Asi: New services in contemporary info and memory institutions

Seisund: Lõpetatud
Asja number: VP-11-0121
Menetlev üksus: Tartu linnavalitsuse kultuuriosakond
Vastutav töötaja: Helen Tammemäe
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: New services in contemporary info and memory institutions
Registreeritud: 07.09.2011

Projekt






Lühikokkuvõte


Projekt "New services in contemporary info and memory institutions" („Uued teenused kaasaegses Info- ja Mäluasutuses“) keskendub info- ja mäluasutuste kaasajastamisele ning uutele tehnoloogiatele põhinevate teenuste ja teenustepakettide sihtgrupipõhisele välja töötamisele. Kindlale sihtgrupile põhineva piloot-teenuste loomise käigus käime projekti partneritega läbi kõik teenuse arendamise sammud ning rakendame omandanud teadmised konkreetsete innovaatiliste teenuste turule toomiseks.

Projekti viib ellu Tartu Linnavalituse kultuuriosakond koostöös Tampere ja Turu Linnavalitsustega Soomes, Uppsala Linnavalitsusega Rootsis ning Lüneburgi Linnavalitsusega Saksamaal. Projektis osalevad partneritena nimetatud kaaskorraldajate allasutused eesotsas linnamuuseumite ja – raamatukogudega. Samuti osalevad töörühmades kohalikud- ning väliseksperdid. Linnad on projekti kaasatud arvestades nende kompetentsi ning vastavalt sarnastele arengustaadiumitele valitud valdkonnas.

Paljud muuseumid ja raamatukogud on tänaseks oma kogud suuremas mahus digitaliseerinud, kuid salvestatud digitaalne pärand pole seni leidnud toimivat rakendust veebikeskkonnas, kus see on muuseumide puhul hetkel talletatud kogudena kuid mitte ekspositsioonina. Muuseumikülastaja ootab kaasaegses maailmas ka veebikeskkonnas atraktiivselt üles ehitatud väljapanekut ning lugusid museaalide taga – seda enam, et kaasaegsed tehnoloogiad omavad endas potentsiaali ajalugu veelgi tõetruumalt esitada. Veebipõhist muuseumiteenust saaks edukalt siduda ka e-õppe programmiga, tuues läbi selle ka nooremad põlvkonnad muuseumide juurde. Raamatukogude e-raamatute laenutamise teenusel on samuti suur potentsiaal laialdaseks kasutuselevõtuks, kuid hoolimata tehnoloogia kiirest arengust, ei ole veel välja töötatud toimivaid mehhanisme, mis tegeleks digitaalselt salvestatud loomingu laenutamise käigus esile kerkivate autorikaitse küsimustega.

Uue ajastu lapsed ja noored suhtlevad suuresti läbi digitaalsete suhtluskanalite, mistõttu võiksid ka kohalikud Info-ja Mäluasutused end läbi nende kanaliseerida. Uute teenuste välja töötamise eesmärgiks on muuta info- ja mäluasutused eelkõige nooremate põlvkondadele läbi uute tehnoloogiate kättesaadavaks ja atraktiivseks, kuid teisalt tulla vastu ka vanemate põlvkondade kaasaegses ühiskonnas muutunud ootustele ja soovidele.

Projekti käigus on planeeritud läbi viia uuring, mis selgitaks välja maailmas levivate trendide kontekstis kohalike sihtgruppide ootused ja vajadused info- ja mäluasutustele. Projektis läbi viidavatel kohalikel ja rahvusvahelistel seminaridel töötatakse välja meetodid ja rakendused uuringu tulemuste põhjal loodud uute teenuste kasutuselevõtuks.

Projekti toimumise ajaks kutsume ellu ka kaks kohalikku töörühma: infoasutuste töörühma ning mäluasutuste töörühma, kelle ülesandeks on koordineerida projekti kulgu ning tegeleda kohalike seminaride raames ennekõike kummaski valdkonnas konkreetsete teenuste välja töötamise protsessides esile kerkivate küsimustega. Projekti käigus korraldatakse nii raamatukogude kui ka muuseumi töötajatele koolitustsükkel ning toimuvad õppereisid Lüneburgi ja Helsingisse raamatukogude ühenduse IFLA aasta konverentsile, eesmärgiga süvendada teadmisi erinevate sihtgruppide kaasamisest ja koostööst uute teenuste aga muuseumi puhul ka ekspositsiooni, ajutiste näituste ja programmi loomisel.

Infoasutuste töörühma peamiseks eesmärgiks on töötada välja e-raamatu laenutamise süsteem, kus digitaliseeritud raamatuid oleks võimalik laenutada nii e-lugeri seadme laenutamise näol kui ka üle veebi laenutaja enda arvutisse või e-lugerisse. Töörühma tegevustesse on kaasatud raamatukoguhoidjad, kirjastajad, juristid ja autorikaitse spetsialistid, samuti IT spetsialistid, et käsitleda e-raamatu üle veebi laenutamise võimalusi.

