EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
04. oktoober 2007. a. nr LV-IP-0381 |
Tartu Linnavolikogule määruse "Hoolekogu liikmete valimise kord" eelnõu esitamine |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 37, põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 41 lg 52 alusel ning arvestades koolieelse lasteasutuse seadust.
1. peatükk
Üldsätted
§ 1. Reguleerimisala
Hoolekogu liikmete valimise kord (edaspidi kord) reguleerib Tartu linna munitsipaalpõhikoolide ja -gümnaasiumite (edaspidi põhikool ja gümnaasium või koos nimetatuna kool) ja koolieelsete munitsipaallasteasutuste (edaspidi lasteasutus) hoolekogudesse liikmete valimist, nende volitusi ning hoolekogude koosseisude kinnitamist.
§ 2. Hoolekogu ülesanne
(1) Kooli hoolekogu on alaliselt tegutsev organ, kelle ülesanne on kooli pedagoogide, kohaliku omavalitsuse volikogu, vanemate, vilistlaste ja kooli toetavate organisatsioonide ühistegevus kooli õppe- ja kasvatustegevuse jälgimisel ning selleks tegevuseks paremate tingimuste loomisele kaasaaitamisel.
(2) Lasteasutuse hoolekogu on alaliselt tegutsev organ, kelle ülesanne on jälgida, et õppe- ja kasvatustegevus vastaks laste arengule ja huvidele ning teha sellesuunalist koostööd lasteasutuse personaliga.
2. peatükk
Hoolekogu liikmete valimine
§ 3. Hoolekogu koosseis
(1) Lasteasutuse hoolekogusse kuuluvad iga rühma vanemate esindaja(d) ja Tartu Linnavalitsuse nimetatud esindaja. Lasteasutuse hoolekogusse võib kuuluda kuni kaks vanemat rohkem lasteasutuse rühmade arvust.
(2) Põhikooli hoolekogusse kuuluvad Tartu Linnavolikogu esindaja, õpetajate esindaja ning viis vanemate, vilistlaste ja kooli toetavate organisatsioonide esindajat. Hoolekogusse võib kuuluda üks täiendav liige, kes on vanemate, vilistlaste või kooli toetavate organisatsioonide esindaja. Hoolekogusse peab kuuluma vähemalt 4 vanemate esindajat.
(3) Gümnaasiumi hoolekogusse kuuluvad Tartu Linnavolikogu esindaja, õpilaste esindaja, kaks õpetajate esindajat ning viis vanemate, vilistlaste ja kooli toetavate organisatsioonide esindajat. Hoolekogusse võib kuuluda üks täiendav liige, kes on vanemate, vilistlaste või kooli toetavate organisatsioonide esindaja. Hoolekogusse peab kuuluma vähemalt 4 vanemate esindajat.
(4) Kooli, kus ei toimu õpet päevases õppevormis, hoolekogusse kuuluvad Tartu Linnavolikogu esindaja, kaks õpetajate esindajat ning kuus õpilaste, vilistlaste ja kooli toetavate organisatsioonide esindajat. Hoolekogusse võib kuuluda üks täiendav liige, kes on õpilaste, vilistlaste või kooli toetavate organisatsioonide esindaja.
(5) Kooli direktor ja lasteasutuse juhataja otsustab käesolevas korras lubatud piirides hoolekogu liikmete arvu, struktuuri ja asendusliikmete vajaduse ning algatab esindajate valimise.
§ 4. Vanemate esindaja valimine lasteasutuses
(1) Lasteasutuses valivad iga rühma laste vanemad hoolekogusse oma esindaja (vanemate esindaja). Täiendavalt võivad vanemad valida lasteasutuse kohta kuni kaks ühist esindajat (täiendav vanemate esindaja), kui lasteasutuse juhataja on teinud vastava ettepaneku.
(2) Vanemate esindajaks ei või olla isik, kes on samas lasteasutuses valitud mõne teise rühma vanemate esindajaks. Täiendav vanemate esindaja ei või samal ajal olla rühma laste vanemate esindaja.
(3) Vanemate esindaja valitakse rühma laste vanemate koosolekul hääletamise teel. Kandidaadi võib üles seada iga koosolekust osavõttev vanem. Kandidaadiks võib olla üles seatud iga vanem. Valituks osutub enim hääli saanud kandidaat.
