EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
22. jaanuar 2021. a. nr LV-K-0089 |
Seisukoha võtmine Raeremmelga tn 11 krundi arvamuse kohta Tartu linna üldplaneeringus |
Raeremmelga tn 11 krundi maakasutuse juhtotstarve on koostamisel olevas Tartu linna üldplaneeringus määratud rohealaks ja väikeelamu maa-alaks. Raeremmelga tn 11 krunt suurusega 54218 m2 asub Ihaste linnaosas.
Raeremmelga nt 11 krundi omanik Okay Advertising OÜ esitas 18.09.2020 linnale ettepaneku Raeremmelga tn 11 krundil suurendada roheala arvelt üldplaneeringuga määratud väikeelamu maa-ala. Krundi omanik põhjendab ettepanekut sellega, et koostamisel olevas üldplaneeringus on määratud roheala suurus ebaproportsionaalselt suur võrreldes krundi suurusega (ca 61%). Ettepaneku esitaja palub kaaluda roheala suuruse vähendamist ca 11700 m2 võrra ning selle arvelt üldplaneeringus märgitud elamu maa-ala suurendamist. Elamu maa-ala suurendamine võimaldaks paremini planeerida Emajõe äärset piirkonda rajamaks kvaliteetsemat elukeskkonda. Sealjuures ei tohiks roheala vähendamisega kaasneda loodusrikkuse hävimist, on võimalik korrastada olemasolev kraaviäärne ala ja rajada ligipääs Emajõele, lisaks on oluliselt lihtsam vältida tupikteede tekkimist.
07.01.2020 laekus linnavalitsusele MTÜ Ihaste Elanike Liidu poolt kiri, mille sisu oli Okay Advertising OÜ poolt esitatud ettepanekut mitte arvestada, Raeremmelga tn 11 krundi roheala suurust mitte vähendada ja elamuala suurendada, kuna see kahjustaks Ihaste linnaosa elukeskkonda ning kogukonna huve. Samasugust muret võimaliku roheala vähenemise pärast Raeremmelga tn 11 krundil väljendas 07.01.2020 ka Ihaste Selts.
Kehtiv Tartu linna üldplaneering ja KSH rõhutavad vajadust säilitada rohe- ja puhkealade süsteem ning alade vaheline sidusus. Seejuures on oluliseks lüliks sidusus Emajõega. Raeremmelga 11 kinnistu jääb osaliselt üldplaneeringuga määratud haljasalale, mis omakorda moodustab osa Emajõe ja Ihaste siseala vahelisest haljasalade võrgustikust. Sisuliselt on antud võrgustik ainus terviklikult seotud koridor Ihaste siseala haljasalade ja Emajõe vahel. Raeremmelga 11 kinnistuga on Emajõe poolsest küljest kavandatud piirnema supelranna maa-ala (Vana-Ihaste ujula). Seega aitaks haljasala säilitamine kaasa ka supelranna ja Ihaste siseala puhkealade vahelise ühenduse kujundamisele. Linn on olemasolevate haljasmaade hoonestamisele Ihastes pikemat aega seadnud haljastuse säilitamise ja elamu maa-ala võimaldamise osas proportsionaalsuse nõude, mis sõltub kohapealsetest tingimustest aga samas puhkamise nõudlusest arvestades üldplaneeringuga määratud maakasutust piirkonnas. Linn on kehtivas üldplaneeringus elamumaa määramisel endise ratsaspordi maa-alale lähtunud selle tervikust ja proportsionaalsusest ca 60% elamumaad ja 40% haljasmaad, hilisem maa-ala kruntimine ei saa vastavat proportsionaalsust mõjutada.
Arvestades eeltoodut ja võttes aluseks planeerimisseaduse § 9 ning arvestades linnale esitatud kirjalikke arvamusi ning linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna väljatöötatud seisukohti, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Mitte arvestada Raeremmelga tn 11 krundi kohta esitatud arvamust roheala vähendamise kohta koostatavas Tartu linna üldplaneeringus.
2. Üldplaneeringu kohta laekunud arvamust ning linna seisukohta tutvustada linnavolikogu arengu- ja planeerimiskomisjonis.
