|
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
|
Tartu
|
08. mai 2012. a. nr 484
|
Viljandi mnt 67 krundi detailplaneeringu koostamise algatamine, lähteseisukohtade kinnitamine ja lepingu sõlmimine ning keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmine |
Osaühing Oscarrehvid esitas detailplaneeringu koostamise algatamise ettepaneku, et määrata ehitusõigus kuni 1200 m2 suuruse ehitusaluse pindalaga äriotstarbelise hoone püstitamiseks ning Viljandi mnt 67 krundi piiride muutmiseks.
Detailplaneeringu koostamise algataja ja koostamise korraldaja ning detailplaneeringu kehtestaja on Tartu Linnavalitsus (Raekoda, 50089 Tartu). Detailplaneeringu koostaja on Hendrikson & Ko OÜ (Raekoja plats 8, 50409 Tartu).
Keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse (edaspidi KeHJS) § 33 lg 1 p 3 kohaselt korraldatakse keskkonnamõju strateegilist hindamist strateegilise planeerimisdokumendi koostamise käigus, kui see dokument on detailplaneering, mille alusel kavandatav tegevus on eeldatavalt olulise keskkonnamõjuga, lähtudes KeHJS § 6 lõigetes 2-4 sätestatust. Eeltoodust tulenevalt on vajalik analüüsida, kas tegemist võib olla KeHJS § 6 lg 2 p 22 nimetatud muu tegevusega, mis võib kaasa tuua olulise keskkonnamõju. Võimaliku olulise keskkonnamõju selgitamiseks on lähtudes KeHJS § 6 lg 3 toodud kriteeriumitest koostatud järgmine eelhinnang:
1. Tegevuse ala ja selle lähiümbruse keskkonnatingimused
1.1 Maakasutus, looduskeskkond, kultuuriväärtused
Kavandatav tegevus on planeeritud Osaühingule Oscarrehvid kuuluval kinnistul, mis asub Tartus Veeriku linnaosas aadressil Viljandi mnt 67. Krundi suurus on 11784 m². Kinnistul puuduvad ehitised, maakasutuse sihtotstarve on sihtotstarbeta maa.
Viljandi mnt 67 krunt piirneb:
1) põhjast äri- ja tootmismaaga;
2) idast väikeelamupiirkonnaga;
3) lõunast Viljandi mnt-ga ning äri- ja üldmaaga;
4) läänest Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa põhimaanteega
Kinnistu asub osaliselt põhimaantee nr 2 Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa km 183,51-183,61 teekaitsevööndis. Kandiküla-Uhti km 182,6-194,2 eelprojektiga ei ole ette nähtud kinnistu äärde müratõkkeseina, mistõttu võib kinnistul esineda normatiive ületavaid keskkonnaparameetreid (müra, tolm, vibratsioon). Krundil kehtib 1977. aastal kehtestatud Veeriku mikrorajooni detailplaneering, mille järgi Viljandi mnt 67 krundile ehitusõigust määratud ei ole.
Viljandi mnt 67 territooriumil ei esine loodusvarasid, kaitstavaid loodusobjekte, EELISe andmetel kaitsealuste liikide elupaiku ega kultuurimälestisi. Ümbruskonnas puuduvad Natura 2000 kaitsealad ning loodus- ja maastikukaitsealad. Alal ja selle vahetus läheduses puuduvad objektid, mis vajavad keskkonnalube.
2. Tegevuse iseloom
Detailplaneeringu koostamise algatamise ettepaneku kohaselt soovitakse Viljandi mnt 67 krundile ehitada hoone, mida kasutatakse mootorsõidukite rehvide remondi-, hooldus-, kaubandus- ja teenindushoonena. Uue hoone jaoks soovitakse ehitusalust pinda ca 1200 m² ja korruselisuseks kuni neli korrust.
Tartu linna üldplaneeringu kohaselt on tegemist teenindusettevõtete maaga, lubatud korruselisus neli. Planeeringu algatamise ettepanek vastab linna üldplaneeringule.
Viljandi mnt 67 krundi piiride muutmise vajadus tuleneb Tinter-Projekt poolt koostatud E263 Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa maantee lõigus Kandiküla-Uhti km 182,6-194,2 eelprojektis kavandatud võõrandamisele kuuluvast maa-alast. Võõrandatava maa-ala suurus on ca 4550 m2.
