Akti väljaandja: | Tartu Linnavalitsus |
Akti liik: | Istungi protokolli kantav otsus |
Teema: | Tartu Linnavolikogu otsuse "Rebase tn 23a krundi ning lähiala detailplaneeringu koostamise algatamine, lähteseisukohtade kinnitamine ning keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmine " eelnõu esitamine |
Reg. number: | LV-IP-0267 |
Seisund: | Lõpetatud |
Koostamise kp: | 18.01.2013 |
Koostaja: | Aire Priks |
Ettekandja: | Urmas Ahven |
Failid: | Rebase illustratsioon.jpg ( 417 kb ) Lisa 1 - Lahendusskeem.pdf ( 665 kb ) kesk.ameti_seisukoht.rtf ( 2 kb ) Rebase 23 reostusuuring - EcoPro.pdf ( 2200 kb ) KSH eelhindamine - Rebase 23 Ecopro.pdf ( 2233 kb ) |
TARTU LINNAVALITSUS | |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS | |
Tartu |
18. jaanuar 2013. a. nr LV-IP-0267 |
Tartu Linnavolikogu otsuse "Rebase tn 23a krundi ning lähiala detailplaneeringu koostamise algatamine, lähteseisukohtade kinnitamine ning keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmine " eelnõu esitamine |
KUULATI: | Urmas Ahvena ettekannet |
OTSUSTATI: |
1. Kiita heaks ja esitada Tartu Linnavolikogule otsuse "Rebase tn 23a krundi ning lähiala detailplaneerigu koostamise algatamine, lähteseisukohtade kinnitamine ning keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmine" eelnõu.
2. Ettekandjaks linnavolikogus määrata abilinnapea Raimond Tamm. |
Juhataja: | |
Protokollija |
Rebase tn 23a kinnistu omanik Lemminkäinen Eesti AS on teinud ettepaneku Rebase tn 23a krundi detailplaneeringu koostamise algatamiseks.
Ettepaneku esitaja soovib kinnistust moodustada 10 uut krunti- kaks üldkasutatava maa krunti ja 8 elamukrunti. Moodustatavatele elamumaa kruntidele soovitakse ehitada nelja- kuni kuuekorruselised korterelamud, ehitusaluse pindalaga kokku ca10290 m². Korterite arvuks soovitakse kuni 307.
Detailplaneeringu koostamise algataja ja kehtestaja on Tartu Linnavolikogu (Raekoda, Tartu 51003), koostamise korraldaja on Tartu Linnavalitsus (Raekoda, Tartu 50089). Detailplaneeringu koostaja selgub hiljem.
Rebase tn 23a krunt asub Karlova linnaosas. Planeeringuala suurus on ca 57 524 m². Olemasolev maakasutuse sihtotstarve on tootmismaa. Planeeritava ala sisse on juurdepääsu lahendamiseks võetud Rebase tn koos Turu tn ristmikuga ning Siili tänav.
Tartu linna üldplaneeringuga on krundi maakasutuse juhtfunktsiooniks määratud korruselamute maa, lubatud korruselisus kuni kuus. Seega on planeeringu algatamise ettepanek kooskõlas Tartu linna üldplaneeringuga.
Planeeringualal ja selle lähiümbruses ei ole kaitstavaid loodusobjekte ja registreeritud kaitsealuste liikide elupaiku (lähimad Emajões). Kuna alal on eelnevalt tegutsenud tööstusettevõtted, kus toimus vedelkütuste ladustamine ja kasutamine, võis eeldada pinnases jääkreostuse olemasolu.
Pinnase puhastamise ja reostuse ulatuse määramiseks on teostatud AS EcoPro poolt uuring "Rebase 23a jääkreostuse uuring", välitööd viidi läbi OÜ REI Geotehnika poolt 02.11.2011. Puuraukudest võeti kokku 8 pinnaseproovi ning 6 põhjavee- (pinnasevee-) proovi, millest määrati naftasaaduste sisaldus. Vastavalt uuringutele on pinnas reostunud ca2700 m² alal, sellest ca740 m² on reostunud üle tööstusmaa piirnormi. Võrreldes 2004. aasta põhjavee uuringuga, on naftasaaduste sisaldus põhjavees üle piirarvu plaaniliselt vähenenud.
