EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
OTSUS |
|
Tartu
|
26. oktoober 2010. a. nr LVK-O-0139 |
"Tartu linna liiklusohutusprogramm 2011-2015" projekti heaks kiitmine ja avalikule väljapanekule suunamine |
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 37 lg 4 p 2 ja lg 5, Tartu linna põhimääruse § 40 lg 1 ning arvestades “Eesti rahvuslikku liiklusohutusprogrammi aastateks 2003-2015” ja Tartu Linnavolikogu 14. septembri 2006. a määrust nr 35 "Tartu linna arengukava aastateks 2007-2013", Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Kiita heaks "Tartu linna liiklusohutusprogramm 2011-2015" projekt vastavalt lisale ning suunata see avalikule väljapanekule.
2. Määrata avaliku väljapaneku ajaks 15. november kuni 7. detsember 2010. a ja avaliku väljapaneku kohtadeks Tartu Linnavolikogu ja Tartu Linnavalitsuse infopunkt ning Tartu linna veebileht.
3. Määrata avaliku arutelu ajaks 8. detsember 2010. a kell 14:00 ja kohaks Tartu Linnavalitsuse haridusosakonna suur saal, Raekoja plats 12, II korrus.
4. Otsus jõustub 15. novembril 2010. a.
Õiend
Tartu Linnavolikogu otsuse eelnõu ""Tartu linna liiklusohutusprogramm 2011-2015" projekti heaks kiitmine ja avalikule väljapanekule suunamine " juurde
Liiklusõnnetused on muutumas üha olulisemaks ülemaailmseks rahvaterviseprobleemiks, mistõttu on tuleb liiklusõnnetustega kaasnevate sotsiaal-majanduslike kahjude ennetamiseks rakendada nii riiklikul kui ka kohaliku omavalitsuse tasandil ennetavaid meetmeid. Rahvusvaheline kogemus on tõestanud, et liiklusohutuse taseme olulise paranemise eelduseks on läbimõeldud ja edukalt elluviidud strateegia ning seda toetavad tegevused. Positiivse näitena saab välja tuua ka 2003. aastal kinnitatud Eesti rahvusliku liiklusohutusprogrammi 2003–2015, mille strateegiliseks eesmärgiks oli saavutada aastaks 2015 tase, kus Eesti teedel hukkunute arv ei ületaks 100 inimest. Kuigi esialgu tundus eesmärk ambitsioonikas (aastal 2002 hukkus Eesti teedel 224 inimest), siis saavutati see juba 2009. aastal.
Lisaks riiklikule tegevusele antud valdkonnas on oluline ka kohaliku omavalitsuse panus, mistõttu on rahvusliku liiklusohutusprogrammi rakendusplaanis, hetkel aastateks 2007−2011, sätestatud kohustused ka kohalikele omavalitsustele. Muuhulgas tuleb aastaks 2010 koostada kohalik liiklusohutusprogramm vähemalt Tallinnas, Pärnus ja Tartus. Vastavalt liiklusseadusele on liiklusohutusprogrammid kohaliku omavalitsuse tasandil liiklusohutuspoliitika elluviimise korraldamise alusdokumendiks. Liiklusohutusprogramm on arengudokument, mille abil olemasoleva olukorra analüüsile tuginedes kavandatakse tulevikku suunatud liiklusohutust parandavaid tegevusi. Seega võib liiklusohutusprogrammi defineerida valdkondliku arengukavana, mille koostamisel tuleb lähtuda valdkondliku arengukava koostamise nõuetest.
Tartu linna liiklusohutusprogrammi eesmärk on eelkõige vähendada inimkannatanutega liiklusõnnetuste, neis vigastatute ja hukkunute arvu. Programmi strateegiline eesmärk on saavutada aastaks 2015 Tartu linnas olukord, kus liiklusõnnetustes ei ole ühtegi hukkunut ja vigastatute arv langeb vähemalt 50% 2009. aasta tasemega võrreldes.
Strateegilise eesmärgi saavutamiseks on keskendutud viiele valdkonnale: liiklusohutusalase tegevuse korraldamine ja seadusandlus, liiklusalane koolitus, liiklusohutuse kampaaniad ja teavitus, järelevalve ning üldise liikluskeskkonna ohutus. Valdkondlike eesmärkide püstitamisel ning meetmete ja tegevuste valikul on lähtutud põhimõttest, et liiklusohutuse strateegilise eesmärgi saavutamine on võimalik vaid laiahaardelise lähenemisega liiklusohutusprobleemidele ning organisatsioonidevahelise, aga ka linnavalitsuse erinevate osakondade vahelise koostöö tõhustamisega.
Selleks, et tagada tegevuste elluviimine, koostatakse vastavalt Tartu Linnavalitsuse 20.05.2008 määruse nr 9 punktile 4.12 liiklusohutusprogrammi rakendusplaan, kus iga planeeritud tegevuse puhul on määratletud nii kaasatud osapooled kui ka elluviimise eest vastutav osakond. Liiklusohutusprogramm viiakse ellu vastavalt rakendusplaanis sätestatud kohustustele kaasates kõiki valdkonna arendamisest huvitatud organisatsioone ja huvigruppe. Liiklusohutusprogrammi valdkondlike eesmärkide, meetmete ja tegevuste ülevaatamine ning muutmise vajaduse hindamine lähtuvalt püstitatud strateegilisest eesmärgist toimub iga-aastaselt. Praeguseks on valminud liiklusohutusprogrammi rakendusplaani projekt.
Tartu liiklusohutusprogramm on valminud projekti "Läänemere piirkonna biogaasil sõitev ühistransport" (Baltic Biogas Bus Project) raames ja Euroopa Liidu toel ning on osaliselt ka 2011. aastal valmiva Tartu transpordi arengukava osa. Programmi koostamist juhtisid linnavalitsuse linnamajanduse osakonna liikluskorraldusteenistuse spetsialistid.
Avalikustamise kohta tuleb info avaldada ajalehes Postimees ja Tartu linna kodulehel.
=================
Arengu- ja planeerimiskomisjoni 03.11.2010 koosoleku protokoll nr 14:
1. "Tartu linna liiklusohutusprogramm 2011-2015" projekti heaks kiitmine ja avalikule väljapanekule suunamine
Kuulati Kristiina Abeli ettekannet, Kristiina Abeli ja Rein Haagi vastuseid küsimustele ning komisjoni liikmete arvamusi.
Otsustati:
1.1. teha ettepanek sõnastada lk 41 strateegiline eesmärk järgmiselt: "/--/ mille kohaselt aastaks 2015 tuleb Tartu linnas saavutada olukord, kus liiklusõnnetustes hukkunute arv on viidud miinimumini /---/.";
1.2. võtta informatsioon teadmiseks.
==================
Linnavalitsuse 09.11.2010 istungi protokoll nr 70:
Parandusettepanekud linnavolikogu menetluses olevatele eelnõudele
KUULATI: Raimond Tamme ettekannet ja linnavalitsuse liikmete arvamusi
OTSUSTATI: 20.1. anda linnavolikogu eestseisuse ja komisjonide poolt esitatud parandusettepanekute kohta järgmised seisukohad:
...............................
20.1.3. Tartu Linnavolikogu otsuse ""Tartu linna liiklusohutusprogramm 2011-2015" projekti heaks kiitmine ja avalikule väljapanekule suunamine" eelnõu:
20.1.3.1. mitte nõustuda arengu- ja planeerimiskomisjoni parandusettepanekuga;