EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
10. jaanuar 2018. a. nr LV-K-0034 |
Osalemine projektis "Tartu rattaringlus" |
Võttes aluseks Tartu linnavara eeskirja § 9 lg 1 ja lg 3 ning Tartu Linnavolikogu 18. veebruari 2016. a otsuse nr 311 "Loa andmine projektides osalemiseks ja riigihangete korraldamiseks ning Tartu linnapiirkonna jätkusuutliku arengu tegevuskava heakskiitmise delegeerimine" punkti 12, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Osaleda projektis "Tartu rattaringlus", mis esitatakse rahastamiseks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele meetme "Linnapiirkondade jätkusuutlik areng" raames.
2. Projekti heakskiitmisel, finantseerida projekti tegevusi summas 228 735 eurot.
3. Määrata projekti koordinaatoriks Tartu Linnavalitsuse linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak, kes omab punktis 1 nimetatud projekti raames allkirjaõigust.
4. Korraldus jõustub ...
Meede "Linnapiirkondade jätkusuutlik areng" on üles ehitatud investeeringute kavale, mis on Tartu Linnavolikogu poolt heaks kiidetud. Investeeringute kava kinnitamisel kinnitati lisaks põhinimekirja projektidele ka reservnimekirja projektid, mida hakatakse realiseerima juhul, kui põhinimekirja projektide elluviimise järel tekib vabasid vahendeid.
Tartu Linnavolikogu 18. veebruari 2016. a otsuse nr 311 "Loa andmine projektides osalemiseks ja riigihangete korraldamiseks ning Tartu linnapiirkonna jätkusuutliku arengu tegevuskava heakskiitmise delegeerimine" punktis 12 on delegeeritud võimalike muudatuste üle otsustamine linnavalitsuse pädevusse.
Projekti "Tartu rattaringlus" realiseerimine sai võimalikuks kuna mitme kergliiklustee rajamise projektide ehitushanked osutusid soodsamaks võrreldes esialgu planeerituga (Raudtee tn kergliiklustee ja Ülenurme tn kergliiklustee) ning otsusest mitte rajada Tartu Lasteaed Ploomikese juurde lisarühmasid.
Projekti nimi ja number
VP-17-0101 - Tartu rattaringlus -
Lühikokkuvõte
Jalgrattaliikluse arendamine on Tartu linna transpordipoliitika üks prioriteetidest. Eesmärgiks on jalgrattaliikluse osakaalu suurendamine. Sel otstarbel rajatakse täiendavaid jalgrattateid ning jalgrataste hoiukohti ja parklaid. Lisaks teede võrgustiku täiendamisele aitab jalgrattaliikluse osakaalu suurendada ka täiendavate võimaluste loomine nende inimeste jaoks, kellel puudub isiklik ratas või mugav rattahoiuvõimalus kuid kes oleksid meeleldi valmis lühemaid vahemaid läbima jalgrattal.
Teiste riikide kogemusele tuginedes võib öelda, et jalgrattaliiklus on kaalukaks alternatiiviks isikliku sõiduauto kasutamisele või ühistranspordile eriti lühemate (1-6 km) vahemaade läbimisel. Jalgrattal liigeldes jõuab sihtkohta tihtipeale kiiremini kui ühistransporti või isiklikku sõiduautot kasutades.
Käesoleva projekti raames on kavas teostada investeeringud, mis on vajalikud rattaringluse teenuse väljaarendamiseks Tartu linnas, et seeläbi suurendada jalgrattatranspordi osakaalu linnas.
Esimeses etapis on kavas soetada 600 jalgratast (neist 400 elektriratast ja 200 tavalist jalgratast) ning seadmed 60 jalgrataste laenutuspunkti tarbeks. Perspektiivis võiks hinnanguliselt olla Tartu rattaringluses kuni 800 jalgratast ja 80 jalgrataste laenutuspunkti. Rattaringlus on plaanis hoida avatuna aastaringselt (talvisel perioodil vähendatud mahus ja kasutatakse ainult tavalisi jalgrattaid).
