EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
11. jaanuar 2010. a. nr LV-K-0035 |
Tartu linna 2010. a eelarvest kultuuriühingutele huvitegevuse korraldamiseks toetuse eraldamine ja esinduskollektiivide kinnitamine |
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 30 lg 1 p 2, Tartu Linnavolikogu 26. juuni 2008. a määruse nr 95 "Tartu linna eelarvest kultuuriühingutele, noorsootööühingutele ja avatud noortekeskustele toetuse andmise kord" § 7 lg 4 ja lg 5 ja Tartu Linnavalitsuse 01. juuli 2008. a määruse nr 13 "Kultuuriühingutele, noorsootööühingutele, avatud noortekeskustele ja projektlaagritele toetuse määramise ja arvutamise juhend" § 2 ning arvestades Tartu Linnavolikogu 17. detsembri 2009. a määrust nr 5 "Tartu linna 2010. aasta eelarve" ning võttes arvesse 2010. a. eelarve võimalusi, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Kinnitada Tartu linna 2010. a eelarvest kultuuriühingutele antava pearaha arvestuslikuks määraks 1080 krooni.
2. Kinnitada esinduskollektiividele makstava saavutustoetuse suuruseks 9848 krooni.
3. Nimetada Tartu linna esinduskollektiivideks:
3.1 koorimuusika valdkonnas Tartu Ülikooli Kammerkoor, Tartu Noortekoor ja Tartu Akadeemiline Meeskoor;
3.2 puhkpillimuusika valdkonnas Puhkpilliorkester Tartu;
3.3 rahvatantsu valdkonnas Rahvatantsuansambel Tarbatu;
3.4 harrastusteatrite valdkonnas Vilde Teater;
3.5 rahvamuusika valdkonnas rahvamuusikaansambel Sinimaniseele.
4. Eraldada Tartu linna 2010. a eelarvest kultuuriühingutele toetust huvitegevuse korraldamiseks vastavalt korralduse lisale.
5. Korraldus jõustub 20. jaanuaril 2010. a.
6. Korralduse peale võib esitada Tartu Linnavalitsusele vaide haldusmenetluse seaduses sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates korraldusest teadasaamise päevast või päevast, millal oleks pidanud korraldusest teada saama või esitada kaebuse Tartu Halduskohtule halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates korralduse teatavakstegemisest.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse korralduse eelnõu "Tartu linna 2010. a eelarvest kultuuriühingutele huvitegevuse korraldamiseks toetuse eraldamine ja esinduskollektiivide kinnitamine " juurde
Tartu Linnavolikogu 17. detsembri 2009. a määrusega nr 5 "Tartu linna 2010. a eelarve" kinnitati kultuuriühingutele huvitegevuse toetuseks (seltsitegevus) 1 008 000 krooni.
Kokku on 2010. aastaks huvitegevuse korraldamiseks tegevustoetust taotlenud 57 rahvakultuurikollektiivi, mis tegutsevad 31 erineva kultuuriühingu juures.
Tulenevalt Tartu linna õigusaktides sätestatud kriteeriumidest on 2010. aastal kultuuriühingutel õigus pearaha saada 927 huvitegevuses osaleva tartlase eest, sh 648 tegevuses osaleja eest vanuses 7-26 eluaastat ja 279 tegevuses osaleja eest vanuses 60 eluaastat ja vanemad.
Aastate lõikes on kasvanud nii pearaha toetuse kriteeriumidele vastavate kollektiivide kui ka huvitegevuses osalejate arv. Pearaha toetuse kriteeriumidele vastavate huvitegevuses osalejate arv on 2010. aastal võrreldes 2009. aastaga kasvanud 157 inimese võrra.
Kultuuriosakonna ettepanek on jätta pearaha suurus 2009. a tasemele, et tagada erineval tasemel ühingute aastaringne tegevus ning erinevate rahvakultuuri valdkondade jätkusuutlik areng. Samuti rahvakultuuri viljelemine võimalikult laial kandepinnal ning traditsioone edasi kandva põlvkonna pealekasv. Pearaha püsiv suurus aastate lõikes tagab ühingutele mingil määral finantsgarantii ja kindluse aasta eelarve prognoosimisel.
Eelnevat aluseks võttes on pearaha arvestusliku määra suuruseks arvestatud 1080 krooni, mis on samal tasemel 2009. a pearahamääraga.
Vastavalt Tartu Linnavolikogu kehtestatud "Tartu linna eelarvest kultuuriühingutele, noorsootööühingutele ja avatud noortekeskustele toetuse andmise korrale" antakse saavutustoetust huvitegevuse korraldamiseks kultuuriühingule, mis on aktiivselt osalenud oma valdkonna suurüritustel, on ise korraldanud üritusi, on saavutanud silmapaistvaid tulemusi üleriigilistel või rahvusvahelistel konkurssidel, võistlustel ja festivalidel ja mille juhendajatest on vähemalt 50 protsendil erialane haridus ning mis vastab muudele käesoleva korra nõuetele. Toetuse andmise otsustab linnavalitsus hiljemalt kahe kuu jooksul pärast eelarve kinnitamist linnavolikogu poolt, arvestades eelarves selleks eraldatud vahendite suurust. Toetuse suuruse määramisel lähtutakse linnavalitsuse kehtestatud toetuse arvutamise juhendist.
Vastavalt Tartu Linnavalitsuse 01. juuli 2008. a määrusega nr 13 kinnitatud juhendile Kultuuriühingute toetuse suuruse määramisel on aluseks linnavalitsuse poolt igaks kalendriaastaks kehtestatud saavutustoetuse ja pearaha arvestuslik määr. Esinduskollektiivide saavutustoetuse suuruse kinnitab linnavalitsus kultuuriosakonna juhataja käskkirjaga määratud esinduskollektiivide valimise komisjoni ettepanekul.
Linnavalitsus on kinnitanud saavutustoetuse jagunemise kriteeriumid:
1) esimene aste – toetust antakse saavutustoetuse arvestusliku määra ulatuses.
Toetust antakse Tartu linnas tegutsevale kultuuriühingule, mis vastab järgmistele kriteeriumitele: kultuuriühing korraldab huvitegevust vähemalt üks kord nädalas 9-l kuul aastas, on eelneva ja jooksva kalendriaasta kestel aktiivselt osalenud oma valdkonna suurüritustel ja ise üritusi korraldanud ning kultuuriühingu juhendajatest vähemalt 50%-l on erialane haridus;
2) teine aste – toetus arvutatakse saavutustoetuse arvestusliku määra korrutamisel kahega.
Toetust antakse Tartu linnas tegutsevale kultuuriühingule, mis lisaks esimese astme toetuse andmise kriteeriumitele on eelneva ja jooksva kalendriaasta kestel saavutanud silmapaistvaid tulemusi üleriigilistel või rahvusvahelistel konkurssidel, võistlustel ja festivalidel;
3) kolmas aste – toetust antakse esinduskollektiivide valimise komisjoni ettepanekul Tartu linnas tegutsevale kultuuriühingule, mis lisaks esimese ja teise astme toetuse andmise kriteeriumitele on Komisjoni ettepanekul nimetatud Tartu linna esinduskollektiiviks.
Valdkonna ekspertidest kokku kutsutud esinduskollektiivide valimise komisjon, mis moodustati Tartu linnavalitsuse kultuuriosakonna juhataja käskkirjaga nr 205, 14. detsembrist 2009, teeb ettepaneku jätta 2010. aastal välja maksmata I ja II astme saavutustoetused, kuna tingimustele vastavaid ühinguid komisjoni hinnangul ei ole. Komisjon võttis arvesse, et saavutustoetus on eelkõige linnapoolne motiveeriv lisatunnustus kultuuriühingutele, mis on väga aktiivselt ja tulemuslikult osalenud oma valdkonna tunnustatud kvaliteetüritustel ja esindanud seeläbi Tartu linna ning on edendanud valdkonna arengut ürituste korraldamisega. Lähtudes Tartu Linnavolikogu poolt sätestatud saavutustoetuse nõuetest ning 2010. a Tartu linna eelarvelisi võimalusi silmas pidades, teeb komisjon ettepaneku käesoleval aastal mitte kinnitada saavutustoetuste määra, kuna I ja II astme ühingutele saavutustoetust sel aastal ei maksta. Selle otsusega tagatakse 2010. a. eelarve kontekstis ka esinduskollektiividele staatuse-väärilisem ning motiveerivam summa, mis muidu jaotuks suurema arvu kollektiivide vahel.
Esinduskollektiivide valimise komisjon tegi 2009. a kunstilisi saavutusi ning professionaalset taset arvestades ettepaneku valida 2010. aasta esinduskollektiivideks ning maksta III astme saavutustoetust järgmistele kollektiividele: Tartu Ülikooli kammerkoor, Tartu Akadeemiline Meeskoor ja Tartu Noortekoor koorimuusika valdkonnas; rahvatantsuansambel Tarbatu rahvatantsu valdkonnas; Puhkpilliorkester Tartu puhkpillimuusika valdkonnas; Vilde Teater harrastusteatrite valdkonnas ja rahvamuusikaansambel Sinimaniseele rahvamuusika valdkonnas.
Esinduskollektiive ei valitud käsitöö valdkonnas kriteeriumidele vastavate kollektiivide puudumise tõttu.
Eelnevat arvesse võttes on esinduskollektiividele makstava III astme saavutustoetuseks arvestatud 9848 krooni.
Külli Aleksanderson
Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakonna kultuuriteenistuse peaspetsialist