Alevi 6 hoone püstitamiseks on 04.11.1989.a väljastatud ehitusluba nr 1099 kahekorruselise üksikelamu püstitamiseks. Ehitusluba on realiseeritud osaliselt. Käesolevaks ajaks on välja ehitatud elamu 1- korruselisena, hoonele ehitatud viilkatus ja välja ehitatud siseruumid. Alevi tn 6 krundi omanik on esitanud Tartu Linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonnale ehitusloa taotluse ühekorruselise elamu rekonstrueerimiseks ja laiendamiseks, kuna võrreldes esialgse ehitusloaga on muutunud hoone korruselisus ja siseruumide lahendus ja hoone tänavapoolsele seinale soovitakse juurde ehitada auto varikatus.
Kuna Tartu Linnavalitsuse poole on pöördunud Alevi tn 4 omanik juba varasemalt naabritevahelise piiri ja ehitusküsimustes, siis andis Tartu Linnavalitsus Alevi 4 kinnistu omanikule võimaluse tutvuda Alevi 6 elamu ehitusprojektiga ning anda oma seisukoht ehitusloa väljastamisele.
Alevi tn 4 kinnistu omanik esitas 28.11.2012 vastuväited, mille kohaselt ta ei ole nõus ehitusloa väljastamisega, kuna see rikub tema õigusi järgmistel põhjustel:
1. Uue projekti järgi on toimunud ehitise nihkumine Alevi tn 4 kinnistu suunas, ebaselge on nihkumise ulatus ja kaugus piirist.
2. Ei ole selge, kas on tegemist rekonstrueerimise või uusehitisega ning hoone ehitamisel ei ole olnud omanikujärelevalvet, puuduvad ehitise mahamärkimise aktid, vundamendi akt projekteerimistingimused või detailplaneering jne.
3. Alevi tn 4 kinnistupoolsel küljel on piirile väga lähedal kolm suurt akent, mis rikuvad privaatsust ja võiks kinni ehitada ning otsasein teha tulemüürina. Akende kinni ehitamist nõuab Alevi 4 naaber seetõttu, et:
a) tegemist on Alevi 4 krundi poolse otsaseinaga ja piiripoolse otsaseina kinni ehitamine võimaldaks säilitada Alevi 4 krundile ehitatud garaaži, puukuuri ja aiamaja.
b) säiliks privaatsus ja Alevi 4 krundi ehituspindala.
Samuti nõuab Alevi 4 omanik krundi piiri maha märkimist ja kinnistutevahelise piirdeaia ehitamist õigesse asukohta.
Linnavalitsus peab võimalikuks väljastada ehitusluba Alevi tn 6 üksikelamu rekonstrueerimiseks ja laiendamiseks järgmistel kaalutlustel:
1989.a ehitusprojektis oli Alevi 6 hoonele ette nähtud Alevi 4 krundi suunas 3 akna ehitamine (120x80cm). Ehituse käigus on hoonele paigaldatud aga väiksemad aknad mõõtudega (105x52cm). Kuna ka 1989.a ehitusprojektis olid Alevi 6 hoonele naaberkrundi suunas ette nähtud akende ehitamine, siis ei ole linnavalitsuse hinnangul nüüd Alevi 4 omaniku nõudmisel akende täielik sulgemine põhjendatud privaatsuse ja Alevi 4 krundile õigusliku aluseta püstitatud ehitiste (garaaži, puukuuri) säilitamise tagamiseks. Alevi 6 ja Alevi 4 elamute vaheline ala on kõrghaljastatud ning elamute vaheline kaugus ca 15 meetrit on piisav tagamaks linnakeskkonnas võimaliku privaatsuse. Absoluutse privaatsuse tagamine ei ole linnakeskkonnas võimalik. Naabri õigus privaatsusele ei ole linnavalitsuse hinnangul suurema kaaluga kui Alevi 6 omaniku õigus kasutada juba aastakümneid tagasi ehitusloa alusel püstitatud ja käesolevaks ajaks olemasolevat ehitist ega õigusta kõigi ruumide kasutamisvõimaluste piiramist akende sulgemise kaudu.
Lisaks märgib linnavalitsus, et kuna Alevi 4 metallgaraaž ja puukuur on püstitatud hiljem, kui on antud ehitusõigus Alevi 6 krundile elamu püstitamiseks (1989. a), siis oleks Alevi 4 krundi omanik pidanud ehitiste püstitamisel ise arvestama tuleohutusnõuete täitmise vajadusega ega saa siinjuures nõuda akende kinni ehitamist ja tulemüüri rajamist Alevi 6 omanikult.