(4) Täiendav vanemate esindaja valitakse vanemate koosolekul hääletamise teel. Kandidaadi võib üles seada iga koosolekust osavõttev vanem. Kandidaadiks võib olla üles seatud iga vanem. Valituks osutub enim hääli saanud kandidaat.
(5) Vanemate esindaja ja täiendava vanemate esindaja valimine protokollitakse. Protokoll registreeritakse dokumendiregistris.
§ 5. Vanemate esindaja valimine koolis
(1) Kooli õpilaste vanemad valivad koosolekul hoolekogusse oma esindajad.
(2) Vanemate esindajad valitakse hääletamise teel. Kandidaadi võib üles seada iga üldkoosolekust osavõttev vanem. Kandidaadiks võib olla üles seatud iga vanem. Valituks osutuvad enim hääli saanud kandidaadid.
(3) Vanemate esindaja valimine protokollitakse. Protokoll registreeritakse dokumendiregistris.
§ 6. Asendusliikme valimine
(1) Kooli direktori või lasteasutuse juhataja otsusel võib vanemate esindajana hoolekogusse valitavale isikule (põhiliige) valida asendusliikme. Asendusliige valitakse põhiliikme valimisega samas korras.
(2) Asendusliige osaleb hoolekogu töös hääleõigusega, kui põhiliige ei saa hoolekogu töös osaleda või põhiliikme volitused on lõppenud.
§ 7. Vilistlaste esindaja
(1) Kooli vilistlased, kes tegutsevad ühinguna, seltsinguna või muul viisil organiseeritult, võivad valida hoolekogusse oma esindaja, kui kooli direktor on teinud vastava ettepaneku.
(2) Organiseeritult tegutsevate vilistlaste juht esitab kooli direktorile kirjalikult vilistlaste esindaja andmed.
§ 8. Toetavate organisatsioonide esindaja
(1) Kooli tegevust toetav organisatsioon, mis tegutseb juriidilise isikuna või seltsinguna ning mille tegevuse eesmärk on kooli toetamine, võib valida hoolekogusse oma esindaja, kui kooli direktor on teinud organisatsioonile vastava ettepaneku.
(2) Kooli tegevust toetava organisatsiooni esindaja valivad juriidilise isiku juhatuse liikmed või seltsinglased ühiselt.
(3) Kooli toetava organisatsiooni esindusõigusega juhatuse liige või seltsinglane esitab kooli direktorile kirjalikult toetava organisatsiooni esindaja andmed.
§ 9. Gümnaasiumi õpilaste esindaja
(1) Gümnaasiumi õpilasesindus valib hoolekogusse õpilaste esindaja.
(2) Õpilaste esindaja valitakse hääletamise teel. Kandidaadiks võib olla üles seatud gümnaasiumi iga õpilane. Kandidaadi võib üles seada gümnaasiumi iga õpilane. Valituks osutub enim hääli saanud kandidaat.
(3) Kooli õpilasesinduse juht esitab kooli direktorile kirjalikult õpilaste esindaja andmed.
§ 10. Kooli õpetajate esindaja
(1) Kooli õpetajate esindaja hoolekogusse valitakse õppenõukogu koosolekul.
(2) Kooli õpetajate esindajaks võib olla kooli iga pedagoog, välja arvatud pedagoog, kes kuulub kooli juhtkonda. Õpetajate esindaja valitakse hääletamise teel. Kandidaadi võib üles seada iga õppenõukogust osavõttev pedagoog. Valituks osutub enim hääli saanud kandidaat.
(3) Õpetajate esindaja valimine protokollitakse. Protokoll registreeritakse dokumendiregistris.
§ 11. Tartu Linnavolikogu esindaja
Tartu Linnavolikogu nimetab oma esindaja kooli hoolekogusse volikogu uue koosseisu volituste alguses kuni esindajaks nimetatud voliniku volituste lõppemiseni. Kui esindajaks nimetatud voliniku volitused lõpevad enne volikogu volituste lõppemist, nimetab Tartu Linnavolikogu uue esindaja.
§ 12. Tartu Linnavalitsuse esindaja
Tartu Linnavalitsus nimetab lasteasutuse hoolekogusse esindaja hoolekogu koosseisu kinnitamisel.
