EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
28. mai 2018. a. nr LV-K-0626 |
Tartu Linnavalitsuse 23. jaanuari 2018. a korralduse nr 59 "Osalemine projektis "Tartu rattaringlus"" muutmine |
Võttes aluseks Tartu linnavara eeskirja § 9 lõiked 1 ja 3 ning arvestades siseministri 3. märtsi 2015. a määruse nr 9 "Toetuse andmise tingimused meetmes "Linnapiirkondade jätkusuutlik areng"" § 16 lõike 3 punkti 11 ja Tartu Linnavolikogu 18. veebruari 2016. a otsuse nr 311 "Loa andmine projektides osalemiseks ja riigihangete korraldamiseks ning Tartu linnapiirkonna jätkusuutliku arengu tegevuskava heakskiitmise delegeerimine" punkte 11 ja 12, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Muuta Tartu Linnavalitsuse 23. jaanuari 2018. a korraldust nr 59 "Osalemine projektis "Tartu rattaringlus"" punkti 2 ja sõnastada see järgmiselt:
"2. Projekti heakskiitmisel finantseerida projekti tegevusi summas 258 210 eurot."
2. Korraldus jõustub ...
Õiend
Tartu Linnavalitsuse korralduse eelnõu "Tartu Linnavalitsuse 23. jaanuari 2018. a korralduse nr 59 "Osalemine projektis "Tartu rattaringlus"" muutmine " juurde
Tartu rattaringluse projekti raames paigaldatakse linna 750 rendijalgratast 64 rattaparklasse.
Käesoleva projekti eelarve on pisut täpsustunud seoses hanke läbiviimisega, täpse rataste, parklate ja infotulpade arvu kokkusaamisega ning seetõttu on vajalik jaanuaris 2018 vastu võetud korralduse omaosalust suurendada 29 475 euro võrra.
Linnamajanduse osakonna eelarves on omaosaluse katteks vajalikud vahendid olemas. Korralduse muutmise vajadus on tingitud sellest, et rahastaja (EAS) nõuab taotluse juurde kogu omaosaluse ulatuses kinnituskirja.
Projekti nimi ja number
VP-17-0101 - Tartu rattaringlus -
Lühikokkuvõte
Jalgrattaliikluse arendamine on Tartu linna transpordipoliitika üks prioriteetidest. Eesmärgiks on jalgrattaliikluse osakaalu suurendamine. Sel otstarbel rajatakse täiendavaid jalgrattateid ning jalgrataste hoiukohti ja parklaid. Lisaks teede võrgustiku täiendamisele aitab jalgrattaliikluse osakaalu suurendada ka täiendavate võimaluste loomine nende inimeste jaoks, kellel puudub isiklik ratas või mugav rattahoiuvõimalus, kuid kes oleksid meeleldi valmis lühemaid vahemaid läbima jalgrattal.
Teiste riikide kogemusele tuginedes võib öelda, et jalgrattaliiklus on kaalukaks alternatiiviks isikliku sõiduauto kasutamisele või ühistranspordile eriti lühemate (1-6 km) vahemaade läbimisel. Jalgrattal liigeldes jõuab sihtkohta tihtipeale kiiremini kui ühistransporti või isiklikku sõiduautot kasutades.
Käesoleva projekti raames on kavas teostada investeeringud, mis on vajalikud rattaringluse teenuse väljaarendamiseks Tartu linnas, et seeläbi suurendada jalgrattatranspordi osakaalu linnas.
Eesmärk ja alleesmärgid
Projekti eesmärgiks on jalgrattaliikluse arendamine Tartu linnas. Rendijalgrataste süsteem saab olema osaks Tartu linna ühistranspordist, mis võimaldab kasutajatel lühemad vahemaad läbida isikliku sõiduauto või traditsioonilise ühistranspordi asemel jalgrattaga.
Tegevused
Projekti kulud koosnevad kolmes põhikomponendist:
1) ringlusesse minevad jalgrattad
(180 el ratast + 240 tavalist jalgratast)
2) nutikad jalgrattaparklad koos infotulpadega (
64 tk)
3) tarkvara (kasutaja tuvastamine, tasu kogumise süsteem)
Lisaks soetatakse 300 elektriratast, mida finantseeritakse Horisont2020 programmist projekti SmartEnCity raames.
Tulemused
Projekti tulemusena on Tartu linnas välja arendatud rattaringluse võrgustik, mis katab kogu linna.
Tegemist saab olema Tartu linna ühistranspordi ühe osaga, mis pakub võimaluse lühemate vahemaade korral valida liikumisviisiks jalgratas isikliku sõiduauto, jalgsi liikumise või tänase ühistranspordi asemel.
Pikemas plaanis aitab projekt kaasa linna elukeskkonna paranemisele - väheneb parkimisprobleem, müra- ja heitgaaside tase linnas ning paranevad võimalused tervislikumate liikumisharjumuste tekkimiseks.
Eelarve
Projekti kogumaksumus: 2 822 668 eurot
Käesolevas projektis abikõlblik:
Projekti maksumus: 1 721 378 eurot
Toetus Tartu linnale 1 463 168 eurot
Tartu linna omaosalus: 258 210 eurot
Lisaks
Toetus Tartu linnale Horisont 2020 projektist "SmartEnCity" 659 500 eurot
Tartu linna omaosalus: 441 790 eurot
Kokku Tartu linna omaosalus (sh mitteabikõlblik omaosalus) rattaringluse arendamisse on 700 000 eurot, mis on linnamajanduse osakonna eelarves olemas.
Sildfinantseerimise vajadus
Jah
Rahastaja
EAS
Linnapiirkondade jätkusuutlik areng
Meeskond
Projekti koordinaator: Rein Haak
Projektijuht ja tema kontaktandmed: Liisi Park
Projekti meeskonnaliikmed: Jaanus Tamm, Marika Post
Tähtajad
Projekti esitamine: 25.05.2018
Projekti elluviimine: 25.05.2018 - 31.12.2019