EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
21. jaanuar 2013. a. nr LV-IP-0025 |
Tartu linnavolikogu määruse "Tartu muuseumitöötaja stipendium" eelnõu esitamine
|
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 5 alusel.
§ 1. Stipendiumi asutamine ja eesmärk
(1) Asutatakse Tartu muuseumitöötaja stipendium (edaspidi stipendium), mille eesmärk on toetada Tartu linna muuseumide töötajate võimalusi erialasel enesetäiendamisel, akadeemilise, tehnilise ja kutsealase pädevuse arendamisel, kogemuste ja teadmiste omandamisel ja vahetamisel ning rahvusvahelise suhtluse ja kontaktide laiendamisel.
(2) Stipendium on sihtotstarbeline ühekordne rahaline toetus. Stipendiumi suurus ühe taotleja kohta on kuni 633 eurot.
(3) Stipendiumi rahastab Tartu linn.
(4) Stipendium on ette nähtud Tartu linna muuseumide töötajatele:
1) õppereisidel, täiendkoolitustel, erialastel seminaridel, konverentsidel, meistriklassides ja kursustel osalemiseks;
2) tööalaste teadus- või uurimistööprojektide ettevalmistamiseks ja/või läbiviimiseks.
(5) Stipendiumi võib kasutada osalustasudeks, transpordi- ning majutuskuludeks ja päevarahadeks.
§ 2. Stipendiumikonkursi väljakuulutamine
(1) Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakond (edaspidi kultuuriosakond) kuulutab stipendiumi andmiseks välja avaliku konkursi Tartu linna veebilehel hiljemalt kolme kuu jooksul pärast linnaeelarve vastuvõtmist.
(2) Kultuuriosakond võib käesolevas paragrahvi lõikes 1 nimetatud avaliku konkursi välja kuulutamisel siduda stipendiumi mõne kindla muuseumitöö valdkonna või teemaga.
§ 3. Stipendiumi taotlemine
(1) Stipendiumi võib taotleda füüsiline isik (edaspidi taotleja), kes on Tartu linnas asuva ja tegutseva muuseumi töötaja olenemata muuseumi omandivormist.
(2) Stipendiumi taotlus esitatakse kultuuriosakonnale.
(3) Stipendiumi taotlejal tuleb esitada taotlus, milles on ära toodud alljärgnev info:
1) stipendiumi kasutamise eesmärk ja põhjendus;
2) taotletav summa;
3) planeeritud tegevuskava, sh kavandatud järeltegevused;
4) eelarve kalkulatsioon;
5) lühikokkuvõte taotleja erialasest tööst muuseumis.
(4) Stipendiumi saab taotleda tegevusteks, mille algus on enne taotlemise aasta 31. detsembrit.
(5) Stipendiumi ei saa taotleda juba toimunud tegevusteks.
§ 4. Taotluse menetlemine
(1) Kultuuriosakond kontrollib esitatud taotluse nõuetekohasust, selles esitatud andmete õigusust ja taotleja vastavust nõuetele.
(2) Kui taotlus ei vasta nõuetele, antakse taotlejale tähtaeg puuduste kõrvaldamiseks. Kui taotleja puudusi määratud tähtpäevaks ei kõrvalda või taotluses sisalduvad andmed ei ole õiged või kui taotleja ei vasta nõuetele, jäetakse taotlus läbi vaatamata.
(3) Kontrollitud taotlus esitatakse hindamiseks käesoleva määruse § 5 lõikes 1 nimetatud stipendiumikomisjonile.
§ 5. Stipendiumikomisjon
(1) Kultuuriosakonna juhataja korraldusega moodustatakse stipendiumikomisjon, kuhu kuuluvad Tartu Linnavalitsuse esindajad, Eesti Muuseumiühingu esindaja ning vähemalt viie erineva Tartu muuseumi esindajad. Stipendiumikomisjoni võib vajadusel kaasata valdkonna eksperte.
(2) Stipendiumikomisjoni liikmeks ei või olla stipendiumi taotleja.
(3) Stipendiumikomisjoni tööd juhib esimees, kes valitakse stipendiumikomisjoni liikmete hulgast.
(4) Stipendiumikomisjoni töö vorm on koosolek.
