väikseim kaugus kinnistu piirist, hoone välispiirist jne) vastavad uuringus antud soovitustele.
Vanemuise tn 45 krunt ei paikne alal, kus uuringu kohaselt oleks keelatud soojuspuuraukude rajamine.
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1, § 30 lg 1 p 2, veeseaduse § 30 lg 3 ja 4, Tartu Linnavolikogu 14. veebruari 2013. a määruse nr 84 "Volitus veeseaduses sätestatud ülesannete täitmiseks" ja arvestades Vanemuise Pargimaja OÜ 02. aprillil 2013. a esitatud taotlust, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b :
1. Kooskõlastada Vanemuise tn 45 krundile kavandatavate kinnise soojussüsteemi puuraukude asukohad järgmiselt:
1.1. soojuspuurauk 1 koordinaatidega x=6473631,45 y=658893,25;
1.2. soojuspuurauk 2 koordinaatidega x=6473625,54 y=658893,19;
1.3. soojuspuurauk 3 koordinaatidega x=6473630,27 y=658899,04;
2. Korraldus jõustub Vanemuise Pargimaja OÜle teatavakstegemisest.
3. Käesoleva korralduse peale võib esitada Tartu Linnavalitsusele vaide haldusmenetluse seaduses sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates korraldusest teada saamise päevast või päevast, millal oleks pidanud korraldusest teada saama või esitada kaebuse Tartu Halduskohtule halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates korralduse teatavakstegemisest.