Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1 ja § 22 lg 1 p 5 ning sotsiaalhoolekande seaduse § 126 lg 4 alusel.
§ 1. Üldsätted
(1) Puuetega lastega peredele sotsiaalteenuste osutamise kord (edaspidi: kord) reguleerib raske ja sügava puudega lastele, nende pereliikmetele ja neid toetavatele isikutele Tartu linna poolt osutatavad sotsiaalteenused (edaspidi: sotsiaalteenuste), sotsiaalteenuste taotlemise, taotluste läbivaatamise, sotsiaalteenuse osutamise, arendamise ja rahastamise korra ning tingimused.
(2) Sotsiaalteenuste osutamise ja arendamise eesmärgiks on puuetega laste ja nende pereliikmete toimetuleku toetamine.
(3) Sotsiaalteenused käesoleva korra mõttes on:
1) tugiisikuteenus;
2) kooliabistaja teenus;
3) ajutine hoideteenus;
4) transporditeenus koolieelsesse lasteasutusse ja kooli;
5) tugigrupid puuetega lastele ja nende pereliikmetele.
(4) Sotsiaalteenuste arendamine käesoleva korra mõttes on:
1) koolitus puudega lapsi ja nende pereliikmeid toetavatele isikutele;
2) supervisioon puudega lapsi ja nende pereliikmeid toetavatele isikutele;
3) uuringud teenuste vajalikkuse väljaselgitamiseks;
4) osutatavate teenuste analüüs;
5) osutatavate teenuste mahu oluline suurendamine;
6) uute sotsiaalteenuste väljatöötamine ja käivitamine;
7) teenustega seotud infomaterjalide väljatöötamine ja levitamine ning teabepäevade korraldamine.
§ 2. Mõisted
Käesolevas korra tähenduses kasutatakse mõisteid järgmiselt:
1) puudega laps – 0-18-aastane isik (põhikoolis, gümnaasiumis või kutseõppeasutuses õppimise korral kuni 19-aastane isik), kellele on Arstliku Ekspertiisi Komisjoni otsusega määratud raske või sügav puue;
puudega lapsi ja nende pereliikmeid toetav isik – tugiisik, kooliabistaja, lapsehoidja;
2) sotsiaalteenuse osutaja ja arendaja - füüsilisest isikust ettevõtja, juriidiline isik, kohaliku omavalitsuse asutus või valitsusasutuse hallatav asutus, kellel on sotsiaalabi osakonnaga sõlmitud leping teenuse osutamiseks või arendamiseks;
3) tugiisikuteenus – puudega last ja tema pereliikmeid toetav teenus, millega abistatakse perekonda igapäevaelu praktiliste toimingute tegemisel ning nõustatakse lapse arengut toetava kasvukeskkonna tagamisel;
4) tugiisik – füüsiline isik, kes abistab pereliikmeid lapse eest hoolitsemisel, jälgib lapse turvalisust ja juhendab pereliikmeid lapse kasvatamisel;
5) kooliabistaja teenus – põhikoolis, gümnaasiumis või põhikooli baasil kutseõppeasutuses või põhihariduseta kutseõppeasutuses riikliku õppekava alusel õppivat liikumispuudega õpilast toetav teenus, millega abistatakse last koolis igapäevaelu toimingute tegemisel;
6) kooliabistaja – füüsiline isik, kes viibib koos lapsega õppeasutuses ja abistab last igapäevaelu toimingutes väljaarvatud õppetöös;
7) ajutine hoideteenus – taotleja toimetulekut või töötamist toetav teenus, mille osutamise vältel tagab lapse hooldamise, arendamise ja turvalisuse taotleja asemel lapsehoidja;
8) lapsehoidja – füüsiline isik, kes omab lapsehoidja kutsetunnistust;
9) transporditeenus koolieelsesse lasteasutusse ja kooli (edaspidi transporditeenus) – koolieelses lasteasutuses, põhikoolis, gümnaasiumis või põhikooli baasil kutseõppeasutuses või põhihariduseta kutseõppeasutuses õppivat liikumis- ja nägemispuudega õpilast toetav eritransport. Transporditeenusega tagatakse lapse transport kodust õppeasutusse ja õppeasutusest koju vastavalt teenuse osutaja poolt koostatud sõiduplaanile ja sõidugraafikule;
10) tugigrupp – puuetega laste ja nende pereliikmete toimetulekut toetav nõustamine grupitööna;
11) koolitus – puuetega lapsi ja nende pereliikmeid toetavate isikute erialane ettevalmistamine ja kompetentsuse tõstmine;
12) supervisioon – puuetega lapsi ja nende pereliikmeid toetavate isikute tööressursi hoidmine ja taastamine.
§ 3. Sotsiaalteenuse taotlemine ja taotluse läbivaatamine
(1) Sotsiaalteenuseid (v.a tugigrupi teenust puudega lastele ja nende pereliikmetele) on õigus taotleda raske ja sügava puudega lapse seaduslikul esindajal (lapsevanem ja eestkostja) või perehoolduslepingu alusel last hooldaval isikul (edaspidi: taotleja), kelle enda ja lapse elukohana Eesti rahvastikuregistris on registreeritud Tartu linn.