Planeeritavale alale ärihoone kavandamine ei too eeldatavalt kaasa olulist keskkonnamõju.
3. Tegevusega kaasnevad tagajärjed
Kavandatava tegevusega ei kaasne eeldatavalt järgmisi võimalikke mõjusid:
− vee, pinnase, õhu saastatus;
− vibratsioon;
− valguse levik;
− soojuse eraldumine;
− kiirguse eraldumine;
− lõhna teke;
− mõju Natura 2000 võrgustiku alale või mõnele muule kaitstavale loodusobjektile;
− piiriülene mõju.
Teatav müra ja vibratsioon võib kaasneda ehitustegevuse käigus, kuid eeldatavalt ei kaasne ülenormatiivset müra ja vibratsiooni. Ehitustöödeaegset müra ja vibratsiooni saab vähendada õigete ehitusvõtete kasutamisega. Tegevuse käigus tekkivad jäätmed antakse üle vastavat jäätmeluba omavale ettevõttele, jäätmed käideldakse vastavalt Tartu linna jäätmehoolduseeskirjale. Saastatus võib tekkida eelkõige krundil avariiolukorra esinemisel. Avariiolukordade esinemise saab viia miinimumini, kui:
− krundil korraldatakse läbimõeldud jäätmekäitlus;
− liikluslahendus tagab piisava manööverdusruumi;
− liiklemine toimub kõvakattega teel, milliselt on võimalik likvideerida õlijäägid, kütus ilma et ohtlikud ained jõuaksid pinnasesse või põhjavette.
Vajadusel tuleb rakendada täiendavaid meetmeid, et leevendada maanteest tulenevat keskkonnaparameetrite ületamist.
Detailplaneeringuga kavandatava tegevusega ei kaasne ohtu inimese tervisele ega keskkonnale, lahenduse elluviimisega ei kaasne piiriülest mõju ega olulisi kumulatiivseid mõjusid. Kavandatava tegevuse elluviimisega ei mõjutata eeldatavasti saastetasemeid määral, mis võiks põhjustada õigusaktidega kehtestatud nõuete ületamist Tartu linnas ja linna lähialadel, samuti ei kaasne planeerimisdokumendi elluviimisega teisi olulisi keskkonnaprobleeme. Planeeritaval alal ei ole kaitsealasid ning planeeritav tegevus ei ulatu mõjutama olemasolevaid lähimaid kaitsealasid. Eeldatavalt ei põhjustata kavandatava tegevusega muutusi, mis ületaks keskkonna vastupanuvõime.
Linnavalitsus on küsinud detailplaneeringu elluviimisega kaasneva keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamise vajalikkuse üle otsustamiseks seisukohta Keskkonnaametilt. Keskkonnaamet märgib, et eelhinnangu kohaselt ei kaasne tegevusega olulist keskkonnamõju. Kuna kavandatav hoone hakkab paiknema vahetult maantee ja kogujatee ääres, võib eeldada kõrgenenud müra ja saasteainete tasemeid. Eelprojektile koostatud keskkonnamõju hindamine välisõhu saastetasemete ületamist naaberaladel ei prognoosinud, kuid esitas nõude naaberaladele müratundlike hoonete ehitamise keelamiseks. Eelhinnangu kohaselt kavandatav mootorsõidukite rehvide remondi-, hooldus-, kaubandus- ja teenindushoone ei liigitu eeldatavalt müratundlike hoonete alla. Lähtudes teadaolevast informatsioonist asub Keskkonnaamet seisukohale, et tegevusega ei kaasne eeldatavalt olulist keskkonnamõju ning KSH algatamine ei ole eeldatavalt vajalik. Keskkonnatingimustega arvestamine on võimalik planeerimisseaduse § 9 lg 2 p 8 kohaselt planeeringumenetluse käigus.
Eeltoodust tulenevalt on linnavalitsus seisukohal, et kavandatav tegevus ei ole KeHJS mõistes olulise keskkonnamõjuga tegevus ja planeeringule ei ole vajalik keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamine.
Linnavalitsus on seisukohal, et planeeringu algatamine on võimalik punktis 3 nimetatud tingimustel.
