EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
OTSUS |
|
Tartu
|
19. november 2008. a. nr LVK-O-0506 |
Loa andmine SAga Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus lepingute sõlmimiseks |
Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse kohaselt on kohaliku omavalitsuse kohustuseks korraldada muuhulgas ka sotsiaalabi ja -teenuseid ning vanurite hoolekannet. Sotsiaalhoolekande seaduses määratletakse kohaliku omavalitsuse kohustused osutada hooldust hoolekandeasutuses ja kodus ning korraldada ja osutada psüühiliste erivajadustega eakate hoolekannet.
Riigihangete seaduse § 14 lg 1 p 13 lubab kohalikul omavalitsusel osta teenust riigihanget korraldamata tema poolt ainuisikuliselt asutatud sihtasutuselt. SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus on Tartu linna asutatud ja Tartu linn on tema ainuasutaja. Tartu linnavalitsuse sotsiaalabi osakond on pidanud läbirääkimisi SAga Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus järgnevatel aastatel teenuste osutamiseks psüühiliste erivajadustega eakatele ja jõudnud kokkuleppele teenuste korralduse ja lepingutingimuste osas.
Arvestades eelnevat ning võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1 ja lg 3 ning § 22 lg 1 p 8, sotsiaalhoolekande seaduse § 8 p 2, riigihangete seaduse § 14 lg 1 p 13, Tartu linnavara eeskirja § 6 lg 1 p 2, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Lubada Tartu Linnavalitsusel sõlmida lepingud SAga Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus psüühiliste erivajadustega eakate päevaste hoolekandeteenuste osutamiseks tähtajaga 1. jaanuar 2009. a – 31. detsember 2012. a ja ööpäevaringse hoolekandeteenuse osutamiseks tähtajaga 1. jaanuar 2009. a – 31. detsember 2011. a.
2. Otsus jõustub 8. detsembril 2008. a.
Õiend
Tartu Linnavolikogu otsuse eelnõu "Loa andmine SAga Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus lepingute sõlmimiseks " juurde
2005. a sõlmiti SAga Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus hankelepingud eakatele ööpäevaringsete ja päevaste hoolekandeteenuste osutamiseks, mis lõpevad 31. detsembril 2008. a.
Päevaste ja ööpäevaringsete hoolekandeteenuste osutamise eesmärk on erinev. Päevase hoolekandega toetatakse psüühilise erivajadusega eaka võimalikult pikka iseseisvat toimetulekut kodus. Koduhoolduses teostatakse toimingud, millega eakas ise toime ei tule ja toetatakse eakat toimingutes, milles ta abi vajab. Päevakeskuses struktureeritakse eaka päev, tagatakse järelevalve ja ohutus päevasel ajal, toetatakse eakat hooldavate töötavate pereliikmete võimalust tööl käia ja leevendatakse pereliikmete päevast hoolduskoormust. Ööpäevaringse hoolekandega tagatakse eaka võimalikult kõrge elukvaliteet hoolekandeasutuses, kui ta ei ole enam võimeline iseseisvalt toime tulema ja tema abivajadus eneseteeninduses ja igapäevatoimingutes on liiga suur, et seda oleks võimalik kompenseerida päevase hoolekandega.
Lisaks Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskusele ei ole Tartus teisi pakkujaid, kes osutaksid analoogseid teenuseid psüühiliste erivajadustega eakatele. Päevaste hoolekandeteenuste ostmist planeerime lepinguga neljaks aastaks, ööpäevaringse hoolekandeteenuse ostmiseks planeerime kolmeaastast lepingut. Kolmeaastase lepingu sõlmimise tingib Tartu linna arengukavas määratletud ülesanne suurendada alates 2012. a psüühiliste erivajadustega eakate ööpäevaringset hoolekannet Nõlvaku Hooldekeskuse juurdeehitise baasil.