(2) Taotleja esitab sotsiaalteenuse saamiseks vormikohase taotluse sotsiaalabi osakonnale (edaspidi: osakond). Taotlus esitatakse kord kvartalis kvartalile eelneva kuu 20-ndaks kuupäevaks. Transporditeenuse taotlus õppeaastaks esitakse üldjuhul 20. augustiks, erandkorras õppeaasta kestel. Taotluse vormi kinnitab linnavalitsus.
(3) Taotlusega koos esitatakse taotleja ja puudega lapse isikut tõendav dokument ning Arstliku Ekspertiisi Komisjoni otsus puude määramise kohta. Ajutise hoideteenuse taotlemisel esitatakse täiendavalt lapse rehabilitatsiooniplaan.
(4) Taotlust menetlev lastekaitse spetsialist külastab taotlejat tema kodus, esmakordsel taotlemisel hindab puudega lapse sotsiaalteenuse vajaduse ja teeb Tartu Linnavalitsuse sotsiaalhoolekande komisjonile (edaspidi: komisjon) ettepaneku sotsiaalteenuse määramiseks või mittemääramiseks.
(5) Esitatud taotlused koos käesoleva paragrahvi lõikes 4 nimetatud lastekaitse spetsialisti ettepanekuga vaatab läbi komisjon ning otsustab isikule sotsiaalteenuse mahu määramise kvartaliks, transporditeenuse määramise õppeaastaks või teeb kaalutletud otsuse sotsiaalteenuse mittemääramise kohta.
(6) Sotsiaalteenuse määramise otsustab komisjon 30 kalendripäeva jooksul taotluse esitamisest. Otsusest teavitab komisjon taotlejat ühe nädala jooksul otsuse tegemisest.
(7) Kui taotleja ei ole esitanud käesoleva paragrahvi lõigetes 2 ja 3 nimetatud dokumente või neis esineb puudusi, määrab lastekaitse spetsialist taotlejale tähtaja puuduse kõrvaldamiseks või selgituste andmiseks. Tähtaeg ei tohi olla lühem kui 10 päeva. Tähtajaks puuduste kõrvaldamata jätmisel on komisjonil õigus jätta taotlus läbi vaatamata.
(8) Komisjon edastab sotsiaalteenuse osutajale sotsiaalteenuse kasutajate nimekirja ja neile määratud sotsiaalteenuse mahu. Transporditeenuse osutajale edastab komisjon transporditeenuse kasutajate nimekirja, nende kodused aadressid ja õppeasutuste aadressid ning õppetöö algus- ja lõpukellaajad.
(9) Tugigrupi teenust puuetega lastele ja nende pereliikmetele on õigus taotleda sotsiaalteenuse osutajal ja arendajal. Sotisaalteenuse osutaja ja arendaja korraldab tugigrupi töö arvestades puuetega laste ja nende pereliikmete vajadusi ning temaga sõlmitud lepingut.
§ 4 Sotsiaalteenuste osutamine ja arendamine ning selle rahastamine
(1) Sotsiaalteenuste osutamise ja arendamise kulud kaetakse Tartu linna eelarvelistest vahenditest, milleks sõlmitakse sotsiaalteenuste osutajate ja arendajatega lepingud.
(2) Vastavalt sotsiaalhoolekande seaduse § 12 6 lg 4 võib sotsiaalteenuste osutamiseks ja arendamiseks kasutada täiendavalt linna eelarvelistele vahenditele riigi rahastatava lapsehoiuteenuse vahendite ülejääki.
(3) Riigi rahastatava lapsehoiuteenuse rahaliste vahendite ülejääki võib kasutada alates jooksva eelarveaasta 1. oktoobrist. Eelarveaasta lõpuks kasutamata rahaliste vahendite ülejääk kantakse järgmise eelarveaasta linnaeelarvesse puudega laste ja nende peredega seotud sotsiaalteenuste osutamiseks ning arendamiseks.
(4) Riigi rahastatava lapsehoiuteenuse rahaliste vahendite ülejäägi kasutamist korraldab ja kasutamise üle peab arvestust osakond.
(5) Sotsiaalteenuste osutamise ja arendamise kulude katteks võib kasutada taotleja omaosalust.
§ 5. Aruandlus ning järelevalve sotsiaalteenuste osutamisele ja arendamisele
(1) Sotsiaalteenuste osutamise ja arendamise üle toestab järelevalvet osakond, kellel on igal ajal õigus nõuda sotsiaalteenuse osutamise ja arendamisega seotud andmete ja dokumentide esitamist ning teostada kohapealset kontrollimist teenuse osutamise ja arendamise üle.
(2) Sotsiaalteenuse osutaja esitab osakonnale sotsiaalteenuse osutamise kuuaruanded ja aastaaruande. Sotsiaalteenuse arendaja esitab osakonnale teenuse osutamise aruande.
(3) Puuduste avastamisel sotsiaalteenuse osutamisel ja arendamisel on osakonnal õigus vähendada sotsiaalteenuse osutajale või arendajale makstavat tasu või lõpetada sotsiaalteenuse osutaja või arendajaga sõlmitud leping.
§ 6. Rakendussätted
Määrus jõustub