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1, § 30 lg 1 p 2, planeerimisseaduse § 10 lg-d 5 ja 6, § 12 lg 1, keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 6 lg 2 p 22, § 33 lg 1 p 3, § 34 lg 1, § 35 lg-d 5 ja 6, Vabariigi Valitsuse 29.08.2005 määruse nr 224 "Tegevusvaldkondade, mille korral tuleb kaaluda keskkonnamõju hindamise algatamise vajalikkust, täpsustatud loetelu" § 15 p 10, Tartu linna ehitusmääruse § 4 lg-d 5 ja 6, § 36 lg 1, Keskkonnaameti 25.04.12 kirja nr JT 6-8/10065-2 ning arvestades Tartu Linnavolikogu 6. oktoobri 2005. a määrusega nr 125 kehtestatud Tartu linna üldplaneeringut, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b :
1. Algatada Viljandi mnt 67 krundi detailplaneeringu koostamine. Detailplaneeringu eesmärk on kaaluda võimalusi Viljandi mnt 67 krundile ehitusõiguse määramiseks äriotstarbelise hoone püstitamiseks.
2. Kinnitada planeeringuala piir vastavalt lisale "Viljandi mnt 67 krundi detailplaneeringuala situatsiooniskeem".
3. Planeering tuleb koostada vastavalt Tartu Linnavalitsuse 31. oktoobri 2006. a määruse nr 27 lisale 5 "Detailplaneeringu koosseisu ja vormistamise nõuded", arvestades järgnevate seisukohtadega:
3.1 Planeeringu kaardid - olemasolev olukord, põhikaart, tehnovõrgud ning maakasutus ja kitsendused - anda mõõtkavas M 1:500.
3.2 Krundi ehitusõigus määrata järgmiselt:
3.2.1 krundi kasutamise otstarbed: kaubandus- ja teenindushoone maa; mootorsõidukite remondi- ja hooldushoone maa;
3.2.2 hoonete suurim lubatud arv krundil: määrata planeeringuga;
3.2.3 hoonete suurim lubatud ehitusalune pindala: määrata planeeringuga;
3.2.4 hoonete suurim lubatud absoluutkõrgus: määrata planeeringuga, võttes aluseks Tartu linna üldplaneeringuga määratud lubatud korruselisuse.
3.3 Ehitiste kasutamise lubatud otstarbed anda vastavalt majandus- ja kommunikatsiooniministri 26. novembri 2002. a määrusele nr 10 "Ehitise kasutamise otstarvete loetelu".
3.4 Juurdepääs krundile määrata planeeringuga.
3.5 Parkimine tuleb lahendada krundisiseselt hoone kasutusotstarbest tulenevatele normidele vastavalt, lähtudes Eesti Standardist EVS 843:2003 "Linnatänavad".
3.6 Planeeritaval alal näha ette kõrghaljastust vähemalt 10%.
3.7 Planeeringuga täpsustada lume ladustamise alad krundil.
3.8 Planeering kooskõlastada Lõuna-Eesti Päästekeskuse ning Maanteeametiga.
4. Detailplaneeringu lähteseisukohti ja eskiislahendust tutvustavate materjalide esitamine avaliku arutelu korraldamiseks ei ole vajalik.
5. Volitada linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna juhataja Urmas Ahven sõlmima lepingut Osaühinguga Oscarrehvid detailplaneeringu koostamise korraldamise ja rahastamise õiguse üleandmise kohta.
6. Jätta algatamata Viljandi mnt 67 krundi detailplaneeringu keskkonnamõju strateegiline hindamine.
7. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal teatada 14 päeva jooksul detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmise otsusest ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded, ajalehes Postimees ning Tartu linna koduleheküljel. Detailplaneeringu koostamise algatamise ja keskkonnamõju strateegilise hindamise mittealgatamise otsusega saab tutvuda Tartu linna koduleheküljel www.tartu.ee ning tööpäevadel Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnas, asukohaga Raekoja plats 3.
8. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal korraldada detailplaneeringu algatamise teate ilmumine ajalehes Postimees ja Tartu linna koduleheküljel ühe kuu jooksul pärast planeeringu algatamise otsuse tegemist.
9. Korraldus jõustub 9. mail 2012. a.
Urmas Kruuse Linnapea |
Jüri Mölder Linnasekretär |
LISA
Tartu Linnavalitsuse 08.05.2012
korralduse nr 484 juurde
Viljandi mnt 67 krundi detailplaneeringuala situatsiooniskeem