EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
30. detsember 2019. a. nr LV-IP-0198 |
Tartu Linnavolikogu määruse "Tartu linna jäätmekava 2020-2024" eelnõu esitamine |
Määrus kehtestatakse jäätmeseaduse § 59 lg 1 alusel.
§ 1. Tartu linna jäätmekava 2020-2024 võetakse vastu vastavalt lisale.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Tartu Linnavolikogu määruse "Tartu linna jäätmekava 2020-2024" eelnõu esitamine " juurde
Tartu linna jäätmekava koostati lähtudes jäätmeseaduse sätetest. Jäätmekava koostamisel osales konsultandina OÜ Maves.
Jäätmekava eelnõu oli avalikul väljapanekul ajavahemikul 25. november - 15. detsember 2019. a.
Kava avalik arutelu toimus 16. detsembril 2019. a kl 17 linnamajanduse osakonnas.protokoll.pdf
Jäätmekava eelnõu avaliku väljapaneku kestel esitasid arvamusi ja ettepanekuid 5 eraisikut ja üks ettevõtja. Tartu Linnavalitsus tutvus esitatud seisukohtade ja ettepanekutega ning kujundas seisukohad 30. detsembri istungil.
Tartu jäätmekava LV seisukohad.pdf
Jäätmekavas käsitleti jäätmetekke vältimise ja vähendamisega seotud tegevusi ning jäätmete liigiti kogumise, ringlussevõtu ja taaskasutamisega seotud tegevusi. Eraldi peatükkides käsitleti teadlikkuse edendamise ja järelevalvega seotud tegevusi.
Jäätmetekke vältimise ja vähendamise osas tuuakse kavas põhiliste meetmetena teadlikkuse edendamise ning jäätmeteket vältivate initsiatiivide, nt korduskasutuskeskuste, ringmajanduse kontseptsiooni järgivate algatuste ning taaskasutuse ja asjade hoolduse, remondi ja jäätmetekke vältimise propageerimist. Samuti on üheks jäätmetekke vähendamise võimaluseks ja korduskasutuse suurendamiseks taaskasutuse edendamine jäätmejaamades.
Jäätmete liigiti kogumise, ringlussevõtu ja taaskasutamise edendamisel on kavas välja toodud ringlussevõtu ja taaskasutamise sihtarvud (lähtudes jäätmeseadusest ja direktiividest 2018/852 ja 2018/851) ning pakutud välja võimalikud tegevused sihtarvude saavutamiseks.
Aastaks 2025 tuleb Eestis saavutada olukord, kus 55% olmejäätmetest võetakse ringlusesse (aastaks 2020 oli eesmärk 50%).
Sihtarvude saavutamise aluseks Tartus on:
a) jäätmekava aktiivne täitmine;
b) elanike ja ettevõtete (kuna viimastelt tuleb oluline osa jäätmetest) teadlikkuse tõstmine;
c) jäätmekäitluse alase järelevalve suurendamine;
d) jäätmete tekkekohas kogumise edendamine, kogumisvõrgustiku arendamine;
d) rohelised riigihanked (Tartu linn peab oma hankeid läbi viima selliselt, et oleks tagatud jäätmehierarhia rakendamine).