EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
OTSUS |
|
Tartu
|
06. juuni 2017. a. nr LVK-O-0503 |
Loa andmine isikliku abistaja teenuse riigihanke korraldamiseks |
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 8, kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse § 28 lg 3 ja Tartu linnavara eeskirja § 3 lg 1, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Lubada linnavalitsusel korraldada riigihange isikliku abistaja teenuse osutaja leidmiseks perioodil 01.11.2017-31.12.2018.
2. Otsus jõustub viiendal päeval pärast vastuvõtmist.
Õiend
Tartu Linnavolikogu otsuse eelnõu "Loa andmine isikliku abistaja teenuse riigihanke korraldamiseks " juurde
Isikliku abistaja teenust osutatakse sügava liikumispuudega ja sügava nägemispuudega isikutele. Teenuse osutamise eesmärk on suurendada füüsilist kõrvalabi vajavate isikute osalemist erinevates eluvaldkondades, toetada nende sotsiaalsust ja sõltumatust, sealhulgas tööturul osalemist ning vähendada pereliikmete ja lähedaste hoolduskoormust.
Isiklik abistaja aitab puudega inimest liikumisel, söömisel, riietumisel, suhtlemisel, hügieeniprotseduuride sooritamisel, kirjutamisel, lugemisel ja igapäevastel majapidamistoimingutel. Tema tööülesannete hulka ei kuulu tegevused, mis ei ole seotud füüsilise abistamisega. Isiklik abistaja lähtub oma töös iga teenuse saaja erivajadustest ja tööjuhistest. Teenuse saaja peab oskama selgelt ja arusaadavalt oma vajadustest lähtuvalt isiklikku abistajat juhendada ja koordineerida tema tööd.
Hankeperioodil 2015-2017 osutab isikliku abistaja teenust MTÜ Händikäpp. Hankelepingu maht on 142 120 eurot aastas, kogu lepinguperioodil kokku 426 360 eurot. Teenustunni eest tasub Tartu linn 3,74 eurot (97% teenustunni maksumusest) ja inimese omaosalus on 0,12 eurot (3% teenustunni maksumusest).
Hankelepingu alusel oli plaanis osutada teenust kokku 38 000 tundi aastas 38 kliendile. Teenustundide arv kasvas hankeperioodil seoses klientide ühiskondlikes tegevustes osalemise kasvu, tööturu aktiivsusmeetmete rakendumise ja klientide arvu tõusuga. Käesoleval hetkel saab teenust 45 klienti.
Seoses eelpool nimetatud asjaoludega jäi isikliku abistaja teenuse 2015-2017 hanke prognoositud teenustundide maht tegelikule vajadusele alla. Sotsiaalhoolekandeseaduse § 27 kohaselt on isikliku abistaja teenus kohaliku omavalitsuse üksuse korraldatav sotsiaalteenus, mille KOV peab kõigile vajajatele tagama.
Teenuse osutamise hankeperioodiks on planeeritud perioodil 01.11.2017-31.12.2018 kuni 55 isikule aastas, mille sisse on arvestatud klientide arvu kasv (Tartu linna elanike seas teenuse kasutajate arvu kasv ja kahe linnaga liituva omavalitsuse teenuse kasutajate arv).
Hanke teenustundide mahuks on planeeritud 79 480 tundi hankeperioodil. Teenustunni hind osutub senisest kõrgemaks seoses tööjõukulude kasvu ja raskustega leida isiklikke abistajaid. Planeeritav rahaline maht hankeperioodil on 395 000 eurot koos käibemaksuga. Eelmisele hankele ei lisandunud käibemaksu. Käibemaks lisandub käesolevale hankele seoses käibemaksuseaduse muudatusega, mille § 16 järgi isikliku abistaja teenus ei kuulu käibemaksust vabastatavate sotsiaalteenuste loetellu.
Lühem isikliku abistaja teenuse hankeperiood ehk 14 kuud tuleneb raskustest prognoosida teenuse tegelikke vajajaid kahe omavalitsuse võimalikul liitumisel Tartu linnaga. Lisaks on sotsiaalministeeriumil plaanis teha käibemaksuseaduse muudatuse ettepanek ja vabastada isikliku abistaja teenus käibemaksuga maksustamisest.