Mäluasutuste töörühm koosneb arhivaaridest, didaktikutest, muuseumipedagoogidest, põhikooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajatest, kasvatusteadlastest, tehnoloogiliste rakenduste loojatest, loomeinimestest ning turundusspetsialistidest, kelle koostööle tuginedes töötatakse välja põhikooli 8. klassile kõrgekvaliteetne mängupsühholoogilisi elemente kasutav interaktiivne õpiprogramm, mis on otseselt seotud Eesti ja Tartu ajaloo ning muuseumidega keskendudes vastavalt riiklikule õppeprogrammile 19. sajandi kultuurimuutustele ning rahvusriigi tekkimisele. Programm hõlmab muuseumide ja raamatukogude külastamist ja õppijate liikumist (mobiilirakendused), on suunatud kooliõpilastele, toetab pedagoogide tööd ning võimaldab muuseas ka õpilaste õppeedukuse otsest mõõtmist ja tagasisidet.

Projekt kulmineerub Tartus toimuva rahvusvahalise konverentsiga jätkates seeläbi Tartu Kultuurikonverentside traditsiooni. Konverents keskendub eelkõige uuringumaterjalide põhjal käivitatud ja seminaride käigus välja arendatud uute teenuste mudelite tutvustamisele aga käsitleb ja uut tüüpi info-ja mäluasutuste rolli ühiskonnas laiemalt.

Kohalikele muuseumitele ja raamatukogule on projektis osalemine vajalik ka seetõttu, et keerulistes majandusoludes on kultuur üks esimestest valdkondadest, mille eelarvet oluliselt on kärbitud. On oluline motiveerida kultuuritöötajaid ja leida vahendeid selleks, et valdkonnasisene areng oleks jätkusuutlik ning suuteline ajaga kaasas käima. Kuna põhieelarvesse on hetkel väga keeruline planeerida koolitustsükleid ja õppereise, on käesolev projekt üheks võimaluseks tõsta muusemi- ja raamatukogutöötajate kompetentsi aga ka motivatsiooni.


Eesmärgid


Kaasajastada muusemide ja raamatukogude pakutavaid teenuseid kohanemaks kaasaegse infoühiskonnaga ja leidmaks kasutust laiemate sihtgruppide seas


Tegevused


Projekti käigus moodustatakse kohalikest ja välisekspertidest koosnevad töögrupid, kelle osalusel toimuvad kohalikud seminarid ning välisseminarid koos projekti partneritega; samuti korraldame pro-konverentsi ning õppereisid muuseumi ja raamatukogu töötajatele. Projekti käigus viiakse läbi uuring kaardistamaks hetkesituatsiooni ja muuseumi ja raamatukogu külastajate ootusi ja vajadusi uutele teenustele. Seminaride ja uuringumaterjalide baasil töötatakse välja teenuse disaini põhimõttel (mis ühendab endas teadmised juhtimisest, turundusest, uurimistööst ja disainist st tegeleb teenuste funktsionaalsuse ja pakkumisprotsessi analüüsiga kliendi vaatekohast) uuenduslikud pilootteenused raamatukogudele ja muuseumitele. Tartu Kultuurikonverentside traditsiooni jätkamiseks lõpetame projekti rahvusvahelise konverentsiga ning anname välja metoodilised materjalid uute teenuste välja töötamiseks info- ja mäluasutustes.


Tulemused


Projekt tõstab kohalike muuseumi- ja raamatukogutöötajate kompetentsi ja teadlikust valdkonnasisestest arengutest ning sihtgrupipõhiste pilootteenuste väljatöötamine aitab kaasa muusemi ja raamatukogu teenuste kättesaadavusele ja mugavate rakenduste tekkimisele parterlinnade elanikele.


Maksumus


273 910 EUR

Tartu kohustused


35 080 EUR

Toetus


136 249 EUR

Kellele taotlus esitatakse


Euroopa Liit

Millise programmi / meetme raames


Programm Kultuur, Tegevussuund 1.2.1 - Koostööprojektid

Juhtpartner


Tartu Linnavalitsus

Partnerid


Turu Linnavalitsus, Tampere Linnavalitsus, Uppsala Linnavalitsus, Lüneburgi Linnavalitsus

Juht


Helen Tammemäe

Algus- ja lõpptähtaeg


15.05.2012 - 16.05.2014

Osakond


KO

Projekti kodulehekülg



Projekti lõpetamise põhjus


Finantseerija lükkas tagasi

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord