Tartu Linnavalitsus algatas 11. novembri 2003. a korraldusega nr 4073 kruntide Kvissentali tee 3; Kvissentali tee 5 ja Kvissentali tee 7 ning nende lähiala detailplaneeringu koostamise ja kinnitas lähteülesande. Detailplaneeringu koostamise algatamise ettepaneku tegijad on Enn Pehk ja Tartu Spordiselts "Kalev" ja koostaja Inseneribüroo Urmas Nugin OÜ, asukoht Turu 30, 51014 Tartu. Detailplaneeringu koostamise algataja ja koostamise korraldaja on Tartu Linnavalitsus, asukoht Raekoda, Tartu 50089 ning kehtestaja on Tartu Linnavolikogu, asukoht Raekoda, Tartu 51003.
Linnaplaneerimise ja maakorraduse osakond on pidanud kirjavahetust Tartumaa Keskkonnateenistusega, kes on kirjadega 18.03.2008 nr 41-11-4/13495-2 ja 30.07.2008 nr 41-11-4/13495-4 andnud omapoolsed seisukohad detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) algatamise vajaduse üle otsustamiseks, tuues välja planeeringualal esinevad kitsendused ning kaitsealused liigid, kes alal võivad esineda. KSH vajalikkust tuleb kaaluda ka siis, kui detailplaneering teeb ettepaneku kehtiva üldplaneeringu muutmiseks. Hindamine on vajalik juhul, kui üldplaneeringu muutmine põhjustab eeldatavalt olulist keskkonnamõju. Samuti on hindamise algatamine põhjendatud, kui planeeringuga kavandatakse taotleda eritingimusi (näit. ehituskeeluvööndi vähendamist). Koostatavas planeeringus tehakse ettepanek Tartu linna üldplaneeringuga määratud ühiskondlike hoonete maa sihtotstarbe osaliselt väikeelamumaa sihtotstarbeks muutmiseks. Kuna Tartu Spordiselts "Kalev" ei vaja veemotospordi jätkusuutlikuks arenguks kogu Kvissentali tee 5 maaüksust, on peetud vajalikuks kahe iseseisva individuaalelamukrundi lahtikruntimist sellest. Eelnimetatud tegevus ei põhjusta eeldatavalt olulist keskkonnamõju, seega ei ole hindamise algatamine antud aspektist vajalik. Planeeringuga ei taotleta ehituskeeluvööndi vähendamist. Planeering näeb ette olemasoleva hoone laiendamise ehituskeeluvööndis Kvissentali tee 5 krundil 1/3 ulatuses ehitise kubatuurist, mis on looduskaitseseaduse § 38 lg 4 p 5 kohaselt lubatav.
Planeeringuga hõlmatud alas esineb kaitsealustest liikidest II ja III kaitsekategooria liikide isendeid.
Planeeritav ala jääb maakonnaplaneeringu teemaplaneeringu kohaselt rohevõrgustiku rohekoridori K22 alale ning samuti ka Kardla-Vorbuse maakondliku tähtsusega väärtusliku maastiku alale.
Teemaplaneeringus ”Asustust ja maakasutust suunavad keskkonnatingimused” on väärtusliku maastiku säilimist tagavate meetmete ja alade üldiste kasutamistingimuste peatükis sätestatud, et kaldaäärsete maa-alade detailplaneeringute koostamisel tuleb moodustada avalikult teelt kaldani viivale teealusele maale omaette krunt ning näha ette sellel paikneva tee määramine avalikult kasutatavaks. Detailplaneeringus on tagatud avalik juurdepääs kaldaalale. Rohevõrgustiku toimimise tagamise seisukohalt on tähtis, et planeeringuga oleks tagatud katkematu kallasraja olemasolu.
Planeeringu mahus on esitatud Keskkonnaministeeriumi Tartumaa Keskkonnateenistuse ekspertarvamus, milles on toodud seisukohad planeeringualal esinevate nahkhiirte kaitseks. Ekspertarvamus toob välja ehitus- ja raietöödeks sobivad ajad ja tingimused, et oleks tagatud kooseksisteerimise võimalus nii inimestele kui ka nahkhiirtele. Nimetatud seisukohad on kantud planeeringusse.
Alale kavandatava sildumisrajatise kohta on koostatud keskkonnamõju hindamine.
Emajõe-Peipsi veetee sildumisrajatiste keti ettevalmistavate tööde keskkonnamõju hindamise aruandest (Tartu 2008) selgub, et paadisildade rajamise mõju Emajõele saab hinnata peamiselt pinnase ümbertõstmise (põhja puhastamine ja kaldanõlva ümberprofileerimine) tõttu. Paadisildade süvendustöödega kaasnev keskkonnamõju ei ole oluline ega põhjusta veekogude ning nende elustikule kahjulikku mõju. Ujuvsildade monteerimine plastsektsioonidest ei tekita keskkonnale kahjulikke mõjusid. Projekteeritud tehniline lahendus arvestab Emajõe veetaseme kõikumise ulatust, ega põhjusta paadisildade ekspluatatsioonis kahjustusi jõe kallastele.
Võttes arvesse eeltoodud asjaolusid, ei kahjusta Kvissentali tee 3, Kvissentali tee 5 ja Kvissentali tee 7 ning nende lähiala planeeringu realiseerimine ohtu keskkonnale ja seal elavatele ja toituvatele elusolenditele.
Võttes aluseks keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 6 lg 2 p 22 ja lg 3, § 33 lg 1 p 3, lg 2 p 1 ja lg 3, § 34 lg 1, § 35 lg-d 5 ja 6 ning Tartu linna ehitusmääruse § 36 lg 1, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Mitte algatada kruntide Kvissentali tee 3, Kvissentali tee 5 ja Kvissentali tee 7 ning nende lähiala detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilist hindamist.
2. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal teatada kruntide Kvissentali tee 3, Kvissentali tee 5 ja Kvissentali tee 7 ning nende lähiala detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmise otsusest ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded, ajalehes Postimees ning Tartu linna koduleheküljel. Detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise mittealgatamise otsusega saab tutvuda Tartu linna koduleheküljel ning tööpäevadel Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnas, asukohaga Raekoja plats 3.
3. Korraldus jõustub 26. novembril 2008. a.