EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
08. november 2006. a. nr LV-IP-0417 |
Tartu Linnavolikogule määruse "Linna eelarvest restaureerimistoetuse andmise kord" eelnõu esitamine |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 punkti 5 alusel.
1. peatükk
ÜLDSÄTTED
§ 1. Reguleerimisala ja eesmärk(1) Restaureerimistoetuse andmise kord sätestab Tartu linna eelarvest restaureerimistoetuse (edaspidi toetuse) taotlemise, taotluste menetlemise ning toetuste eraldamise alused.
(2) Toetuse andmise eesmärgiks on autentse miljöö säilimise ja taastamise stimuleerimine ajaloolises linnaruumis ja säästva arengu põhimõtete rakendamine Tartus.
(3) Toetuseks käesoleva määruse mõistes on eraldis käesoleva määruse § 3 lõikes 1 sätestatud tingimustele vastava objekti restaureerimistegevuse soodustamiseks.
§ 2. Toetuse taotleja
Toetust on õigus saada isikutel, kes on käesoleva määruse § 3 lõikes 1 sätestatud tingimustele vastava ehitise või selle osa omanik, õiguspärane valdaja või omab vastavaid volitusi.
§ 3. Toetuse objekt
(1) Toetuse objektiks on Tartu linna üldplaneeringuga kehtestatud miljööväärtusega hoonestusaladel asuvate või miljööväärtusega üksikobjektidena kaitse all olevate enne 1944. aastat ehitatud ehitiste arhitektuursed originaal- ehk ehitusaegsed detailid (edaspidi detail) (aknaraamid, välisuksed, luugid, varikatused, verandad, rõdud, trepid, fassaadikujunduse elemendid, katusetornid, erkerid, piirdeaiad jms), v.a interjööridetailid.
(2) Toetuse objektiks ei ole:
1) ehitise, mis on taotluse esitamise aegsete omanike poolt omavolilise ehitustegevuse käigus sobimatute materjalide või detailide kasutamisega moonutatud, detailid;
2) ehitise katuse- ja fassaadikatted;
3) detailid, millele tehakse perioodilisi hooldusremonttöid tehnilise ja esteetilise seisundi säilitamiseks (värvkatte uuendamine, vihmaveesüsteemide puhastamine ja korrastamine, purunenud klaaside asendamine, tarinditelt sinna kogunenud saaste eemaldamine jms).
2. peatükk
TAOTLUSE MENETLEMINE
§ 4. Toetuse taotlemine
(1) Toetuse taotlused esitatakse linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonnale (edaspidi osakond).
(2) Osakond informeerib avalikkust toetuse taotlemise võimalustest ajalehes Postimees ja Tartu linna kodulehel 2 korda enne taotluse esitamise tähtaega.
(3) Toetuse taotlemise aluseks on vormikohane avaldus koos kõigi käesoleva paragrahvi lõikes 6 nõutud lisadokumentidega, mis esitatakse osakonnale (Küüni 5, 51004, Tartu) hiljemalt 1. septembriks. Toetus antakse järgmiseks kalendriaastaks.
(4) Toetuse taotlemise kord ja avalduse vorm on kättesaadavad Tartu linna kodulehel www.tartu.ee ja osakonnas. Toetuse avalduse vormi kinnitab linnavalitsus.
(5) Avaldus peab sisaldama:
1) taotleja nime, aadressi ja telefoninumbrit;
2) ehitise aadressi, mille detaili restaureerimiseks toetust taotletakse;
3) tööde kirjeldust, mille jaoks toetust taotletakse;
4) taotletavat summat ja restaureerimistööde kogumaksumust.
(6) Avaldusele lisatakse:
1) ehitise või ehitise osa õiguspärast valdamist tõendav dokument;
2) ülesmõõtmisjoonis(ed) või foto(d);
3) ehitusprojekt, kui teostatavad tööd seda ehitusseadusest tulenevalt nõuavad;
4) ettevõtjate poolt koostatud vähemalt kaks hinnapakkumist toetuse abil teostatavate restaureerimistööde kohta;
5) taotleja arvelduskonto number ja panga nimi.
(7) Kui avaldusega jäetakse esitamata käesoleva paragrahvi lõigetes 5 ja 6 nõutud andmed või dokumendid või kui avalduses on muid puudusi, määrab osakond avalduse esitajale esimesel võimalusel tähtaja puuduste kõrvaldamiseks, selgitades, et tähtajaks puuduste kõrvaldamata jätmisel võib osakond jätta avalduse läbi vaatamata.
