EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
01. veebruar 2013. a. nr LV-K-0195 |
Lutsu 16 äriruumi üürilepingu sõlmimine |
Tartu linnale kuuluvad äriruumid Lutsu 16-28 ja Lutsu 16-31 on pikka aega seisnud tühjana, kuna äriruumide üüriturul on väike huvi eluhoone III ja IV korrusel paiknevatele mitteeluruumidele.
Mittetulundusühing Noor-Eesti Loomekeskus on esitanud taotluse Lutsu 16 -28 ja Lutsu 16-31 ruumide kasutamiseks külalisstuudiona. Mittetulundusühing Noor-Eesti Loomekeskus on Tartus tegutsev mittetulundusühing, mis koordineerib linnaresidentuuri projekti, mille käigus pakutakse külaliskunstnikele Tartus peatumise ja töötamise võimalust võimalikult paindlikult ja kuluefektiivselt.
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 30 lg 1 p 2, Tartu linnavara eeskirja § 10 lg 1 p 1, lg 2 p 3, lg 5, § 11 lg 1 p 3 ja lg 5 ning arvestades Mittetulundusühingu Noor-Eesti Loomekeskus taotlust, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Sõlmida Mittetulundusühinguga Noor-Eesti Loomekeskus äriruumi üürileping Lutsu tn 16-28 üldpindalaga 26,6 m² ja Lutsu tn 16-31 üldpindalaga 35,9 m² ruumidele, üüriga 2,50 eurot/m² kuus tähtajaga kuni 31.12.2013.a.
2. Lepingu sõlmimisel võtta aluseks Tartu Linnavalitsuse 9. novembri 2004. a istungi protokolliga nr 72 kinnitatud äriruumi üürilepingu tüüpvorm.
3. Volitada punktis 1 nimetatud lepingut sõlmima linnavarade osakonna juhataja Kunnar Jürgenson.
4. Korraldus jõustub 6. veebruaril 2013. a.
Tartu linnale kuuluvad äriruumid Lutsu 16-28 ja Lutsu 16-31 on pikka aega seisnud tühjana, kuna äriruumide üüriturul on väike huvi eluhoone III ja IV korrusel paiknevatele mitteeluruumidele.
Mittetulundusühing Noor-Eesti Loomekeskus on esitanud taotluse Lutu 16 -28 ja Lutsu 16-31 ruumide kasutamiseks külalisstuudiona. Mittetulundusühing Noor-Eesti Loomekeskus on Tartus tegutsev mittetulundusühing, mis koordineerib linnaresidentuuri projekti, mille käigus pakutakse külaliskunstnikele Tartus peatumise ja töötamise võimalust võimalikult paindlikult ja kuluefektiivselt. Esimene külaliskunstnik saabub Tartusse juba 8. veebruaril 2013.a.
2012. aastal töötas projekti raames Tartus 10 külaliskunstniku ja Tartu Linnavalitsus on otsustanud toetada MTÜ tegevust ka 2013. aastal. Seetõttu on põhjendatud ruumide kasutusse andmine projekti rahastamise perioodiks s.t tähtajaga kuni 31.12.2013.a.
Lutsu tn 16 hoones on linna äripindade üürid valdavalt 2.15 - 2,50 eurot/m² kuus. Linn ise tasub korteriühistule hooldustasu ja remondifondi 1 euro/m² kuus. Kuigi Lutsu 16 ruumid on olnud väga pikka aega tühjad, on samaaegselt Noor-Eesti Loomekeskusele oma avalduse Lutsu 16-31 ruumide kasutamiseks esitanud OÜ Tartu Tünnitehas ruumide kasutamiseks kontorina. Lähtuvalt asjaolust, et MTÜ Noor-Eesti Loomekeskus on valmis maksma turuüüri ( mitte MTÜdele rakendatavat üüri 1,28 eurot/m² kuus) ja IV korruse ruumide ei ole väga sobilikud kontoriruumideks, toetab LVO mõlema ruumi kasutusse andmist Noor-Eesti Loomekeskusele
LV Kultuuriosakond toetab samuti ruumide kasutusse andmist Noor-Eesti Loomekeskusele.
KO seisukoht: Loomeresidentuuri rajamine on olnud päevakorral alates eelmisest arengukavast. 2010.a suvel kultuuriteenistuse poolt läbiviidud intervjuud ning 2011.a LMK egiidi all teostatud uuring veensid, et organisatsioonid soovivad rahvusvahelist kultuurivahetust pikemaajalise resideerimisprogrammi vormis, kuid neil puuduvad kas pädevus, ressursid või vajadused toimiva süsteemi laiemaks ülesehitamiseks.
Aastal 2011 käivitati Noor-Eesti Loomekeskuse (NELK) initsiatiivil ja linna toel programm TAiR (Tartu Artists in Residents), mis hõlmab 8 loomevaldkonna organisatsiooni Tartus. Noor-Eesti Loomekeskuse roll projektis on tegevuste koordineerimine, informatsiooni (sh kodulehe) haldamine, finantsvahendite haldamine ning täiendavate rahastusvõimaluste leidmine, esmaste kontaktide loomine kunstnikega, projekti reklaamimine jms tegevused, mis ei ole seotud konkreetse loovisiku loometegevusega. Kohalikud partnerid annavad residentidele võimaluse soodustingimustel kasutada tööstuudioid, galeriisid, juhendades vajadusel tegevusi jms.
2012. aasta näitas, et see suund on olnud edukas. Tartusse saabus kunstnikke USA-st, Kanadast, Türgist, Austraaliast, Indiast, Venemaalt, Soomest , kes tegutsesid järgmistes valdkondades: kujutav kunst (graafika, maal, skulptuur), tekstiili- ja moekunst, trükikunst, etenduskunstid (tants, teater). Partnerorganisatsioonideks külalistele töötingimuste tagamisel olid möödunud aastal Tartu Kunstnike Liit, Tartu Uus Teater, Tampere Maja, Tartu Loomemajanduskeskus (Antoniuse Õu), Eesti Trükimuuseum, Tartu Paberimuuseum. Tartu resideerimisprogrammi rahastamise üks tingimusi on olnud algusest peale, et kõik projektid peavad päädima avaliku väljundiga, et siinset avalikkusele suunatud kultuurielu veelgi enam elavdada. 2012. aastal toimus 3 näitust, 1 tantsuetendus, 2 õpituba ja 1 installatsioon.
Tartu linn toetas projekti 3000 euroga (sama summa on planeeritud ka käesolevaks aastaks). TAiR projektitoetusest tasutakse võrgustiku koordineerimise kulud ning partnerite kulud, mis on seotud residendi loometegevusega. Residentide kanda on sõidu- ja elamiskulud (sh majutus).
Tulemuslikkus: Tartu loomeorganisatsioonide koostöö on paremini toimima hakanud, residentuurikeskus laiendab osapoolte rahvusvahelisi kontakte, Tartu kultuurielu on rahvusvahelisem ja mitmekesisem.
Residentide majutus- ja tööpinna vajadus on siinkohal põhjendatud – optimaalse hinnaga majutuskoht muudab Tartu resideerimispaigana atraktiivsemaks.