EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
MÄÄRUS |
|
Tartu
|
07. juuni 2006. a. nr LVK-M-0035 |
Puuetega isikutele invatakso teenuse osutamise kord |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 5 ja sotsiaalhoolekande seaduse § 8 p 2 alusel.
§ 1. Üldsätted
(1) Puuetega inimestele invatakso teenuse osutamise kord (edaspidi kord) sätestab Tartu linna piires liikumis-ja nägemispuudega isikutele linna poolt osaliselt finantseeritava eritranspordi kasutamise korra ja tingimused.
(2) Invatakso teenuse osutamise eesmärgiks on puudest tingitud lisavajaduse kompenseerimine isikutele, kellel on raskused liikumisel, mida on võimalik vähendada kohandatud transpordi kasutamisega.
(3) Invatakso teenust on õigus taotleda sügava liikumispuudega, progresseeruva liikumisvõime kaotusega raske puudega isikutel ja sügava nägemispuudega isikutel, kelle elukohana Eesti rahvastikuregistris on registreeritud Tartu linn.
(4) Invatakso teenus on puudega isikute transport kohandatud bussi või taksoga, millega kaasneb sõidukijuhi poolt kliendi abistamine sõidukisse sisenemisel ja väljumisel.
(5) Eritransport on spetsiaalselt kohandatud transport liikumispuudega isikute teenindamiseks.
(6) Puudega isik käesoleva korra mõttes on isik, kellele on määratud raske või sügav liikumis- või sügav nägemispuue ning oma puudest tingituna ei saa ta kasutada tavatransporti.
§ 2. Teenuse piirmäärad
(1) Teenuse määramisel arvestatakse taotleja võimet kasutada tavatransporti ning taotleja ja tema pereliikmete või hooldaja/eestkostja käsutuses olevaid sõiduvahendeid.
(2) Teenuse piirmäära ja isiku enda osaluse suurus määratakse Tartu Linnavalitsuse poolt.
(3) Tartu Linnavalitsuse sotsiaalhoolekande komisjon (edaspidi komisjon) määrab vajadusel taotlejale lisaks täiendava piirmäära maksimaalselt ühekordse piirmäära ulatuses, lähtudes isiku taotlusest ning sõitude vajalikkuse põhjendatusest.
(4) Komisjon määrab vajadusel töötavale liikumispuudega isikule täiendava piirmäära tema tööl käimise kulude kompenseerimiseks, maksimaalselt kahekordse piirmäära ulatuses ühes kuus.
(5) Isiku enda osalus teenuse eest tasumisel on vähemalt üks kolmandik teenuse maksumusest.
§ 3. Teenuse taotlemine
(1) Teenuse taotlemiseks esitab isik või tema perekonnaliige vormikohase taotluse elukohajärgsesse sotsiaalabi osakonna piirkonnakeskusesse. Taotluse vormi kinnitab linnavalitsus.
(2) Taotlusega koos esitatakse Arstliku Ekspertiisi Komisjoni otsus puude määramise kohta.
§ 4. Taotluse läbivaatamine
(1) Taotlust menetlev sotsiaaltöötaja külastab teenuse taotlejat tema kodus ja täidab teenuse vajaduse hindamisakti ning teeb ettepaneku komisjonile teenuse määramiseks või selle mittemääramiseks. Hindamisakti vormi kinnitab linnavalitsus.
(2) Esitatud taotlused vaatab läbi komisjon ning otsustab isikule teenuse määramise tähtajaga üks aasta.
(3) Kui taotleja ei ole esitanud § 3 nimetatud dokumente või neis esineb puudusi, määrab osakond taotlejale kirjalikult tähtaja puuduse kõrvaldamiseks või selgituste andmiseks. Tähtaeg ei tohi olla lühem kui 10 päeva. Tähtpäevaks puuduste kõrvaldamata jätmisel jätab komisjon taotluse läbi vaatamata.
(4) Teenuse määramise otsustab komisjon kuni ühe kuu jooksul pärast taotluse esitamist. Teenuse kasutamise õigusest ja piirmäära suurusest teavitab komisjon teenuse taotlejat ühe nädala jooksul pärast otsuse tegemist komisjoni poolt.
(5) Komisjon esitab teenuse osutajale teenuse saajate nimekirja koos kasutajatele määratud piirmääradega.