Kogutud andmete alusel on AS EcoPro koostanud Rebase tn 23a krundi keskkonnamõju strateegilise hindamise eelhinnangu. Detailplaneeringuga ei kavandata tegevusi, mis kuuluksid keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse (KeHJS) § 6 lg 1 nimetatud olulise keskkonnamõjuga tegevuste loetellu. Keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) vajalikkust tuleb kaaluda ja anda eelhinnang seaduse § 6 lg-s 2 nimetatud ja Vabariigi Valitsuse 29.08.2005 määruses nr 224 "Tegevusvaldkondade, mille korral tuleb kaaluda keskkonnamõju hindamise algatamise vajalikkust, täpsustatud loetelu" sätestatud tegevuste puhul. Infrastruktuuri ehitamise valdkonda kuuluvate tegevustena on määruses nimetatud muuhulgas elamurajooni projektide arendamine. Arvestades planeeringu iseloomu, sellega kaasnevat keskkonnamõju ja mõjutatavat ala, ei kavandata antud juhul detailplaneeringuga tegevusi, mille elluviimisel võib kaasneda oluline keskkonnamõju.
Keskkonnaamet on seisukohal, et eelhinnangu kohaselt ei kavandata olulise keskkonnamõjuga tegevusi. KSH algatamine ei ole vajalik ning detailplaneeringuga nähakse ette planeerimisseaduse § 9 lg 2 p 8 kohaselt keskkonnatingimused reostuse likvideerimiseks ning maa-ala kasutuselevõtmiseks elamumaana.
Arvestades Rebase tn 23a krundi detailplaneeringu eelhinnangut ning Keskkonnaameti seisukohta, leiab linnavolikogu, et KSH algatamine planeeringule ei ole vajalik.
Planeeringuala puhul on Tartu linna mastaabis tegemist olulise ja suure arendusega. Ala paikneb võrdlemisi lähedal Emajõele ja on linnaruumiliselt keerulises kohas, olles piiratud väikeelamute, kaubanduskeskuse kui ideekonkursi tulemusel valmiva uuselamute grupiga. Lisaks ala mastaabile ja paiknemisele on oluline ettenähtud sihtotstarvete mitmekesisus. Eesmärgiga mitmekesistada elamupiirkonda erinevate teenindusfunktsioonide ja ühiskondlike funktsioonidega nähakse planeeringualale ette laiem krundi kasutamise funktsioon.
Linnavolikogu on seisukohal, et planeeringu koostamisele võib asuda otsuse punktis 5 toodud tingimustel.
Arvestades eeltoodut ja võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1, § 22 lg 1 p 33, planeerimisseaduse § 10 lg 5 ja lg 61 p 4, § 12 lg 1, keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 6 lg 2 p 10, § 33 lg 1 p 3, § 34 lg 1, § 35 lg-d 5 ja 6, Vabariigi Valitsuse 29. augusti 2005. a määruse nr 224 "Tegevusvaldkondade, mille korral tuleb kaaluda keskkonnamõju hindamise algatamise vajalikkust, täpsustatud loetelu" § 13 p 2, Tartu linna ehitusmääruse § 4 lg 6 ning arvestades Tartu Linnavolikogu 6. oktoobri 2005. a määrusega nr 125 kehtestatud Tartu linna üldplaneeringut, AS EcoPro tööd nr 10/2011 "Rebase tn 23A keskkonnamõju strateegilise hindamise eelhinnang" ja Keskkonnaameti Jõgeva-Tartu regiooni 16.03.2012 kirja nr nr JT 6-8/5695-2, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b :
1. Algatada Rebase tn 23a krundi ning lähiala detailplaneeringu koostamine eesmärgiga kaaluda võimalusi korterelamute rajamiseks.
2. Jätta algatamata Rebase tn 23a krundi ning lähiala detailplaneeringu keskkonnamõju strateegiline hindamine.
3. Kinnitada planeeringuala piir vastavalt lisale "Rebase tn 23a krundi ning lähiala detailplaneeringuala situatsiooniskeem".
4. Detailplaneeringus sätestada, et Tartu linnale ei kaasne kohustust avalikult kasutatava tee ja üldkasutatava haljastuse, välisvalgustuse ja sademeveekanalisatsiooni väljaehitamiseks ja vastavate kulude kandmiseks.
5. Planeering tuleb koostada vastavalt Tartu Linnavalitsuse 31. oktoobri 2006. a määruse nr 27 lisale 5 “Detailplaneeringu koosseisu ja vormistamise nõuded”, arvestades järgnevate seisukohtadega:
5.1 Planeeringu joonised - olemasolev olukord, põhijoonis, tehnovõrgud ning maakasutus ja kitsendused - anda mõõtkavas M 1:1000.
