EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
02. oktoober 2009. a. nr LV-K-1232 |
Osalemine projektis "Innovaatilise loomemajanduse klaster" |
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 30 lg 1 p 2 ja Tartu Linnavolikogu 14. mai 2009. a määruse nr 116 „Välisprojektides osalemise kord“ § 1 lg 2 p 3, § 3 lg 1, § 4 lg 1 ja arvestades Tartu Linnavalitsuse 09. juuni 2009. a määrust nr 17 "Välisprojektides osalemise korra rakendamise kord", Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Osaleda partnerina projektis "Innovaatilise loomemajanduse klaster", mis esitatakse rahastamiseks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse klastrite arendamise programmi raames.
2. Projekti eelarve heakskiitmisel summas 493 500 krooni, kaasfinantseerida projekti kuni 123 375 krooni ulatuses.
3. Määrata projekti Tartu linna poolseks koordinaatoriks Sihtasutuse Tartu Loomamajanduskeskus juhataja Raul Oreškin, kes omab punktis 1 nimetatud projekti raames Tartu linna nimel allkirjaõigust.
4. Määrata projekti Tartu linna poolseks kontaktisikuks linnakantselei välisprojektide teenistuse ....................
5. Korraldus jõustub ... oktoobril 2009.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse korralduse eelnõu "Osalemine projektis "Innovaatilise loomemajanduse klaster" " juurde
Projekti nimi ja number
VP-09-0122 - Innovaatilise loomemajanduse klaster -
Lühikokkuvõte
Loomemajandussektoris tegutsevad ettevõtjad on moodustamas koos partneritega ühist klastrit. Klaster on geograafiliselt lähestikku paiknevate ühe valdkonna tootmisele spetsialiseerunud ettevõtete ja institutsioonide kooslus, mis teeb koostööd ja samas konkureerib sisemiselt.
Innovaatilise loomemajanduse klastri eestvedajaks on SA Tartu Loomemajanduskeskus, klastrisse on kaasatud nii Loomemajanduskeskuses kui sellest väljaspool tegutsevad põhiteenust pakkuvad ettevõtted, teeninduse ja tööstuse valdkonna ettevõtted ning loome valdkonna haridusasutused. Läbirääkimised käivad AS Playtech, Tartu Kõrgema Kunstikooli, Ahhaa, Tartu Ülikooliga, kes ühineksid meie klastriga esimeses etapis. Lisaks osalevad klastri moodustamises loomeinkubaatoris tegutsevad ettevõtted.
Loomemajanduse valdkonnad on reklaam, arhitektuur, kunsti- ja antiigiturud, käsitöö, disain, moekunst, film ja video, meelelahutuse tarkvara, muusika, etenduskunstid, kirjastamine, televisioon ja raadio. Ning loomemajandus on seega loometeost kommertsialiseeriv ettevõtlus. Innovaatiline loomemajandus seab arengumootoriks loovuse ning on kas juba olemasoleva teadmise või uue avastuse/teadmise kasutamine majanduslikus protsessis. Innovatsioon võib toimuda üksiku loova isiku peas või väikeses ettevõttes, kuid tunduvalt laialdasema tulemuse saavutame hulga organisatsioonide ja haridusasutuste sihipärase koostööna. Ka loova majandussektori tegevuse juures on oluline koostöö – teadmiste ja oskuste ning tehnoloogia vahetus ning ühine kasutuselevõtt ja edasiarendus.
Käesoleva projektiga taotleme Tartu Linnavalitsuselt toetust Innovaatilise Loomemajanduse klastri strateegia ja tegevuskava väljatöötamiseks. Tahame osaleda EASi klastrite arengu toetusprogrammis, mille läbimise peamiseks eesmärgiks on tugeva ja läbimõeldud klastri teke.
Eesmärk ja alleesmärgid
Meie peamiseks eesmärgiks on, et kümne aasta pärast toimivad innovaatilise loomemajanduse klastrisse kuuluvad organisatsioonid ühises süsteemis, mis aitab neil turule tuua innovaatilisi loomesaavutustele baseeruvaid konkurentsivõimelisi tooteid ja teenuseid.