(8) Kui puudus kõrvaldatakse määratud tähtaja jooksul, loetakse avaldus tähtaegselt esitatuks. Kui puudust ei kõrvaldata tähtaegselt, võib osakond jätta avalduse läbi vaatamata.
(9) Kui taotleja loobub mingil põhjusel toetuse taotlemisest, peab ta sellest teavitama osakonda.
(10) Osakond esitab restaureerimistoetuste taotluste alusel linnavalitsusele läbivaatamiseks ja eelarve koostamisel arvestamiseks ettepaneku eraldatava restaureerimistoetuse kogusumma kohta.
§ 5. Toetuse suurus
(1) Toetuse suuruse määramisel arvestatakse objekti kultuuriväärtust, kusjuures eelistatakse detaili restaureerimistöid säilinud originaaldetaili alusel valmistatavale koopiale.
(2) Toetuse suuruse määramisel lähtutakse teotleja poolt taotluse lisana esitatud odavamast hinnapakkumisest.
(3) Toetuse suurus on maksimaalselt 50 % restaureerimistööde kogumaksumusest. Toetuse ülemmääraks on 50 000 (viiskümmend tuhat) krooni.
§ 6. Restaureerimisnõuded
(1) Restaureerimisnõuded objektile määrab osakond toetuse taotleja esmakordsel pöördumisel osakonna poole seoses toetuse taotlemisega.
(2) Restaureerimine käesoleva määruse mõistes tähendab originaaldetaili põhimahus säilitamist ja taastamist. Puuduolevad või kahjustatud osad valmistatakse säilinud detailide eeskujul, kasutades samu materjale.
(3) Kui restaureerimine ei ole enam võimalik (detail ei ole säilinud või on täiesti amortiseerunud), siis tuleb uus detail valmistada vana täpse koopiana (sama materjal, mõõtmed, kujundus, profiilid, värvilahendus).
(4) Kui originaaldetail ei ole säilinud, võetakse uue detaili tegemisel aluseks inventeerimisjoonised, vanad fotod või mõne teise, piirkonnale iseloomuliku ehitise originaaldetail.
(5) Tehismaterjalide (plastik, värvitud alumiinium jms) kasutamine restaureeritava või algse koopiana valmistatava detaili konstruktsioonis ei ole lubatud.
(6) Osakond võib nõuda mittesäilinud originaaldetaili kunagise olemasolu kohta tõendavat materjali vanade fotode või joonistena.
§ 7. Toetuse andmine (1) Toetuse andmise ja lepingu sõlmimise otsustab linnavalitsus kahe kuu jooksul pärast eelarveaasta algust. Lepingu vormi kinnitab linnavalitsus.
(2) Lepingu toetuse saajaga sõlmib osakond ühe kuu jooksul pärast linnavalitsuse poolt toetuse andmise otsustamist. Lepingus sätestatakse:
1) toetuse objekt;
2) toetuse saamise sihtotstarve;
3) toetuse suurus;
4) tööde lõpetamise tähtpäev;
5) lepingu poolte õigused ja kohtustused;
6) lõpparuande ja kuludokumentide esitamise aeg ja kord;
7) vastutus lepingu rikkumise korral;
8) lepingu lõpetamise alused;
(3) Toetuse taotleja on kohustatud lepingus sätestatud korras ja tähtajaks esitama restaureerimistoetuse lõpparuande (edaspidi lõpparuanne) ja kulu tõendavad dokumendid (arved). Lõpparunne ja kulu tõendavad dokumendid on lepingu lahutamatu lisa. Lõpparuande vorm on kättesaadav Tartu linna kodulehel www.tartu.ee ja osakonnas. Lõpparuande vormi kinnitab linnavalitsus.
(4) Restaureerimistöö peab olema lõpetatud lepingus sätestatud tähtajaks ning lõpparuanne kinnitatud hiljemalt sama eelarveaasta 1. detsembriks.
(5) Toetuse väljamaksmine taotlejale toimub pärast lepingus kirjeldatud tööde lõpetamist ning lõpparuande kinnitamist osakonna poolt.
(6) Toetuse saaja poolt käesoleva määruse või lepingu tingimuste rikkumisel on osakonnal õigus lõpparuannet mitte kinnitada ning lepingust taganeda.
(7) Lepingust taganemise või lepingu lõpetamise otsustab linnavalitsus. Lepingust taganemise või lepingu lõpetamise korral taotlejale toetust välja ei maksta.
