EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
25. november 2020. a. nr LV-K-1450 |
Projektis "Innovative policies for improving citizens’ health and wellbeing addressing indoor and outdoor lighting - ENLIGHTENme " osalemise heakskiitmine |
Võttes aluseks Tartu linnavara eeskirja § 9 lg-d 1 ja 3, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Kiita heaks osalemine partnerina projektis "Innovative policies for improving citizens’ health and wellbeing addressing indoor and outdoor lighting - ENLIGHTENme ", mis esitati rahastamiseks Euroopa Komisjonile H2020 programmi raames.
2. Projektis kaasfinantseering puudub.
3. Määrata projekti koordinaatoriks linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak, kes omab punktis 1 nimetatud projekti raames Tartu linna nimel allkirjaõigust.
4. Korraldus jõustub ...
Õiend
Tartu Linnavalitsuse korralduse eelnõu "Projektis "Innovative policies for improving citizens’ health and wellbeing addressing indoor and outdoor lighting - ENLIGHTENme " osalemise heakskiitmine " juurde
Projekti nimi ja number
VP-20-0163 - Innovative policies for improving citizens’ health and wellbeing addressing indoor and outdoor lighting - ENLIGHTENme -
Lühikokkuvõte
Eeldatakse, et maailma linnaelanike osakaal suureneb 2018. aasta 55% -lt (4,2 miljardit inimest) 68%-ni 2050. aastaks. Kuigi inimeste eeldatav eluiga on viimase ajaga järjest pikenenud ja elukvaliteet tõusnud, siis vastavalt WHO andmetel põhjustavad erinevad keskkonnategurid linnades veerandi mittenakkuslikest haigustest. Linnastumise peamine, ehkki oluliselt alahinnatud kõrvalmõju on olnud inimeste kasvav kokkupuude valgustusega öisel/pimedal ajal. Tegelikult mõjutavad inimeste tervist ja heaolu lisaks avalikule välisvalgustusele ka kodused valgusallikad (valgustid, valgust kiirgavad ekraanid). Erinevad uuringud näitavad, et ebasobiv ja häiriv valgustus pimedal ajal mõjutab sügavalt inimeste ööpäevarütmi, tervist ja heaolu - mõjutades epigeneetikat ja ainevahetust, soodustades haigusi (sealhulgas vähki, neurodegeneratsiooni ja psühhiaatrilist haigestumist). Eriti mõjutatud on eelkõige eakamad (65+) inimesed, keda on peaaegu viiendik (19,7%) Euroopa Liidu kogu rahvastikust.
Ehkki avalikkuse teadlikkus valgusega seotud tervise- ja heaoluküsimustest on ajas kasvanud, keskenduvad valgustuspoliitika ja investeerimisstrateegiad endiselt peamiselt kuludele, energiatõhususele, ohutusele või linna kuvandile, arvestamata linnaelanike heaoluga.
Eesmärk ja alleesmärgid
ENLIGHTENme projekti eesmärgiks on koguda tõendeid välis- ja sisevalgustuse mõju kohta inimeste tervisele ja heaolule ning vähendada valgustuse negatiivset mõju inimeste tervisele ja heaolule Euroopa linnades. Peamise vahendina kasutatakse poliitiliste otsustuste aluseks olevate põhimõtete muutmist.
Tegevused
Projekti raames kogutakse uued ja kindlad tõendid linnavalgustuse mõju kohta inimeste tervisele ja heaolule.
Koostatakse juhendmaterjalid välisvalgustuse tervislikuks arendamiseks linnades ning erinevad metoodikad ja tööriistad, mis aitavad välisvalgustuse arendamist linnades suunata.
Kolmes pilootlinnas: (Bologna - Itaalia; Tartu - Eesti; Amsterdam - Holland) testitakse erinevaid innovatiivseid tehnilisi lahendusi ja lähenemisi (ka poliitikad).
Peamised Tartu linna tegevused:
- arengudokumentide, strateegiate ja poliitikate analüüs lähtuvalt inimeste tervishoiust ja heaolust
;
- otsustuste tugisüsteemi (DSS) loomisele kaasaaitamine;
- tervisliku välisvalgustuse parimate praktikate kogumi koostamisele kaasaaitamine;
- välisvalgustuse majanduslike mõjude analüüsi läbiviimises osalemine;
- uuenduslike valguslahenduste testimine ja nende mõju hindamine inimeste tervisele ning heaolule;
- pilootala kogukonnaga suhtlemine
;
- osalemine programmis "Healthy City Manager"
;
- kommunikatsioon.
