EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
OTSUS |
|
Tartu
|
02. mai 2013. a. nr LVK-O-0513 |
Tartu linna üldplaneeringu teemaplaneeringu "Tartu linna ülikoolide, rakenduskõrgkoolide ja TÜ Kliinikumi ruumiline areng" kehtestamine |
Tartu linna üldplaneeringu teemaplaneering "Tartu linna ülikoolide, rakenduskõrgkoolide ja TÜ Kliinikumi ruumiline areng" algatati linnavolikogu 14.10.2010 otsusega nr 122. Teemaplaneeringu eesmärk on Tartu kui ülikoolilinna ruumiliste arengusuundade täpsustamine lähtuvalt kõrgharidusasutuste ruumilistest vajadustest ja võimalustest, kõrgkoolide ja Sihtasutuse Tartu Ülikooli Kliinikum ruumilise arengu selgitamine ning parem sidumine linna arenguga. Planeeringu koostajad on Tartu linn ja Pille Metspalu.
Teemaplaneeringuga on täpsustatud kõrgharidusasutustele kuuluvate maa-alade juhtotstarbed vastavalt järgmisele põhiliigitusele ─ maa-alade jagunemine õppe- ja teadushooneteks, haldus- ja õppehooneteks, ülikooli juures asuvateks tervishoiuasutusteks, ühiselamuteks ja muudeks ülikoolidele ning rakenduskõrgkoolidele tugiteenust osutavateks hooneteks. Ühtlasi on planeeringuga selgitatud välja kõrgkoolidele mittevajalikud hooned ja krundid ning täpsustatud nende juhtotstarve.
Planeeritava maa-ala kohta on koostatud muinsuskaitse eritingimused, et analüüsida Tartu vanalinna muinsuskaitse alal toimuvate muudatuste mõju. Hinnatud on teemaplaneeringuga määratud maa-alade juhtotstarvete funktsioonide sobivust mälestistele ning muudele muinsuskaitsealale jäävatele hoonetele. Vajadusel on antud piirangud, mis tagaksid, et võimalikud maa-alal läbiviidud muudatused ei mõjutaks mälestisi, Tartu vanalinna muinsuskaitseala vaadeldavust ning kultuuriväärtuslike hoonete säilimist. Loetletud on Tartu kõrgkoolidele ja Sihtasutusele Tartu Ülikooli Kliinikum kuuluvad ehitismälestised ning hooned, mis paiknevad Tartu vanalinna muinsuskaitsealal või selle kaitsetsoonis.
Tartu Linnavolikogu 14.02.2013 otsusega nr 446 võeti detailplaneering vastu ja suunati avalikule väljapanekule. Avalik väljapanek toimus 05.03─05.04.2013. Avaliku väljapaneku ajal laekusid 05.04.13 planeeringulahenduse kohta Tartu Liiklejate Koja (edaspidi TLK) ettepanekud ja vastuväited, mille sisuks oli teemaplaneeringu täiendamise vajadus kergliiklusühenduste analüüsiga, kus oleks välja uuritud ülikooli tudengite ja töötajate jaoks optimaalsed kergliikluslahendused Tartu linna ulatuses. Analüüs peaks osutama parimad võimalikud kergliiklusliinid vähemalt Tartu Ülikooli kesklinna kampuste sees ja vahel ning ülikoolide ühiselamute ja kampuste vahel.
Kergliiklusühendusi on planeerimise käigus analüüsitud: seletuskirja punktis 6.1 "Kergliiklus" on nimetatud kergliikluskoridorid, mille väljaarendamine on oluline kõrgharidusasutuste vaatenurgast, üldised tingimused kõrgharidusasutuste jalgsi ja jalgrattaga juurdepääsetavuse parandamiseks, mida edasisel planeerimisel- projekteerimisel jälgida, ning ka jalgrataste parkimise parandamiseks mõeldud meetmed. Kergliikluse pealiinide paigutamist kvartalisisestele koridoridele on kaalutud uurimustöö Tartu linna jalgrattaliikluse arenguskeem (2006) ja Tartu Linnavolikogu 10. mai 2001. a otsusega nr 347 kehtestatud Tartu linna üldplaneeringu teemaplaneeringu "Tartu linna jalgrattateede arenguskeem" raames, mis töötati välja kaasamisprotsessi näol ja kus analüüsist ei tulenenud kvartalisiseste koridoride kavandamise vajadust. Oluliste kergliiklusmarsruutide väljaarendamise põhimõttelised tingimused on Tartu linna jalgrattaliikluse arenguskeemis (2006).
19.04.13 toimus TLK ja linnavalitsuse esindajate vahel koosolek. Koosoleku järgselt võttis TLK oma 25.04.2013 kirjaga vastuväited tagasi järgmistel tingimustel:
1. Ptk 6.1 "Kergliiklus" täiendatakse järgnevalt: Koostada eelprojekt, mis vastab Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi rahastamistingimustele ning sisaldab teostatavus- ja tasuvusanalüüsi ja asukohavalikute analüüsi kergliiklejatele raudtee ületamiseks Näituse ja Riia tänavate vahelisel alal. Projektis käsitleda lisaks ka Riia tänava raudteeviadukti kergliiklusala laiendamist ning raudtee ületusvariante Vanemuise - Lembitu, Tiigi - Tasuja, Tervishoiu ja Näituse tänavate osas. Asukohavalikute tutvustamiseks korraldatakse avalik arutelu.
