EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
07. jaanuar 2019. a. nr LV-IP-0002 |
Tartu Linnavolikogule otsuse "Osalemise lõpetamine ASis Emajõe Veevärk" eelnõu esitamine |
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 24 ja 35 lg 4, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Lõpetada osalemine ASis Emajõe Veevärk.
2. Linnavalitsusel esitada ASile Emajõe Veevärk aktsionäride lepingu kohane tagasiomandamisavaldus ning teha muud otsused ja toimingud, mis on vajalikud Tartu linna osalemise lõpetamiseks ASis Emajõe Veevärk.
3. Otsus jõustub vastuvõtmisele järgneval päeval.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Tartu Linnavolikogule otsuse "Osalemise lõpetamine ASis Emajõe Veevärk" eelnõu esitamine " juurde
Pärast Tähtvere valla liitumist Tartu linnaga on Tartu linnas kaks vee-ettevõtjat: AS Emajõe Veevärk endise Tähtvere valla territooriumi osal ja aktsiaselts Tartu Veevärk endise Tartu linna territooriumi osal.
Kahe vee-ettevõtjaga jätkamine ei ole mõistlik ja vajalik, kuivõrd Tartu Veevärk suudaks probleemideta üle võtta ka endise Tähtvere valla territooriumi teenindamise. Tartu Veevärk suudab teenust pakkuda tarbijatele soodsamatel tingimustel, kui Emajõe Veevärk, samuti on Tartu Veevärgil paremad võimalused investeeringute tegemiseks.
Tartu linn on Tähtvere valla liitumise järgselt ASi Emajõe Veevärk aktsionär. Vastavalt ASi Emajõe Veevärk aktsionäride lepingule on igal aktsionärist kohaliku omavalitsuse üksusel, kes on võõrandanud aktsiaseltsile oma infrastruktuuri, täitnud oma kaasrahastamiskohustuse ning muude aktsionäride lepingust tulenevad kohustused, õigus infrastruktuuri tagasiomandamisõigusele ning sellega ASist Emajõe Veevärk väljumisele. Tartu linnal on vastavad kohustused täidetud ning seega eeldus tagasiomandamisõiguse teostamiseks olemas.
Linnavalitsus on teinud eeltööd tagasiomandamisõiguse avalduse esitamiseks, välja on selgitatud Tähtvere valla territooriumil asuvad infrastruktuuri osad (st aktsiaseltsile võõrandatud ja hiljem rajatud infrastruktuur), samuti on peetud läbirääkimisi aktsiaseltsiga Tartu Veevärk teenuse osutamise jätkamiseks kogu Tartu linna haldusterritooriumil.
Tagasiomandamise avalduse esitamise järgselt kutsutakse ühe kuu jooksul kokku aktsiaseltsi nõukogu koosolek, millel nõukogu hindab tagasiomandamise tingimuste täidetust. Aktsiaseltsil on kohustus tagasiomandamisavalduses märgitud infrastruktuur tasuta üle anda juhul, kui
- kohaliku omavalitsuse üksusel ei ole aktsionäride lepingust või selle rikkumisest tulenevaid täitmata kohustusi aktsiaseltsi ees või kui need on hiljemalt infrastruktuuri üleandmise hetkeks täidetud;
- kohaliku omavalitsuse üksus võtab üle kõik õigused ja kohustused, mis on aktsiaseltsil riigi või muu isiku ees seoses tagasi omandatava infrastruktuuriga;
- kohaliku omavalitsuse üksus on kandnud tagasiomandamisõiguse teostamisest tulenevad tehingukulud või garanteerib aktsiaseltsile nende kandmise.
Pärast infrastruktuuri omandamist peab Tartu linn otsustama, mil moel jätkatakse ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniteenuse osutamist. Infrastruktuur tuleb kas võõrandada või anda muul viisil aktsiaseltsile Tartu Veevärk ning määrata aktsiaselts Tartu Veevärk vee-ettevõtjaks ka senisel Tähtvere valla territooriumil.
Lisaks vajavad uuendamist ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava ning ühisveevärgi ja - kanalisatsiooni kasutamise ja nendega liitumise eeskiri.