(5) Stipendiumikomisjon on otsustusvõimeline, kui kohal on 3/4 stipendiumikomisjoni liikmetest.
§ 6. Taotluste hindamine
(1) Stipendiumikomisjon võrdleb esitatud taotlusi ning võtab taotluse hindamisel arvesse järgmisi asjaolusid:
1) taotleja senist erialast tegevust muuseumivaldkonnas;
2) taotluse põhjendatust ja vastavust käesoleva määruse §-s 1 sätestatud eesmärgile;
3) tegevuskava täpsust, selgust ja optimaalsust ning eelarve läbimõeldust;
4) valmidust uute teadmiste ja oskuste omandamiseks ning kontaktide laiendamiseks;
5) tegevuse mõju muuseumivaldkonna arengule;
6) planeeritavate järeltegevuste mõju.
(2) Lähtuvalt Tartu linna eelarves stipendiumi jaoks ette nähtud rahaliste vahendite mahust ning käesoleva määruse § 1 lõikes 2 nimetud piirsummast ja taotluste hindamise tulemusest teeb stipendiumikomisjon kultuuriosakonna juhatajale ettepaneku kinnitada stipendiumi saajad ja stipendiumite suurused iga stipendiumi saaja kohta.
(3) Komisjon võib teha ettepaneku erineva suurusega stipendiumite andmiseks.
§ 7. Stipendiumi andmine
(1) Käesoleva määruse § 6 lõike 2 kohaselt tehtud ettepaneku alusel kinnitab kultuuriosakonna juhataja korraldusega stipendiumi saaja ja stipendiumi suuruse iga stipendiumi saaja kohta.
(2) Käesolevas määruses sätestatud tingimustele vastavate taotluste puudumisel võib kultuuriosakond jätta stipendiumi välja andmata.
§ 8. Stipendiumi kasutamise lepingu sõlmimine
(1) Stipendiumi saajaga sõlmib kultuuriosakonna juhataja stipendiumi kasutamise lepingu hiljemalt kahe kuu jooksul stipendiumi andmise otsuse tegemisest.
(2) Lepingu vormi kinnitab kultuuriosakond korraldusega.
§ 9. Aruandlus ja kontroll
(1) Stipendiumi saanud isik kohustub esitama stipendiumi kasutamise aruande (edaspidi aruanne) kultuuriosakonnale hiljemalt kahe kuu jooksul pärast stipendiumi kasutamise lõppu.
(2) Aruande vormi kinnitab kultuuriosakond korraldusega.
(3) Kultuuriosakonnal on õigus:
1) nõuda aruande juurde kuludokumentide koopiaid, seletusi ja vahearuandeid;
2) teostada kontrolli eraldatud stipendiumi sihipärase kasutamise kohta.
(4) Kui esitatud aruanne ei vasta nõuetele, antakse stipendiumi saanud isikule tähtaeg puuduste kõrvaldamiseks.
§ 10. Lepingu lõpetamine
Stipendiumi kasutamise leping lõpetatakse ja kultuuriosakonnal on õigus nõuda stipendium osaliselt või täies mahus tagasi, kui:
1) stipendiumi saanud isik ei kasutanud stipendiumi sihtotstarbeliselt;
2) stipendiumi saanud isik ei ole esitanud nõuetekohast aruannet;
3) stipendiumi saanud isik on stipendiumi taotlemisel esitanud valeandmeid;
4) tegevus, mille jaoks stipendium eraldati, ei toimunud;
5) muudel lepingus sätestatud juhtudel.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Tartu linnavolikogu määruse "Tartu muuseumitöötaja stipendium" eelnõu esitamine
" juurde
Muuseumide registri andmetel on Tartu linnas 17 muuseumi, koos filiaalide ning erinevate esitluskohtadega on linnas 26 erinevat ekspositsioonipaika. Tartu muuseumide koosseisuliste töötajate arv on 2011. a andmete alusel 376 inimest, kellest valdava enamuse moodustavad muuseumispetsialistid (2012. a statistika on eelnõu koostamise ajal veel kogumisel).