3. Korraldus jõustub teatavakstegemisest.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse korralduse eelnõu "Seisukoha võtmine Raeremmelga tn 11 krundi arvamuse kohta Tartu linna üldplaneeringus " juurde
Osakond on ettepanekut roheala vähendamise kohta Raeremmelga tn 11 krundil kaalunud, võtnud selleks ka keskkonnamõju strateegilise hindamise koostaja arvamuse ja teeb eelnõuga ettepaneku mitte arvestada arvamusega roheala vähendamise kohta Tartu linna üldplaneeringus.
Osakond lisab KSH koostaja poolt antud hinnangu esitatud ettepanekule.
Kehtiv Tartu linna üldplaneering ja KSH rõhutavad vajadust säilitada rohe- ja puhkealade süsteem ning alade vaheline sidusus. Seejuures on oluliseks lüliks sidusus Emajõega. Raeremmelga 11 kinnistu jääb osaliselt üldplaneeringuga määratud haljasalale, mis omakorda moodustab osa Emajõe ja Ihaste siseala vahelisest haljasalade võrgustikust. Sisuliselt on antud võrgustik ainus terviklikult seotud koridor Ihaste siseala haljasalade ja Emajõe vahel. Raeremmelga 11 kinnistuga on Emajõe poolsest küljest kavandatud piirnema supelranna maa-ala (Vana-Ihaste ujula). Seega aitaks haljasala säilitamine kaasa ka supelranna ja Ihaste siseala puhkealade vahelise ühenduse kujundamisele. Kuigi kaitsealuseid liike piirkonnas teadaolevalt ei leitud, on eelkõige haljas- ja puhkealade sidususe säilitamiseks otstarbekas maksimaalses ulatuses haljasala antud piirkonnas säilitada. Arvestades, et kinnistu on eraomandis leiab KSH koostaja, et üldplaneeringu eesmärke silmas pidades on võimalik kehtiva ÜP-ga määratud rohekoridori ulatust vähendada. Suplusalaga külgnev haljasala võiks olla põhimahus looduses olevate kraavide vaheline ala vastavalt põhikaardil nähtavale kraavitusele. Hipodroomi tn poole suunduv rohekoridor peab taaskord arvestama kraavide, olemasoleva kõrghaljastuse ja kinnistupiiride paiknemisega. Koridori laius on u 30-50 m, kus 30 m lähtub kinnistupiiride vahest ehk on nö koridori kitsaim koht.
Osakond juhib täiendavalt tähelepanu järgnevale. Hipodroomi tn 4 krundi detailplaneeringu kohtuvaidluses (Ihaste Elanike Liidu vastu) on linn ettepaneku osas suurendada roheala elamukruntide arvelt, kaitsnud seisukohta, et rohealade suurused ja asukoht on määratud üldplaneeringuga. Linn ei ole olnud nõus muudatusettepanekutega, linn on väitnud, et Hipodroomi 4 krundil roheala suurendamine ei ole põhjendatud kuna üldplaneeringuga on tagatud Männimetsa teest kuni Emajõeni piisavas ulatuses ja mahus roheala. (Roheala, mille olemasolule linn seni tuginenud, hõlmab suures osas Raeremmelga tn 11 krunti.)
Roheala asukoht ja ulatus on läbi kaalutud juba 2017. a Tartu linna üldplaneeringu koostamise protsessis ja võrreldes 2005.a üldplaneeringuga oluliselt vähendatud, kusjuures üldplaneeringu koostamisel on arvestatud kogu linnaosa vajadust üldkasutatava haljasala järele. Juba kehtiva üldplaneeringuga jaotati ala juhtfunktsioonide järgi elamumaaks ja looduslikuks haljasala maaks arvestusega, et looduslikuks haljasalaks jääval maal oleks väärtuslikum puhkeotstarbelise kasutamise võimalus. Osakond leiab, et asjaolud ei ole võrreldes 2017. aastal kehtestatud üldplaneeringuga muutunud, et nõustuda veel kord roheala vähendamise ettepanekuga Raeremmelga tn 11 krundil.
Nii nagu Raeremmelga 9/11 maaüksusele nii määrati ka Hipodroomi 4 sarnased põhimõtted 60% roheala, 40% elamuala. Asjaolu, et krunt on hiljem jagatud, ei anna põhjust üldplaneeringus vähendada roheala ja suurendada elamuala.
Okay Advertising OÜ ettepanek: Raeremmelga 11 roheala vähendamise ettepaneku skeem.jpg
KSH analüüs:
Ihaste_haljasala_raeremmelga_11_planjoonisel.png
Koostaja:
Jaanika Koppel
LPMKO planeerija