EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
OTSUS |
|
Tartu
|
28. veebruar 2023. a. nr LVK-O-0113 |
Loa andmine Supilinna tiigi puhastamise riigihanke korraldamiseks |
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 8, kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse § 28 lg 3 ja Tartu linnavara eeskirja § 51 lg 2, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Lubada linnavalitsusel korraldada Supilinna tiigi puhastamise riigihange.
2. Otsus jõustub vastuvõtmisele järgneval päeval.
Õiend
Tartu Linnavolikogu otsuse eelnõu "Loa andmine Supilinna tiigi puhastamise riigihanke korraldamiseks " juurde
Linnavalitsus taotleb linnavolikogu luba Supilinna tiigi puhastamise riigihanke väljakuulutamiseks. Hankelepingu prognoositav maksumus on kokku 190 000 eurot. Tööde teostamise periood on september 2023 kuni märts 2024. Supilinna tiigi puhastamiseks on 2023. aasta eelarves ette nähtud 45 000 eurot. Hankelepinguga tehtava töö ülesanne on Supilinna tiigi puhastamine setetest ja liigselt vohavast taimestikust eesmärgiga tagada elurikkuse säilimine, sealhulgas III kaitsekategooria kahepaiksete elupaiga säilimine.
Supilinna tiik (VEE2084420) on tehisjärv, mis asub Tartu linna Tähtvere linnaosas Herne 67 katastriüksusel (kü tunnus 79501:032:0002; sihtotstarve 100% üldkasutatav maa), ligikaudu 20 m kaugusel Emajõest. Tiigi veepeegli pindala on maksimaalselt 2,5 ha.
Supilinna tiik on kahepaiksetele sobiv elupaik. Tiik on III kaitsekategooria looduskaitsealuse rohukonna (Rana temporaria) ja tiigikonna (Pelophylax lessona) elupaik. 2021. aastal tehtud kahepaiksete inventuuri käigus leiti Supilinna tiigist III kategooria alla kuuluvad veekonna (Pelophylax esculentus) ja rabakonna (Rana arvalis) kullesed. Kahepaiksed talvituvad tiigis või selle ümbruses - rohukonnad ja veekonnad ilmselt tiigis ja Emajões, rabakonnad tiigi ümbruses puude juurestiku all, ümbruskonna aedades või teistes sarnastes kohtades. Seoses Supilinna tiigi ümbruses toimunud arengutega (dendropargi ja Tähtvere pargi korrastamine, Oa tn 43, 45 ja 47 kortermajade ehitus) on kahepaiksetele sobivate elupaikade ala vähenenud. Supilinna tiigi puhastamisega linnavalitsusel kavas elupaikade pindala vähenemist kompenseerida nende kvaliteedi parandamisega.
Hankelepinguga tehtavate tööde läbiviimiseks on Kobras OÜ koostanud Supilinna tiigi settest puhastamise projekti (valmis 2022. a). Projekteerimisega paralleelselt viidi läbi ka Supilinna tiigi puhastamise keskkonnamõju hindamine, mille käigus kaaluti kahte alternatiivset tööde teostamise lahendust. Puhastamise projekti aluseks on alternatiiv, mille puhul tiigi puhastamisel eemaldatakse sete koos seal kasvava taimestikuga kogu keskkonnaregistrisse kantud veepiiri ulatuses. Tiik jääb madalaveeliseks, kahepaiksetele sobivaks elupaigaks. Puhastamistööde käigus ei ole võimalik säilitada käänulist veepiiri, mistõttu tiigi edelakallas muudetakse sujuvamaks.
Supilinna tiigi puhastamise põhilised etapid tööde läbiviimise järjekorras on järgmised: raadamine, veetaseme alandamine tiigis, ajutiste juurdepääsuteede rajamine, tiigi puhastamine settest, sette transport, olemasoleva kraavi puhastamine, olemasoleva truubi asendamine, ajutiste teede likvideerimine ja heakorratööde teostamine.
Projekti põhjal on eemaldatava sette maht ca 15 250 m3, millest peale sette kuivamist jääb alles ca 12 200 m3 (eeldusel, et settest eralduva vee hulk on ca 20%).
Tulenevalt keskkonnamõju hindamise soovitustest on tööd planeeritud sügis-talvisele perioodile. Veetaseme alandamist alustatakse septembri alguses, enne kui kahepaiksed on tiiki talvituma läinud. Kui oktoobri alguseks ei ole veetase tiigis oluliselt langenud või tiiki tühjaks lastud, siis lähevad kahepaiksed sinna talvituma ning hukkuvad tiigi puhastamise käigus. Tööd lõpetatakse (sealhulgas veetase taastatakse) hiljemalt märtsis, kuna aprillis algab tiigis kahepaiksete sigimisaeg. Iga-aastane edukas sigimine tagab populatsioonide püsimise elujõulisena.
Sügis-talvisel perioodil kasutavad ka tartlased tiigi lähiümbrust märgatavalt vähem, sest sügisel langeb Emajõe vabaujula ja selle parkla kasutatavus ning Kauna tänava ja vabaujula vahelist Oa tänava pikenduse lõiku kasutavate liiklusvahendite arv on väiksem. Seetõttu on tiigi ja Emajõe vahelise kergliiklustee ajutise sulgemise mõju tartlastele võimalikult väike.
Supilinna tiigi puhastamine toimub LIFE21-NAT-EE-urbanLIFEcircles projekti nr 101074453 "Tartu rohering: Kogukondade kaasamine igaühe looduskaitse võtetega, et toetada linnade elurikkust, parandada ökosüsteemi pakutavaid hüvesid ja luua terviklik rohealade võrgustik" raames.