Projekti eesmärgiks on edukalt läbida EASi „Klastrite arendamise programmi“ eelvoor ning peale positiivset toetusotsust viia läbi täiendavate partnerite otsimine, koostöövõimaluste uurimine ning ühise strateegia ja tegevuskava väljatöötamine.
Tegevused
Projekti tegevused saame jagada viide suuremasse etappi:
1. Eeltaotluse esitamine EASi „Klastrite arendamise programmi“
2. Peale EASi positiivse otsuse saamist täiendavate partnerite otsimise- ja kokkulepet sõlmimise protsess. Eesmärgiks on kaasata klastrisse tugevad ja innovatiivsed loometeenuse pakkujad kui teenustest huvitatud partnerid tööstuse ja teeninduse valdkonnas.
3. Kootöövõimaluste uurimiseks ning Euroopa parima praktikaga tutvumiseks õppereis Hollandisse. Õppereisi eesmärgiks on tutvuda Hollandi riiklike ja omavalitsustasandi tugistruktuuridega loomemajandusele ning saada kogemusi loomemajandust arendavates ettevõtetes ja organisatsioonides.
4. Klastri ühtse strateegia ja viie aasta tegevuskava selgitamiseks klastriliikmete kaasamine strateegia ja tegevuskava väljatöötamise protsessi. Oleme oma partneriks ja suure tõenäosusega ka klastriliikmeks haaramas konsultatsiooniettevõtet Advisio, kes oma uudse lähenemisega organisatsioonide nõustamisprotsessile on saanud tunnustust ka EASilt.
5. Täistaotluse esitamine EASi „Klastrite arendamise programmi“. Täistaotluse etapis toetatavad tegevused selguvad peale strateegia ja tegevuskava väljatöötamist ehk klastri arengu jaoks peamiste kitsaskohtade defineerimist.
Neli esimest etappi on plaanitud läbi viia ühe aasta jooksul. Täistaotluse etapi tegevused saab jagada kuni kolme aasta peale.
Tulemused
Projekti tulemusena on innovaatilise loomemajanduse klaster elujõuline, siia kuuluvad vähemalt 10 loometeenuseid pakkuvat ettevõtet, vähemalt 5 loomemajanduse teenuseid kasutavat ettevõtet, vähemalt 2 teadus-ja haridusasutust.
Klastri liikmed on kokku leppinud põhilistes arengupunktides ehk on valminud klastri strateegia ja tegevuskava, mida järgides arendatakse klastritegevusi. Klastri tegevusi juhib projektijuht, kelle üheks eesmärgiks on kindlasti ka elujõuliste uute partnerite leidmine klastrisse.
Projekti kestvus: 01.01.2010 - 31.12.2010
Eelarve
Projekti kogumaksumus 493 500 krooni
Tartu linna omaosalus 123 375 krooni
Toetus 370 125 krooni
Eelarve peamiste kululiikide lõikes
Partnerite otsing ja ühishuvide kaardistamine - 191 500 krooni
Klastri strateegia ja tegevuskava väljatöötamine - 222 000 krooni
Projektijuhi personalikulu - 80 000 krooni
Projekti juhtpartner
SA Tartu Loomemajanduskeskus
Projekti partnerid
Tartu linn
Loomemajanduskeskuse inkubandid: Ulm OÜ, Tigram OÜ, OÜ Mikser Disain, OÜ Artceramic, OÜ Tristart, OÜ Elele Manu
AS Playtech
OÜ Advisio
Tartu Kõrgem Kunstikool
Tartu Ülikooli majandusteaduskond
Teaduskeskus AHHAA
Seos arengudokumentidega:
Tartu linna ettevõtluse arengukava 2007-2013
1. Arengusuund. Ettevõtluse uuendus- ja kasvuvõime arendamine
Meede 1.1. Innovatsiooni, uute tehnoloogiate kasutuselevõtu ja tootearenduse toetamine
Meede 1.2. Majandusklastrite tekke soodustamine
3. Arengusuund. Ettevõtlust toetava tugisüsteemi ja infrastruktuuri arendamine
Meede 3.1. Tugiteenuste kvaliteedi parandamine