1. Ööpäevaringne hoolekanne
Ööpäevaringset hoolekandeteenust on osutatud alates 1993. aastast aadressil Staadioni 48, Nõlvaku Hooldekeskuse valmimise järselt aadressil Nõlvaku 12. Nõlvaku Hooldekeskuses on 42 kohta, Tartu linn ostab ööpäevaringset hoolekannet Nõlvaku Hooldekeskuses keskmiselt 28 eakale. Kliendid elavad hoones kolmel korrusel ja on jaotatud korrustel vastavalt abivajadusele. Hooldekeskus osutab eakatele hooldus- ja õendusabi. Õendusabi korraldajaks ja finantseerijaks on tervishoiusüsteem ja see ei sisaldu käesolevas lepingus. Ööpäevaringsele hoolekandteenusele suunab inimesed Tartu Linnavalitsuse sotsiaalhoolekande komisjon. Inimesed tasuvad teenuse osutamise eest üldjuhul 85% oma pensionist. Kohapeal toitu ei valmistata. SA ostab valmistoidu koos kohaleveoga sisse. Hoolekandeteenuse maksumus kujuneb peamiselt ruumide ülalpidamis-, palga- ja toitlustamiskuludest. Teenuse kohamaksu taotlus 2009. aastaks on 10 507 krooni. 2008. a hoolduskoha tegelik maksumus on 9239 krooni. Riik tasub 2008. a psüühiliste erivajadustega isiku hooldamise eest riiklikes erihooldekodudes 10 544 kuni 13680 krooni.
1.1. Toitlustamine. Pakkuja poolt läbiviidud hankele toitlustaja leidmiseks vastas vaid üks pakkuja - FIE Urmas Luts, kelle pakkumise alusel on toidupäeva hind koos transpordiga hooldekeskusesse 2009. a 75 krooni, toitlustamine toimub neljal korral päevas, toitu transporditakse hooldekeskusesse kolmel korral päevas. Võrdluseks: Tartu Hooldekodus on toidupäeva kulu (toiduained ja köögipersonali personalikulud, ilma valmistuskuludeta) 57 krooni, koolilõuna ehk ühe päevase toitlustamise maksumus 18 krooni. Pakkujate vähesuse põhjuseks on igapäevane toitlustamise vajadus. Sellise toitlustusteenuse pakkujaid Tartus ei ole.
1.2. Personalikulud. Vastavalt esitatud kalkulatsioonile on SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus 2008. a palgakulu teenuse kuumaksumusest 6057 krooni. Linna poolt tasutava ja tegeliku maksumuse vahe kaetakse eraisikute poolt finantseeritud hoolduskohtade tasust ja teiste teenuste osutamisest saadud tulust asutuses. Pakkujaga on kokku lepitud, et personaliga seotud kulutused 2009. aastal võrreldes 2008. aastaga ei kasva.
Järgmisel kolmel aastal planeerib sotsiaalabi osakond osta keskmiselt 28,5 hoolduskohta. Senise lepingu maht ja eakate omaosalus teenusel tänu pensionite tõusule on võimaldanud osta teenust 28 eakale. 2009. aastaks planeeritud teenuse maksumusega kujuneb teenuse mahuks 2 344 tuhat krooni. Linnapoolseks maksumuseks ühe hoolduskoha kohta on keskmiselt 6942 krooni.
Järgnevate aastate teenuse rahalist mahtu ja kulusid ei ole otstarbekas 2008. a lepingus fikseerida, sest kulude kasvu mõjutab oluliselt teenuste ja muude ressursside hind.
Olulisemad lepingumuudatused võrreldes varasemaga puudutavad peamiselt teenusele suunamist, teenusel viibiva isiku hooldussuhte planeerimist ja dokumenteerimist ning teenusele osutatavaid nõudeid. Kolmeaastase lepingu viimasel aastal planeerime suurendada hooldajate arvu 19-lt 20-le, kindlustades ööpäevaringse hoolekandeasutuse vajaduse 0,5 töötajat hooldatava kohta ehk 20 hooldajat 40 hooldatava kohta. Sellise hooldajate ja hooldatavate suhtarvu korral on hoolekandeasutus võimeline tagama heal tasemel hooldust ja vältima hooldatava seisundi halvenemist hoolduse kvaliteedi tõttu.
2. Päevane hoolekanne
2.1. Päevahooldusteenust päevakeskuses kasutas eelmisel lepinguperioodil keskmiselt 27 eakat kuus ja koduhooldust osutati keskmiselt 15-le eakale. Eraldi hankega oli korraldatud eakate transport päevakeskusesse, teenuse osutajaks on OÜ Tartaline. Transporditeenuse maksumus 2008. a on 170 tuhat krooni.