Muuseumide sotsiaalsele vastutusele ja eesmärkidele ühiskonnas on hakatud üha enam tähelepanu pöörama. Muuseumid on laiendanud oma funktsioone ning ühiskond seab neile üha enam ootusi. Tänapäevase muuseumi ideaaliks on sotsiaalne ja kaasav muuseum, mis arvestab kaasaja vajadustega ja suunab aktiivselt ühiskonna arengut. Muuseume nähakse olulise õpikeskkonnana – kohana, mis toetab formaalharidust ja aitab paremini omandada teadmisi, samuti elukestvat õpet toetava asutusena. Muuseumis soovitakse näha kogukondliku sidususe loojat, hoiakute ja elustiili kujundajat.
Muuseumid on muutunud ka olulisteks turismiobjektideks, mis mõjutavad ettevõtluse ja loomemajanduse arengut. Atraktiivsed muuseumid on olulised kultuuriturismi ning piirkonna arengu mõjutajad. Muuseumid konkureerivad meelelahutusturul ajaveetmiskohana, kohustudes säilitama samas oma professionaalsuse, usaldusväärsuse ja eetilisuse.
Need arengud on toonud kaasa ka üha kasvavad nõudmised muuseumispetsialistide tööle. Muuseumitöötajad peavad oma avalikkusele suunatud tegevuses ja muuseumis tehtava kommunikeerimisel arvestama ühiskonna erinevate sihtgruppide vajadustega ja olukorraga, kus on tekkinud uued infovajadused, on muutunud infokandjad ja info tarbimisviisid. Muuseumitöötaja amet on interdistsiplinaarne ning nõuab väga erinevaid pädevusi - teadmisi, oskusi ja kogemusi.
Muuseumide arengut puudutavais dokumentides, erialaväljaannetes ning kohalikul ümarlaual on väljendatud vajadust hoida muuseumitöötajate erialase kompetentsuse tõstmiseks ning uute meetodite ja töövõtete omandamiseks neid kursis rahvusvahelisel muuseumimaastikul toimuvaga ja parimate praktikatega. Seetõttu asutab Tartu linn stipendiumi õppereisidel, täiendkoolitustel, erialastel seminaridel, konverentsidel, meistriklassides ja kursustel osalemiseks või tööalaste teadus- või uurimistööprojektide ettevalmistamiseks ja/või läbiviimiseks.
Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 5 tulenevalt kuulub volikogu pädevusse toetuste andmine ja linna eelarvest finantseeritavate teenuste osutamise korra kehtestamine. Kuna stipendiumi näol on tegemist sisuliselt toetusega, on stipendiumi loomine linnavolikogu pädevuses
Tartu muuseumitöötaja stipendium on suunatud Tartu linna muuseumispetsialistidele, kes on saanud tehnilise või akadeemilise ettevalmistuse või omavad samaväärset praktilist kogemust ja erialaseid teadmisi, mis on vajalikud tööks muuseumis. Stipendium on nende erialaste oskuste täiendamiseks, et aidata kaasa Tartu muuseumide konkurentsivõime tõstmisele ning linna arengule teaduslinnana, kultuuriturismi sihtpaigana, väärtusliku elukeskkonnana, võttes arvesse linna arengueesmärke ja potentsiaale.
Muuseumitöötaja stipendiumi andmist korraldab kultuuriosakond.
Tartu linnavalitsuse kultuuriosakonna 2013. a eelarves on muuseumitöötaja stipendiumiks planeeritud 2532 eurot. Kavandatud ühe stipendiumi suurus on 633 eurot, millest kuulub mahaarvamisele tulumaks 133 eurot, stipendiumi saajale jääb seega kasutada 500 eurot. Stipendium võib olla ka väiksem, kui taotleja taotleb väiksemat summat või kui stipendiumikomisjon leiab, et stipendiumiga tunnustamist vääriks rohkem kui neli taotlejat. Viimasel juhul on stipendiumikomisjonil võimalik teha eelarve piires ettepanek stipendiumi määramiseks väiksemas summas rohkematele taotlejatele.
Stipendium kuulub maksustamisele tulumaksuga, kuna tegemist on muuseumitöötajate tööalase stipendiumiga, mis ei lähe tulumaksuvabastuse alla (vt tulumaksuseaduse § 19 lg 3 p 3).
Stipendiumi saajad selgitab välja laiapõhjaline komisjon, kuhu kuuluvad linnavalitsuse esindajad, Eesti Muuseumiühingu esindaja ning vähemalt viie erineva Tartu muuseumi esindajad.