EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
ISTUNGI PROTOKOLLI KANTAV OTSUS |
|
Tartu
|
01. oktoober 2018. a. nr LV-IP-0212 |
Tartu Linnavolikogu otsuse "Tartu linna energia- ja kliimakava "Tartu energia 2030" koostamise algatamine" eelnõu esitamine |
Võttes arvesse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 37 lg 3 p 2 ning arvestades Tartu Linnavolikogu 19. aprilli 2012. a määruse nr 65 "Tartu linna arengudokumentide koostamise kord" § 14 lg 2, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Algatada Tartu linna energia- ja kliimakava "Tartu energia 2030" koostamine.
2. Otsus jõustub vastuvõtmisele järgneval päeval.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse istungi protokolli kantava otsuse eelnõu "Tartu Linnavolikogu otsuse "Tartu linna energia- ja kliimakava "Tartu energia 2030" koostamise algatamine" eelnõu esitamine " juurde
Tartu Linnavolikogu 20.02.2014 otsusega nr 54 "Tartu linna liitumine CO2 heitkoguste vähendamist taotleva Euroopa Komisjoni algatusega “Linnapeade pakt”" otsustati liituda Euroopa Komisjoni poolt Euroopa linnadele suunatud ja Euroopa Liidu poolt 9. märtsil 2007 vastu võetud paketti “Energia muutuvas maailmas” toetava strateegilise dokumendiga “Linnapeade pakt”, milles kutsutakse üles vähendama CO2 heitkoguseid 2020. aastaks 20% ulatuses (energiatõhususe ning taastuvate energiaallikate osakaalu suurendamise teel).
Tartu Linnavolikogu 16.04.2015 määrusega nr 63 võeti vastu Tartu linna säästva energiamajanduse tegevuskava (SEAP - Sustainable Energy Action Plan) aastateks 2015-2020.
Vastavalt pakti reeglitele tuleb liikmetel iga kahe aasta järel teostada CO2 heitkoguste inventuur ja uuendada säästva energiamajanduse tegevuskava. Tartu linn on küsinud inventuuri tegemiseks lisaaega ja soovib Euroopa Komisjoni soovitusel uuendada säästva energiamajanduse tegevuskava energia- ja kliimakavaks.
Kavandatava valdkondliku arengukava nimi on "Tartu linna energia- ja kliimakava "Tartu energia 2030"".
Arengukava eesmärk on hinnata uute energia-, transpordi- ja infotehnoloogiate võimalikku mõju Tartu linna arengule aastani 2030. Arengukava koostamine toimub kolme erineva algatuse raames: 1) Tartu linna säästva energiamajanduse tegevuskava vahearuande koostamine (Tartu linna kohustus "Linnapeade pakti" liikmena); 2) tegevuskava uuendamine Tartu linna energia- ja kliimakavaks (SECAP - Sustainable Energy and Climate Action Plan); 3) integreeritud energiakava koostamine (Tartu linna kohustus SmartEnCity projekti raames).
Arengukava koostamisel kasutatakse Euroopa Liidu poolt toetatud SECAP metoodikat, kohandades seda Eesti ja Tartu oludele. Ühtset metoodikat kasutades tagatakse tulemuste võrreldavus teiste SECAPi koostanud linnadega. Energia- ja kliimakava on säästva energiamajanduse tegevuskava edasiarendus vaadates kaugemale tulevikku ja seades kõrgemad säästmise ning emissiooni vähendamise eesmärgid. Kavas käsitletakse erinevalt säästva energiamajanduse tegevuskavast ka kliimamuutuste mõjusid.
Miks seda tehakse?
Energiatarbimise regulatsioonid, seonduvad standardid ning uued energia- ja transporditehnoloogiad koosmõjus infotehnoloogiatega avaldavad kasvavat mõju Tartu linna arengule. Linnas on algatatud mitmeid tegevusi, mis aitavad muuta energiatarbimist efektiivsemaks ja säästvamaks. Koostatav arengukava aitab senised algatused siduda ühtse strateegia osaks ning pakub välja tegevused valitud suunas jätkamiseks. Arengukavas taotletakse kliimamuutuse kahjulike mõjude ennetamist ning asjakohaste meetmete rakendamist, et hoida ära või minimeerida nende tekitatud kahju või kasutada ära neist tulenevaid võimalusi.
Arengukava eesmärgiks on hinnata energia tarbimist ja selle mõju keskkonnale (s.h kliimale). Arengukava raames nähakse ette tegevuskava koostamist, et vähendada CO2 emissioone linnas aastaks 2030 vähemalt 40% võrra .
Arengukavas analüüsitakse järgnevaid valdkondi:
- andmehaldus - energiatarbimise monitoorimine, andmete kogumine ja kaughaldus;
- energiatootmine - kohalike energiaallikate kasutamine ja selle mõju;
- hooned ja elamud - hoonete energiatarve, ehituskvaliteet ja sisekliima tagamine;
- munitsipaalhooned ja tänavavalgustus - Tartu linna omandis olevate energiatarbijate tõhusus ja tarbimise mõju;
- ühistransport, teenindav transport, erasõidukid - energiakasutus transpordis ja selle mõju;
- energiateenused - kaugkütte- ja kaugjahutusvõrk ning selle mõju; elektrivõrk ja selle mõju;
jäätmekäitlus - jäätmete vältimine ja vähendamine ning selle mõju;
- rohelised hanked - kõrgendatud efektiivsus- ja keskkonnanõuetega hangete läbiviimine;
- avatud valitsemine - kodanike ja erinevate huvigruppide jätkuv kaasamine otsustusprotsessidesse.
Arengukava annab ülevaate energiakandjate tootmisest ja tarbimisest linna territooriumil ning nende mõjust keskkonnale ja kliimale. Seonduva tegevuskava eesmärgiks on muuta energiakasutust linnas efektiivsemaks ja säästvamaks.
Tartu energia- ja kliimakava koostamiseks on planeeritud üks aasta alates selle koostamise algatamisest. Kava koostab MTÜ Tartu Regiooni Energiaagentuur, kes kaasab töösse erinevaid seonduvaid osapooli.