Päevakeskus asub Kaunase pst 22 I korrusel. Klientide käsutuses on söögisaal, kaks päevast elu- ja puhkeruumi, magamistoad. Päevakeskus on avatud esmaspäevast reedeni kella 7.00-20.00. Päevakeskuses on tagatud eaka järelevalve, kaasamine, ohutus, vaimsete võimete säilitamise toetamine, eaka päev struktureeritakse tavalises päevarütmis. Toitlustamine on korraldatud samas majas asuva kohviku baasil. Transpordi kodust päevakeskusesse ja koju korraldab SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus. Eakas tasub ise toitlustamise eest ja osaliselt transpordi eest. Teenuse maksumus kujuneb ruumide ülalpidamis- ja palgakuludest. Teenuse hind on 2008. aastal 2680 krooni, 2009. aastal 3533 krooni.
Vastavalt esitatud kalkulatsioonile lisandub teenuse maksumusse seni eraldi ostetud transporditeenus ja vajalikud täiendavad töökohad. Täiendavate töökohtade loomisega seniselt 2 töökohalt päevas 3 töökohani tagatakse vajalik järelevalve ja ohutus, eakate kaasamine päevakeskuses läbiviidavatesse tegevustesse.
Järgmisel neljal aastal planeerib sotsiaalabi osakond osta keskmiselt 29,5 päevakeskuse kohta aastas. Teenuse eelarveks 2009. a kujuneb planeeritud hindade juures 1250,0 tuhat krooni.
2.2. Koduhooldust osutatakse eakale keskmiselt 10 tundi kuus, vastavalt hinnatud teenuse vajadusele. Hooldusvajadus ja osutatavad teenused määratakse hoolekandeteenistuse sotsiaaltöötaja poolt. Peamised toimingud, mida teenuse osutamise raames sooritatakse, on eaka abistamine eneseteeninduses ja igapäevatoimingutes. Teenust planeerime 2009. a osta kokku 2921 tundi. Teenuse kasutajate arv on pidevalt kasvanud. Teenuse osutamisega tagatakse eaka võimalikult pikk iseseisev toimetulek ja väheneb vajadus ööpäevaringse hoolekandeteenuse pakkumiseks.
Teenustunni hind 2008. aastal on 76 krooni, 2009. aastal 85,6 krooni. Teenuse maksumuseks 2009. a kujuneb planeeritud hindade juures 250,0 tuhat krooni.
SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus on 2005. a sõlmitud hankelepingut täitnud korrektselt. Tartu LV sotsiaalabi osakond on pidanud läbirääkimisi SAga Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus järgnevatel aastatel teenuste osutamiseks psüühiliste erivajadustega eakatele ja jõudnud kokkuleppele teenuste korralduse osas ja leppinud kokku lepingutingimused. Eraldi aruteluteemaks oli läbirääkimiste käigus teenuse osutamisega seotud töötajate palgakulud 2009. a. SAga Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus lepiti kokku, et palkadega seotud kulutused ja võimalik kasv 2009. a on samaväärne teiste Tartu linna hallatavate hoolekandeasutuste palgakasvuga.
Päevaste ja ööpäevaringsete hoolekandeteenuste eelarve 2008. a ja 2009. a kulude prognoos:
teenus | 2008 | 2009 | kasv % |
koduhooldus | 226400 | 250000 | 10 |
päevahooldus koos OÜ Tartaline osutatud transporditeenuse eelarvega | 1195600 | 1250000 | 4,5 |
ööpäevaringne hoolekanne | 1583000 | 2344000 | 48 |
Riigihangete seaduse (RHS) § 14 lg 1 p 13 järgi ei ole hankija kohustatud RHS-i korda järgima juhul, kui hankija sõlmib lepingu äriühinguga, mille kõik aktsiad või osad kuuluvad otseselt sellele hankijale või talle koos teiste hankijatega, või sihtasutusega, mille ainuasutaja on see hankija või mille kõik asutajad on see hankija koos teiste hankijatega ja mille tegevus on peamiselt seotud asjade müümisega, teenuste osutamisega või ehitustööde tegemisega tema osanikuks või aktsionäriks või asutajaks olevatele hankijatele, tingimusel, et see äriühing või sihtasutus on hankijale müüdavad asjad või asjade valmistamiseks, teenuste osutamiseks või ehitustööde tegemiseks vajalikud vahendid hankinud samas korras, nagu oleks käesolevast seadusest lähtuvalt pidanud hankima see hankija ise.
Sotsiaalabi osakond teeb ettepaneku lubada sõlmida SAga Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse lepingud hoolekandeteenuste osutamiseks psüühiliste erivajadustega eakatele.
Indrek Sooniste
Eakate ja puuetega inimeste
hoolekandeteenistuse juhataja- hooldusala peaspetsialist