Eesmärk ja alleesmärgid
Projekti eesmärgiks on jalgrattaliikluse arendamine Tartu linnas. Rendijalgrataste süsteem saab olema osaks Tartu linna ühistranspordist, mis võimaldab kasutajatel lühemad vahemaad läbida isikliku sõiduauto või traditsioonilise ühistranspordi asemel jalgrattaga.
Tegevused
Projekti kulud koosnevad kolmes põhikomponendist:
1) ringlusesse minevad jalgrattad
2) nutikad jalgrattaparklad
3) tarkvara (kasutaja tuvastamine, tasu kogumise süsteem)
Vastavalt sellele on vajalikud tegevused:
· Rattaparklate projekteerimine (sh elektriühendused)
· Rattaparklate ehitamine ja seadmete paigaldamine
· Laenutuseks vajalike tarkvara arendamine
· Rataste soetamine
Tulemused
Projekti tulemusena on Tartu linnas välja arendatud rattaringluse võrgustik, mis katab kogu linna. Tegemist saab olema Tartu linna ühistranspordi ühe osaga, mis pakub võimaluse lühemate vahemaade korral valida liikumisviisiks jalgratas isikliku sõiduauto, jalgsi liikumise või tänase ühistranspordi asemel.
Pikemas plaanis aitab projekt kaasa linna elukeskkonna paranemisele - väheneb parkimisprobleem, müra- ja heitgaaside tase linnas ning paranevad võimalused tervislikumate liikumisharjumuste tekkimiseks.
Eelarve
Projekti kogumaksumus 1 753 632 eurot
Tartu linna omaosalus 228 735 eurot
Toetus Tartu linnale 1 524 897 eurot
Sildfinantseerimise vajadus
Jah
Eelarve peamiste kululiikide lõikes
- jalgrattad 1 000 000 eurot
- jalgrattaparklad 600 000 eurot
- muud kulud (sh. tarkvara arendus) 153 632 eurot.
Rahastaja
EAS
Linnapiirkondade jätkusuutlik areng
Meeskond
Projekti koordinaator: Rein Haak
Projektijuht ja tema kontaktandmed: Liisi Park (Liisi.Park@raad.tartu.ee, 7 361 331)
Seos arengudokumentidega
Tartu linnapiirkonna jätkusuutliku arengu strateegia 2014-2020
4. Tartu linnapiirkonna visioon, eesmärgid ja tegevussuunad
4.2 Eesmärgid
4.2.3 Sotsiaalne turvalisus
Soovitud seisund: /.../ Tervislikku eluviisi viljelevate elanike arv on kasvanud.
Tegevussuunad;
· Rahvatervise kandepinna laiendamine ja tervist väärtustava käitumise propageerimine.
4.2.4. Ühistransport ja integreeritud liikumiskeskkond
Eesmärk: /.../ keskkonnasõbralike liikumisviiside laialdane kasutamine ning vähenenud autokasutus.
Soovitud seisund: /.../ Kasvanud on keskkonda säästva liikumisviisi osatähtsus ja vähenenud autokasutus. Kergliiklusteed moodustavad loogilise terviku ja ühendavad erinevad linnapiirkonnad ning on osa Tartu linnapiirkondade liikumiskeskkonnast.
Tegevussuunad:
· Keskkonda säästva tervikliku turvalise liikumiskeskkonna kujundamine, /.../
· Liiklusvahendite poolt põhjustatud õhuheitmete koguste vähendamine./.../
· Keskkonnasõbralike liikumisviiside propageerimine ja välitingimustes laialdast liikumisharrastust soosiva taristu ehitamine, sh rattaringlussüsteemi kasutuselevõtmine
Tähtajad
Projekti esitamine: 30.05.2018
Projekti elluviimine: 30.05.2018 - 31.12.2019