§ 8. Järelevalve ja vastutus
(1) Osakonnal on õigus igal ajal nõuda toetuse saajalt lisainformatsiooni ja täiendavaid dokumente restaureerimistööde teostamise kohta.
(2) Toetuse sihtotstarbelise kasutamise kontrollimisel lähtub osakond taotlusest, kaasnevast dokumentatsioonist, lepingust, linnavalitsuse korraldusest ja vajadusel kohapealse kontrolli tulemustest.
(3) Osakond korraldab taotluste, lepingute ja lõpparuannete säilitamise.
3. peatükk
LÕPPSÄTTED
§ 9. Rakendussätted(1) Tartu Linnavolikogu 06. detsembri 2001. a määrus nr 94 "Linna eelarvest restaureerimistoetuste andmise korra kehtestamine" tunnistatakse kehtetuks.
(2) Määrus jõustub .................2007. a.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Tartu Linnavolikogule määruse "Linna eelarvest restaureerimistoetuse andmise kord" eelnõu esitamine " juurde
Käesoleva eelnõu eesmärk on linna eelarvest restaureerimistoetuse andmise korra kehtestamine. Hetkel kehtiva Tartu Linnavolikogu 06. detsembri 2001. a määruse nr 94 muutmise vajaduse tingisid eelkõige vajadus piiritleda toetatava restaureerimistöö valdkonda. Seni on toetatud hoone kui terviku restaureerimistöid, mis vastavalt esitatud hinnapakkumisele ületasid sageli oma maksumuselt konkreetse aasta linna eelarvest toetusteks eraldatava summa.
Käesoleva määrusega tehakse ettepanek toetada edaspidi vaid hoone arhitektuuriväärtuslike originaaldetailide (aknaraamid, välisuksed, varikatused, verandad, rõdud, trepid, fassaadikujunduse detailid, katusetornid, erkerid, piirded) restaureerimist/ taastamist.
Otstarbekas on 2001.a määruse muutmise asemel selguse mõttes kehtestada uus määrus, mis on vastavalt normitehnika reeglitele ka paragrahv-süsteemis.
Järgnevalt on välja toodud teised peamised muudatused ja nende põhjendused.
Kuna 2005. a sõlmiti Muinsuskaitseameti ja Tartu Linnavolikogu vahel haldusleping muinsuskaitsealaste riiklike kohustuste täitmiseks, siis ei ole Muinsuskaitseameti kooskõlastus enam vajalik ning vastavaid kooskõlastusi käsitlevad punktid ( p 1.3. ja 2.3.4.) on määrusest välja jäetud.
Määruse nr 94 punkt 1.5. sätestab restaureerimisnõudest tuleneva ehitustööde kallinemise kompenseerimise restaureerimistoetuse eraldamise kaudu kuni 50 %. Kuna praktikas on osutunud restaureerimisnõudest tuleneva kallinemise määramine liialt keerukaks, teeb arhitektuuri ja ehituse osakond ettepaneku arvestada eraldatava restaureerimistoetuse summa restaureerimistööde kogumaksumusest, seades toetuse ülemmääraks 50 000 (viiskümmend tuhat) krooni ning maksimaalselt 50 % tööde kogumaksumusest.
Pidades silmas kasvavat restaureerimistoetuse taotlejate arvu (2004. aastal 31, 2005. aastal 66, 2006. aastal 113) ja arvestades miljööväärtusega alade rohkust (kokku 13), eraldatakse edaspidi restaureerimistoetust ainult nimetatud kohaliku kaitse all olevaltel aladel asuvate või nende koosseisus olevate enne 1944. a ehitatud ehitiste omanikele, kuna ehitustööd kallinevad esitatud linna poolt esitataud restaureerimisnõuete tõttu. Riikliku kaitse all olevaid ehitisi toetab Muinsuskaitseamet.
Määruses sätestatakse restaureerimisnõuded, millest tuleb tööde teostamisel lähtuda.
Toetuse väljamaksmise aluseks on lõpparuanne, milles toetuse taotleja annab ülevaate teostatud töödest ja kinnitab osakonnale esitatud andmete õigsust. Toetus makstakse välja pärast lõpparunde kinnitamist osakonna poolt.
Pikendatud on ka toetuse eraldamise aega pärast eelarve vastuvõtmist kahe kuuni endise ühe kuu asemel.
Eelnõu koostas: Reesi Soodla
arhitektuuri ja ehituse osakond