Tartu Linnavolikogu algatas 10. juuni 2010 otsusega nr 77 Ranna tee ja Lubja tänava piirkonna detailplaneeringu koostamise ja kinnitas lähteseisukohad. Detailplaneeringu koostamise algatamise ettepaneku tegija on Tartu linn, koostaja AS K&H, asukoht Turu 45d, 50106 Tartu. Detailplaneeringu koostamise algataja ja kehtestaja on Tartu Linnavolikogu, asukoht Raekoda, 51003 Tartu, koostamise korraldaja on Tartu Linnavalitsus, asukoht Raekoda, Tartu 50089.
Planeeringu koostamise eesmärk on kaaluda võimalusi määrata maa-alale ehitusõigus väikesemahuliste korterelamute rajamiseks ning puhkeala kujundamiseks jõe kaldal. Detailplaneeringuga tehakse ettepanek muuta üldplaneeringuga määratud maakasutuse juhtotstarve väikeelamute maast korruselamute maaks, kuhu on lubatud rajada kuni kolmekorruselisi korterelamuid, ning puhke- ja virgestusrajatiste maaks.
Kuna planeeringuala hõlmab osaliselt Emajõe kallast, mis on märgitud kaitsealuste (II kat) loomaliikide elupaigaks, on linn küsinud Tartumaa Keskkonnateenistuselt seisukohta keskkonnamõju strateegilise hindamise vajalikkuse osas. 12. mai 2008 kirjaga nr 41-11-1/25020-2 saabunud vastuses leiab Keskkonnateenistus, et teenistusele saadetud materjalide kohaselt ei kavandata alal tegevusi, mis vältimatult nõuaksid keskkonnamõju strateegilise hindamise läbiviimist (keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 6 lg 1 tegevused). Keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamisel tuleb põhjendada, milline kavandatav tegevus toob kaasa eeldatavalt olulise negatiivse keskkonnamõju. Otsustajale jääb õigus ja kohustus kaalutleda keskkonnamõju strateegilise hindamise vajaduse üle, kuna planeeringuga võib osutuda vajalikuks üldplaneeringu muutmine (keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 33 lg 2 p 1).
Keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 5 kohaselt on keskkonnamõju oluline, kui see võib eeldatavalt ületada tegevuskoha keskkonnataluvust, põhjustada keskkonnas pöördumatuid muutusi või seada ohtu inimese tervise ja heaolu, kultuuripärandi või vara.
Maa juhtotstarbe muutmine väikeelamute maast korruselamute maaks detailplaneeringus ettenähtud ulatuses ei too kaasa olulist negatiivset keskkonnamõju. Muuhulgas peab käesoleval juhul analüüsima, kas infrastruktuuri ehitamisel (linna arendustööd nagu elamurajooni rajamine) on oluline keskkonnamõju või kas on tegemist tegevusega, mis võib üksi või koostoimes teiste tegevustega eeldatavalt oluliselt mõjutada Natura 2000 võrgustiku ala või kaitstavat loodusobjekti.
Arvestades eelnevat asub Tartu Linnavalitsus seisukohale, et detailplaneeringu elluviimisega ei kaasne olulist keskkonnamõju, mistõttu puudub vajadus keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamiseks.
Võttes aluseks keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 6 lg 2 p 10 ja p 22, lg 3, § 33 lg 1 p 3 ja lg 2 p 1, § 33 lg 2 p 1 ja lg 3, § 34 lg 1, § 35 lg-d 5 ja 6, Tartu linna ehitusmääruse § 36 lg 1, Vabariigi Valitsuse 29.08.2005 määruse nr 224 "Tegevusvaldkondade, mille korral tuleb kaaluda keskkonnamõju hindamise algatamise vajalikkust, täpsustatud loetelu" § 13 p 2 ja § 15 p 8 ning arvestades Tartumaa Keskkonnateenistuse 12.05.2008 kirja nr 41-11-1/25020-2, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Mitte algatada Ranna tee ja Lubja tänava piirkonna detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilist hindamist.
2. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal teatada 14 päeva jooksul detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmise otsusest ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded, ajalehes Postimees ning Tartu linna koduleheküljel. Detailplaneeringu koostamise algatamise ja keskkonnamõju strateegilise hindamise mittealgatamise otsusega saab tutvuda Tartu linna koduleheküljel ning tööpäevadel Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnas, asukohaga Raekoja plats 3.
3. Korraldus jõustub 22. septembril 2010. a.