Alevi tänava kruntide 4 ja 6 hoonestus asub aastakümnete vältel väljakujunenult kruntide lääne poolsetes osades, jättes ida poolsemad kruntide osad kasutamiseks haljasalana. Alevi 4 krundile ei ole käesoleval ajal määratud ehitusõigust Alevi 6 krundi piiri äärde (krundi idapoolsesse ossa). Täiendava ehitussoovi ilmnemisel kaalub linnavalitsus ehitamise võimalusi konkreetsest soovist lähtuvalt ning seejuures tuleb arvestada hetkel kehtivate õigusaktide nõuetega.
Alevi 6 krundi ehitusõigus uue maja püstitamiseks on määratud juba 1989.a ja käesoleval ajal ehitusloa taotlemiseks esitatud ehitusprojekti ja väljastatava ehitusloa kohane ehitustegevus (rekonstrueerimine ja varikatuse ehitus) ei vähenda Alevi 4 krundi ehitusõigust võrreldes varasema olukorraga ja esialgse ehitusloaga. Muuhulgas asus ka lammutatud elamu Alevi 4 krundi piiri ääres. Asjaolu, et Alevi 6 krundi omanik on 1989.a kavandatud kahekorruselise hoone püstitamise soovist loobunud ning on püstitanud samas asukohas elamu ühekorruselisena, on linnavalitsuse hinnangul naaberkrundi Alevi 4 valgus- ja ehitustingimusi arvestades naabrile pigem soodsam lahendus. Käesoleva ehitusloaga planeeritavaks ehitustegevuseks ei ole vajalik ka naabri viidatud dokumentide koostamine. Ehitise püstitamiseks ehitusloa väljastamisel kehtinud nõuete ja nende täitmise hindamine ei ole käesoleval hetkel enam asjakohane.
Lisaks selgitab linnavalitsus, et peab käesoleva ehitusloaga lubatavat ehitustegevust rekonstrueerimiseks, mitte uusehitise püstitamiseks, kuna ehitise saab lugeda püstitatuks juba 1989. a väljastatud ehitusloa alusel. Kuigi püstitamisel ei ole järgitud täielikult tolleaegset ehitusprojekti, kuna muudetud on siselahendust ja ehitatud väiksemas mahus, antakse käesoleval juhul sisuliselt ehitusluba esialgse ehitusprojekti väliste tööde seadustamiseks ning lisaks auto varikatuse ehituseks.
Naabritevahelise piiri küsimust peab linnavalitsus ehitusloa menetluse seisukohalt oluliseks vaid niivõrd, et nii 1989. a ehitusprojekti alusel ehitatud ehitis kui ka käesoleva menetluse käigus ehitusprojektis kajastatud ehitis asub Alevi 6 krundil ja ei ületa naabrite vahelist piiri. Olemasoleva ehitise paiknemine Alevi 6 krundil on fikseeritud OÜ Tartu Maamõõdubüroo poolt 31.08.2012.a koostatud Alevi 6 maa-ala mõõdistamise plaanil.
Maareformi läbiviimisel määrati Alevi 4 ja 6 erastatava maa suurused ja piirid 1998.aastal plaani- ja kaardimaterjali alusel. Seega kruntide vaheline piir määrati kindlaks ajal, mil Alevi 6 ehitis oli juba püstitatud ning samal ajal asus seal ka teine elamu, mis tänaseks on lammutatud ning mis asus piirile veelgi lähemal kui uusehitis. Sellest omakorda järeldub, et erastatavate maade piirde määramise ajal arvestati ka kõnealuse elamu olemasoluga. Küll aga võib olla tegemist olukorraga, kus piirid looduses ei vasta piiridega kaardimaterjalil. Juhul, kui naabritel on vaidlus piiri paiknemise osas looduses, siis selle looduses uuesti tähistamiseks tuleb tellida huvitatud isikutel litsentseeritud maamõõtjalt piiride maha märkimine ning piiriprotokolli koostamine. Piirdeaed paigaldatakse naabritevahelisel kokkuleppel, mistõttu need küsimused ei puutu ehitusloa väljastamisel asjasse.
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 30 lg 1 p 2, ehitusseaduse § 23 lg 1 ning Tartu linna ehitusmääruse § 28 lg 3, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Arhitektuuri ja ehituse osakonnal väljastada ehitusluba Alevi tn 6 üksikelamu rekonstrueerimiseks ja laiendamiseks.
2. Korraldus jõustub ehitusloa taotlejale teatavakstegemisest.
3. Käesoleva korralduse peale võib esitada Tartu Linnavalitsusele vaide haldusmenetluse seaduses sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates korraldusest teadasaamise päevast või päevast, millal oleks pidanud korraldusest teada saama või esitada kaebuse Tartu Halduskohtule halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates korralduse teatavakstegemisest.