25.09.2008 - 08.10.2008 toimus linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnas Võru 120 krundi detailplaneeringu avalik väljapanek.
Planeeritav krunt pindalaga 1818 m² asub Karlova miljööväärtusega hoonestusalal. Detailplaneeringu koostamise eesmärk on Võru tn 120 krundil paikneva elamu renoveerimistingimuste ja hoovialale uue kahekorruselise elamu rajamiseks ehitustingimuste määramine. Uue hoone suurimaks lubatud ehitusaluseks pindalaks on määratud 120 m². Lubatud katusekalle on 0-20 kraadi.
Avaliku väljapaneku jooksul laekus planeeringulahenduse kohta 08.10.08 elektronposti teel üks pöördumine Vaba tn 1b elanikult A. Murdel`ilt, kes esitas järgmised vastuväited:
1. uue hoone ehitamisega halvenevad valgustustingimused;
2. tõenäoliselt halveneb ka vaade (avaraid mittetäisehitatud krunte pean ma meeleolu loovaks väärtuseks nö miljööväärtuslikus piirkonnas).
A. Murdel avaldab arvamust, et mulje oleks hoopis positiivsem kui kavandatav maja oleks ühekorruseline ja näiteks katusealuse ehk ärklikorrusega mõõduka viilkatuse all, arvestades et Võru-Vaba-Kesk-Sõbra kvartalis ei ole ühtegi täiskahekorruselist kvartalisisest maja.
Tartu Linnavalitsus asus 21.10.2008 korraldusega nr 1120 järgmistele seisukohtadele:
1. Mitte nõustuda väitega, et uue hoone ehitamisega halvenevad Vaba tn 1b valgustustingimused. Kavandatava hoone ja Vaba tn 1b hoone vaheline kaugus on piisavalt suur (27,5 meetrit). Tartu linna ehitusmääruse § 23 lg 4 toodud nõue, et ehitise projekteerimisel ja ehitamisel tuleb jätta selle minimaalseks kauguseks naaberkrundi piirist vähemalt pool ehitise piiripoolse osa kõrgusest, kui naaberkruntide omanikud ei lepi kokku teisiti, on antud planeeringus täidetud. Avaliku arutelu ajaks peab planeerija esitama Vaba tn 1b krundi valgustatuse kohta põhjendatud hinnangu.
1.2 Mitte nõustuda väitega, et tõenäoliselt halveneb vaade. Hooned paiknevad üksteisest piisaval kaugusel ja kavandatava hoone mahud on väikesed. Linnavalitsus ei pea põhjendatuks uue maja puhul viilkatuse nõuet, kuna Karlova miljööväärtusega hoonestusalale on omased ka kahekorruselised, ühepoolse madalakaldelise katusega väiksemamahulised hoovimajad.
31.10.2008 osakonnas toimunud avaliku arutelu ajaks esitas planeeringu koostaja Vaba tn 1b krundi valgustatuse kohta põhjendatud hinnangu, millest nähtub, et uue hoone ehitamine ei muuda Vaba tn 1 krundi valgustustingimusi.
Avalikul arutelul A. Murdel ei osalenud. 14.11.2008 saadetud e-kirjas kinnitab A. Murdel, et ei nõustu linnavalitsuse seisukohtadega, põhjendades seda asjaoluga, et püsiasustuse tiheduse suurenemisega väheneb privaatsus ja halveneb elukvaliteet.
Kuna planeeringut vaidlustanud isik ei ole oma vastuväidetest loobunud ja linnavalitsus ei ole nõustunud planeeringu vaidlustaja seisukohtadega, tuleb eeltoodud Vaba tn 1b elanik A. Murdeli vastuväited lugeda lahendamata planeeringuvaidluseks.
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1, § 30 lg 1 p 2, planeerimisseaduse § 21 lg 4, Tartu linna ehitusmääruse § 17 lg 1 ja lg 2 ning arvestades Tartu Linnavalitsuse 21.10.2008 korraldust nr 1120 "Seisukoha võtmine Võru 120 krundi detailplaneeringu avaliku väljapaneku jooksul laekunud ettepanekute ja vastuväidete osas ning detailplaneeringu avaliku arutelu aja ja koha määramine", 31.10.2008 toimunud avaliku arutelu tulemusi ning A. Murdeli 14. novemberi 2008. a kirja, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b :
1. Võtta informatsioon Võru 120 krundi detailplaneeringu avaliku väljapaneku tulemusi tutvustava avaliku arutelu tulemuste kohta teadmiseks.
2. Lugeda lahendamata planeeringuvaidluseks korralduse preambulis toodud A. Murdeli vastuväited valgustingimuste ja vaate halvenemise kohta.
3. Esitada planeering koos teabega arvestamata jäänud vastuväidete kohta maavanemale järelevalve teostamiseks.
4. Tartu Linnavalitsuse esindajaks planeeringu järelevalve küsimustes määrata planeeringuteenistuse juhataja Indrek Ranniku.
5. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal korraldada avaliku arutelu tulemustest informatsiooni ilmumine ajalehes "Postimees".
6. Korraldus jõustub 26. novembril 2008. a.