§ 5. Teenuse määramine ja järelevalve
(1) Teenuse kasutamise õigus on ainult teenusele määratud isikul ja teenuse saaja on kohustatud kasutama teenuseks eraldatud piirmäära otstarbekohaselt ja säilitama sõitude toimumist tõendavad dokumendid.
(2) Korras nimetatud teenuse kasutamise tingimuste rikkumiste tuvastamisel on komisjonil õigus teenuse kasutaja nimekirjast välja arvata ja teenuse määramine kehtetuks tunnistada.
(3) § 2 lõige 4 nimetatud isikud on kohustatud esitama kvartaalselt aruandeid teenuse piirmäära kasutamise kohta.
§ 6. Rakendussätted
(1) Määrus jõustub l. oktoobril 2006. a.
Õiend
Tartu Linnavolikogu määruse eelnõu "Puuetega isikutele invatakso teenuse osutamise kord " juurde
Tartu linna eelarvest rahastatava invatakso teenuse kasutamise korra kehtestamine tuleneb vajadusest korrastada ja ühtlustada invatakso kasutustingimusi puuetega inimestele ning teha piirmäärade jaotamise põhimõtted kõigile teenuse taotlejatele mõistetavaks.
Tartu linna sotsiaalhoolekande arengustrateegia üheks ülesandeks on Tartu linna sotsiaalse olukorra parandamiseks mitmekesiste ja laiapõhjaliste teenuste loomine. Üks võimalus selle ülesande täitmisel on pakkuda teenuseid erivajadustega tartlastele, tagades neile seeläbi võrdsed võimalused teiste elanike gruppidega. Invatakso teenus on väga oluline liikumis- ja nägemispuudega inimestele, kelle jaoks on kodust välja saamine raskendatud ja seeläbi kannatab nende sotsiaalne elukvaliteet. Transpordi tagamisega erivajadustega inimestele ennetatakse väga paljusid probleeme, nagu inimese sotsiaalse võrgustiku hääbumine, üksindus, kapseldumine ning sellest tulenevat võimalikku erivajaduse süvenemist.
Kehtestatava korra järgi esitab puudega isik või tema pereliige, hooldaja/eestkostja taotluse sotsiaalabi osakonnale. Sotsiaaltöötaja külastab taotlejat kodus ning täidab koostöös taotlejaga hindamisankeedi, mille alusel tuvastatakse isiku vajadus eritranspordile. Sotsiaaltöötaja esitab oma hinnangu ning ettepanekud sotsiaalhoolekande komisjonile, mis määrab isikule teenuse, teenuse piirmäära ja vajadusel lisapiirmäära. Uue teenusena on käesolevas korras sisse toodud lisapiirmäär töötavale liikumispuudega isikule, mille abil kompenseeritakse isiku tööl käimise kulud ning tagatakse seeläbi võimalus osaleda võrdsetel alustel tööturul.
Invatakso teenust on Tartu linnas osutatud alates 1996. aastast ning käesolevaks ajaks on välja kujunenud toimiv ning puudega isikule hästi kasutatav ja vajalik teenus. Kuni aastani 2009 on Tartu Linnavalitsuse ja OÜ Tartaline vahel sõlmitud invatakso teenuse riigihankeleping. Lepinguperioodi eelarve on 8 248 000.- krooni. Aastal 2006 on Tartu linna eelarvest inavataksoteenuse ostmiseks eraldatud sotsiaalabi osakonnale 1 600 000.- krooni. Invatakso teenuse kasutajaid on käesoleval ajal nimekirjas 860 isikut. Taksokiloomeetri hind käesoleval aastal on 8.-krooni millest 6.- krooni maksab lepingujärgselt sotsiaalabi osakond ja 2.- krooni maksab teenuse saaja. Arvestades statistlisi andmeid, võiks invatakso teenuse kasutajate hulk olla veelgi suurem. Järgmiseks aastaks on invatakso teenuse lepinguline maht 1 500 000.- krooni.
Taotluse ja aruannete vormide koostamisel lähtutakse sotsiaalabi osakonnas ja sotsiaalministeeriumis väljatöötatud vormidest.
Sotsiaalabi osakonna peaspetsialist,
Martin Joel Bachmann