EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
01. juuni 2007. a. nr LV-K-0807 |
Ihaste põik 2 krundi ja lähiala detailplaneeringu eskiislahenduse heakskiitmine ja avaliku arutelu korraldamine |
Tartu Linnavolikogu 21. aprilli 2005. a. otsusega nr 420 algatati Ihaste põik 2 krundi ja lähiala detailplaneeringu koostamine. Planeeringu koostamise algatamine on toimunud OÜ Piibeleht Arendus (endise ärinimega OÜ Maa & Mets) ettepanekul. Detailplaneeringu koostajad on AS K&H ja Artes Terrae OÜ.
Detailplaneeringu ala hõlmab Tartu linnas Annelinna ja Ihaste vahelise maa-ala suurusega ca 13 ha. Planeeringuga on määratud ehitustingimused elamukvartali rajamiseks. Planeeringulahendusega on olemasolevad krundid Ihaste põik 2 ja Lammi 13 (riigimaa) ning nende vahele jääv reformimata riigimaa jaotatud 31 krundiks. 20 krundi osas on moodustatud kolme- kuni neljakorruseliste korterelamute rajamiseks korruselamumaa krundid, olemasolevale talumajapidamisele on moodustatud üks väikeelamumaa sihtotstarbega krunt, kavandatud on üks ühiskondlike hoonete (lasteaia) krunt ja kolm üldmaa krunti. Ette on nähtud ka üks ärimaa ja viis transpordimaa krunti. Korterelamud on jaotatud kahte suuremasse gruppi: pos-id 1-10 ja pos-id 11-19. Planeering näeb ette, et elamud tuleb projekteerida nii, et tekib ühtne arhitektuurne ansambel. Parima arhitektuurse lahenduse leidmiseks tuleb korraldada avalik või vähemalt viie maineka arhitekti või arhitektuuribürooga kutsutud arhitektuurikonkurss. Korterelamutesse on kokku kavandatud 809 korterit.
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1 ja § 30 lg 1 p 2, planeerimisseaduse § 16 lg 3, Tartu linna ehitusmääruse § 10 lg 4 ja 6 ning arvestades Tartu Linnavolikogu 6. oktoobri 2005. a määrusega nr 125 kehtestatud Tartu linna üldplaneeringut ja 23. aprillil 2007. a esitatud Ihaste põik 2 krundi ja lähiala detailplaneeringu planeerimisettepanekut, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Kiita heaks Ihaste põik 2 krundi ja lähiala detailplaneeringu eskiislahendus.
2. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal korraldada Ihaste põik 2 krundi ja lähiala detailplaneeringu eskiislahendust tutvustav arutelu.
3. Määrata eskiislahendust tutvustava arutelu ajaks 4. juuli 2007. a kell 16:00 ja kohaks linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna nõupidamiste ruum.
4. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal korraldada planeeringu eskiislahendust tutvustava arutelu aja ja asukoha kohta teate ilmumine ajalehes Postimees ja Tartu linna koduleheküljel vähemalt nädal aega enne avaliku väljapaneku algust.
5. Korraldus jõustub 20. juunil 2007. a.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse korralduse eelnõu "Ihaste põik 2 krundi ja lähiala detailplaneeringu eskiislahenduse heakskiitmine ja avaliku arutelu korraldamine " juurde
Planeeringulahenduse kohta on 25.05.2007 saadetud alltoodud märkustega korrigeerimiskiri, kuid osakond on seisukohal, et põhilahendus on vastuvõetav ja eskiislahenduse võib heaks kiita.
1. Näidata planeeringuala kontaktvööndi funktsionaalsete ja linnaehituslike seoste kaardil planeeritud ehitusalade kontuurid (koos Ihaste tee 12, 12A ja Ihaste tee 8J potentsiaalse ehitusalaga, vastavalt workshop'i sisule, korruselisus on seal üldplaneeringu järgi 3-4, mitte 5).
2. Positsioonide 9-10 ja 12-14 hoonefrontide juurde tekitada tingmärk, mis tagaks sealt hoonemahu sisehoovi vähemalt 5 m laiuse (ja vähemalt 2 korruse kõrguse) pääsu sisselõikena hoovialale.
