EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
OTSUS |
|
Tartu
|
02. oktoober 2012. a. nr LVK-O-0450 |
Tartu linna astumine rahvusvahelise ühenduse Lighting Urban Community International Association liikmeks |
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 25 ja § 35 lg 4, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Osaleda liikmena rahvusvahelises ühenduses Lighting Urban Community International Association.
2. Otsus jõustub viiendal päeval pärast vastuvõtmist.
Õiend
Tartu Linnavolikogu otsuse eelnõu "Tartu linna astumine rahvusvahelise ühenduse Lighting Urban Community International Association liikmeks " juurde
Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 25 ja 35 lõike 4 alusel otsustab linna kui juriidilise isiku osalemise mittetulundusühingus linnavolikogu ning linna nimel teostab vastavas mittetulundusühingus liikmeõigusi linnavalitsuse poolt nimetatud isik.
Energiasääst ja jätkusuutlik areng on tänapäeval olulisteks märksõnadeks nii üksikindiviidide kui ka kogukondade tasemel. Kasvavad kulutused energiakandjatele ja vajadus säilitada elamisväärne keskkond järeltulevatele põlvedele tingivad säästlike ja keskkonnasõbralike lahenduste leidmise ning kasutuselevõtu vajaduse igapäevases elutegevuses.
Tartu linn on säästlikkusele orienteeritud ja innovatiivne linn. Viimastel aastatel on aktiivselt otsitud võimalusi energiasäästlike ning keskkonnasõbralike lahenduste rakendamiseks transpordis, jäätmekäitluses, ehituses, küttemajanduses, tänavavalgustuses ja muudes valdkondades. Tänavavalgustuses on arendamisel uus juhtimissüsteem ja testitakse LED tehnoloogial põhinevaid valgusteid.
Paljud riigid (Soome, Rootsi, Saksamaa, Itaalia, Prantsusmaa, Hiina, Jaapan jt) on juba mitmeid aastaid rakendanud energiasäästlikke tehnoloogiaid (LED valgustid, valgustite juhtimissüsteemid). Nende kogemused näitavad, et moodsad tehnoloogiad on väga tõhusad. Erinevates LUCI Association'iga liitunud linnades on väga erinevaid kogemusi uute tehnoloogiate rakendamisest.
Kiirelt arenevad tehnoloogiad ja tootjate paljusus eeldab tihedat infovahetust ja koostööd nii tehnoloogiate kasutajate (linnad), kui ka pakkujate (tootjad, hooldajad, arhitektid jt) vahel.
Sellise teabevahetuse hõlbustamiseks on ellu kutsutud rahvusvaheline ühendus - LUCI (Lighting Urban Community International) Association. LUCI on ainulaadne rahvusvaheline võrgustik, mis ühendab linnu ja valgustuse valdkonna spetsialiste, kes kasutavad valgustust kui peamist vahendit linnade sotsiaalse ja majandusliku arengu edendamiseks, kusjuures tähelepanu keskmes on linnade jätkusuutlikkus ja keskkond.
LUCI on loodud 2002. aastal Lyoni linna algatusel. Täna on LUCI organisatsioonil ligi 100 liiget kõikjalt üle maailma (63 linna neljal kontinendil ja 35 assotsieerunud liiget - rahvusvahelised firmad, valgustuse disainerid ja - arhitektid, ülikoolid, sõltumatud valgustuse spetsialistid jt).
Ühenduse eesmärgiks on aidata linnadel leida sobivaid vastuseid ja lahendusi, kasutades avalikku valgustust kui vahendit linnade jätkusuutlikuks arendamiseks. LUCI koostöövõrgustik põhineb kolmel peamisel tegevussuunal:
1) infovahetus - eesmärgiks on hõlbustada teabevahetust, korraldades rahvusvahelisi konverentse, külaskäike ja muid üritusi;
2) edendamine - eesmärgiks on tuua välja linnade kogemused ja parimad praktikad tänavavalgustuse arendamisel ning eeskujulikemate projektide auhindamine;
3) arendamine - eesmärgiks on osaleda linnade välisvalgustuse arendamise visioonide väljatöötamisel (abi uuringute ja projektide läbiviimiseks).
Kuna Tartu linnas on tänavavalgustuse kaasajastamine aktuaalne ja kiirelt kasvavad kulutused elektrienergiale sunnivad leidma kiireid ning efektiivseid lahendusi, siis on osalemine eelnimetatud ühenduses heaks võimaluseks, et vältida vigu, mis on tehtud mujal maailmas ja võtta kasutusele ennast juba õigustanud tehnoloogiad.
Vähem kui 200 000 elanikuga omavalitsuse aastane liikmemaks LUCI Association´is on 2070 eurot. Liikmemaks kaetakse linnamajanduse osakonna eelarvest.
- luci membership fee grid.pdf
- luci membership form for cities 2011.pdf