3. peatükk
Hoolekogu koosseisu kinnitamine
§ 13. Esindajate andmete esitamine
Lasteasutuse juhataja esitab iga õppeaasta alguses septembrikuu jooksul ja kooli direktor iga õppeaasta alguses oktoobrikuu jooksul Tartu Linnavalitsuse haridusosakonnale (edaspidi haridusosakond) hoolekogusse valitud esindajate andmed, esindajaks valimise otsused ning haridusosakonna nõudmisel esindatava põhikirja või seltsingulepingu.
§ 14. Hoolekogu koosseisu kinnitamine ja liikmete volitused
(1) Tartu Linnavalitsus kinnitab igaks õppeaastaks lasteasutuse hoolekogu koosseisu jooksva õppeaasta oktoobrikuu jooksul ja kooli hoolekogu koosseisu jooksva õppeaasta novembrikuu jooksul.
(2) Hoolekogu volitused kehtivad hoolekogu koosseisu kinnitamise päevast kuni uue hoolekogu koosseisu kinnitamiseni.
(3) Hoolekogu liikme volitused lõpevad ennetähtaegselt:
1) esindajaks valitud vanema lapse väljaarvamisel kooli õpilaste või lasteasutuse rühma nimekirjast,
2) esindatavate otsusel uue esindaja valimisel,
3) esindajaks valitud pedagoogi töösuhte lõppemisel,
4) esindajaks valitud õpilase väljaarvamisel kooli õpilaste nimekirjast või
5) esindaja surma korral.
§ 15. Hoolekogu koosseisu muutmine
(1) Liikme volituse ennetähtaegsel lõppemisel teavitab kooli direktor või lasteasutuse juhataja sellest koheselt haridusosakonda ning esitab haridusosakonna kaudu Tartu Linnavalitsusele vajadusel taotluse hoolekogu koosseisu muutmiseks koos uue esindaja andmetega.
(2) Pärast taotluse saamist otsustab Tartu Linnavalitsus koosseisu muutmise üle ning kinnitab hoolekogu uue koosseisu.
4. peatükk
Lõppsätted
§ 16. Aruandlus
(1) Kooli hoolekogu õppeaasta jooksul tehtud töö aruande esitab hoolekogu esimees üks kord õppeaastas kooli õpilaste vanematele ja haridusosakonnale teadmiseks. Aruanne kajastab õppeaasta jooksul tehtud tööd ja plaane uueks õppeaastaks.
(2) Lasteasutuse hoolekogu õppeaasta jooksul tehtud töö aruande esitab hoolekogu esimees üks kord õppeaastas vanematele ja haridusosakonnale teadmiseks. Aruanne kajastab õppeaasta jooksul tehtud tööd ja plaane uueks õppeaastaks.
§ 17. Korra rakendamine 2007/2008. õppeaastal
Kui 2007/2008. õppeaastal koolide ja lasteasutuste hoolekogudesse isikute valimine ei vasta korras kehtestatud nõuetele (välja arvatud valimise protokollimine), valitakse hoolekogudesse uued esindajad ühe kuu jooksul pärast korra jõustumist ning Tartu Linnavalitsus kinnitab vajadusel hoolekogude uued koosseisud kahe kuu jooksul pärast korra jõustumist.
§ 18. Korra jõustumine
Kord jõustub 12. novembril 2007. a.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Tartu Linnavolikogule määruse "Hoolekogu liikmete valimise kord" eelnõu esitamine " juurde
Põhikooli- ja gümnaasiumiseadus näeb ette, et kooli pidaja kinnitab hoolekogu liikmete valimise korra. Sama põhimõte on reguleeritud ka koolieelse lasteasutuse seaduses, mille § 9 lg 2 p 5 sätestab, et põhimäärus peaks sisaldama regulatsiooni hoolekogu liikmete valimise, volituste ja pädevuse kohta. Seega on mõlema seaduse alusel antud hoolekogu liikmete valimise korra ja volituste kehtestamine linnavolikogu pädevusse. Kuigi koolieelse lasteasutuse puhul on soovitud, et regulatsioon asub põhimääruses.
Käesoleval ajal on koolieelsete lasteasutuste põhimäärustes üldine regulatsioon hoolekogu liikmete valimise kohta olemas, kuid seda tuleks täpsustada. Parim lahendus on kinnitada nii koolidele kui ka lasteasutustele ühes õigusaktis hoolekogu liikmete valimise kord ja volituste kestus.