3. Lasteaia (pos 21) võimalik ehitusala anda kompaktsena krundi lõunapoolseid piire arvestades. Konkursist osalejatele jääb siis vabadus ja kohustus leida lasteaiale täpne asukoht (sotsiaalministri 25. oktoobri 1999. a määrust nr 64 "Koolieelse lasteasutuse tervisekaitse-, tervise edendamise, päevakava koostamise ja toitlustamise nõuded" arvestades).
4. Positsioonil 20 anda võimalik hoonestusala suurem, kuna hoone asub sisuliselt pargis, võib ta olla hoopis näiteks siseaatriumiga hoonemaht, millel roheline sisehoov parkla peal.
5. Hoonestusala (pos 20) asetus pos 22 hoonestust arvestades ei tundu linnaehituslikult põhjendatud. Ettepanek: äkki võiks seal asuda ebakorrapärase plaaniga maht, ühe trepikojaga, nn punktmaja või hoopis siseaatriumiga lahenduses hoonetüüp (vt ka märkused 4 ja 8).
6. Määrata kortermajade korruselisust piirav tingimus (et ei tuleks täismaht neli korrust), näiteks piirates igal krundil neljanda korruse täisehitusprotsenti 50% esimeste korruste ehitusalusest pindalast.
7. Detailplaneeringuga lubada ka hoonestuse „lindi” jagamist ja liitmist teistsuguse suurusega kruntideks (teeb planeerimise vastavalt turusituatsiooni muutustele lihtsamaks).
8. Ettepanek kaalumiseks, pos 23 osas näha ette hoonestusala (soovitavalt ärifunktsiooniga). Esitatud lahendus üldmaana ei veena kavandatud otstarbel kasutuselevõttu, kuna paikneb kolme tee ristis, samas ei ole krunt piisavalt suur, et tänavate lähedus ei häiriks.
9. Positsioonil 22 säilitatav talumajapidamine tekitab küsitavusi ümberkaudse kavandatava hoonestuse sobivusega. Mis saab siis, kui perspektiivselt ei soovita enam antud positsioonil talumajapidamist, vaid uut hoonestust? Käesolev lahendus dikteerib selle jätmise valdavalt üldmaaks (v.a lõunaosas, kuhu on võimalik hoonestust ette näha), mis on linnale sobiv lahendus, kuid krundiomaniku seisukohast vähetõenäoline. Näidata linnaehitusliku analüüsi kaardil, mis perspektiivis pos 22 krundil võiks olla.
10. Lammi tee ja perspektiivne Ringtee ristmik planeerida sellise maakorraldusega, mis võimaldab seda lahendada kahetasandiliselt. Fikseerida kaardil, et antud lahendus on põhimõtteline ja täpsustub projekteerimisel.
11. Näidata kergliiklejate põhimõtteline pääs pos 21 lasteaiani.
12. Põhjapoolsele hoonetegrupile anda juurdepääs ka Ropka silda ja Kalda teed ühendavalt teelt.
13. Hoonetekvartali sisse on soovitav planeerida nn sisetee või laiemad kõnniteed, mida mööda on võimalik haljasala teenindamine.
14. Planeeringus peab olema ära näidatud põhiteede rajamise etapid (sõiduridade arv, liikluskorralduse põhimõtted) ning nende sidumine hoonete ehitusega.
15.Esitatud lõiked ei klapi tänava osas plaanilahendusega ning on erinevad ka üksteisest tänavaelementide osas.
--------------------------------
Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal tuleb korraldada eskiislahenduse tutvustamise kohta teate ilmumine ajalehes “Postimees” ja Tartu linna kodulehel: "Tartu Linnavalitsus kiitis heaks Ihaste põik 2 krundi ja lähiala detailplaneeringu eskiislahenduse. Planeeritav ala pindalaga ca 13 ha paikneb Tartu linnas Annelinna ja Ihaste linnaosa vahelise maa-alal. Planeeringuga on määratud ehitustingimused peamiselt kolme- ja neljakorriseliste kahe suurema hoonetegrupiga elamukvartali rajamiseks. Ette on nähtud ka lasteaia rajamise võimalus, üldmaad ja üks ärimaa sihtotstarbega krunt. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakond korraldab detailplaneeringu eskiislahenduse tutvustamiseks avaliku arutelu 4. juulil 2007. a kell 16:00 linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna nõupidamiste ruumis.".
Koostas:
Jaana Hämarik
LPMKO planeerija