Tulemused
Projekti raames töötatakse välja erinevaid teaduspõhiseid metoodikaid ja tööriistu valgustuse (nii välis- kui ka sisevalgustus) mõju hindamiseks inimeste heaolule ning samuti soovitused tervisliku valgustuse planeerimiseks ja kasutamiseks:
1. linnavalgustuse ja tervise platvorm. GIS-põhine mitmetasandiline platvorm valgustuse mõju kohta inimeste tervisele ja heaolule nii sise- kui ka välistingimustes. Koosneb kolmest osast:
a) ENLIGHTENme avatud atlas;
b) linnavalgustuse ja tervise kaardid;
c) mitmetasandiline 3D linnamudel;
2. uuenduslikud kliinilised meetodid/protokollid elektrivalguse mõju hindamiseks ööpäevarütmides ja inimese tervisele;
3. tõenduspõhine valgustusest sõltuv riski- ja efektimudel;
4. tundlikkuse arvestamise tööriist. Reitingud erinevate elanikkonnagruppide tundlikkuse määramiseks;
5. soovitused valgushügieeni kohta (kuidas kasutada valgust ööpäevarütmiga seotud krooniliste haiguste ennetamiseks);
6. nutikas tervisliku valgustuse süsteem, mis põhineb algoritmidel välisvalgustuse reguleerimiseks vastavalt selle mõjule tervisele ja heaolule;
7. tervisliku linnavalgustuse rajamise juhendmaterjal;
8. ENLIGHTENme otsustuste tugisüsteem (DSS) (et toetada poliitikakujundajaid prioriteetide määratlemisel ning võrrelda erinevate valgustusstsenaariumide funktsionaalseid mõjusid);
9. poliitikakokkuvõtted, mis võtavad kokku ENLIGHTENme peamised leiud erinevates valdkondades (sotsiaal-majanduslikud aspektid, majanduslik tasuvus, tervis ja heaolu, nutikad välisvalgustussüsteemid, hooajalised kellamuutused jne);
10. linna tervisekorraldaja koolitusprogramm, millega tutvustatakse riigiasutustes uuenduslikku transdistsiplinaarset rolli, et tervishoid oleks otsustajate ja peamiste sidusrühmade tegevuskavas kõrgel kohal ning samuti laiema elanikkonna teadlikkus linnatervise kohta;
11. kampaania „Linnaelu valgustamine”: teadlikkuse tõstmise kampaania, mis pakub näpunäiteid koduvalguse ümberkorraldamiseks ja soovitusi käitumise kohta tervisele ja heaolule avalduvate kahjulike mõjude vähendamiseks.
Projekti tulemusena kasvab nii otsustajate kui ka linnaelanike teadlikkus valgustuse mõjudest inimeste tervisele ning paraneb valgustuse arendamiseks tehtud otsuste kvaliteet.
Eelarve
Projekti (Tartu linna) kogumaksumus 198 155 eurot
Tartu linna kaasfinantseering 0 eurot
Toetus Tartu linnale 198 155 eurot
Sildfinantseerimise vajadus
Jah
Eelarve peamiste kululiikide lõikes
Tööjõukulu 139 124 eurot
Muud otsesed kulud 19 400 eurot
Üldkulud 39 631 eurot
Rahastaja
Euroopa Komisjon
H2020
Partnerid
Projekti juhtpartner: Bologna Ülikool (Itaalia)
Partnerid: Bologna linn (Itaalia), Azienda Unita' Sanitaria Locale (Itaalia), Tartu linn (Eesti), Tartu Ülikool (Eesti), Gemeente Amsterdam (Holland), Stichting Vu (Holland), Gate 21 (Taani), Oengineering Srl (Itaalia), London School Of Economics (Suurbritannia), Uppsala Universitet (Rootsi), Fundacion Tecnalia (Hispaania), Eurice (Saksamaa), Iclei European Secretariat Gmbh (Saksamaa), Health City Institute (Itaalia), LUCI (Prantsusmaa), Rensselaer Polytechnic Institute (Ameerika Ühendriigid), University Of Surrey (Suurbritannia), Outside In (Cambridge) Ltd (Suurbritannia), Chrono@work (Holland), Neri S.p.a. (Itaalia), Fondazione Per L'innovazione (Itaalia)
Projekti koordinaator Tartu Linnavalitsuses: Rein Haak
Projektijuht ja tema kontaktandmed: Jaanus Tamm jaanus.tamm@tartulv.ee
Projekti meeskonnaliikmed: Andrus Reinmann, Priit Pruus, Helje Jõgi
Projekti seos linna arengudokumentidega
Tartu linna arengukava
Tähtajad
Projekti esitamine 26.09.2019
Projekti elluviimine: 01.02.2021 - 31.08.2024