5.2 Eesmärgiga mitmekesistada elamupiirkonda erinevate teenindusfunktsioonide ja ühiskondlike funktsioonidega anda maa-alal kruntide ehitusõigus järgmiselt - kruntide kasutamise sihtotstarve: korruselamute maa, kaubandus-, teenindus- ja toitlustushoonete maa, büroohoone maa, ühiskondlike hoonete maa, üldkasutatav maa. Planeeringuala kasutusfunktsioonide osakaalu täpsustamiseks on soovitav planeeringu juurde koostada planeeringu elluviimisega kaasnevate sotsiaalsete mõjude hindamine. Hoonete suurim lubatud arv krundil: üks, suurim lubatud kõrgus ja ehitusalune pind määrata planeeringuga lähtuvalt p 5.4 sätestatust.
5.3 Lubatud ehitiste kasutamise otstarbed anda vastavalt majandus- ja kommunikatsiooniministri 04. detsembri 2012. a määrusele nr 78 "Ehitise kasutamise otstarvete loetelu".
5.4 Kavandatavate hoonete arhitektuur peab olema kaasaegne ja kõrgetasemeline
5.4.1 lubatud korruselisus kuni 6 eeldusel, et lahenduse parkimine ja haljastus on proportsionaalsed;
5.4.2 suurima lubatud korterite arvu määramisel lähtuda p 5.5 liiklusuuringu tulemustest, normatiivsest parkimislahendusest ning haljastuslahendusest;
5.4.3 määrata hoonestusala ning hoone ±0.00 lubatavad minimaalsed kõrgusmärgid. Hoonete kavandamisel tuleb arvestada kõrgveepiiriga abs 34 m.
5.5 Koostada liikluse teket ja parkimise nõudlust väljaselgitav liiklusuuring arvestades järgnevaga:
5.5.1 selgitada välja liikluse teke ja parkimise nõudlus perspektiivsel planeeringualal (Rebase tn 23a krundil) eraldiseisvana ning Turu tn ja Emajõe vahelisel alal tervikuna vastavalt Lisas 2 toodud ala piiridele;
5.5.2 määrata juurdepääsud perspektiivsele planeeringualale alates Turu tänavast;
5.5.3 määrata uuringualal rajatavad ja rekonstrueerimist vajavad ristmikud ning tänavad ja koostada eskiiskavandid optimaalsete ristmikutüüpide lahendustega. Esitada ristmike läbilaskvuse arvutused;
5.5.4 määrata planeeritud juurdepääsuteede ruumivajadus;
5.5.5 analüüsida jalakäijate liikumise osas Rebase tn pikendusele jalakäijate silla rajamise otstarbekust;
5.5.6 koostada erinevate liiklejagruppide võrdlev analüüs mille üheks osaks on liikluse tekke ja parkimise nõudluse väljaselgitamine.
5.5.7 kasutades liiklusuuringu „Tartu liiklus 2011“ andmeid, esitada sõidukite liiklussageduse modelleerimiste põhjal välja asumi rajamise mõju linnaliiklusele. Koostada modelleeritud sõidukite liiklussageduse kaart praeguse olukorraga ja prognoosiga 2020. aasta kohta.
5.5.8 Parkimine tuleb lahendada krundisiseselt normidele vastavalt, lähtudes Eesti Standardist EVS 843:2003 "Linnatänavad".
5.5.9 määrata, et hoonetesse tuleb projekteerida õue alalt mugava juurdepääsuga jalgrataste jm liikumisvahendite hoiuruumid ning hoonetevahelisele alale tuleb projekteerida jalgrataste ajutiseks kinnitamiseks parkimise raamide või varjualuste asukohad.
5.6 Seada keskkonnatingimused planeeringuga kavandatu elluviimiseks, vajaduse korral ehitiste määramine, mille ehitusprojekti koostamisel on vaja läbi viia keskkonnamõju hindamine.
5.7. Planeeritaval alal näha ette kõrghaljastust vähemalt 10%.
5.8 Planeering kooskõlastada Lõuna-Eesti Päästekeskusega, teha koostööd naaberkruntide omanikega.
6. Detailplaneeringu lähteseisukohti ja eskiislahendust tutvustavate materjalide esitamine avaliku arutelu korraldamiseks on vajalik.
7. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal korraldada detailplaneeringu koostamise algatamise ja keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmise kohta teadete ilmumine ajalehes Postimees, ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded ja Tartu linna koduleheküljel. Detailplaneeringu koostamise algatamise ja keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmise otsusega saab tutvuda Tartu linna koduleheküljel www.tartu.ee ning tööpäevadel Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnas, asukohaga Raekoja plats 3.
8. Otsus jõustub ............. 2012. a.
Lisa | |
Tartu Linnavalitsuse | |
istungi protokolli kantava otsuse eelnõu nr LV-IP-0267 juurde | |
__________ krundipiirid Lisa 2 Liikluse uuringuala kaart |