Käesolevaga esitataksegi eelnõu, mis sisaldab hoolekogu liikmete valimise korra ning volituste kestuse regulatsiooni.
Regulatsioonis esitatud põhimõtteid on praktikas juba varem rakendamist leidnud. Seepärast peaksid praegu kinnitatud koosseisud enamasti regulatsioonis esitatud nõuetele vastama.
Välja võiks tuua mõned olulisemad nõuded.
Eelnõus on määratud hoolekogu liikmete maksimaalne arv ning seatud piirid esindajate arvule. Kuna hoolekogus peaksid ikkagi kõlama jääma vanemate, kelle lapsed õpivad koolis või käivad lasteasutuses, hääled, siis on asetatudki rõhk just vanematele. Vanematest koosnev huvigrupp peab olema hoolekogus kõige suurema esindatusega. Nemad teavad kooli või lasteasutuse probleeme ja oskavad ka teha ettepanekuid probleemide lapsekeskselt lahendamiseks.
Esitatud on konkreetsed nõuded kooli toetavatele organisatsioonidele, kuna varasemalt on praktikas probleeme olnud, keda lugeda kooli toetavaks organisatsiooniks ja keda mitte. Samuti on vilistlastele esitatud nõue, et selleks, et nad saaksid oma esindaja valida, nad peavad organiseeritult tegutsema.
Omaette regulatsioon on ette nähtud ka koosseisude kinnitamisele. Asutuse juht peab korraldama esindajate valimise enda määratud hoolekogu koosseisu struktuuri osas septembrikuu jooksul ning esitama taotluse hoolekogu koosseisu kinnitamiseks haridusosakonnale. Kusjuures taotluses peavad olema korrektselt märgitud esindajate nimed ja keda nad esindavad. Haridusosakond valmistab kõigi taotluste alusel ühe eelnõu koolide hoolekogude ja ühe eelnõu lasteasutuste hoolekogude kinnitamiseks. Linnavalitsuse kinnitab hoolekogude koosseisud oktoobrikuu jooksul.
Koolide hoolekogudele on kehtestatud muude õigusaktidega nõue esitada õppeaasta tegevuse kohta aruanne. Sama nõuet on laiendatud ka lasteasutuste hoolekogudele. Sellega tagatakse kõigi vanemate kaasamine asutuse tegevusse ning hoolekogu saab ühtlasi ka kohustuse analüüsida oma tegevust.
2007/2008. õppeaasta kohta on lõppsätetes ette nähtud eriregulatsioon. Pärast korra jõustumist peavad kõik koolid ja lasteasutused oma hoolekogude koosseisu üle vaatama ja hindama, kas esindajad on valitud käesolevas korras esitatud nõuete järgi. Kui nõudeid ei ole järgitud, tuleb asutusel korraldada esindajate valimine uuesti, aga ainult nende esindajate osas, mille puhul pole nõudeid järgitud. Protokolli registreerimata jätmine dokumendiregistris ei ole põhjuseks uute esindajate valimiseks.
Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse järgi ei olnud varem kohustust hoolekogu liikmete valimise korra kinnitamiseks. 2006. a viidi PGS-sse muudatused, mis jõustusid 3. novembril 2006. a. Koolieelse lasteasutuse seaduse nõue põhimäärusele on täidetud olnud kogu aeg. Hoolekogu liikmete valimist reguleeris seni tava, mis põhines üldpõhimõttel, et esindatavad valivad esindaja ning seda valikut peab olema võimalik tõendada. Sama põhimõte on ka käesoleva regulatsiooni aluseks. Samuti võtab iga regulatsiooni ettevalmistamine aega. Enne suvist linnavolikogu istungite pausi, ei jõutud korra ettevalmistusi lõpule viia.
Augustikuu lõpus läbiviidud Interneti otsingu tulemus näitas, et ükski omavalitsus ei olnud veel iseseisvat korda kehtestanud. Tartu linn on seega kindlasti üks esimesi omavalitsus, kes kehtestab iseseisva korra hoolekogu liikmete valimiseks, sh esimene, kes kehtestab lasteasutustele ja koolidele hoolekogu valimise korra ühe dokumendina.