2. Linnavalitsus taotleb esimesel võimalusel teostatavus- ja tasuvusanalüüsi finantseerimiseks vastavad vahendid linna eelarvest (2013/14).
3. Linnavalitsus rekonstrueerib esimeses järjekorras Vaksali-Riia tn ristmiku eesmärgiga muuta see kergliiklejale turvaliselt ja mugavalt ületatavaks. Linnavalitsus taotleb vastavad vahendid 2014. aasta eelarvest.
4. Täpsustatakse planeeringus antud jalgratta parkimiskohtade miinimummäärad vastavalt "Tartu linna parkimisnormatiivide määramine" (IB Stratum 2008) ja vajadusel ajakohastatakse need vastavalt väljatöötamisel olevale standardile.
Linn toetab esitatud ettepanekuid ning planeeringulahendust on korrigeeritud vastavalt TLK eelnimetatud kirjale. Seega ei ole üles jäänud planeeringuvaidlust ning planeering on võimalik kehtestada.
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1, § 22 lg 1 p 31, planeerimisseaduse § 24 lg 3, Tartu linna ehitusmääruse § 19 lg 1 ning arvestades Tartu Linnavolikogu 6. oktoobri 2005. a määrusega nr 125 kehtestatud Tartu linna üldplaneeringut, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Kehtestada Tartu linna üldplaneeringu teemaplaneeringu "Tartu linna ülikoolide, rakenduskõrgkoolide ja TÜ Kliinikumi ruumiline areng" vastavalt lisale.
2. Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal korraldada planeeringu kehtestamise teate ilmumine ajalehes Postimees ja Tartu linna koduleheküljel ühe kuu jooksul planeeringu kehtestamise päevast arvates.
3. Otsus jõustub viiendal päeval pärast vastuvõtmist.
4. Käesoleva otsuse vaidlustamiseks on igal isikul õigus ühe kuu jooksul, arvates päevast, millal isik sai teada või pidi teada saama planeeringu kehtestamisest, pöörduda Tartu Halduskohtusse, kui ta leiab, et see otsus on vastuolus seaduse või muu õigusaktiga või selle otsusega on rikutud tema õigusi või piiratud tema vabadusi.
Õiend
Tartu Linnavolikogu otsuse eelnõu "Tartu linna üldplaneeringu teemaplaneeringu "Tartu linna ülikoolide, rakenduskõrgkoolide ja TÜ Kliinikumi ruumiline areng" kehtestamine " juurde
Tartu linna üldplaneeringu teemaplaneering on koostatud ja seda on menetletud vastavalt planeerimisseaduse nõuetele. Planeering on kontrollitud linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnas, see on nõuetekohaselt vormistatud ja kooskõlastatud.
Teemaplaneeringuga on määratud kõrgharidusasutustele kuuluvate maa-alade juhtotstarbed vastavalt järgmisele liigitusele ─ maa-alade jagunemine õppe- ja teadushooneteks, haldus- ja õppehooneteks, ülikooli juures asuvateks tervishoiuasutusteks, ühiselamuteks ja muudeks ülikoolidele ning rakenduskõrgkoolidele tugiteenust osutavateks hooneteks. Ühtlasi on planeeringuga selgitatud välja kõrgkoolidele mittevajalikud hooned ja krundid ning täpsustatud nende juhtotstarve. Planeering vastab lähteseisukohtadega määratud ülesannetele. Planeeringuga liigitada säilitatavad ja ehitatavad hooned, täpsustatud on ülikoolide poolt võimalikud võõrandatavad krundid ja hooned ning neist linnale seadusega ette nähtud ülesannete täitmiseks sobiv hoone, analüüsitud on ülikoolide, rakenduskõrgkoolide ja ülikooliga seotud haigla poolt genereeritava liikluse mahtu, hoonetevahelisi liikumis- ja parkimisküsimusi ning säästlike liiklemisviisidega juurdepääsemist ja tehtud on liikluskorralduslikud ettepanekud ja ettepanekud sõiduautodele alternatiivsete liiklusvahendite juurdepääsuks vastavate teede maa reserveerimiseks.
Planeeringu käigus on tehtud koostööd kõigi linnas asuvate kõrgharidusasutustega ning selgitatud välja nende tulevased ruumivajadused.
Avaliku väljapaneku ajal laekus 05.04.13 planeeringulahenduse kohta Tartu Liiklejate Koja (TLK) ettepanekud ja vastuväited, mille sisuks oli teemaplaneeringu täiendamise vajadus kergliiklusühenduste analüüsiga. Planeeringu edasisel menetlemisel leiti omavaheline kokkulepe ja planeeringut on vastavalt korrigeeritud. Seega ei ole üles jäänud planeeringuvaidlust ning planeeringut on võimalik kehtestada.
Planeeringu kehtestamise eelnõu esitatakse linnavolikogule otsustamiseks, kuna kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 31 kohaselt on sellise planeeringu kehtestamine volikogu pädevuses.
Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal tuleb korraldada kehtestamise teate ilmumine ajalehes "Postimees".
TLK ettepanekud-vastuväited:
TLK koosoleku protokoll:
TLK kiri, millega võtab ettepanekud-vastuväited tagasi: vastuväidete tagasivõtmine.pdf
Jaanika Koppel
planeerija